Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Atys » 2017.05.22. 09:54

Nem is tudom hogyan is írjam le mit is éreztem amikor tegnap felnyitottuk a pince tetejét :cry: :P .
Az öröm könnyek a szememben voltak...
Ez nagyon jó hír! Gratulálok a nagy túlélőhöz Encsike! :D

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2017.05.22. 11:20

Nagyon-nagyon szépen köszönőm mindenkinek !!! Aranyosak vagytok.

Három trachy és úgy nézem,hogy Lesli humilise élte túl.
Még jó ,hogy a párom nem ugrott nekik egy láncfűrésszel :).
Most viszont,hogy ilyen happy most a helyzet tanácsot kérnék tőletek.
Mit csináljak vagy éppen ne csináljak velük.
Én amire gondoltam: - maradnak lent és a következő telet is kihúzzák a pincében ha kell plusz védelemmel de félek nagy gyökeret fognak ereszteni nekem jövő évig.Mindenféleképpen kell nekik adnom rovarölő és gombaölő szert.
A másik megoldás a cserepezés ált.földbe és csakis árnyék,félárnyékban való tartás.
Tápot semmi esetre sem adnék most nekik.

Öltelek?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.05.22. 11:44

Üdv!

Két évesek ezek a pálmák. A levelük mitől vékonyodik? Hol tartsam őket és milyen gyakran locsoljam? Menthetőek még?
http://kephost.com/images/2017/05/21/IM ... 0ec08e.jpg

Elnézést, valamiért nem tudom a képet beágyazni.
Szerintem ezeknek alig lehet ép gyökerük, vedd ki a cserépből, és nézd meg.
Mindenképpen tedd ki őket a szabadba és kapjanak sürgősen felszívódó gombaölőt is! :idea:
Nem biztos,hogy mindegyiknek jó az,ha kiszeded és átülteted,inkább nem bolygatnám ,csak akkor ,ha már szépen megerősödtek és megindultak. A műtrágyát, azt felejtsd el,elég nekik a gombaölő most,de az fontos és felszívódó legyen (pl. TOPSIN-M 70 WDG )! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.05.22. 11:49

Nem is tudom hogyan is írjam le mit is éreztem amikor tegnap felnyitottuk a pince tetejét :cry: :P .
Az öröm könnyek a szememben voltak...
Boldogság! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.05.22. 12:05

Nagyon-nagyon szépen köszönőm mindenkinek !!! Aranyosak vagytok.

Három trachy és úgy nézem,hogy Lesli humilise élte túl.
Még jó ,hogy a párom nem ugrott nekik egy láncfűrésszel :).
Most viszont,hogy ilyen happy most a helyzet tanácsot kérnék tőletek.
Mit csináljak vagy éppen ne csináljak velük.
Én amire gondoltam: - maradnak lent és a következő telet is kihúzzák a pincében ha kell plusz védelemmel de félek nagy gyökeret fognak ereszteni nekem jövő évig.Mindenféleképpen kell nekik adnom rovarölő és gombaölő szert.
A másik megoldás a cserepezés ált.földbe és csakis árnyék,félárnyékban való tartás.
Tápot semmi esetre sem adnék most nekik.

Öltelek?
Miért maradnának lenn nyárra fogságban, fényszegény helyen :?: ,ha jól gondolom,a pincéd egy verem. :roll: (fel :) -nyitottátok a tetejét)
Szerintem a 2. gondolatod a nyerő 8-) ,tehát cserepezés és ki a szabadba! ;)
Hogy adj-e gombaölőt azt nem tudom...de rovarölőt azt minek?
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.05.22. 12:38

Nagyon-nagyon szépen köszönőm mindenkinek !!! Aranyosak vagytok.

Három trachy és úgy nézem,hogy Lesli humilise élte túl.
Még jó ,hogy a párom nem ugrott nekik egy láncfűrésszel :).
Most viszont,hogy ilyen happy most a helyzet tanácsot kérnék tőletek.
Mit csináljak vagy éppen ne csináljak velük.
Én amire gondoltam: - maradnak lent és a következő telet is kihúzzák a pincében ha kell plusz védelemmel de félek nagy gyökeret fognak ereszteni nekem jövő évig.Mindenféleképpen kell nekik adnom rovarölő és gombaölő szert.
A másik megoldás a cserepezés ált.földbe és csakis árnyék,félárnyékban való tartás.
Tápot semmi esetre sem adnék most nekik.

Öltelek?
Edénybe ültetni és kivinni a napra. Nincs lombozat nincs mi megégjen levelet kell hoznia és gyökeret kell eresztenie. A tenyészcsúcs rendben nem kell semmilyen gomba és rovarölő. Szabad levegő, napsütés, víz, fagymentes teleltetés jövőre át/kiültetés.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2017.05.22. 13:37

Köszi Boni és Norbi ;).
A gombaölőt azért is gondoltam mert dohos,penészesek voltak nemrég.A pince nem sötét mert raklapos a teteje,némi fény megy be nekik.
A rovarölőt meg azért mert így képen jól néznek ki de ha széthúzom a belsejüket akkor bogarakat és az ők kis petéjüket látom.
Akkor kivesszük és cserepezem őket. ;) Köszi még egyszer.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.05.22. 14:18

Köszi Boni és Norbi ;).
A gombaölőt azért is gondoltam mert dohos,penészesek voltak nemrég.A pince nem sötét mert raklapos a teteje,némi fény megy be nekik.
A rovarölőt meg azért mert így képen jól néznek ki de ha széthúzom a belsejüket akkor bogarakat és az ők kis petéjüket látom.
Akkor kivesszük és cserepezem őket. ;) Köszi még egyszer.
A dohos, hűvös pincében rátelepedett gomba és bogarak kint a napon mind eltűnnek bármiféle kezelés nélkül.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2017.05.22. 15:31

Köszi Boni és Norbi ;).
A gombaölőt azért is gondoltam mert dohos,penészesek voltak nemrég.A pince nem sötét mert raklapos a teteje,némi fény megy be nekik.
A rovarölőt meg azért mert így képen jól néznek ki de ha széthúzom a belsejüket akkor bogarakat és az ők kis petéjüket látom.
Akkor kivesszük és cserepezem őket. ;) Köszi még egyszer.
A dohos, hűvös pincében rátelepedett gomba és bogarak kint a napon mind eltűnnek bármiféle kezelés nélkül.
Rendben,köszi ;)

Dawnton
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.03.13. 05:17
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dawnton » 2017.05.22. 16:09

Köszönöm a tippeket!

A szabadban vannak, már vagy 2 hónapja kiraktam őket. Fokozatosan, ha meg nagyon hideg volt, akkor bent maradtak. Műtrágyát és tápot sem kaptak. Adok akkor gombaölőt.

De egyébként mitől lehetnek ilyenek? Betegség? Vagy én tartom rosszul?

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: pana10 » 2017.05.23. 22:09

mivel nem csak a jó cégérnek kell a reklám, megosztanék egy levélváltást, aki növényvásárlás előtt áll és még nem tudja hol, érdemes lenne elolvasnia

Ezt a beírást áttettük a megfelelő topikba!
Megértem a keletkezett érzéseidet de, megkérlek, hogy a fórumszabályzatának megfelelően járj le!

"""

8. Határozottan megnevezett kereskedések/kereskedők és felhasználók mellé, csak annyi negatív megjegyzést lehet tenni, hogy: -„Nem ajánlom.”- Minden ettől eltérő negatív véleményt törlünk. A „palmatartok.hu” minden más megnyilvánulástól határozottan elhatárolja magát és semmilyen felelősséget nem vállal érte!
Szeretnénk a pozitív diszkrimináció elvét alkalmazni, azaz a jó és korrekt kereskedések/kereskedők és felhasználó tagok megnevezésével azokat kiemelni!

""

Avatar
paky67
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2015.02.22. 11:36
Tartózkodási hely: Nagyréde
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: paky67 » 2017.05.29. 19:14

vAN VALAKINEK AKTUÁLIS PORZÓ?

Avatar
paky67
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2015.02.22. 11:36
Tartózkodási hely: Nagyréde
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: paky67 » 2017.05.29. 19:15

vAN VALAKINEK AKTUÁLIS PORZÓ?
Csatolmányok
DSCN4307.JPG
DSCN4307.JPG (387 KiB) Megtekintve 9685 alkalommal

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2017.05.30. 01:18

Az új szerzemény (2.kép).Sajnos a tél az egyik kiültetett pálmát elvitte.Pont azt,amihez nagyobb reményt fűztem.Ami megmaradt (1.kép),annak ősszel sárgulni kezdetek a levele.Ez élte túl,bár a teljes levélvesztség sajnos megvolt.Már tolja a 2.-at,de az első nem hibátlan,mert az is fagy sérülést szenvedett.
Csatolmányok
pálma 1.jpg
pálma 1.jpg (1013.13 KiB) Megtekintve 9660 alkalommal
pálma 2.jpg
pálma 2.jpg (902.06 KiB) Megtekintve 9660 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.05.30. 05:16

Formás darab, gratulálok!
Télire majd, egy kis fűtött takarást készíthetsz neki.

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2017.05.30. 08:33

Köszöni. ;-)Az előző kiültetet,megmaradt pálma még most is kisebb,mint a frissen vásárolt.Mégis túlélőként lehet rá tekinteni.:-) Az elmúlt télen csak csapadék védelmet kaptak.Nem bizonyult teljesen elégségesnek.Idénre majd valamit ki kell találjak,h.ne ismétlődjön meg a eset.

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Misi » 2017.06.02. 11:48

Sokat gondolkodtam hogy mi volt az oka a trachym pusztulásának. Nem volt könnyű egy 180 centis törzsű növényt elengedni de sajnos nem volt mit tenni. Ligával elemeztük régebben, hogy mitől van az hogy az egészen kis pálmák, vagy akár magoncok is védelem nélkül is sikeresen teleltethetők. A nagyobb növények pedig már ugyanolyan körülmények között is elpusztulnak. Arra gondoltunk, hogy kevesebb víz, folyadék van a kisebb növényekben és ezért lassabban, nehezebben érvényesül a fagy roncsoló hatása, de én most mást figyeltem meg ami lehet, hogy hülyeség, de azért megosztom.
A trachy visszavágásakor a 180 centiből kb 60-at kellet levágni, hogy az utolsó olyan helyre érjek ahol még ép szövet volt, illetve nem volt csak egy kocsonyás, barna trutyi. Tehát ez a pont kb 120 centi magasan volt található a törzsben. Egyértelműen a kívülről befelé haladt a károsodás mert a külső levélkezdemények voltak igazán barnák a belsők nem annyira. Én azt gondolom, hogy a törzs azon része ahol belül az új levelek helyezkednek el teljesen átfagyott, ez okozta a növény pusztulását. Szóval szerintem ennek a résznek a védelme legalább olyan fontos mint a levélzeté. Sőt. A kisebb növényeknél és ez igaz a 30-50 centis törzsű pálmákra is ez a rész majdnem a földben, illetve a föld felszínnel azonos magasságban van. Talán azért bírják jobban mert a belső hajtás nagyobb védelmet élvez, mert ilyen méretű növényeknél a gyökérvédelem szinte törzsvédelmet is jelet, nem beszélve az esetleges hó védelméről is. Annak ellenére, hogy ilyenkor nyilván a csapadék befolyik a szívlevélhez az mégsem okoz gondot. kb 80 centi törzsmérettől már nincs meg ez a fajta védelem. Én fűtőszálat használtam de csak a törzs felső 20-30 centijére tekertem. Sokkal lejjebb kellett volna. Ami még megerősít ebben, hogy a wagnerem most hozza a negyedik levelét és ez a levél egyértelműen fagysérült. Halvány zöld foltok, csíkok vannak rajta, csak ép nincsenek kilukadva, és a mérete is kisebb mint az előzőé. Ez a levél már télen is a törzs belsejében nagyjából "készen volt" akkor érte a fagyás, csak mivel egy dobozban volt fűtéssel ellátva nem tudott úgy átfagyni a törzs. De egy több méteres növényt nem lehet csak úgy bedobozolni, akkor viszont a törzset kell védeni.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.06.02. 21:01

Egyet értek, az ilyen sokáig tartó fagyos időben sokkal nagyobb annak a pálmának az esélye, aminek a törzse is védve van. Én mindig talajtól nagyjából a levelek közepéig tekerek rá fénytömlőt és ezek a pálmák színte tökéletesen átteleltek.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.06.02. 21:07

Sajnálom a Veld történteket!
Ennek fényében, még nagyobb tiszteletem a leírtakért!
Egyetértünk, nem lehet csak részeket kiragadni a takarásnál. Persze, a sál is jobb a semminél de, a cipő, nadrág, kabát, sapka együtt sokkal hatékonyabb (csak a plasztikus fogalmazás végett).

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.06.10. 15:35

Sziasztok!
Van még értelme trachyt kiültetni, vagy már késő van ahhoz hogy felkészüljön a télre? Esetleg egy jó takarással lehet próbálkozni?


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég