Egyéb sabal alfajok

A "télálló" észak-amerikai. A legjobb fagytűrésű törzs nélküli minor, de vannak még egyéb akár törzses sabalok: palmetto, uresana, mexicana...
kizzo

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.03.29. 19:49

Köszönöm! Norbié az érdem.

Kibontottam a napokban, és hát nem még elfogultságomban sem állíthatom, hogy szép. Szegényt nagyon megviselte a szállítás és az állandó felborulás az átültetés után. Jobb ötletem nem volt, a kikötözés körülményes lett volna, ezért félig beástam.
Palmetto.jpg
Palmetto.jpg (384.5 KiB) Megtekintve 11969 alkalommal
Remélem, így már nem fog felborulni. Szétnyitva a következő nyíló levelet, kicsit sárgás, a levelek pereme pedig barnás, mintha el lenne száradva. Ez így normális?
levél.jpg
levél.jpg (194.64 KiB) Megtekintve 11969 alkalommal
Lehet, hogy nagyon túlreagálom, de féltem, mert nagyon megkedveltem. :)

Köszi!

Zoli

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.03.29. 20:09

Zoli ennek két három év és akkor lesz igazán szép. Sajnos nem tudott hozni csak ilyet ezek a levelek majdnem fele ekkora levélnyélen sokkal merevebb levéllemzek lesznek. amennyiben érintésre nem száraz akkor nem lesz gon, sokszor a még ki nem nyílt levelek ilyen sárgák szoktak lenni. Öntözd meg mert szerintem két hete nem kapott vizet, az enyém is elég száraz volt mikor ide érkezett. sajnos az fb-n törölték a hozzászólást ahol láttam kiültetett hazai példányt annak nagyon szép lombkoronája volt, onnét az ötlet.

kizzo

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.03.29. 20:40

Meglocsoltam többször is, mert mindig azonnal beissza a vizet a talaja. Tényleg nagyon száraz volt. A levelei is csak kókadoztak.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.30. 05:50

Nem lesz ezzel baj! A leveleknél ez normális reagálás a száraz körülményekre (levélvég száradás). A sárga szín pedig a fényhiányos növekedés eredménye. Ha szétnyitja majd az "ujjakat" elmúlik. Jól mondja Norbi, az igazi szépségét, pár év múlva, a Nálad hozott levelekkel fogja megmutatni. ;)
A cserép lehelyezése jó ötlet, csak arra vigyázz, hogy legyen valamily alatta, ami megakadályozza, a legyökeresedést!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.04.09. 08:11

Norbi!

Szerintem, múltidő. Minden leveltenyér csörög (száraz), a közepe elkezdett volna penészedni (kapott gombaölőt). Nyirkosan van a földje tartva, várok még vele, hátha.
a4.jpg
Sabal
a4.jpg (277.52 KiB) Megtekintve 11912 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.06. 14:29

Az előző növényke földi pályafutásával az volt az elképzelésem, hogy majd jól elmetszem kettőbe, mint a Cycas-t. Merőben a fűrész éleinek megtartása végett, minden nap alaposan lemostam a gyöktörzset, a gyökerek közül a kavicsokat kiszedegettem. A mai nap készültem egy újabb fordításra amikor megláttam a közepén előbújó zöld rész. Gyors beültetés (semleges virágföld és tőzeg keveréke, némi érett marhatrágyával), és az elszáradt levélmaradványok visszavágása valamint a kihúzható levélmaradványok eltávolítása után, most ilyen:
a1.jpg
Sabal
a1.jpg (290.38 KiB) Megtekintve 11787 alkalommal
Az biztos, hogy DonCsCs módszere határozottan működőképes. :lol:

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.08.07. 09:00

Ez még pénteki kép azóta ki lett ültetve. Kb 4 méter magas. Az enyénmnek kisebb a törzse mint Kizzoénak, viszont nagyobb a földlabdája. Nagyon keskenyre össze lehet kötni a leveleket, így a teleltetése nem lesz gond. Remélem három idény alatt lecseréli ezeket a megnyúlt leveleket.
20170324_160620-918x1632.jpg
Múlt idő. A hétvégén levágtam a leveleit és lefejeztem. Május végén elindult majd megállt és elszárított három belső levelet. A múlt héten kijött a közepe és elég büdös volt. Természetesen szóltam az eladónak aki azt mondta hogy egészséges növényt adott el. szerintem egy egészséges növény kiültetve (homokos talaj) némi gyökeresedés után elindul és hoz első évben két három levelet. Miután kértem a növény cseréjét hivatkozott a két napos szavatosságra vagy garanciára. Kértem magyarázatot a növény viselkedésére nem kaptam teljes elhatárolódás a részéről. Egynyári növényért (meg sem élte) 40000 forint ilyen drágán még nem volt nekem. A pénz érdekel a legkevésbé, az eladó viselkedése irritál.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.08.07. 09:02

Az előző növényke földi pályafutásával az volt az elképzelésem, hogy majd jól elmetszem kettőbe, mint a Cycas-t. Merőben a fűrész éleinek megtartása végett, minden nap alaposan lemostam a gyöktörzset, a gyökerek közül a kavicsokat kiszedegettem. A mai nap készültem egy újabb fordításra amikor megláttam a közepén előbújó zöld rész. Gyors beültetés (semleges virágföld és tőzeg keveréke, némi érett marhatrágyával), és az elszáradt levélmaradványok visszavágása valamint a kihúzható levélmaradványok eltávolítása után, most ilyen:
a1.jpg
Az biztos, hogy DonCsCs módszere határozottan működőképes. :lol:
Ennek örülök remélem néhány év múlva eredeti állapotában fog kinézni.

kizzo

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.08.07. 12:15

Nagyon sajnálom, Norbi.

Az enyém is stagnál, de zöld még, és nem büdös. Múlt előtti héten Peti javaslatára bejelöltem, és úgy tűnik, 2-3mm-t tolt. Ma este kiemelem a gödörből a cserepet, hátha kijöttek már a gyökerei. Remélem, megmarad.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.08.07. 12:35

Nagyon sajnálom, Norbi.

Az enyém is stagnál, de zöld még, és nem büdös. Múlt előtti héten Peti javaslatára bejelöltem, és úgy tűnik, 2-3mm-t tolt. Ma este kiemelem a gödörből a cserepet, hátha kijöttek már a gyökerei. Remélem, megmarad.
Remélem legaláb ez megmarad. Nem egészséges ha egy növény 2-3 mm nő egy nyár alatt. Az eladó szerint sokat eladtak ebből a növényből eddig nem érkezett panasz rájuk. Lehet de engem akkor is idegesít, hogy egy egészségesnek eladott növény a megérkezést követően kiültetve miért fordul hanyatlásnak? Ugyan ebben a földben azonos körülmények között sabal minor, brahea cycas, cordyline, trachycarpus ....egyenletesen szépen fejlődik ez a sabal inkább úgy döntött, hogy meghal mint sem Magyarországon éljen. Természetesen az eladó nem tud vagy akar választ adni ez hogy fordulhat elő.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.08. 01:22

Norbi!

Sajnálom, a Veled történteket!
Egy kis jogi háttérmunka:
http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_hu.htm

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.08. 01:32

Ennek örülök remélem néhány év múlva eredeti állapotában fog kinézni.
Remélem a legjobbakat.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.08.09. 13:04

Norbi!

Sajnálom, a Veled történteket!
Egy kis jogi háttérmunka:
http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_hu.htm
Köszi Viktor jogilag nem szeretnék vele foglalkozni nekem nem a pénz kell, egy egészséges növény és normális hozzáállás az eladó részéről.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.08.23. 15:00

Ez még pénteki kép azóta ki lett ültetve. Kb 4 méter magas. Az enyénmnek kisebb a törzse mint Kizzoénak, viszont nagyobb a földlabdája. Nagyon keskenyre össze lehet kötni a leveleket, így a teleltetése nem lesz gond. Remélem három idény alatt lecseréli ezeket a megnyúlt leveleket.
20170324_160620-918x1632.jpg
Múlt idő. A hétvégén levágtam a leveleit és lefejeztem. Május végén elindult majd megállt és elszárított három belső levelet. A múlt héten kijött a közepe és elég büdös volt. Természetesen szóltam az eladónak aki azt mondta hogy egészséges növényt adott el. szerintem egy egészséges növény kiültetve (homokos talaj) némi gyökeresedés után elindul és hoz első évben két három levelet. Miután kértem a növény cseréjét hivatkozott a két napos szavatosságra vagy garanciára. Kértem magyarázatot a növény viselkedésére nem kaptam teljes elhatárolódás a részéről. Egynyári növényért (meg sem élte) 40000 forint ilyen drágán még nem volt nekem. A pénz érdekel a legkevésbé, az eladó viselkedése irritál.
A lefejezést követően kipucoltam a belsejét (gombaölőt nem szórtam bele) viszont egy vödröt kapott a tetejére, miután kiszáradt a tátongó lyuk. A napokban emelkedni kezdett a vödör. A növény él és élni szeretne az esélyt megadom neki, a helyén hagyom és + 3-5 fokos takarást fog kapni (nem lesz nehéz betakarni). Az eladóval azért még szeretnék beszélni.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.08.23. 15:06

08.07. a középső levelek visszaszáradva csokorba jöttek ki.
131.jpg
131.jpg (110.33 KiB) Megtekintve 11668 alkalommal
132.jpg
132.jpg (112.48 KiB) Megtekintve 11668 alkalommal
135.jpg
135.jpg (142.82 KiB) Megtekintve 11668 alkalommal
08.23. a lefejezett pálma hajt.
007.jpg
007.jpg (132.43 KiB) Megtekintve 11668 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.24. 05:20

Akkor van remény, ez jó hír! :)

kizzo

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.08.24. 07:50

08.07. a középső levelek visszaszáradva csokorba jöttek ki.
131.jpg
132.jpg
135.jpg
08.23. a lefejezett pálma hajt.
007.jpg
Én is fejezzem le, Norbi? Sosem csináltam még ilyet.

kizzo

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.08.28. 18:31

Köszönöm! Norbié az érdem.

Kibontottam a napokban, és hát nem még elfogultságomban sem állíthatom, hogy szép. Szegényt nagyon megviselte a szállítás és az állandó felborulás az átültetés után. Jobb ötletem nem volt, a kikötözés körülményes lett volna, ezért félig beástam.

Remélem, így már nem fog felborulni. Szétnyitva a következő nyíló levelet, kicsit sárgás, a levelek pereme pedig barnás, mintha el lenne száradva. Ez így normális?

Lehet, hogy nagyon túlreagálom, de féltem, mert nagyon megkedveltem. :)

Köszi!

Zoli
Sziasztok!

Én is hasonlóképp jártam, mint Norbi. Ma reggel észrevettem, hogy minden levél el volt száradva minden levél. Megfogtam őket és könnyen kijöttek. :( A Norbi által leírt büdös nyálkás levélvégek voltak.
sab2.jpg
sab2.jpg (558.12 KiB) Megtekintve 11626 alkalommal
Körbefűrészeltem olyan 15cm magasan, de a legbelső elszáradt rész kiszakadt. Alatta taknyos, rohadt büdös szövet volt.
sab1.jpg
sab1.jpg (550.1 KiB) Megtekintve 11626 alkalommal
sab3.jpg
sab3.jpg (525.95 KiB) Megtekintve 11626 alkalommal
Ezért elkezdtem lejjebb körbevágni, és a legbelső rész megint kiszakadt a belső szövet egy részével együtt. Semmi zöldet nem láttam sem feljebb, sem lejjebb.
sab4.jpg
sab4.jpg (455.21 KiB) Megtekintve 11626 alkalommal
Lehet, hogy ezzel kinyírtam végleg a pálmát, de a képen látható fehér szövet száraz, kemény. Ezért azt gondolom, hogy él.
Körberaktam kövekkel és rátettem egy műanyag edényt fejjel lefelé. Így nem éri a közvetlen Napfény, de a meleg éri, és az eső sem esik be, de szellőzni tud.

Nagyon elcsesztem?

Üdv:

Zoli

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.28. 22:20

Zoli!

Remény, az mindig van.
Ahogy elnézem a képeket, a fehér terület az osztódó rész lehet. Ha nem túl mély a sérülése, még lehet esélye.
Nagyon sajnálom, hogy ilyen csúnya esetbe kerültetek!

kizzo

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.08.29. 08:38

Köszönöm Viktor!

Öröm az ürömben, hogy Te nem vásároltál tőle.


Vissza: “Sabal”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég