Phoenix canariensis

A legismertebb szárnyalt levelű. Ki ne ismerné a canariensist, vagy a dactyliferát (datolya). Vannak még európaiak és ázsiaiak. Theophrasti, sylvestris stb.
Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.05.15. 19:47

Gábor!
Egyet értek a többiek hasznos tanácsaival talán "Lecsó" fejtegetésével kiegészítve, a levelek összehúzásával a
párologtató felület csökkenése is jót tenne. Gyökér vissza metszésnél alkalmazom én is, árnyékoló hálóval húzom
össze a leveleket,de nem szorosra. Így gyökérvesztés esetén nem dobja el az öreg leveleit, pedig hagyom
kint a napon,kb egy hónap elteltével veszem le róla.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.15. 22:33

Szia Jani!
Le tudnád nekem írni kicsit részletesebben hogyan csináltad a levelek összehúzását?
A levelek hossza majdnem 4 méteres.
Jó lenne valami remek ötlet mert én a múltkor létrával próbáltam megemelgetni 4 oldalról kevés sikerrel.
Köszönöm.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.05.16. 04:56

A Mienk, bébi még a Tiedhez képest, mégis ketten húztuk össze télire a leveleit. Elkeztük a leveleket felemelni, miközben az átmérőt csökkentettük. Ezt úgy értük el, hogy az egyik levélre rákötöttünk egy puha kötelet (d10 mm) és szépen körbefogtuk vele spirálisan emelkedve, majd lassan egyre feszesebbre húztuk, míg elértük a "tervezett" átmérőt. A Washikat is így szoktuk a téli csomagolához összefogni, annyi külömbbséggel, hogy ott egy ponyvát használunk, amit utána meg tudunk lazítani és kivenni a takarásból.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.05.16. 08:09

Alpha!
Megkapta a mai száz liter vizét.
Holnap folyt. köv. :D
Nem kell azért olyan mereven ragaszkodni a pont 100 literhez,mikor esős idő van,ki is maradhat a napi adag. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.16. 10:10

A Mienk, bébi még a Tiedhez képest, mégis ketten húztuk össze télire a leveleit. Elkeztük a leveleket felemelni, miközben az átmérőt csökkentettük. Ezt úgy értük el, hogy az egyik levélre rákötöttünk egy puha kötelet (d10 mm) és szépen körbefogtuk vele spirálisan emelkedve, majd lassan egyre feszesebbre húztuk, míg elértük a "tervezett" átmérőt. A Washikat is így szoktuk a téli csomagolához összefogni, annyi külömbbséggel, hogy ott egy ponyvát használunk, amit utána meg tudunk lazítani és kivenni a takarásból.
Köszi megjegyzem ezt a módszert, majd kombinálom a létraemelős módszerrel feltéve, hogy lesz mit emelgetni ;)

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.16. 10:12

Alpha!
Megkapta a mai száz liter vizét.
Holnap folyt. köv. :D
Nem kell azért olyan mereven ragaszkodni a pont 100 literhez,mikor esős idő van,ki is maradhat a napi adag. ;)
Igen mostanában, hogy esik az eső és el van borulva nemigen locsolom csak 2-3 vödör vízzel.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.05.16. 20:50

Helyes! 8-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.05.17. 08:21

Köszi megjegyzem ezt a módszert, majd kombinálom a létraemelős módszerrel feltéve, hogy lesz mit emelgetni ;)
Lesz mit emelgetned, ne izgulj! A Phoenix-ek strapabíró "kis" növények.
Örülök, ha tudok segíteni. :)

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.05.17. 16:49

Mikor a dézsából kivettük akkor a gyökérzete olyan volt mint amikor egy növény kinövi a helyét.
Az alsó 1/3 rész tele volt gyökérrel.
Majd csinálok képeket. Jelenleg 4 levélnövekmény van. Kettő már teljes méretű elkezdtek lassan szétnyílni.
A másik kettő kisebb 1 méteres és fél méteres.
Gábor, amennyiben az alsó részen feltekeredve is voltak gyökerek, akkor tényleg egy ideje dézsában lakott. Ez esetben nyugodtabbak lehetünk, mert csak néhány hetes szomjazás okozta a gondot, könnyebben összeszedi majd most magát, a bőséges öntözés során. Remélem így van, és nem csak a sok elvágott gyökerek végei tévesztettek meg.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.18. 21:08

Ágas bogas gyökere volt a cserép alján nem voltak elvágva.
Nem sok minden történt ezidáig, de legalább nem száradt.
Egy levágott ághoz képest mérem az új levelet kb. fél centit nőtt 5 nap alatt.
Ez normális?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.05.18. 21:45

Amilyen idő van mostanság, teljesen. Plusz, azt se felejtsd el, hogy meg lett bolygatva a kis élete.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Alpha 2015.05.20. 22:10-kor.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.05.18. 21:57

Ágas bogas gyökere volt a cserép alján nem voltak elvágva.
Nem sok minden történt ezidáig, de legalább nem száradt.
Egy levágott ághoz képest mérem az új levelet kb. fél centit nőtt 5 nap alatt.
Ez normális?
Lényeg, hogy növekszik, rendben lesz. ;)

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.19. 21:48

Amlyen idő van mostanság, teljesen. Plusz, azt se felejtsd el, hogy meg lett bolygatva a kis élete.
Biztos neki se könnyű teljesen más klíma és talaj.
Nem tudom kihúzni az elszáradt belső levélkezdeményeket ez is kedvező.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.05.20. 22:11

Nyugalom, nem lesz baj, csak egy picit "keresi a helyét"! ;)

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.05.21. 09:04

Szia Gábor,
Folyamatosan olvasom a híreket a gyönyörű Canariensisedről. Ha esetleg lesz rá időd, akkor tennél fel egy-két friss fotót? Illetve leírhatnád kissé a pálmád történetét is.
Köszi!
Roba

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.21. 16:26

Szia Gábor,
Folyamatosan olvasom a híreket a gyönyörű Canariensisedről. Ha esetleg lesz rá időd, akkor tennél fel egy-két friss fotót? Illetve leírhatnád kissé a pálmád történetét is.
Köszi!
Szia Roba!
Nem sok minden változott az utolsó kép óta.
Úgy néz ki, hogy megállt a levélszáradás. Jelenleg van 3 levélhajtás melyek nyiladoznak.
Elképzelhető, hogy jön egy új levél is de még ne látom rendesen az elszáradt levelek között.
A pálma a kereskedő szerint 50 éves. Spanyolországból hozattam most áprilisban.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.05.23. 09:45

Szia Jani!
Le tudnád nekem írni kicsit részletesebben hogyan csináltad a levelek összehúzását?
A levelek hossza majdnem 4 méteres.
Jó lenne valami remek ötlet mert én a múltkor létrával próbáltam megemelgetni 4 oldalról kevés sikerrel.
Köszönöm.
Szia Gábor!
Gazda boltban lehet kapni raselhálót/lehetnem jó nevet használok/,árnyékolásra is használják.Mi a párommal
kettesben fogjuk össze a levélzetét ezzel a hálóval,tökéletesen megtartja,és nem is sérülnek a levelek.
Két m.széles háló kettőbe van hajtva és spirálisan tekerve fogatjuk össze a leveleket,ez egyben védi is.
Más pálmáknál is alkalmazom,többek között a kiültetett Trchy-nál is.Könnyű vele dolgozni és nagyon sok
esetben felhasználható.
Te esetedben a törzsnél kellene rögzíteni,és haladni felfele úgy ,hogy valaki előtted a leveleket igazítja
ezáltal a hálót feszesen lehet húzni.
Talán hasznos infó is ment,és tudsz belőle hasznosítani valamit.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2015.05.24. 19:34

Köszönöm Jani, ez a megoldás nekem is jó lesz.
Majd beszerzek én is ilyen hálót.

bati
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.05.25. 06:56
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: bati » 2015.05.25. 07:17

Sziasztok!
Új vagyok itt a fórumon.Gondoltam vki hátha tudna nekem segíteni ugyanis kétségbe vagyok egy kissé esve.Van egy phoenix-em aminek az új hajtásai elszáradva jönnek ki .Belenéztem a közepébe és egy két új levelet ki tudtam szedni el volt rohadva a töve.A pálma két éve ki van ültetve tavaly semmi baja nem volt.Valakinek ha volna ötlete megköszönném.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.05.25. 08:18

Sziasztok!
Új vagyok itt a fórumon.Gondoltam vki hátha tudna nekem segíteni ugyanis kétségbe vagyok egy kissé esve.Van egy phoenix-em aminek az új hajtásai elszáradva jönnek ki .Belenéztem a közepébe és egy két új levelet ki tudtam szedni el volt rohadva a töve.A pálma két éve ki van ültetve tavaly semmi baja nem volt.Valakinek ha volna ötlete megköszönném.
Gondolom utána néztél kiültetés előtt, hogy milyen igényei vannak a főnixnek. Sajnos nagyon komoly takarást és vészfűtést igényel, enélkül nálunk esélytelen a teleltetése. A korábbi tél volt rendkívül enyhe, ezért maradhatott életben kiültetés után. Most annyit tudsz tenni, hogy gombaölővel(réz alapú) beszórod a közepét, ahonnan a levelek kijöttek, s csapadékvédelemmel véded a további beázástól.Sajnos még így sem biztos a siker.


Vissza: “Phoenix”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég