Egyéb sabal alfajok

A "télálló" észak-amerikai. A legjobb fagytűrésű törzs nélküli minor, de vannak még egyéb akár törzses sabalok: palmetto, uresana, mexicana...
Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: imy » 2015.12.19. 20:29

Köszönöm szépen! Így emlékeztem én is, és bár már több alkalommal is rákérdeztem ugyanerre, mégsem voltam biztos benne. :? Most már megjegyzem egyszer és mindenkorra! ;)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.03. 15:53

Sziasztok!

"Véletlenül" beugrottam a budakalászi Oázisba..... 50% diszkont van minden mediterrán növényre. Találtam 2 S. minort.Mivel annyira különbözőek , ezért megvettem mindkettőt.

Az egyik kék, merevebb levelekkel szélesebb, kevésbé hasított ujjakkal. A másik zöld, gondolom ez a sima sabal minor, a másik valami hibrid lehet vagy valamilyen endémiás alfaj. Nézegettem a neten és a topic előzményeket , van louisiana és oklahomai Mc Curtain ami szóba jöhet, de de két egyforma leírást és képet nem találtam. Valakinek tipp? Tavasszal mennek ki, majd az élet eldönti melyik bírja jobban.
sminores.jpg
sminores.jpg (356.28 KiB) Megtekintve 9986 alkalommal
minores2.jpg
minores2.jpg (390.56 KiB) Megtekintve 9986 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.03. 16:03

Szépek! Tetszik, hogy jó nagy leveleik vannak viszonylag rövid levélnyeleken. Nálam van ´Louisiana´ és ´Northen Texas´ változat, ha nem vertek át. Az egyiket magról csíráztattam, míg a másikat magoncként vettem, de nem látok köztük semmilyen különbséget, mind a kettő kékes színű levelekkel rendelkezik. :roll:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.03. 17:39

Ezek a furcsa véletlenek! :lol:
Mindkettő jól fogja bírni. Bár Felétek igencsak homokos a talaj, de egy kis talajcsere és víz "csodákra képes".
Az alfaj/faj beazonosításon már párszor "vitatkoztunk", és valóban nem túl egységes a háttérirodalom sem. Az Én tudásom szerint, a széles levélnyélű, zömökebb változat a Louisaina. A kékebb változatok a naposabb területekről származhatnak, ahol esetleg nem ők az aljnövények.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.03. 18:21

Ezek a furcsa véletlenek! :lol:
Mindkettő jól fogja bírni. Bár Felétek igencsak homokos a talaj, de egy kis talajcsere és víz "csodákra képes".
Az alfaj/faj beazonosításon már párszor "vitatkoztunk", és valóban nem túl egységes a háttérirodalom sem. Az Én tudásom szerint, a széles levélnyélű, zömökebb változat a Louisaina. A kékebb változatok a naposabb területekről származhatnak, ahol esetleg nem ők az aljnövények.
Igen, Tőled hazafelé ugrottam be. Még sosem voltam abban az Oázisban, a kicsi sabalnak meg lesz ideje megnőni cserépben. Én is gondoltam rá, hogy kicserélem a talajt és a sabalokat valami kötöttebbe ültetem. Kösz a megerősítést.Nálam a talaj nem homokos, hanem homok :)A felső 20 cm-en van egy kis humusz, de alatta 100% homokozó.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.01.03. 18:44

Nálam Dunaharasztin is hasonló a talaj. Cseréld ki kb 40-50 centi mélységig és kb 50-60 centi átmérőben a talajt. Nyáron úgy öntözd mint egy banánt, és tegyél a tövéhez szerves trágyát. Fal mellet amennyiben van ilyen helyen gyakorlatilag télálló és egy csapadékvédelem elég lesz neki nekem is ott van. Lehetőleg napos helyre tegyed kapjon megfelelő hőösszeget dél-keleti fal mellé tettem jól érzi magát.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.03. 19:18

Nálam Dunaharasztin is hasonló a talaj. Cseréld ki kb 40-50 centi mélységig és kb 50-60 centi átmérőben a talajt. Nyáron úgy öntözd mint egy banánt, és tegyél a tövéhez szerves trágyát. Fal mellet amennyiben van ilyen helyen gyakorlatilag télálló és egy csapadékvédelem elég lesz neki nekem is ott van. Lehetőleg napos helyre tegyed kapjon megfelelő hőösszeget dél-keleti fal mellé tettem jól érzi magát.
THX,
Kb. így gondoltam,azzal a különbséggel, hogy nem fal mellé kerülnek, mert ott nincs hely. Keleti fekvésben kapják a napot egész délelőtt.Fűtetlen takarást fognak kapni, legalábbis az első években. A banánt nem tudom, hogy kell öntözni, de gondolom, nagyon. :)

Nincs rajtam a szemüve és hóösszeget olvastam :) Nem is értem minek kell neki hó :mrgreen:

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.01.03. 19:28

Nálam Dunaharasztin is hasonló a talaj. Cseréld ki kb 40-50 centi mélységig és kb 50-60 centi átmérőben a talajt. Nyáron úgy öntözd mint egy banánt, és tegyél a tövéhez szerves trágyát. Fal mellet amennyiben van ilyen helyen gyakorlatilag télálló és egy csapadékvédelem elég lesz neki nekem is ott van. Lehetőleg napos helyre tegyed kapjon megfelelő hőösszeget dél-keleti fal mellé tettem jól érzi magát.
THX,
Kb. így gondoltam,azzal a különbséggel, hogy nem fal mellé kerülnek, mert ott nincs hely. Keleti fekvésben kapják a napot egész délelőtt.Fűtetlen takarást fognak kapni, legalábbis az első években. A banánt nem tudom, hogy kell öntözni, de gondolom, nagyon. :)

Nincs rajtam a szemüve és hóösszeget olvastam :) Nem is értem minek kell neki hó :mrgreen:
Nyáron tocsogjon a vízben.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.03. 19:34

Nálam Dunaharasztin is hasonló a talaj. Cseréld ki kb 40-50 centi mélységig és kb 50-60 centi átmérőben a talajt. Nyáron úgy öntözd mint egy banánt, és tegyél a tövéhez szerves trágyát. Fal mellet amennyiben van ilyen helyen gyakorlatilag télálló és egy csapadékvédelem elég lesz neki nekem is ott van. Lehetőleg napos helyre tegyed kapjon megfelelő hőösszeget dél-keleti fal mellé tettem jól érzi magát.
THX,
Kb. így gondoltam,azzal a különbséggel, hogy nem fal mellé kerülnek, mert ott nincs hely. Keleti fekvésben kapják a napot egész délelőtt.Fűtetlen takarást fognak kapni, legalábbis az első években. A banánt nem tudom, hogy kell öntözni, de gondolom, nagyon. :)

Nincs rajtam a szemüve és hóösszeget olvastam :) Nem is értem minek kell neki hó :mrgreen:
Nyáron tocsogjon a vízben.
Mintha Floridában lenne

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.04. 07:01

Csak arra vigyáz, hogy fűnyírás közben ne nyírd le őket! :lol:

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.01.31. 21:02

Ezt a sabalt annak idején minornak vettem de mára teljes lombkorona csere után és három év szabad földi körülmények között kiderült hogy nem minor. A levéllemez felülete óriási, a levélszegmensek kétszer olyan szélesek mint a minoré illetve nincsenek mélyen behasadva. Az első képen a levéllemez elölről ahol látni hogy a levél szegmensek nincsenek mélyen behasadva illetve milyen szélesek. Ami a képen nem kivehető hogy a levélnyél meghosszabításában a levéllemez megtörik és v alakot vesz fel ezt a második képen a fonák oldalon látni jobban, itt az almánál lehet néhány szegmens csúcsot látni.
DSC04956 (Medium).JPG
A második kép a fonák oldal de annak is a fele. A levélnyél meghosszabításában ahogy írtam v alakot vesz fel a teljes levéllemez és itt látni hogy oldal nézetből egy kakastaréja vagy papagáj fején lévő dísztollakra hasonlít a formája.
DSC04957 (Medium).JPG
Ami biztos hogy nem minor mi lehet a növény? Egyszer virágzott azt hiszem a kiültetés évében azóta nem virágzott. Amikor megvettem ember magasságú volt mára fele akkora lett a napfény és a kevesebb műtrágya megtette jótékony hatását rövidebb levélnyelek és masszív erős levelek, amit nem bánok viszont rettentő kompakt növény egy pár év múlva majd ember magasságú lesz ismét. -10 fokot elviseli nekem ez már jó lejebb úgy sem engedem.
Egyre inkább úgy néz ki hogy nem sabal minor. Kb -9 fokot mértem passzívtakarásban a szívlevélnél. Egy két levélen viszont fagyásnyomokat vélek felfedezni. Fényképező nem volt nálam de tavasszal kibontva lefényképezem. Amennyiben tényleg sérült akkor valami -10 fokos sabal fajta lehet. Félárnyékban van és igen rövid levélnyeleket hoz. Talán idén virágzik is egyet. Ami biztos hogy Olasz import és volt rajta egy sabal minor cimke de ezt tudjuk hogy semmit nem jelent. Néhány méterre tőle egy minor teljesen szabadon sértetlen.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.31. 23:04

Ezt a sabalt annak idején minornak vettem de mára teljes lombkorona csere után és három év szabad földi körülmények között kiderült hogy nem minor. A levéllemez felülete óriási, a levélszegmensek kétszer olyan szélesek mint a minoré illetve nincsenek mélyen behasadva. Az első képen a levéllemez elölről ahol látni hogy a levél szegmensek nincsenek mélyen behasadva illetve milyen szélesek. Ami a képen nem kivehető hogy a levélnyél meghosszabításában a levéllemez megtörik és v alakot vesz fel ezt a második képen a fonák oldalon látni jobban, itt az almánál lehet néhány szegmens csúcsot látni.
DSC04956 (Medium).JPG
A második kép a fonák oldal de annak is a fele. A levélnyél meghosszabításában ahogy írtam v alakot vesz fel a teljes levéllemez és itt látni hogy oldal nézetből egy kakastaréja vagy papagáj fején lévő dísztollakra hasonlít a formája.
DSC04957 (Medium).JPG
Ami biztos hogy nem minor mi lehet a növény? Egyszer virágzott azt hiszem a kiültetés évében azóta nem virágzott. Amikor megvettem ember magasságú volt mára fele akkora lett a napfény és a kevesebb műtrágya megtette jótékony hatását rövidebb levélnyelek és masszív erős levelek, amit nem bánok viszont rettentő kompakt növény egy pár év múlva majd ember magasságú lesz ismét. -10 fokot elviseli nekem ez már jó lejebb úgy sem engedem.
Egyre inkább úgy néz ki hogy nem sabal minor. Kb -9 fokot mértem passzívtakarásban a szívlevélnél. Egy két levélen viszont fagyásnyomokat vélek felfedezni. Fényképező nem volt nálam de tavasszal kibontva lefényképezem. Amennyiben tényleg sérült akkor valami -10 fokos sabal fajta lehet. Félárnyékban van és igen rövid levélnyeleket hoz. Talán idén virágzik is egyet. Ami biztos hogy Olasz import és volt rajta egy sabal minor cimke de ezt tudjuk hogy semmit nem jelent. Néhány méterre tőle egy minor teljesen szabadon sértetlen.

Jó lenne tudni, hogy mi lehet. Szerintem S. ´Palmetto´ sem, mivel abból ˝sanyargatok˝ egyet cserépben ( feltéve ha az enyém valóban palmetto, amúgy a régi Pálmaligettől származik ), nyáron a nagy forróságokban estére mindíg por száraz lett a földje, délelőttől késő délutánig volt tűző napon és így is elég hosszúk a levélnyelei.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.02.01. 07:31

Nálunk van kiültetve palmetto. Már nem "kislány" (3. éve virágzik), de nem hoz "őrülten" hosszú leveleket, cserében viszont "látványosan törzsesedik". Az igaz, hogy kora délutántól árnyékban van.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.02.01. 07:32

... Amennyiben tényleg sérült akkor valami -10 fokos sabal fajta lehet. Félárnyékban van és igen rövid levélnyeleket hoz. Talán idén virágzik is egyet. Ami biztos hogy Olasz import és volt rajta egy sabal minor cimke de ezt tudjuk hogy semmit nem jelent. ...
Ha virágzik, könnyebb lesz beazonosítani. ;)

selmer23
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2015.04.10. 21:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: selmer23 » 2016.02.19. 16:59

Azt kerdeznem,hogy melyik a megfelelő ültető magasság. Magról keltetett növényekről van szó talán azert van mélyen a jobb oldali/szerintem/.Megemelhetem-e a bal növény magasságára?ha igen akkor nemkell idén átültetnem őket.A jobb oldali növény gyökere már a cserep alján van.
rsz_cam04242.jpg
rsz_cam04242.jpg (142.7 KiB) Megtekintve 9854 alkalommal
rsz_img_20160219_164424.jpg
rsz_img_20160219_164424.jpg (20.84 KiB) Megtekintve 9854 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.02.25. 16:29

Jónak tűnik a Puertói sabalom. Ide folyik a 400m2-es tető feléröl az esővíz. Szinte mindig tocsog, de eddig köszöni megvan.
Csatolmányok
DSC_0313.JPG
DSC_0313.JPG (790.59 KiB) Megtekintve 9800 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.02.25. 16:31

Nálunk van kiültetve palmetto. Már nem "kislány" (3. éve virágzik), de nem hoz "őrülten" hosszú leveleket, cserében viszont "látványosan törzsesedik". Az igaz, hogy kora délutántól árnyékban van.

Viktor,és sikerült már a magjait is szaporítani?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.02.25. 19:38

Küldtem Kollégáknak magokat de, semmi visszajelzést nem kaptam. :(
Van még pár, szeretnél játszani velük?

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.02.25. 19:41

Mikori magok?Pár darabot beprobálnék. Palmettom még úgy sincs. Majd megbeszéljük.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb sabal alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.02.26. 13:40

Tavalyi termés, még fönnvannak a virágszáron. Hétfőn-kedden küldöm.


Vissza: “Sabal”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég