Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus plovdiv

HozzászólásSzerző: Misi » 2016.01.08. 17:49

Hát persze, hogy túléli :D
103_4208.JPG
103_4208.JPG (306.43 KiB) Megtekintve 7110 alkalommal

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Misi » 2016.01.08. 17:51

Teljes alakos kép nem fért bele de néhány levélvégtől eltekintve nem nagyon látszik a -14,4
103_4209.JPG
103_4209.JPG (394.76 KiB) Megtekintve 6994 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.08. 19:15

Misi, jó fajta ez a Te pálmád is! ;) Bírja a kiképzést rendesen. :o

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Misi » 2016.01.08. 19:29

Köszi :) csak ott van fagyásnyom ahol a nylonhoz ért. Érdekes, hogy tavaly már a -12 jobban meglátszott rajta már szinte másnap.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus plovdiv

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.08. 19:59

Mint ha nem is lett volna semmi tél az előző napokban. Kutya baja. :P

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.08. 20:02

Edződik. Évről évre keményebb a kiccsávó!! :lol: :lol: :D

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.09. 06:39

Lesli nem fogok vele szenvedni. Nem akarok egy nyarat el pazarolni egy olyan pálmára, ami majd be adja a derekát. Inkább tiszta lappal újra kezdem és nem locsolom. Ha kijön a közepe akkor újat veszek. Áprilisig elválik mi lesz a sorsa. :|
Kangoo88!
Sajnos ha így megy neki a télnek az már felér egy halálra ítélettel, mert látszik, hogy élni akar, mi sem bizonyítja jobban, hogy új leveleket is hozott, így viszont ha nem véded ebben a legyengült állapotban akkor az a biztos HALÁL a számára :( , nem lehet nagy fáradság egy csapadékvédelem a számára, mert "betegszobát érdemel", ha ennyire küzd az életben maradásért!, és ha veszel is egy új pálmát tavasszal, akkor ha ez megerősödik, már két pálmád lenne :) , nem beszélve arról, hogy soha nem lehetsz abban biztos, hogy nem-e téltűrőbb ez a pálma, mint az új amit venni szándékozol, de ilyen betegen esélye sincs a túlélésre!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.09. 06:43

Most már különösképpen nem fogom istápolni, ennél több védelmet már nem adok neki, Áprilisig figyelem. Ha tavasszal rendesen tolja ki a leveleit és nem barnulnak akkor meg tartom. Ha nem akkor beszerzek egy nagyobb, erősebb növényt, lehetőleg magyar nevelésűt és másképp fogok nyáron sok mindent csinálni. Gyakrabban kérek majd itt is tanácsot. Nyáron inkább csak passzív tag voltam, nem sokat kérdeztem, pedig első pálmám volt, jobban tettem volna. Rábízom mostmár a természetre és az élni akarására. De sok reményt már nem fűzök hozzá. :( Az az egy kis biztató jel van, hogy a hajtásai egészségesek és 4 is van, valamint a legfrissebb szétnyílt levél az egészséges.
Pedig megérdemelné azt a több védelmet, én örülnék annak, ha már ekkora törzse lenne a legnagyobbnak, mint a tiednek van, nem biztos, hogy egy nagyobb jobban beválna, mert ha kisebb korától neveled ugyanazon helyen, sokkal jobban akklimatizálódhat az adott helyhez, ez olyan, mint egy idősebb ember nehezebben szokja meg az új lakóhelyét, egy fiatal viszont belenő oda 8-) .

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.09. 06:52

Kangoo,most látom csak hogy néz ki szegény? Hát elég ramaty szegény....és főleg most,sajnos legyengülve nem sok esélye van a téllel szemben.Norbit kiegészíteném még egy észrevétellel: ha kijön a közepe,akkor végszükség esetén lefejezni és becserepezni utána.Ez egy utólsó utáni esély lehet,de ezt én még csak olyan pálmánál alkalmaztam sikerrel,ami életerős volt,mielőtt elveszette az összes levelét.

Ha tényleg szükséges akkor a (tavaszi) lefejezés után is van még teendő, hogy ha kitolja azt a néhány levelet, mert úgy néz ki, mintha nem lenne szívrügye és megáll a fejlődésben(akár évekre is), láttam már ilyet, a régi rostok miatt nem bír nőni, mintha egy kitinburokba szorult rovar lenne, nem bírja áttörni a pálma, ebben nekünk kell segíteni, óvatosan le kell bontani ezt a régi, száraz rostréteget, hogy szellős legyen, Így sikerült egy lefejezett példányt újra növésre bírnom, amelynek korábban kijött a közepe :) .

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.09. 06:57

Ma lefényképeztem, hogyan telelnek nálam a kenderpálmák. Néhány -10-enfokos éjszaka és 3-4 napja tartó folyamatos, napközben is mínuszos hőmérséklet után azért már látszik rajtuk némi fagysérülés jele. Aztán majd ha megenyhül, kiderül az igazság. :o
Igazából ők még sosem kaptak rendes takarást a havon kívül. 2012-ben 1-1 műanyag vödör alatt vészelték át a -20-akat.
t. fortunei 160104.jpg
Imy!
Jól néznek ki így :D , volt 5-6 pálmám amit nem takartam, csak egy nejlonfóliát dobtam rájuk a havazás, ónos-eső, és a havas-eső véget, amúgy szabadban vannak, ha nincs csapadék akkor mindennemű takarás nélkül vannak most is.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus plovdiv

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.01.09. 07:04

Egy tegnapi képsorozat azokról,amikről 4 oldallal ezelőtt dobtam fel '"fázós" képeket.Az alatt a pár nap alatt nem ment pluszba a hőmérséklet sajnos,de egyenlőre kutya bajuk. A leghidegebb -13-14 között lebegett. Már nem sok kellett volna,hogy "leugorjon" pár levél tavaszra róluk.....ezek közt van olyan is,ami tavaly a levelei nagyrészét elvesztette és a közepe is kijött,de a Hitet benne én annál kevésbé,így szépen ki is hajtott... :D
kepatmeretezes_hu_tr1.jpg
kepatmeretezes_hu_tr1.jpg (117.67 KiB) Megtekintve 7034 alkalommal
kepatmeretezes_hu_tr2.jpg
kepatmeretezes_hu_tr2.jpg (196.54 KiB) Megtekintve 7034 alkalommal
kepatmeretezes_hu_tr3.jpg
kepatmeretezes_hu_tr3.jpg (201.37 KiB) Megtekintve 7034 alkalommal
kepatmeretezes_hu_tr5.jpg
kepatmeretezes_hu_tr5.jpg (176.6 KiB) Megtekintve 7034 alkalommal
Ugyanez felülről....
kepatmeretezes_hu_tr55.jpg
kepatmeretezes_hu_tr55.jpg (98.46 KiB) Megtekintve 7034 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus plovdiv

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.01.09. 07:08

folytatás.....
kepatmeretezes_hu_tr4.jpg
kepatmeretezes_hu_tr4.jpg (211.25 KiB) Megtekintve 7035 alkalommal
kepatmeretezes_hu_tr6.jpg
kepatmeretezes_hu_tr6.jpg (226.99 KiB) Megtekintve 7035 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.09. 07:10

Laci, sok igazság van abban amit leírtál, de a befolyó csapadék miatti csúcsrügy szétfagyás egyáltalán nem törvényszerű. A szívósabb/jobb génállománnyal rendelkező Trachyknál egyáltalán nem okoz problémát. Az enyém egyetlen év kivételével nem kapott még csapadék védelmet se, mégsem fagyott szét és gombásodott be a közepe soha. Az igaz, hogy budapesti pálma, de azért itt is volt már -20°C és szinte minden évben legalább -10°C minimum. Ilyen fagyok mellet is simán sérülhetne a szívlevélnél a szövet, majd ezt követően begombásodhatna, de szerencsére mégsem történik meg valamiért, persze én sem tudom pontosan az okát, de örülök neki, hogy így van.
Természetesen a kanizsai Trachyknál én sem arra céloztam, hogy nem kell csapadék védelem (a fent leírtak ellenére én is mindenkinek javaslom), hanem inkább arra, hogy teljesen fölösleges olyan sátorkomplexumot felállítani és benne olyan meleget tartani Trachyknak, mint ha Phoenixek, vagy Washik laknának benne.
Ne feledjük, hogy egy fajon belül is változik az egyedek genetikai eredetű téltűrése, sok tucat magonc között mindig akadnak jobb és kevésbé jó téltűrésű egyedek, ezt kihasználva igaz lassan tyúklépésben kitenyésztődhet egy egyre a Peti szavaival élve "golyóálló" állomány itt a Kárpát-medencében is, amely akár a rövid időre betörő szibériai hidegeknek is ellen állhat. Hiszen erről szól az evolúció, és mint manapság egyre többen vallják, ez nem feltétlen hosszú évmilliókig tartó folyamat eredménye, hanem rövidebb idő alatt is alkalmazkodhat egy faj amely már rendelkezik egy fagytűrési-téltűrési képességgel. Pl. a zágrádi mandulafenyők, magyarországi ciprus szelekciók is ezt bizonytják.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2016.01.09. 09:03

Unartis a legfrisebb hajtásokat védem egy szimpla takarással a csapadéktól. A hidegtöl meg vastag szalma réteggel védem a közepét. Többen is azt mondták itt nekem hogy szerintük vége a pálmámnak és mivel értenek hozzá hiszek nekik. Így viszont felesleges komplex takarásokat készíteni. :( Alapvetö gyökér, szívrügy és csapadékvédelmet kapott. Tavasszal meglátjuk. Lajikus szemmel én azt mondanám simán hogy az új hajtások már szépek lesznek és helyre jön. De a föld alá nem látok. Meg a tapasztaltak mást mondanak. :/ Viszont ha túl él akkor akkor bármit túl él. :) mindenesetre titkon azért még reménykedek. :)
Csatolmányok
IMG_20160109_091957.jpg
IMG_20160109_091957.jpg (164.31 KiB) Megtekintve 7032 alkalommal
IMG_20160109_091941.jpg
IMG_20160109_091941.jpg (192.19 KiB) Megtekintve 7032 alkalommal

Avatar
admin8
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:01
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus plovdiv

HozzászólásSzerző: admin8 » 2016.01.09. 09:22

Egy tegnapi képsorozat azokról,amikről 4 oldallal ezelőtt dobtam fel '"fázós" képeket.Az alatt a pár nap alatt nem ment pluszba a hőmérséklet sajnos,de egyenlőre kutya bajuk. A leghidegebb -13-14 között lebegett. Már nem sok kellett volna,hogy "leugorjon" pár levél tavaszra róluk.....ezek közt van olyan is,ami tavaly a levelei nagyrészét elvesztette és a közepe is kijött,de a Hitet benne én annál kevésbé,így szépen ki is hajtott... :D
Lesli5, ide gondoltad az áthelyezést?

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.01.09. 12:13

Igen,köszi.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.09. 13:14

Laci, sok igazság van abban amit leírtál, de a befolyó csapadék miatti csúcsrügy szétfagyás egyáltalán nem törvényszerű. A szívósabb/jobb génállománnyal rendelkező Trachyknál egyáltalán nem okoz problémát. Az enyém egyetlen év kivételével nem kapott még csapadék védelmet se, mégsem fagyott szét és gombásodott be a közepe soha. Az igaz, hogy budapesti pálma, de azért itt is volt már -20°C és szinte minden évben legalább -10°C minimum. Ilyen fagyok mellet is simán sérülhetne a szívlevélnél a szövet, majd ezt követően begombásodhatna, de szerencsére mégsem történik meg valamiért, persze én sem tudom pontosan az okát, de örülök neki, hogy így van.
Természetesen a kanizsai Trachyknál én sem arra céloztam, hogy nem kell csapadék védelem (a fent leírtak ellenére én is mindenkinek javaslom), hanem inkább arra, hogy teljesen fölösleges olyan sátorkomplexumot felállítani és benne olyan meleget tartani Trachyknak, mint ha Phoenixek, vagy Washik laknának benne.
Ne feledjük, hogy egy fajon belül is változik az egyedek genetikai eredetű téltűrése, sok tucat magonc között mindig akadnak jobb és kevésbé jó téltűrésű egyedek, ezt kihasználva igaz lassan tyúklépésben kitenyésztődhet egy egyre a Peti szavaival élve "golyóálló" állomány itt a Kárpát-medencében is, amely akár a rövid időre betörő szibériai hidegeknek is ellen állhat. Hiszen erről szól az evolúció, és mint manapság egyre többen vallják, ez nem feltétlen hosszú évmilliókig tartó folyamat eredménye, hanem rövidebb idő alatt is alkalmazkodhat egy faj amely már rendelkezik egy fagytűrési-téltűrési képességgel. Pl. a zágrádi mandulafenyők, magyarországi ciprus szelekciók is ezt bizonytják.

Ha úgy számoljuk , hogy egy trahi 10 éves korától kész termő , és ha mindig a kegtéltűrőbbeket szaporítjuk csak tovább, akkor akár 5 - 10 generáció után észrevehető lehet a különbség. Ahhoz viszont , hogy 100%-ban minden körülmények kozott, miben egyed télàllo legyen biztos kell pár 100 év tudatos szelekció. Ezért is gondolom, hogy a Plovdiv csak marketing Fogás. Van ott pár egyed, amik véletlenül jobban birjàk. Valószínű , hogy az utódok kozott is több ilyen kész. De semmi több.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.09. 13:55

Ezért is gondolom, hogy a Plovdiv csak marketing Fogás. Van ott pár egyed, amik véletlenül jobban birjàk. Valószínű , hogy az utódok kozott is több ilyen kész. De semmi több.
Teljes mértékben egyetértek.
Ettől függetlenül ügyesen csinálja Kiril, rengeteget eladhatott már belőle.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.09. 21:50

Ezért is gondolom, hogy a Plovdiv csak marketing Fogás. Van ott pár egyed, amik véletlenül jobban birjàk. Valószínű , hogy az utódok kozott is több ilyen kész. De semmi több.
Teljes mértékben egyetértek.
Ettől függetlenül ügyesen csinálja Kiril, rengeteget eladhatott már belőle.
Neked is el kellene kezdeni. Valami jó nevet kellene kitalálni neki.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.09. 23:25

Ezért is gondolom, hogy a Plovdiv csak marketing Fogás. Van ott pár egyed, amik véletlenül jobban birjàk. Valószínű , hogy az utódok kozott is több ilyen kész. De semmi több.
Teljes mértékben egyetértek.
Ettől függetlenül ügyesen csinálja Kiril, rengeteget eladhatott már belőle.
Neked is el kellene kezdeni. Valami jó nevet kellene kitalálni neki.


Egyetértek, ez mind így van! ;)


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég