Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.09.22. 08:53

A gyökeret és a hajtási csúcsot is védeni kell. Szerintem.
A gyökérzethez le tudsz tenni egy fűtőszálat a törzs köré (jó lenne, ha túlérne a "cserépméretén") és erre a geotextil és a falevél/szalma vagy bármilyen szigetelő ami kevéssé veszi fel a vizet.
Ha összehúzod a leveleket egy nagyobbacska jutazsák is ráhelyezhető. A törzsre geotextil és az egészre ráborítani pár réteg fátyolfóliát.
A Magam részéről kicsit tartok az égősoroktól (a hagyományos égősorok erősen fel tudnak melegedni, láttunk már emiatt leégett takarást), a LED-es pedig alig melegít. De, jobb mint a semmi.
Lehet takaráshoz "egységcsomagot kapni, talán a Lidl-ben vagy az Aldi-ban.
Reggel villant be, hogy van bérteleltetés az egyik Kollégánál (Lesli) és az Oázisban is. Mindkettő biztonságosabb és talán kisebb kiadással is járna.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2019.09.22. 09:51

Köszönöm. Az a baj tegnap már kiültettem. A gyökértakarás és a tenyészcsúcs védelem mindenképp megy majd neki. Megpróbálok egy kisebb sátrat építeni köré.plusz utánna nézek a fűtőszálnak is, az nem tud kigyulladni? Ettől az egytől félek csak. De lehet maradok a forró kannás módszernél, hogy hideg estéken forró vizzel teli kannát teszek a takarás alá. Eddig ez bevállt, még levél sérülés sem volt, de jóval kissebb takarásoknál.

Avatar
ati123
Hozzászólások: 726
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:45
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: ati123 » 2019.09.22. 10:28

Nem kell nagy sátrat stb. csinálni négy oszlop a tetejéig, rögzíteni és fólia ekkorát még könnyű takarni. Nálunk a szél a mumus, tavasszal mikor elbontottam volna feldöntötte. Hátul van egy sátor nem mobil? fölé lehetne rakni, fólia.
Öt már nehezebb takarni, a héten elkészült a budia. :mrgreen: csak 4 M magas.
DSC_0265.JPG
DSC_0265.JPG (477 KiB) Megtekintve 8838 alkalommal

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2019.09.22. 12:24

Nem kell nagy sátrat stb. csinálni négy oszlop a tetejéig, rögzíteni és fólia ekkorát még könnyű takarni. Nálunk a szél a mumus, tavasszal mikor elbontottam volna feldöntötte. Hátul van egy sátor nem mobil? fölé lehetne rakni, fólia.
Öt már nehezebb takarni, a héten elkészült a budia. :mrgreen: csak 4 M magas.
DSC_0265.JPG
Az a sátor a teraszra van és le is vesszük majd a vászont. :D
Nagyon nagy az alapterülete, ha arra még fűtést szeretnék rámegy a gatyám. :D
A kissebb pálmákat eddig bambuszvázzal épült kis sátrakkal takartam. -10 alatt forróvizes palackot raktam a sátorba éjszakára.
Magasabb bambusszal vagy faléccel egy kis sátrat építve lehet ez a módszer ismét bevállik. Fűtőszálból milyet és milyen márkát érdemes fontolóra venni?

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoly » 2019.09.22. 13:11

Nem kell nagy sátrat stb. csinálni négy oszlop a tetejéig, rögzíteni és fólia ekkorát még könnyű takarni. Nálunk a szél a mumus, tavasszal mikor elbontottam volna feldöntötte. Hátul van egy sátor nem mobil? fölé lehetne rakni, fólia.
Öt már nehezebb takarni, a héten elkészült a budia. :mrgreen: csak 4 M magas.

Az a sátor a teraszra van és le is vesszük majd a vászont. :D
Nagyon nagy az alapterülete, ha arra még fűtést szeretnék rámegy a gatyám. :D
A kissebb pálmákat eddig bambuszvázzal épült kis sátrakkal takartam. -10 alatt forróvizes palackot raktam a sátorba éjszakára.
Magasabb bambusszal vagy faléccel egy kis sátrat építve lehet ez a módszer ismét bevállik. Fűtőszálból milyet és milyen márkát érdemes fontolóra venni?

Egy viszonylag olcsó megoldást javaslok:

1. Tekerj a törzs köré fölfele és a leveleket ezzel a fűtőszállal spirálisan fölfelé összekötözve szilikon szigetelésű fűtőszálat. Ezt termosztáttal vezéreld
Fontos, hogy a fűtőszál teljesítménye 10W/méternél nagyobb ne legyen. Ez kb 20 fokkal melegebb, mint a külső hőmérséklet.
Volt aki 20w/métereset használt és megégtek a levelek
Én 9m hosszú 80W-osat használok:
https://www.ebay.com/itm/4m-5m-7m9m-15w ... 2749.l2649
fűtőkábel.jpg
fűtőkábel.jpg (417.33 KiB) Megtekintve 8836 alkalommal
2. Gyűjtsél sok levelet zsákokba és ezt tedd a fa törzs köré állítva körbe(A képemen fektetve van)
Ez védi a gyökeret és hőszigetelést ad a törzsnek
Palma.jpg
Palma.jpg (113.41 KiB) Megtekintve 8836 alkalommal
3. Húzz rá szellőző fagyvédő zsákot. Fa mellé kötözz egy lécet, tetején egy vízszintes léccel ami tartja felül a zskot (Mentesíti a leveleket a terheléstől).
Ez jó bevállt és még lehet kapni a Lidlibe ha gyorsan bemész, mert még itt-ott van akcióba
Fagyvédő zsák.PNG
Fagyvédő zsák.PNG (182.32 KiB) Megtekintve 8836 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.09.22. 17:29

Mi ilyeneket használunk, 10 és 15 m-es hosszban.
https://store.danfoss.com/hu/hu/F%C5%B1 ... p/140F1236

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2019.09.22. 18:51

Köszönöm a hozzászólásokat. Nyugtassatok meg hogy ez az atombiztos takarás csak az első télre kell :lol: Sok tapasztalatom nincs de egy ilyen takarást inkább egy washingtonián képzelnék el. :D Egy egyszerűbb takarással (gyökértakarás, geotextil törzs és lomb köré, majd a fagyvédő zsák a tejére, és -5 alatt fűtés elégségse lehet véleményetek szerint?

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoly » 2019.09.22. 20:38

Köszönöm a hozzászólásokat. Nyugtassatok meg hogy ez az atombiztos takarás csak az első télre kell :lol: Sok tapasztalatom nincs de egy ilyen takarást inkább egy washingtonián képzelnék el. :D Egy egyszerűbb takarással (gyökértakarás, geotextil törzs és lomb köré, majd a fagyvédő zsák a tejére, és -5 alatt fűtés elégségse lehet véleményetek szerint?
Esővédelemre minden télen szükség lesz

Én 2017 tavaszán ültettem és az első téltől kezdve sátrazom, úgy ahogy az előző képen van,
Teteje fólia, oldalt sűrű szövésű árnyékoló háló ami szellőzik
Rajta a 80W / 9m fűtőszál a törzsére tekerve a szívlevélig.
Zsákolt leveles gyökérvédelem

Simán bírta volna a telet (-10C-ig) de 2018 március 1-én -20C volt és az összes levél lefagyott de a közepe megmaradt vélhetően a fűtésnek köszönhetően. Azóta kihajtott és újra a régi. 2018/19-ben a minimum -8C volt simán bírta.

Alapjában most is így teleltetem, de ha beköszönne a -10C alatti hőmérséklet akkor lomb fűtés+Lidl zsákolás
Jövőre tervezek venni egy új trachyt, de ott a fent vázolt szerint teleltetem

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2019.09.23. 21:33

Köszönöm a tippeket. :) Én is egy pár éve nevelek már kisebb példányokat kiültetve. Wagi kb 100cm, mikor vettem 40 ehetett. Fortunei pedig 50cmrol kb 120 centire nőtt.
Én mulcsal takartam nagyon vastagon, bambusz vazbkore geotextilt tekertem plusz bibufoliát. -10 alatti éjszakákon pár forró vizes palackot bedobtam a takarásba és még csak levél károsodás sem volt. Tavaly -12 volt a leghidegebb, azelőtt -14.
Ennél a növénynél azért félek mert gyönyörű, és ez már nem egy negyed órás procedúra takarni. :D Szivem szerint ismét a vastag mulcsalra szavaznék, lidle fagyvédőzsákkal takarni és a forróvíz alá esténként, egyedül a szeptemberi ültetés miatt nem bízok a jól bevállt modszeremben és idén beszerzem azt a fűtő fóliát.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2019.09.23. 21:37

A gyökeret és a hajtási csúcsot is védeni kell. Szerintem.
A gyökérzethez le tudsz tenni egy fűtőszálat a törzs köré (jó lenne, ha túlérne a "cserépméretén") és erre a geotextil és a falevél/szalma vagy bármilyen szigetelő ami kevéssé veszi fel a vizet.
Ha összehúzod a leveleket egy nagyobbacska jutazsák is ráhelyezhető. A törzsre geotextil és az egészre ráborítani pár réteg fátyolfóliát.
A Magam részéről kicsit tartok az égősoroktól (a hagyományos égősorok erősen fel tudnak melegedni, láttunk már emiatt leégett takarást), a LED-es pedig alig melegít. De, jobb mint a semmi.
Lehet takaráshoz "egységcsomagot kapni, talán a Lidl-ben vagy az Aldi-ban.
Reggel villant be, hogy van bérteleltetés az egyik Kollégánál (Lesli) és az Oázisban is. Mindkettő biztonságosabb és talán kisebb kiadással is járna.
A jutazsákon ugye nem megy át fény, tudom hogy télen alszanak, de a fejemben valahogy totál természetellenes hogy nem kao semmi fényt. Az nem gond? Plusz ezt nem tudom szellőztetni sem, gombásodás nem probléma? Ha nem ilyen kései ültetés lenne tuti maradnék a régi módszeremnél de félek az most nem elég. :(

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.09.24. 09:43

A gyökeret és a hajtási csúcsot is védeni kell. Szerintem.
A gyökérzethez le tudsz tenni egy fűtőszálat a törzs köré (jó lenne, ha túlérne a "cserépméretén") és erre a geotextil és a falevél/szalma vagy bármilyen szigetelő ami kevéssé veszi fel a vizet.
Ha összehúzod a leveleket egy nagyobbacska jutazsák is ráhelyezhető. A törzsre geotextil és az egészre ráborítani pár réteg fátyolfóliát.
A Magam részéről kicsit tartok az égősoroktól (a hagyományos égősorok erősen fel tudnak melegedni, láttunk már emiatt leégett takarást), a LED-es pedig alig melegít. De, jobb mint a semmi.
Lehet takaráshoz "egységcsomagot kapni, talán a Lidl-ben vagy az Aldi-ban.
Reggel villant be, hogy van bérteleltetés az egyik Kollégánál (Lesli) és az Oázisban is. Mindkettő biztonságosabb és talán kisebb kiadással is járna.
A jutazsákon ugye nem megy át fény, tudom hogy télen alszanak, de a fejemben valahogy totál természetellenes hogy nem kao semmi fényt. Az nem gond? Plusz ezt nem tudom szellőztetni sem, gombásodás nem probléma? Ha nem ilyen kései ültetés lenne tuti maradnék a régi módszeremnél de félek az most nem elég. :(
Kangoo!
Esetedben 8-) muszáj megjegyeznem,hogy meggondolatlanság volt kiültetni ősszel egy ilyen gyönyörű pálmát.
Ha már megtörtént,akkor a talajt széles sugarú körben( kör átmértő kb.2 méter :idea: ) védd az átfagyástól! ( ennél kisebb átmérő esetén rizikós,hogy eljut a fagy a gyökérig- vastag :!: mulcs takarás esetén is)
Fenn kapjon csapadékvédő vízhatlan kalapot( lehet átlátszó is,csak ne lyukadjon át a hó súlyától-vagy megrepedhet pl. egy nylon a fagytól is-esetleg vmi plexi jó lehet---vagy :roll: piramisforma és tetején bubifólia, ha átlátszósságra és csapadékvédelemre is törekszel 8-) ,az oldalán pedig takarhatod természetes anyagokkal,jó a jutazsák is... az legalább szellőzik.
A takarás semmiképpen ne érjen hozzá egyetlen levélhez se,lehet páralecsorgás a felületen,ami penészedést okozhat,ha a víz odavezetődik a levél tövéhez. :idea: Erre a részre kontakt gombaölőszert is használj a takarás előtt,ezeket biztosan tudod,hisz pár telet sikeresen átvészeltél a többi pálmáddal! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2019.09.24. 12:24

A gyökeret és a hajtási csúcsot is védeni kell. Szerintem.
A gyökérzethez le tudsz tenni egy fűtőszálat a törzs köré (jó lenne, ha túlérne a "cserépméretén") és erre a geotextil és a falevél/szalma vagy bármilyen szigetelő ami kevéssé veszi fel a vizet.
Ha összehúzod a leveleket egy nagyobbacska jutazsák is ráhelyezhető. A törzsre geotextil és az egészre ráborítani pár réteg fátyolfóliát.
A Magam részéről kicsit tartok az égősoroktól (a hagyományos égősorok erősen fel tudnak melegedni, láttunk már emiatt leégett takarást), a LED-es pedig alig melegít. De, jobb mint a semmi.
Lehet takaráshoz "egységcsomagot kapni, talán a Lidl-ben vagy az Aldi-ban.
Reggel villant be, hogy van bérteleltetés az egyik Kollégánál (Lesli) és az Oázisban is. Mindkettő biztonságosabb és talán kisebb kiadással is járna.
A jutazsákon ugye nem megy át fény, tudom hogy télen alszanak, de a fejemben valahogy totál természetellenes hogy nem kao semmi fényt. Az nem gond? Plusz ezt nem tudom szellőztetni sem, gombásodás nem probléma? Ha nem ilyen kései ültetés lenne tuti maradnék a régi módszeremnél de félek az most nem elég. :(
Kangoo!
Esetedben 8-) muszáj megjegyeznem,hogy meggondolatlanság volt kiültetni ősszel egy ilyen gyönyörű pálmát.
Ha már megtörtént,akkor a talajt széles sugarú körben( kör átmértő kb.2 méter :idea: ) védd az átfagyástól! ( ennél kisebb átmérő esetén rizikós,hogy eljut a fagy a gyökérig- vastag :!: mulcs takarás esetén is)
Fenn kapjon csapadékvédő vízhatlan kalapot( lehet átlátszó is,csak ne lyukadjon át a hó súlyától-vagy megrepedhet pl. egy nylon a fagytól is-esetleg vmi plexi jó lehet---vagy :roll: piramisforma és tetején bubifólia, ha átlátszósságra és csapadékvédelemre is törekszel 8-) ,az oldalán pedig takarhatod természetes anyagokkal,jó a jutazsák is... az legalább szellőzik.
A takarás semmiképpen ne érjen hozzá egyetlen levélhez se,lehet páralecsorgás a felületen,ami penészedést okozhat,ha a víz odavezetődik a levél tövéhez. :idea: Erre a részre kontakt gombaölőszert is használj a takarás előtt,ezeket biztosan tudod,hisz pár telet sikeresen átvészeltél a többi pálmáddal! ;)
Köszönöm neked is. Esetemben két választásom volt. Vagy megveszem 50 ezerért mint vissza nem térő alkalom és megpróbálkozom vele. Vagy nem veszem meg mert nincs hol egy ekkora növényt tárolnom. Az biztos hogy ahogy te meg alpha is mondjátok leginkább a gyökérzóna védelmére törekszem, de persze az egész növény takarva lesz. Ha nem marad meg ott van a kb egy meter magas már 2 telet sikeresen vevő fortuneim, aminek a helyére ez a nagy bepofátlankodott. :D Költözés miatt őt idén felszedtem és most dézsában van és nem igazán van szegénynek megfelelően védett és napos hely a kertben. Kicsit úgy voltam vele próbáljuk meg ezt a nagyot, ha nem megy még mindig itt van a kisebb, a telekhez már hozzaszokott példányom. De azert vérezne a szivem ha ez a nagy elpusztul ezért törekszem hogy túlélja. A kovezkező telet meg mar jól begyökeresedve kezdhetné. Ha a tavalyihoz hasonló telünk lesz nem félek. De ezt ugye nem lehet előre tudni.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.09.24. 15:10


Köszönöm neked is. Esetemben két választásom volt. Vagy megveszem 50 ezerért mint vissza nem térő alkalom és megpróbálkozom vele. Vagy nem veszem meg mert nincs hol egy ekkora növényt tárolnom. Az biztos hogy ahogy te meg alpha is mondjátok leginkább a gyökérzóna védelmére törekszem, de persze az egész növény takarva lesz. Ha nem marad meg ott van a kb egy meter magas már 2 telet sikeresen vevő fortuneim, aminek a helyére ez a nagy bepofátlankodott. :D Költözés miatt őt idén felszedtem és most dézsában van és nem igazán van szegénynek megfelelően védett és napos hely a kertben. Kicsit úgy voltam vele próbáljuk meg ezt a nagyot, ha nem megy még mindig itt van a kisebb, a telekhez már hozzaszokott példányom. De azert vérezne a szivem ha ez a nagy elpusztul ezért törekszem hogy túlélja. A kovezkező telet meg mar jól begyökeresedve kezdhetné. Ha a tavalyihoz hasonló telünk lesz nem félek. De ezt ugye nem lehet előre tudni.
Szívesen! ;)
Igen,a gyökérzóna védelme nála a legfontosabb,a legjobb lenne a talajt "pluszban" tartani,ezért lehet,hogy a magas( 40cm) mulcs mellett vmi talajfűtést is be kell vetned tartós -15 fok alatti fagyok esetén ,tehát a takarást úgy tervezd meg,hogy ez jól kivitelezhető legyen.( ne is füstöljön semmi :mrgreen: és meg is tegye a fűtés a jó szolgálatot :) ,tehát sztem elképzelhető hogy ehhez a pluszban tartáshoz mégis kell "kalyibát :D " építened :idea: )
Bízom benne,hogy az új, pofátlanul betolakodó :D családtag is szépen elfér majd a kertedben, a már jól bizonyított 8-) :) és a teleinkhez hozzászokott, kicsi pálmád mellett :) és jut annak is a napsütésből! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.09.26. 03:23

A gyökeret és a hajtási csúcsot is védeni kell. Szerintem.
A gyökérzethez le tudsz tenni egy fűtőszálat a törzs köré (jó lenne, ha túlérne a "cserépméretén") és erre a geotextil és a falevél/szalma vagy bármilyen szigetelő ami kevéssé veszi fel a vizet.
Ha összehúzod a leveleket egy nagyobbacska jutazsák is ráhelyezhető. A törzsre geotextil és az egészre ráborítani pár réteg fátyolfóliát.
A Magam részéről kicsit tartok az égősoroktól (a hagyományos égősorok erősen fel tudnak melegedni, láttunk már emiatt leégett takarást), a LED-es pedig alig melegít. De, jobb mint a semmi.
Lehet takaráshoz "egységcsomagot kapni, talán a Lidl-ben vagy az Aldi-ban.
Reggel villant be, hogy van bérteleltetés az egyik Kollégánál (Lesli) és az Oázisban is. Mindkettő biztonságosabb és talán kisebb kiadással is járna.
A jutazsákon ugye nem megy át fény, tudom hogy télen alszanak, de a fejemben valahogy totál természetellenes hogy nem kao semmi fényt. Az nem gond? Plusz ezt nem tudom szellőztetni sem, gombásodás nem probléma? Ha nem ilyen kései ültetés lenne tuti maradnék a régi módszeremnél de félek az most nem elég. :(
Teljesen sötétben is kiteleltethető. Nálunk az összes egyéni takarás "igen erősen fényszűrt" (gyakorlatilag tök sötét). A hideg miatt annyira lelassul az összes élettevékenységük, hogy nagyon kicsi a bevitt energia igény.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.09.26. 03:45


Köszönöm neked is. Esetemben két választásom volt. Vagy megveszem 50 ezerért mint vissza nem térő alkalom és megpróbálkozom vele. Vagy nem veszem meg mert nincs hol egy ekkora növényt tárolnom. Az biztos hogy ahogy te meg alpha is mondjátok leginkább a gyökérzóna védelmére törekszem, de persze az egész növény takarva lesz. Ha nem marad meg ott van a kb egy meter magas már 2 telet sikeresen vevő fortuneim, aminek a helyére ez a nagy bepofátlankodott. :D Költözés miatt őt idén felszedtem és most dézsában van és nem igazán van szegénynek megfelelően védett és napos hely a kertben. Kicsit úgy voltam vele próbáljuk meg ezt a nagyot, ha nem megy még mindig itt van a kisebb, a telekhez már hozzaszokott példányom. De azert vérezne a szivem ha ez a nagy elpusztul ezért törekszem hogy túlélja. A kovezkező telet meg mar jól begyökeresedve kezdhetné. Ha a tavalyihoz hasonló telünk lesz nem félek. De ezt ugye nem lehet előre tudni.
Ez csak növénybaráti tanács:
Ne téveszd össze, a kiültetett és begyökeresedett toleranciáját, a felszedett (hiszen nem cserépben lett akkora) és frissen kiültetett példányéval.
Még ha évek óta is a cserépben lakott sem lesz akkora kiterjedésű gyökérzete, mint egy szabadföldinek. Nem lesz alkalmazkodva a talaj kémiai összetételéhez, a terület klímájához. Meggyőződésem, hogy a kisebb példányok könnyebben veszik az ilyen traumát (nagyobb a növekedési "kedv").
Őszi kiültetésre, alapvetően lombhullató és nálunk teljesen (!) téltűrő növényeket szoktunk csak ajánlani. A korlátozottan téltűrők (pl pálmák) esetén a tavaszi talajhőmérséklet stabil +5-10°C értékétől.
A vásárlás maga, egy nagyon jó üzlet volt, ez nem vita. Gratulálok is hozzá!
Továbbra is a visszacserepezés és beteleltetés a legbiztosabb a túlélés szempontjából. Fűtés és védelem nélkül, nem kicsit kockázatos nekimenni a télnek. Szerintem.

Saját tapasztalatból mondom, hogy a megfelelően és időben elhelyezett védelem nélkül, a tizenéve kint lakó pálmákat is haza lehet vágni.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.09.27. 08:25

Kangoo88! :)
Nyugodtan felszedheted még a pálmát 8-) , biztosabb a benn teleltetés -még ferde állapotban elhelyezve is 8-) -,egy fagymentes helyen! :idea:
Persze :roll: , a családdal kompromisszumot kell kötni annak érdekében,hogy ezt a nagy betolakodót így,mint ferde dekoráció :o ,elfogadják! ;)
Ha be tudsz vele fordulni az előszobába és el is fér :mrgreen: ,akkor tovább nem kell vinni...illetve egy teraszajtón vagy egy ablakon is bejuthat pl. a nappaliba! :D
Azért jobb lenne neki inkább egy fűtetlen helyen,mint pl. egy kellően nagy garázs.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2019.09.29. 14:07

Lenne 2db trachycarpus, mit szeretnék elkoltoztetni. Kinek mi a véleménye arról, hogy mikor, és hogy szedjem fel az eredeti helyéről a növényeket. KB 4 éve vannak kiültetve, vagyis rendesen be vannak gyökeresedve. Tavaszra jó lenne végezni a melóval. A növények kB 2m magassak. Az egyik egy 3 tőből álló csoport.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.09.30. 12:28

Én inkább tavasszal állnék neki, tél előtt nem kurtítanám meg a gyökérzetet.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.10.01. 08:01

Lenne 2db trachycarpus, mit szeretnék elkoltoztetni. Kinek mi a véleménye arról, hogy mikor, és hogy szedjem fel az eredeti helyéről a növényeket. KB 4 éve vannak kiültetve, vagyis rendesen be vannak gyökeresedve. Tavaszra jó lenne végezni a melóval. A növények kB 2m magassak. Az egyik egy 3 tőből álló csoport.
Mindenképpen a fagyok előtt szedd fel,nagyjából olyan plusz hőmérsékleten,amennyin teleltetni fogod cserepestől. ;) ( +5- /+10 fok)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.10.01. 12:03

Én inkább tavasszal állnék neki, tél előtt nem kurtítanám meg a gyökérzetet.
Egyetértek! Mindenképp jobb lenne a tavaszi költöztetés. Persze, ha bármilyen ok miatt nem maradhat a mostani helyén tavaszig, akkor most kellene kiszedni, s becserepezni.


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég