Trachycarpus wagnerianus

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2017.04.30. 14:35

Ahogy sejtettem ez a levél még nem egészséges. Szerintem ez még mindig a kemény tél utószele. :/ Viszont hogy pozitívat is mondjak nagyon szépen beindult. A legújabb hajtáson a filc jelzés ma egy hetes. :)
Csatolmányok
IMG_20170430_131706.jpg
IMG_20170430_131706.jpg (187.69 KiB) Megtekintve 8445 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.05.07. 22:50

Feri, szomorúan hallom. Nagyon sajnálom. Pótolni kell, nem lehetsz kiültetett Trachy nélkül.

Ebben az évben már biztos, hogy nem pótolom őket. Túl nagy veszteség ért ahhoz, hogy csak úgy felejteni tudjam... :cry:
Persze ezt a veszteséget nem ( csak ) anyagiakban értem, ez a 16! db kisebb-nagyobb megfagyott Trachy, nálam szinte már családtagnak számított, szinte naponta gyönyörködtem bennük és az elvesztésüket csak magamnak köszönhetem, túl sokat vártam el tőlük. Azt már sokan tudjuk, hogy ennél a pálmánál valahol -17°C-nál van a tűréshatár és az sem mindeggy, hogy egy télen hányszor és mennyi ideig kapja ezt az értéket a növény. Nálam hetekig volt -15 és -19°C közti érték éjjelenként úgy, hogy nappal is mínuszok voltak. Itt már a talajtakarás semmit sem ért, mivel még csapadékvédelmük sem volt, így teljesen átfagyott az átázott talaj a gyökérzónánál, így ők alulról-felülről átfagytak rendesen.
Persze van nálam utánpótlás bőven és ha nem is idén, de egy-két éven belül biztos, hogy kiültetésre kerülnek. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.05.08. 07:18

Sajnálom! :(

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.05.08. 08:54

Feri, szomorúan hallom. Nagyon sajnálom. Pótolni kell, nem lehetsz kiültetett Trachy nélkül.

Ebben az évben már biztos, hogy nem pótolom őket. Túl nagy veszteség ért ahhoz, hogy csak úgy felejteni tudjam... :cry:
Persze ezt a veszteséget nem ( csak ) anyagiakban értem, ez a 16! db kisebb-nagyobb megfagyott Trachy, nálam szinte már családtagnak számított, szinte naponta gyönyörködtem bennük és az elvesztésüket csak magamnak köszönhetem, túl sokat vártam el tőlük. Azt már sokan tudjuk, hogy ennél a pálmánál valahol -17°C-nál van a tűréshatár és az sem mindeggy, hogy egy télen hányszor és mennyi ideig kapja ezt az értéket a növény. Nálam hetekig volt -15 és -19°C közti érték éjjelenként úgy, hogy nappal is mínuszok voltak. Itt már a talajtakarás semmit sem ért, mivel még csapadékvédelmük sem volt, így teljesen átfagyott az átázott talaj a gyökérzónánál, így ők alulról-felülről átfagytak rendesen.
Persze van nálam utánpótlás bőven és ha nem is idén, de egy-két éven belül biztos, hogy kiültetésre kerülnek. ;)
Én is sajnálom Feri. Mint minden kudarcból, veszteségből tanul az ember, ebből is. Nálam is sok növényt tönkre tett ez a január, persze nem ennyire mint nálad, mégis az elején nagyon rosszul érintett, de már túl vagyok rajta. Sok mindent másként csinálok ezután.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.05.08. 22:42

Feri, szomorúan hallom. Nagyon sajnálom. Pótolni kell, nem lehetsz kiültetett Trachy nélkül.

Ebben az évben már biztos, hogy nem pótolom őket. Túl nagy veszteség ért ahhoz, hogy csak úgy felejteni tudjam... :cry:
Persze ezt a veszteséget nem ( csak ) anyagiakban értem, ez a 16! db kisebb-nagyobb megfagyott Trachy, nálam szinte már családtagnak számított, szinte naponta gyönyörködtem bennük és az elvesztésüket csak magamnak köszönhetem, túl sokat vártam el tőlük. Azt már sokan tudjuk, hogy ennél a pálmánál valahol -17°C-nál van a tűréshatár és az sem mindeggy, hogy egy télen hányszor és mennyi ideig kapja ezt az értéket a növény. Nálam hetekig volt -15 és -19°C közti érték éjjelenként úgy, hogy nappal is mínuszok voltak. Itt már a talajtakarás semmit sem ért, mivel még csapadékvédelmük sem volt, így teljesen átfagyott az átázott talaj a gyökérzónánál, így ők alulról-felülről átfagytak rendesen.
Persze van nálam utánpótlás bőven és ha nem is idén, de egy-két éven belül biztos, hogy kiültetésre kerülnek. ;)
Megértelek Feri. Kívánom, hogy a lehető legjobban túl legyél a rossz érzéseken és ha az idei kiültetési szezonban nem, de jövő tavasszal ültetsz ki Trachycarpust. Nálam is lettek végleges és részleges károk több növényben. Például sok Sabal minor, Phoenix, Gránátalma bambuszok. Hirtelen odacsapott a kedvemnek, de egyszer csak ugyanolyan hirtelen meg is ráztam magamat és végül is túl vagyok az egészen. A napokban sor kerül az eltávozott növények kiszedésére és más fajták ültetésére.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.05.09. 19:56

Kihozta a fagykárosodott wagner az első hibátlan levelet. Az összes régit levágtam, róla, az idei , részben sérültekből is négyet. Egyet, aminek csak a levélcsúcsai sérültek, meghagytam. További három dárdát tol kifelé, amik már tökéletesek lesznek. Nyilván nem lesz olyan dús a pálma, mint tavaly volt, de most már ki merem jelenteni, hogy rendbe jön.
IMG_6004.JPG
IMG_6004.JPG (872.55 KiB) Megtekintve 8353 alkalommal
IMG_6005.JPG
IMG_6005.JPG (965.88 KiB) Megtekintve 8353 alkalommal
IMG_6006.JPG
IMG_6006.JPG (985.14 KiB) Megtekintve 8353 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.05.09. 20:06

Érdekes látvány a tapsoló wagi, de erős növény, rövidesen ismét az éke lesz a kertednek. ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.05.09. 20:14

Kihozta a fagykárosodott wagner az első hibátlan levelet. Az összes régit levágtam, róla, az idei , részben sérültekből is négyet. Egyet, aminek csak a levélcsúcsai sérültek, meghagytam. További három dárdát tol kifelé, amik már tökéletesek lesznek. Nyilván nem lesz olyan dús a pálma, mint tavaly volt, de most már ki merem jelenteni, hogy rendbe jön.
Nagyon jó Laci! Szépen beindult. ;)
Nálam még mindig nem csinál semmit.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.05.10. 08:01

Bis,sajnálom én is nagyon a történteket. Már kiszedted öket?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.05.10. 11:00

Laci!

Veled örülök!
Szeretem, az ilyen híreket! ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.05.16. 20:29

Kibontás után minden rendben volt. Az lett gyanús hogy ahogy telt az idő nem nyitja a levélszegmenseket. Néhány levelet elszárított a régiek közül de nem gyorsan. A közepe zöld és szinte lehetetlen kihúzni. A növény nem nő csak vegetál. Mára biztos, hogy jelentős kárt szenvedett. A gyanúm szerint gyökérsérülése van. A vidéki talajtakarás nélkül egészséges és hajt. A növény környezetében térkövezés van a kép jobb oldalán a leendő térkő alatt készült egy kb fél köbméteres és legalább fél méter mély csapadékvíz derítő mely geotextiliával van kibélelve és kulé kaviccsal van feltöltve. Itt lehet a gond a kavics közel sem szigetel úgy mint a föld és ezen az oldalon keresztül át tudott fagyni a gyökérzóna és egy rész el is fagyhatott ráadásul a kavicsra még a térkő sem került rá. A növény él de kevés alatta a gyökér gyakorlatilag újra kell gyökeresednie. Megvárom az őszt amennyiben túléli és hajt néhány levelet akkor fokozottan fogom védeni a télen.
20170515_193029-918x1632.jpg
20170515_193029-918x1632.jpg (638.61 KiB) Megtekintve 8280 alkalommal
20170515_193056-918x1632.jpg
20170515_193056-918x1632.jpg (560.6 KiB) Megtekintve 8280 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.05.16. 22:36

Kibontás után minden rendben volt. Az lett gyanús hogy ahogy telt az idő nem nyitja a levélszegmenseket. Néhány levelet elszárított a régiek közül de nem gyorsan. A közepe zöld és szinte lehetetlen kihúzni. A növény nem nő csak vegetál. Mára biztos, hogy jelentős kárt szenvedett. A gyanúm szerint gyökérsérülése van. A vidéki talajtakarás nélkül egészséges és hajt. A növény környezetében térkövezés van a kép jobb oldalán a leendő térkő alatt készült egy kb fél köbméteres és legalább fél méter mély csapadékvíz derítő mely geotextiliával van kibélelve és kulé kaviccsal van feltöltve. Itt lehet a gond a kavics közel sem szigetel úgy mint a föld és ezen az oldalon keresztül át tudott fagyni a gyökérzóna és egy rész el is fagyhatott ráadásul a kavicsra még a térkő sem került rá. A növény él de kevés alatta a gyökér gyakorlatilag újra kell gyökeresednie. Megvárom az őszt amennyiben túléli és hajt néhány levelet akkor fokozottan fogom védeni a télen.
20170515_193029-918x1632.jpg
20170515_193056-918x1632.jpg

Sajnálom Norbi a történteket, remélem mihamarább kiheveri!
Nagyon jó ez a fórum, sok mindent tanul az ember belőle, csak hát sajnos néha ez áldozatokkal is jár...

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.05.16. 22:38

Kihozta a fagykárosodott wagner az első hibátlan levelet. Az összes régit levágtam, róla, az idei , részben sérültekből is négyet. Egyet, aminek csak a levélcsúcsai sérültek, meghagytam. További három dárdát tol kifelé, amik már tökéletesek lesznek. Nyilván nem lesz olyan dús a pálma, mint tavaly volt, de most már ki merem jelenteni, hogy rendbe jön.
IMG_6004.JPG
IMG_6005.JPG
IMG_6006.JPG

Laci ez óriási hír, nagyon örülök, hogy rendbejön! ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.05.16. 22:46

Feri, szomorúan hallom. Nagyon sajnálom. Pótolni kell, nem lehetsz kiültetett Trachy nélkül.


Én is sajnálom Feri. Mint minden kudarcból, veszteségből tanul az ember, ebből is. Nálam is sok növényt tönkre tett ez a január, persze nem ennyire mint nálad, mégis az elején nagyon rosszul érintett, de már túl vagyok rajta. Sok mindent másként csinálok ezután.
Sajnálom! :(

Köszönöm Nektek az együttérzésteket és ígérem, hogy megfogadom a tanácsaitokat és hogy ezt bebizonyítsam, még ebben az évben lesznek újabb ˝versenyzők˝ kiültetve. Egyszerűen nem bírom már tovább, hogy ne legyen egy épp, egészséges kiültetett Trachy a közelemben! :) ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.05.16. 22:58

Bis,sajnálom én is nagyon a történteket. Már kiszedted öket?

Köszönöm Szabolcs! ;)
Még nem szedtem ki őket, sajnos nagyon kevés szabadidőm van a kertészkedésre, de talán ennek így is kellett történnie, mert a négy nagyobbacska közül kettőnél mozgolódás van. Már vagy két hónapja levágtam az összes megfagyott és egyben elszáradt levelüket és eddig semmi életjelet nem mutattak a megcsonkított törzsek, de a napokban két törzs látványosan tolni kezdett kifele olyan csont színű, sérült levélnyeleket és bízom benne, hogy pár héten belül megmutatkoznak az új, persze biztos, hogy még sérült, torz levélféleségek, de számomra már az is sikerélmény lesz és talán lesz idejük az ősz végéig valamelyest felépülniök. Ha ez így lesz, akkor télire egy kisebb palotát építek a számukra védelemként... :)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.05.17. 10:05

Bis,sajnálom én is nagyon a történteket. Már kiszedted öket?

Köszönöm Szabolcs! ;)
Még nem szedtem ki őket, sajnos nagyon kevés szabadidőm van a kertészkedésre, de talán ennek így is kellett történnie, mert a négy nagyobbacska közül kettőnél mozgolódás van. Már vagy két hónapja levágtam az összes megfagyott és egyben elszáradt levelüket és eddig semmi életjelet nem mutattak a megcsonkított törzsek, de a napokban két törzs látványosan tolni kezdett kifele olyan csont színű, sérült levélnyeleket és bízom benne, hogy pár héten belül megmutatkoznak az új, persze biztos, hogy még sérült, torz levélféleségek, de számomra már az is sikerélmény lesz és talán lesz idejük az ősz végéig valamelyest felépülniök. Ha ez így lesz, akkor télire egy kisebb palotát építek a számukra védelemként... :)
Szuper hírek!. Akkor drukkolok nekik ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.05.19. 10:27

A nagy waginak még március végén kitéptem a középső három teljesen leszáradt levelét. Mivel nem volt büdös, nedves, nem rohadt belül, ezért nem fejezetem le. Azóta viszont nem csinált semmit, ezért mégis belevágtam. Nincs valami jó állapotban, csak 1 centit tolt 2 nap alatt, de legalább megmozdult.
2017_05190020.JPG
2017_05190020.JPG (781.95 KiB) Megtekintve 8245 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.05.19. 19:55

Kitartás! ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.05.19. 20:16

Kitartás! ;)
Mást nem is tudok tenni már, remélem a wagi is kitart. :roll:

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Misi » 2017.05.19. 20:54

Hány centit kellett levágni?


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég