Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.01. 12:26

Koszonom Leslie,

Annak idejen tettem le PS lemezt is a foldbe a gyoker kore (igaz 50cm melyen csak) , de ezen a telen biztosan atfagyott, a kerti to is tobb mint fel meter melyen be volt fagyva. Ilyen tel valoban nem volt eddig szegenynek....
A kozepe nem akar kijonni, elni szeretne, minden heten huzgalom, ellenorzom.
Tapoldatozzam ? mivel tudok szegenynek segiteni? Permetezzem gombaolovel a kozepet?
Koszonom/ Miklos
Egy ekkora pálma kapjon a gyökerétől is :!: :!: :!: felszívódó gombaölőt,ha lehet ,akkor rezeset! ;)
Mást nem nagyon tehetsz :) ,azért ne vidd túlzásba a locsolást se ;) ,húzogatással növekedésre sarkallni 8-) (vagy mi másért? :oops: :lol:-lefejezni úgyse fogod,így gondolom ;) ) meg nem kell! ;)
Bízom benne,hogy
elni szeretne
és elég ép a törzs is,gyökér is ahhoz,hogy szépen megújuljon :) és kitolja azt a legelső levelét az ég felé. ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.08.01. 17:10

Koszonom Leslie,

Annak idejen tettem le PS lemezt is a foldbe a gyoker kore (igaz 50cm melyen csak) , de ezen a telen biztosan atfagyott, a kerti to is tobb mint fel meter melyen be volt fagyva. Ilyen tel valoban nem volt eddig szegenynek....
A kozepe nem akar kijonni, elni szeretne, minden heten huzgalom, ellenorzom.
Tapoldatozzam ? mivel tudok szegenynek segiteni? Permetezzem gombaolovel a kozepet?
Koszonom/ Miklos
Egy ekkora pálma kapjon a gyökerétől is :!: :!: :!: felszívódó gombaölőt,ha lehet ,akkor rezeset! ;)
Mást nem nagyon tehetsz :) ,azért ne vidd túlzásba a locsolást se ;) ,húzogatással növekedésre sarkallni 8-) (vagy mi másért? :oops: :lol:-lefejezni úgyse fogod,így gondolom ;) ) meg nem kell! ;)
Bízom benne,hogy
elni szeretne
és elég ép a törzs is,gyökér is ahhoz,hogy szépen megújuljon :) és kitolja azt a legelső levelét az ég felé. ;) :)
Lesli és Boni hozzászólását kiegészíteném a későbbiekre vonatkozóan.
Mivel a gyökérzete nagyon meg van gyengülve és a következő tél veszélyes lehet, még a gyenge fagyok is véglegesek lehetnek.
Én a kényesebb növényeimnek a takarás alatt és még azon túl is,az un. teljes gyökérzóna takarását ajánlom. Legegyszerűbb és
folyamatos meleget adó takarás a szalmás istálló /Ló/trágya,legalább 10 cm vastagságban,ne érett legyen majd össze érik a gyökérzet
felett és közben hőt ad le.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.08.01. 17:15

Sziasztok,

Segitseget szeretnek kerni: a 2012 ben kiultetett kenderpalmacskam egeszen most 2017 aprilisaig nagyon jol erezte magat a kertemben. Minden telen kapott egy szigetelt takarast, veszfutest, nott 20-25cm -t (evente) es okozott gondott kis gazdajanak ,hogy mindig magasitsa a takarast.....Nyiregyhaza 4.ik legszebb faja volt a 2016 os varosi fa szepsegversenyen :)
Most viszont nagyon gyenge: aprilisban meg viragzott, sose volt ennyi viraga, viszont azt vettem eszre, hogy nem nonek az uj levelei. Barnan szaradnak ossze, es folyamatosan vagdaltam le, mikor mar csak szaraz volt. Az uj landzsak nem jonnek ,es nagyon tanacstalan vagyok a megmentesevel kapcsolatban. Az even 4 szer permeteztem mar- felszivodo gombaolo, atka ellen, rezzel. Semmi hatas. Megfazhatott volna ? Kerlek segitsetek megmenteni, nem szeretnem elvesziteni. (legalso kep 2016 bol....)
level 2017.JPG
2017_2.JPG
2017_1.JPG
2017.JPG
2016_.JPG
Sajnálom, hogy nem tudom osztani a többiek optimizmusát, de szerintem ez a pálma menthetetlenül elfagyott a télen.A gyökere pusztult el, s a takarás által védett törzsben maradt némi osztódó szövet, ami próbált leveleket produkálni. Sajnos a halott gyökérzet nem szállított vizet, tápanyagot, ezért elhalt a maradék rész is. Ha most augusztusra sem indult meg, akkor már nem is fog. Én kiszedném, s azonnal ültetnék helyette egy kisebb másikat, ami gyorsan pótolja látványban az elődjét.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.02. 05:02

Evenx!

Üdvözlet Közöttünk!
Kár érte! A leírtakat olvasva, igen fontos a Számodra, ami egy tisztelendő dolog.
Sajnálom, de Laci véleményével értek egyet. Szerintem is, kritikus a sérülés mértéke a gyökérzónában. Ha óvatos törzs körüli kapirgálás után találsz friss gyökérkezdeményeket van remény. Ha nem, akkor a tartalékait éli fel ...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.02. 05:05

...húzogatással növekedésre sarkallni 8-) (vagy mi másért? :oops: ... :)
Ugye, még mindig a pálmáról beszélünk? :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.02. 06:52

...húzogatással növekedésre sarkallni 8-) (vagy mi másért? :oops: ... :)
Ugye, még mindig a pálmáról beszélünk? :lol:
:evil: ;) :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.08.02. 20:43

A levéltrágya is segíthet a gyökérsérült növényeken, de nem szabad túlzásba vinni. A levél is képes felvenni a tápanyagot, igaz kevesebbet, mint a gyökérzet. Sajnos nálad kevés a levélfelület, de érdemes lehet megpróbálni. Én is küzdök egy vulcano-val, egyelőre kétesélyes nálam a dolog.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.08.03. 04:54

Sziasztok!

Régen jártam errefelé, de megvagyok! :)
Van dolog bőven, így kevés időm van fórumozni, látom jól előre haladt ez a téma is.
A kenderpálmáim állapotát összefoglalnám röviden, hogy állnak, mi történt velük azóta, hogy nem léptem fel a fórumra.

A tavasz hozott érdekes tapasztalatokat, mert a nagy kenderpálmám közepe is kijött végül, több ezüstfenyő alatti társához hasonlóan, amikor megpróbáltam a szívrügyet megtalálni(a közepét fűrésszel el kezdtem szeletelgetni), a visszavágás után is egy mély lyukat éreztem a közepében(annyira visszavágtam, hogy a külső, még ép levelekből is vágta le), már temettem a növényt :( . Azért a csonkot ott hagytam, amely szépen szárítgatta a külső ép néhány levelét. A változás április végén lett észrevehető, egy zápor után, amikor észre vettem, hogy eltűnt a mély lyuk kijárata. Néhány hét múlva kikandikált az első levél, és azóta folyamatosan nyomja azokat , az egyre erőteljesebbeket. :) Nagy túlélőművész ez a pálma, de idén becsülettel megkapja majd a csapadékvédelmét, az élete tudom, hogy hajszálon múlt, tehát igazat adok Nektek, hogy a tűréshatárát pedzegette! Ami érdekes, hogy minden pálmám túlélte, és kihajtott, nem vesztettem el egyet sem. A leghamarabb leszáradt levelűek hajtottak ki a leghamarabb, a közepük is épp maradt! Remélem a most következő tél barátságosabb lesz hozzájuk!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.08.03. 04:58

Találtam egy oldalt, amelyen a legutolsó képen akadtam fel, hogy lehet több törzsű egy Trachycarpus fortunei?!

Link itt van:

http://www.pacsoa.org.au/wiki/Trachycarpus_fortunei

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.03. 10:49

A levéltrágya is segíthet a gyökérsérült növényeken, de nem szabad túlzásba vinni. A levél is képes felvenni a tápanyagot, igaz kevesebbet, mint a gyökérzet. Sajnos nálad kevés a levélfelület, de érdemes lehet megpróbálni. Én is küzdök egy vulcano-val, egyelőre kétesélyes nálam a dolog.
Köszi,ez érdekes és igaz is lehet akár! ;) Tehát, annyira megerősödhet,hogy képes új és teljes gyökérzetet fejleszteni,ezt el tudom képzelni. :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.08.03. 15:31

"Füvészkerti" Demeter barátunk adta anno az ötletet ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.03. 16:08

"Füvészkerti" Demeter barátunk adta anno az ötletet ;)
;) :D Akkor biztosan így van! Volt szerencsém találkozni és beszélgetni Demeterrel... ;) adok a tudására,tapasztalatára! 8-) ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.08.03. 17:00

Találtam egy oldalt, amelyen a legutolsó képen akadtam fel, hogy lehet több törzsű egy Trachycarpus fortunei?!

Link itt van:

http://www.pacsoa.org.au/wiki/Trachycarpus_fortunei
Ez nagyon érdekes Zoli! Nem is hallottam ilyenről, hogy egy tracy elágazzon, még akkor sem, ha a tenyészőcsúcs megsérül.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.08.04. 13:57

Találtam egy oldalt, amelyen a legutolsó képen akadtam fel, hogy lehet több törzsű egy Trachycarpus fortunei?!

Link itt van:

http://www.pacsoa.org.au/wiki/Trachycarpus_fortunei
Ez nagyon érdekes Zoli! Nem is hallottam ilyenről, hogy egy tracy elágazzon, még akkor sem, ha a tenyészőcsúcs megsérül.
Lehet, hogy nem is trachy? Nekem az elágazó törzsű pálmára a Sabal Palmettot adta ki a gugli.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.08.04. 13:58

Találtam egy oldalt, amelyen a legutolsó képen akadtam fel, hogy lehet több törzsű egy Trachycarpus fortunei?!

Link itt van:

http://www.pacsoa.org.au/wiki/Trachycarpus_fortunei
Ez nagyon érdekes Zoli! Nem is hallottam ilyenről, hogy egy tracy elágazzon, még akkor sem, ha a tenyészőcsúcs megsérül.
Lehet, hogy nem is trachy? Nekem az elágazó törzsű pálmára a Sabal Palmettot adta ki a gugli.
Furcsa, hogy csupasz a törzse.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.05. 15:42

Szerintem sem Trachy.
A kenderpálma pucéron, nem jellemző.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.08.08. 15:28

Találtam egy oldalt, amelyen a legutolsó képen akadtam fel, hogy lehet több törzsű egy Trachycarpus fortunei?!

Link itt van:

http://www.pacsoa.org.au/wiki/Trachycarpus_fortunei
Ez nagyon érdekes Zoli! Nem is hallottam ilyenről, hogy egy tracy elágazzon, még akkor sem, ha a tenyészőcsúcs megsérül.
Lehet, hogy nem is trachy? Nekem az elágazó törzsű pálmára a Sabal Palmettot adta ki a gugli.
Valahol gyanús volt nekem is, hogy egy T. fortunei nem így néz ki. Köszönöm Nektek a megerősítést! :)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.08.08. 15:35

Szerintem sem Trachy.
A kenderpálma pucéron, nem jellemző.
A képről melegebb klímát sejtettem, ott pucérok a pálmák! :lol:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.09. 03:27

Vagy (hogyan egy interjúban hallottam:) "- nudlista strandon, ott Mindenki pucérra van csinálva -". :lol:

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.08.09. 22:31

Na ne már! Mindjárt én is becsinálok a röhögéstől... :lol: :lol: :lol:


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég