Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.11.26. 13:35

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Rideg tartás ellenére jól van. :lol:
Nálad van? :?:

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoly » 2018.11.26. 14:44

Zoly ez a tavalyi takarásod ha jól emlékszem,ügye?
Te sem vagy lágyszívű vele ,ez a mínusz 7 keményen hangzik.Szoktattad a mínuszokhoz ?
Túl fogja élni?
Igen, tavalyi takarás.
Tavaly nem volt probléma egészen március 1-ig amikor az éjszakai -20C kiütötte a leveleket.
Azóta szépen rendbe jött, ahogy a kép is mutatja.
Számításaim szerint az éjszakai -7C-t ki kell bírnia a leveleknek. Ez alatt + takarás lesz fűtéssel. Illetve ha tartós fagy jön pl hetekig 0C alatt lesz a hőmérséklet akkor is kap plusz takarást és vészfűtést.

A hirtelen időjárás változásra tekintettel felépítettem a sátrat fűtéssel automatikával együtt.
9 méteres szilikon szigetelésű kábel a törzsre és a szivlevél környékére van tekerve. Levelekre minimális hatással van
Ha beüt a nagy hideg akkor kerül rá egy zsák és a fűtőkábellel lesznek összefogatva a levelek
A zsákokban falevél van. ezzel takarom a gyökerek feletti részt
Palmahaz.jpg
Palmahaz.jpg (446.6 KiB) Megtekintve 8472 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.11.26. 20:37

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Érdekes kép. Télen a még ki nem nyílt levelek alsó részénél megfagyó csapadék okozza a tavasszal tovább növő, majd kibomló levéllemezek sávos elszíneződését.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.11.26. 23:30

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Rideg tartás ellenére jól van. :lol:
Nálad van? :?:
Most már azért kinéz valahogy, de láttad volna tavasszal, sok mindenre hasonlítottak a társával együtt, csak egy szép Trachyra nem. :oops: Az elmúlt két télen nem volt csapadékvédelmük sem, csak a földet takartam a törzs körül. Most viszont kapnak egy szép kis ˝indián sátrat˝.
Őt, meg egy másikat a templom melletti kertbe ültettem ki pár éve, ők már nem fértek el nálam, így is van a zöldségeskertbe kiültetve egy nagyobbacska Trachy, Sabal minor, Ch. humilis és egy cerifera.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.11.26. 23:35

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Érdekes kép. Télen a még ki nem nyílt levelek alsó részénél megfagyó csapadék okozza a tavasszal tovább növő, majd kibomló levéllemezek sávos elszíneződését.
Én is csak a fagyra gyanakodtam, szerencsére az ősszel a pálma szívleveléhez szórt gombaölőpor megvédte a gombásodástól. :roll:

badtiger
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.04.13. 21:29
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: badtiger » 2018.11.27. 14:20

Sziasztok,
Családi házam kertjébe kiültetett kínai kenderpálmámat szeretném betakarni lehetőleg minél egyszerűbb módon, ami nem egy vagyon, könnyen összerakható, akár boltból beszerezhető megoldással. Idén tavasszal ültettem ki a terasz sarkába, ami alapvetően napos (déli), szélvédett terület. Helyileg Kispesten van. Bármi megoldási javaslatot szívesen fogadok.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.11.27. 17:52

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Rideg tartás ellenére jól van. :lol:
Nálad van? :?:
Most már azért kinéz valahogy, de láttad volna tavasszal, sok mindenre hasonlítottak a társával együtt, csak egy szép Trachyra nem. :oops: Az elmúlt két télen nem volt csapadékvédelmük sem, csak a földet takartam a törzs körül. Most viszont kapnak egy szép kis ˝indián sátrat˝.
Őt, meg egy másikat a templom melletti kertbe ültettem ki pár éve, ők már nem fértek el nálam, így is van a zöldségeskertbe kiültetve egy nagyobbacska Trachy, Sabal minor, Ch. humilis és egy cerifera.
:D :D

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoly » 2018.11.29. 07:23

Zoly ez a tavalyi takarásod ha jól emlékszem,ügye?
Te sem vagy lágyszívű vele ,ez a mínusz 7 keményen hangzik.Szoktattad a mínuszokhoz ?
Túl fogja élni?
Igen, tavalyi takarás.
Tavaly nem volt probléma egészen március 1-ig amikor az éjszakai -20C kiütötte a leveleket.
Azóta szépen rendbe jött, ahogy a kép is mutatja.
Számításaim szerint az éjszakai -7C-t ki kell bírnia a leveleknek. Ez alatt + takarás lesz fűtéssel. Illetve ha tartós fagy jön pl hetekig 0C alatt lesz a hőmérséklet akkor is kap plusz takarást és vészfűtést.

A hirtelen időjárás változásra tekintettel felépítettem a sátrat fűtéssel automatikával együtt.
9 méteres szilikon szigetelésű kábel a törzsre és a szivlevél környékére van tekerve. Levelekre minimális hatással van
Ha beüt a nagy hideg akkor kerül rá egy zsák és a fűtőkábellel lesznek összefogatva a levelek
A zsákokban falevél van. ezzel takarom a gyökerek feletti részt
Palmahaz.jpg

-9C megvolt. Vészfűtés -7C-nél elindult

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.11.29. 21:20

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Érdekes kép. Télen a még ki nem nyílt levelek alsó részénél megfagyó csapadék okozza a tavasszal tovább növő, majd kibomló levéllemezek sávos elszíneződését.

Régebben, talán az előző fórumon valaki írta, hogy ősszel lezárja a szívlevelek közti nyílást oltóviasszal, vagy valami hasonlóval, előtte pedig gombaölő port szór be a szívlevelek közé. Lehet hatásos a módszer, de sajnos nálunk csapadékvédelem és minimális takarás nélkül szinte minden télen sérülhetnek a kiültetett Trachyk. A kertben van nálam egy, amelynek ez lesz egymás után az 5. tele úgy, hogy csak talajtakarást kap, hogy ne fagyjon át a föld a pálma közvetlen közelében. Láthatóan nem nagyon örül ennek a bánásmódnak, mivel minden tavasszal vannak fagysérült levelei, sőt tavalyelőtt az összes levelét elveszítette. Most 9 levele van és a törzse is nagyon lassan növekszik. Remélem és a pálma is csak abban bízhat, hogy kegyes lesz ez a tél hozzánk. :roll: A többi Trachynak majd csinálok takarást. ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.11.29. 21:35

Sziasztok,
Családi házam kertjébe kiültetett kínai kenderpálmámat szeretném betakarni lehetőleg minél egyszerűbb módon, ami nem egy vagyon, könnyen összerakható, akár boltból beszerezhető megoldással. Idén tavasszal ültettem ki a terasz sarkába, ami alapvetően napos (déli), szélvédett terület. Helyileg Kispesten van. Bármi megoldási javaslatot szívesen fogadok.

Szia!
Szerintem a legegyszerűbb ha összekötöd a leveleket, majd fátyolfóliával jól betakarod. Tetőlécekből készítesz neki sátrat, amit körbetekersz nádszövettel. A legtetejére fólia csapadékvédelemként a pálma köré meg jó vastagon falevél, melyre tehetsz hálót, esetleg valamilyen örökzöld, pl. tuja ágakat, hogy a szél el ne hordja.
Vagy pedig készíthetsz vastag polisztirol lapokból házikót is a kenderpálmádnak, úgy, hogy az egyik oldalán ( déli oldal ;) ) időközönként szellőztetni lehessen, sőt fagymentes vagy enyhe fagyos napokon nyitva is lehet.

tomej
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.10. 16:09
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: tomej » 2018.11.30. 09:20

Sziasztok!

Két trachy pálmám a teraszon van 40×40 cm-es cserépben. Most megjöttek a mínuszok, kérdésem az lenne, hogy téliesítsem a teraszon (fedett helyen vannak - talán a szél be tudja hordani a csapadékot) vagy vigyem le a +4 fokos pincébe? Sajnos a pincében csak félhomály van, 1 db 100×40-es ablak, oda alá tudnám tenni. A pálmák törzse kb. 35-40 cm. Nem tudom, mennyi a fényigénye pihiben. Bár tudom, hogy más, de 2 gömbtuja évek óta kint telel cserépben, be sincs csomagolva.

Köszi a segítséget, Szép napot!

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.11.30. 15:12

Nagy kenderpálmám több télen is csak előtető alatt telelt, de ha nem olyan nagy és be lehet vinni biztosabban átvészeli.

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoly » 2018.11.30. 15:16

Nagy kenderpálmám több télen is csak előtető alatt telelt, de ha nem olyan nagy és be lehet vinni biztosabban átvészeli.
Levelei hogy bírták a hideget?

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.12.01. 13:48

Nagy kenderpálmám több télen is csak előtető alatt telelt, de ha nem olyan nagy és be lehet vinni biztosabban átvészeli.
Levelei hogy bírták a hideget?
Mivel havat, zúzmarát nem kaptak, elég jól...

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.12.01. 18:12

Trachycarpus fortunei variegata :) :P
IMAG3248.jpg
Tavaly télen még csapadékvédelme sem volt, meg is lett az eredménye.
Érdekes kép. Télen a még ki nem nyílt levelek alsó részénél megfagyó csapadék okozza a tavasszal tovább növő, majd kibomló levéllemezek sávos elszíneződését.

Régebben, talán az előző fórumon valaki írta, hogy ősszel lezárja a szívlevelek közti nyílást oltóviasszal, vagy valami hasonlóval, előtte pedig gombaölő port szór be a szívlevelek közé. Lehet hatásos a módszer, de sajnos nálunk csapadékvédelem és minimális takarás nélkül szinte minden télen sérülhetnek a kiültetett Trachyk. A kertben van nálam egy, amelynek ez lesz egymás után az 5. tele úgy, hogy csak talajtakarást kap, hogy ne fagyjon át a föld a pálma közvetlen közelében. Láthatóan nem nagyon örül ennek a bánásmódnak, mivel minden tavasszal vannak fagysérült levelei, sőt tavalyelőtt az összes levelét elveszítette. Most 9 levele van és a törzse is nagyon lassan növekszik. Remélem és a pálma is csak abban bízhat, hogy kegyes lesz ez a tél hozzánk. :roll: A többi Trachynak majd csinálok takarást. ;)
A szivlevelek közti rés lezárása trachycarpus pálmánál esélytelen szerintem. Ez az a pálma ami fagypont felett nem ál meg a növekedésben az első igazi fagyok beköszöntéig. 5 fok körül bizony mozog a kis hamis.legalábbis és ezt tapasztaltam velük kapcsolatban. Igaz baromi lassan, de mozog. Az ősz meg aztán lehet meleg is, sőt még a tél is. Továbbá meg a viasz pára szigetelő tulajdonsága még balul is elsülhet, nem tud szellőzni. Nekem ez kicsit veszélyes vizekre való evezésnek tűnik . Inkább egy fátyolfólia takarás a levélzetnek.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.12.01. 18:16

Szólva azt akartam mondani hogy ha még tolja a szív levelet akkor a viaszos kezelés is a mozgás hatására megnyilhat.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.12.01. 22:34

Teljesen igazad van Szabolcs, teljes mértékben egyetértek azzal, amit írtál. Azt hiszem régebben Gergő ( Domager ) írt erről a szívlevél közötti lezárásról, hogy ne jusson be a csapadék, de azt nem tudom, hogy alkalmazta-e.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.12.02. 16:50

Teljesen igazad van Szabolcs, teljes mértékben egyetértek azzal, amit írtál. Azt hiszem régebben Gergő ( Domager ) írt erről a szívlevél közötti lezárásról, hogy ne jusson be a csapadék, de azt nem tudom, hogy alkalmazta-e.
Ha valaki már csinált hasonlót jó lenne ha megírná nekünk. Én kicsit hitetlen vagyok ezt illetően,hogy jól működne élesben.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.12.15. 10:25

2018_12150008.JPG
2018_12150008.JPG (442.53 KiB) Megtekintve 8164 alkalommal
2018_12150020.JPG
2018_12150020.JPG (750.57 KiB) Megtekintve 8164 alkalommal
2018_12150024.JPG
2018_12150024.JPG (742.9 KiB) Megtekintve 8164 alkalommal
2018_12150029.JPG
2018_12150029.JPG (605.21 KiB) Megtekintve 8164 alkalommal
2018_12150026.JPG
2018_12150026.JPG (750.73 KiB) Megtekintve 8164 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.12.15. 12:41

Köszi a képeket,szép téli csendélet. :)
Csapadék védelmük sem lesz? :o


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég