Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2016.03.10. 19:41

Sziasztok.

Kérdezném tőletek,hogy a pálmát mikor permetezhetem le felszívódó gombaölő szerrel ?
Ez az a pálma aminek adtam hígított trágyát .70 oldalon kép.
Az alsó levelei fokozatosan barnulnak el.Átültettem és kapja az esővizet.
Ha bent tartod, bármikor.

Szia.
Bent van még a melegházban ahogyan tanácsoltad.
Bocsi ,hogy ismételten rákérdezek de ezzel nem " sokkolom" még pluszban őt?
Köszi.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.11. 06:36

Olyannak tartom mint, Nekünk a C-vitamint. Gyakorlatilag, nagyon kicsi az esélye, hogy ártani tudsz vele. :)

...
Na jó, ha fagypont alatt locsolsz a szívlevélre ... ... de, hagyjuk a butaságot. :roll:

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2016.03.11. 12:57

Sziasztok! Tudom, hogy még korai de hátha már tudtok véleményezni. Kereken egy éve ültettem ki az Oázisban vett Trachymat, ami még mindig nem tudom miért, de Szeptember vége felé elkezdett tönkre menni a levelei. A levél szelvényei összecsukódtak és November végéig egy kinyílt levél kivételével mind elszárította. Visszanéztem a képeket és már mikor megvettük tavasszal össze voltak zárva a levélszelvényei. Lehet hogy már betegen vettem? Első pálma lévévn még egyáltalán nem értettem hozzá, és nem tűnt fel hogy a levelei össze voltak záródva. A friss hajtások még épnek tűnnek, viszont most ahogy melegszik az idő az utolsó kinyílt levele is egyre gyatrábban néz ki. Felülről szárad vissza, az összes többi levele alulról felfelé száradt, nem tudom ennek van-e jelentőssége.... Biztos, hogy nem a tél tett be neki, mert még csak fagy kár sem esett benne és a közepe is ép. Plusz aproblémák is jóval tél előtt kezdődtek.

Raktam fel képeket. Szerintetek a friss hajtásokban még reménykedhetek?

Üdv,

Zoli
Csatolmányok
IMG_20160311_124514.jpg
IMG_20160311_124514.jpg (218.31 KiB) Megtekintve 8335 alkalommal
IMG_20160311_124522.jpg
IMG_20160311_124522.jpg (248.19 KiB) Megtekintve 8335 alkalommal
IMG_20160311_124528.jpg
IMG_20160311_124528.jpg (257.81 KiB) Megtekintve 8335 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.11. 13:41

A növény elszárított minden levelét. Ennek az okai lehetnek, a vízfelvétel hiánya (fagyott talaj, gyökér sérülés/rohadás, talajban a vízhiánya), hősokk (megégés, megfagyás), vegyi sokkhatás (vegyszer/tápszer túladagolás, vagy olyan anyag ami roncsolja a sejteket).
Mivel a szívlevél épnek tűnik, a kép alapján, nagy eséllyel nem fertőzés.
A zöld fű miatt a talaj kémhatása sem lehetett.
Ha végignézed a listát, ki tudod húzni, ami nem lehetett. Akkor van bizakodni okod. Mert a növény, még küzd.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2016.03.11. 13:50

A növény elszárított minden levelét. Ennek az okai lehetnek, a vízfelvétel hiánya (fagyott talaj, gyökér sérülés/rohadás, talajban a vízhiánya), hősokk (megégés, megfagyás), vegyi sokkhatás (vegyszer/tápszer túladagolás, vagy olyan anyag ami roncsolja a sejteket).
Mivel a szívlevél épnek tűnik, a kép alapján, nagy eséllyel nem fertőzés.
A zöld fű miatt a talaj kémhatása sem lehetett.
Ha végignézed a listát, ki tudod húzni, ami nem lehetett. Akkor van bizakodni okod. Mert a növény, még küzd.

Köszi Alpha! A fagyott talajt kizárnám, mert szeptemberben kezdte elszárítani a leveleit és Novemberre el is száradt 1 kivételével mind. A vízhiányt kizárnám, mert a füvet kell locsolni, rohadást nem tudom kizárni, de nem hinném hogy túl öntöztem. Csak a hőségben kapott a fűnél több vizet, amúgy a fűvel azonos mértékben locsoltam. Tápszer, szintén nem tudom kizárni. Hetente egyszer kapott pálma tápot Augusztus közepéig. Akkor le is álltam vele itt kapott tanácsot megfogadva. Többet nem is fogok tápozni az biztos.....

A küzdés ténye kétségtelen. Büszke is vagyok rá nagyon, hogy iylen állapotban indult neki a télnek és csupán csapadék és gyökér védelemmel áttelelt.

Bízom az élni akarásában. Még nem temetem. :) Ha nem tápozom mivel tudnék neki egy kis lökést adni a gyógyulásban? Esetleg a mulcs helyére egy kis trágya, ami lassan beivódik a talajba?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.11. 14:29

A fagyott talajt kizárnám, mert szeptemberben kezdte elszárítani a leveleit és Novemberre el is száradt 1 kivételével mind. A vízhiányt kizárnám, mert a füvet kell locsolni, rohadást nem tudom kizárni, de nem hinném hogy túl öntöztem. Csak a hőségben kapott a fűnél több vizet, amúgy a fűvel azonos mértékben locsoltam. Tápszer, szintén nem tudom kizárni. Hetente egyszer kapott pálma tápot Augusztus közepéig. Akkor le is álltam vele itt kapott tanácsot megfogadva. Többet nem is fogok tápozni az biztos.....

A küzdés ténye kétségtelen. Büszke is vagyok rá nagyon, hogy iylen állapotban indult neki a télnek és csupán csapadék és gyökér védelemmel áttelelt.

Bízom az élni akarásában. Még nem temetem. :) Ha nem tápozom mivel tudnék neki egy kis lökést adni a gyógyulásban? Esetleg a mulcs helyére egy kis trágya, ami lassan beivódik a talajba?
A trágya már sokkal jobb ötlet, de azt is csak óvatosan!
A gyökerezést tudod segíteni (ez a későbbi beültetéseknél is előnyt jelenthet). Pl: Bio Nova BioRoots.
A foszfor segít a begyökeresedésben de ott is a mérték a lényeg.
Ha ár ereje is lesz a Napnak, akkor egy hálót feszítenék főlé, hogy félárnyékba kerüljön.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.11. 14:31

Lemaradt:
A következő télnek, majd csinálj neki egy rendes takarást, kérlek!
Mi van a halálraítélt Phoenix-szel?

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2016.03.11. 18:35

Olyannak tartom mint, Nekünk a C-vitamint. Gyakorlatilag, nagyon kicsi az esélye, hogy ártani tudsz vele. :)

...
Na jó, ha fagypont alatt locsolsz a szívlevélre ... ... de, hagyjuk a butaságot. :roll:

Szia.

Köszönőm válaszodat.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2016.03.11. 20:12

A fagyott talajt kizárnám, mert szeptemberben kezdte elszárítani a leveleit és Novemberre el is száradt 1 kivételével mind. A vízhiányt kizárnám, mert a füvet kell locsolni, rohadást nem tudom kizárni, de nem hinném hogy túl öntöztem. Csak a hőségben kapott a fűnél több vizet, amúgy a fűvel azonos mértékben locsoltam. Tápszer, szintén nem tudom kizárni. Hetente egyszer kapott pálma tápot Augusztus közepéig. Akkor le is álltam vele itt kapott tanácsot megfogadva. Többet nem is fogok tápozni az biztos.....

A küzdés ténye kétségtelen. Büszke is vagyok rá nagyon, hogy iylen állapotban indult neki a télnek és csupán csapadék és gyökér védelemmel áttelelt.

Bízom az élni akarásában. Még nem temetem. :) Ha nem tápozom mivel tudnék neki egy kis lökést adni a gyógyulásban? Esetleg a mulcs helyére egy kis trágya, ami lassan beivódik a talajba?
A trágya már sokkal jobb ötlet, de azt is csak óvatosan!
A gyökerezést tudod segíteni (ez a későbbi beültetéseknél is előnyt jelenthet). Pl: Bio Nova BioRoots.
A foszfor segít a begyökeresedésben de ott is a mérték a lényeg.
Ha ár ereje is lesz a Napnak, akkor egy hálót feszítenék főlé, hogy félárnyékba kerüljön.
Köszi! Ráfogok keresni erre Bio Novára. Biztos vagyok benne, hogy a gyökerével vannak/voltak gondok.
A Phoenix összes levele elszáradt. Ki is jött a közepe. A törzse viszont még mindig élénk zöld. Még egyelőre nem ásom ki.

abszint
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.06.03. 14:44
Tartózkodási hely: Jászberény
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: abszint » 2016.03.11. 21:12

A trachycarpus fortunei magok mennyi idő alatt csíráznak ki?
Már lassan 2 hónapja ültettem el, és még semminek nyoma sincs.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.03.11. 22:17

SZia.Ha friss(augusztus,szeptemberi zöld) akkor egy hét alatt is csíráznak. Ha már jó érett(januári lila)akkor már 2-3 hónapi is lehet ez az idő. Türelem és jönni fognak a magoncait ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.12. 08:00

Az a jó az elültetett magokban, hogy semmit nem látsz belőle, amig nem dugja ki a nóziját a föld alól. Viszont cserébe, nem kell beültetni. ;)
Türelem, pár hónap és látod az eredményt!

abszint
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.06.03. 14:44
Tartózkodási hely: Jászberény
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: abszint » 2016.03.12. 08:25

Értett magok voltak. Türelmetlen vagyok, és szeretném már látni őket.
De így nem adom fel! Kitartok.

Avatar
ati123
Hozzászólások: 726
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:45
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: ati123 » 2016.03.12. 09:07

Tegyed melegbe ablak elé, akkor hamarabb kikelnek, ha nem nehezebben kelnek.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.12. 17:17

... Türelmetlen vagyok ... De így nem adom fel! Kitartok.
Szeretem az őszinte embereket! :)
De, a kertészkedés, nem a türelmetlen emberek sportja. :mrgreen:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.12. 17:42

Most már ő is, teljesen szabadlábon:
a4.jpg
Trachycarpus fortunei
a4.jpg (556.69 KiB) Megtekintve 8252 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.03.12. 17:57

Most már ő is, teljesen szabadlábon:
Szép és jó formájú darab!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.12. 18:58

Köszönet, az ő érdeme! ;)
A Kertészeti egyetemi példány utódja.

Dawnton
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.03.13. 05:17
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dawnton » 2016.03.13. 07:06

Sziasztok!

Örülök, hogy rábukkantam erre a fórumra. Talán még nem késtem el... :)

Teljesen új vagyok a témában. Egy éve kezdett el érdekelni a kertészkedés, és rögtön meg is tetszettek a pálmák. Akkor sebtiben beszereztem kb 100 Kínai Kenderpálma magot, és elvetettem őket. Kb április közepén történt a vetés, általános virágföldbe, és gombaölővel is kezeltem őket olykor. Nem emlékszem pontosan, de jó sok hétbe beletelt, mire elkezdtek kibújni. Amelyek kibújtak, azok még most is megvannak. Szám szerint 15. És a következő képeken látható állapotban vannak. Illetve, így is lettek elvetve, tehát nem nyúltam azóta hozzájuk.

Kép
Kép

Próbáltam utánajárni a gondozásának, de túl sok konkrétumot nem találtam sajnos, ezért, eddig leginkább spekulatív módon gondoztam őket. A kezdetek kezdetén kint volt egy fólia alatt, jó darabig ott is tartottam, talán egészen őszig, aztán be a szobába és az ablakhoz. A locsolással nagyon óvatos voltam, félve, hogy netán túlöntözöm (egyszer azért sikerült jól megázniuk az esőben egy véletlen folytán). Tényleg ritkán adtam nekik, olyankor is általában tápos vizet. De úgy vettem észre, mintha mindig a locsolás után kezdett volna el még egy kicsit jobban barnulni, száradni a levelei. De lehet csak beképzeltem.

A kérdésem az lenne, menthetőek még? És ha igen, mit tegyek? Természetesen átültetést is tervezek (vártam sokáig, hátha még kibújik néhány, azért nem bolygattam meg, aztán meg hirtelen eljött a tél, akkor meg már nem akartam), de milyen földbe? Mekkora cserépbe? És ezután mikre figyeljek oda, hogyan öntözzem, tápozzam, meg mivel, stb.? Szeretném tudatosan csinálni ezt a dolgot. És idén majd még beszerezni még néhány magot többféle fajtákból is (elvileg egy kis datolyapálmám is van, de elég fura az is, úgyhogy azzal is majd megyek a megfelelő topikba).

Köszönöm szépen a segítséget!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.03.13. 07:26

Szia Dawnton!

Üdvözlet Közöttünk! :)
Nem késtél le semmiről. Nagyon nem is hibáztál.
Én perlitet keverek semleges virágföldbe, és (2-3 éves) lókakát. Ebbe ültetem a pálmákat. Létezik pálmaföld is, de föld-sóder-homok-táp (akár szerves. akár szintetikus) keveréket simán össze lehet keverni, lényegesen olcsóbban.
A "hivatalos" vélemény szerint, hosszúkás cserepekbe, un pálmacserepekbe illene ültetni őket. A tapasztalatom az, hogy minél nagyobb a cserép, annál szebben fejlődik a növény.
A friss ültetéseket félárnyékba, majd szépen szoktatás után (jövőre), a teljes napra is teheted. Ha ki szeretnéd ültetni a kertbe, az is járható dolog.
Ami hiba volt: A magoncok a sziklevél tartalmát élik fel, ehhez csak vízre és napfényre van szükségük, a tápoldat felesleges. Amikor már felélték a teljes tartalmát, akkor leválik a mag. Onnantól kezdve a földből veszik fel a szükséges/jelenlévő tápanyagokat/nyomelemeket. Ha jó minőségű a talaj, akkor azzal is ellesznek egy darabig.
Remélem, sikerült értékes információt adni Neked! ;)


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] valamint 9 vendég