Egyéb Trachycarpus alfajok

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.11.08. 07:31

Egyetértünk! Idén, már nem ültetném át őket. De, tavasszal tutira. Egy általános szabály szerint: "- Nincs túl nagy cserép. -". :mrgreen:

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2015.11.08. 08:18

Rendben van akkor idén már nem piszkálom őket. Aza képen nem csomagolás csak nájlon van rátekerve mert az erkélyen van még és ha nagy eső jön akkor a cserépre húzom. :lol:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.11.08. 08:23

Okos ötlet, hogy ne tocsogjon vízben a lába. ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.11.08. 11:05

aa1.jpg
aa1a.jpg
A -5-6 fok nagyon kevésnek tűnik, szerintem a leírás a dézsában tartott pálmákra vonatkozik, hiszen a fortunei is csak -6 fokot bír ki dézsában gyökérsérülés nélkül. Kiültetve biztosan nagyobb hidegeket is elvisel ez a pálma.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.11.08. 12:41

Egyetemi leiratból van kimásolva. A kínaira ezt írják:
Csatolmányok
b15.jpg
kép
b15.jpg (413.99 KiB) Megtekintve 7301 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.08. 13:51

aa1.jpg
aa1a.jpg
A -5-6 fok nagyon kevésnek tűnik, szerintem a leírás a dézsában tartott pálmákra vonatkozik, hiszen a fortunei is csak -6 fokot bír ki dézsában gyökérsérülés nélkül. Kiültetve biztosan nagyobb hidegeket is elvisel ez a pálma.
Laci, szerintem az a -6°C nagyon alá van becsülve, ennél sokkal hidegebbet elvisel a fortunei gyökérzete.
2009-ben 1 héten keresztül -10°C körül volt a nappali maximum, éjjelente pedig -15, -18 C-ig hűlt le a levegő, az utolsó napon pedig -20°C-ig. Akkor nálam az előkertben lévő Trachy kb. 150 cm magas volt, teljesen takarás nélkül telelt, a gyökérzetét sem védtem semmivel, de még ez a hosszú extrém hideg periódus sem okozott semmi olyan sérülést a gyökérzetében, ami a növény fejlődését befolyásolta volna, pedig volt ideje rendesen áthűlni a talajnak, szerintem a felső 20-30 cm bőven -6°C alá hűlt. A -20°C-tól a levelek 40%-a megfagyott, de hamar kiheverte a pálma, nyár közepére már nyoma sem volt a télnek.
Egy másik, jelenleg 5 éves cserepes Trachym az első két évet kivéve minden télen végig kint telelt az udvaron bármiféle takarás nélkül, többször kapott -13°C-ot is, de ezen sem vettem észre semmilyen fagyás miatti gyökérsérülésre utaló nyomot.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.11.08. 17:12

aa1.jpg
aa1a.jpg
A -5-6 fok nagyon kevésnek tűnik, szerintem a leírás a dézsában tartott pálmákra vonatkozik, hiszen a fortunei is csak -6 fokot bír ki dézsában gyökérsérülés nélkül. Kiültetve biztosan nagyobb hidegeket is elvisel ez a pálma.
Laci, szerintem az a -6°C nagyon alá van becsülve, ennél sokkal hidegebbet elvisel a fortunei gyökérzete.
2009-ben 1 héten keresztül -10°C körül volt a nappali maximum, éjjelente pedig -15, -18 C-ig hűlt le a levegő, az utolsó napon pedig -20°C-ig. Akkor nálam az előkertben lévő Trachy kb. 150 cm magas volt, teljesen takarás nélkül telelt, a gyökérzetét sem védtem semmivel, de még ez a hosszú extrém hideg periódus sem okozott semmi olyan sérülést a gyökérzetében, ami a növény fejlődését befolyásolta volna, pedig volt ideje rendesen áthűlni a talajnak, szerintem a felső 20-30 cm bőven -6°C alá hűlt. A -20°C-tól a levelek 40%-a megfagyott, de hamar kiheverte a pálma, nyár közepére már nyoma sem volt a télnek.
Egy másik, jelenleg 5 éves cserepes Trachym az első két évet kivéve minden télen végig kint telelt az udvaron bármiféle takarás nélkül, többször kapott -13°C-ot is, de ezen sem vettem észre semmilyen fagyás miatti gyökérsérülésre utaló nyomot.
Igen, igazad van, s a saját tapasztalat a legmegbízhatóbb.Korábban beszéltünk már erről, s akkor is az volt a véleményem, hogy a -6 fok a dézsa teljes terjedelmére vonatkozik, nem csupán a külső palástra. Ehhez idő kell, s Budapesten, védett helyen ha elő is fordul extrém hideg, az nemigen szokott hosszú ideig tartani. Olyan ez, mint a fagyasztóba tett hús: -16 fokon tartjuk, de néhány óra elteltével a külső része már kopogósra fagy, a belseje viszont még puha, tehát a maghő nem éri el a 0 fokot sem. Egy nap múlva viszont már teljesen átfagy.Mindezek mellett szerintem a -6 fok egy olyan óvatos érték, aminél hidegebbet nem mernek tanácsolni a szakértők, mert a pálma elfagyásáért nem akarják vállalni a felelősséget.
A nálad kiültetett pálma gyökérzónája átfagyhatott 20-30 centi mélyen, de a gyökerek ennél mélyebbre hatolnak, s ott már védve vannak.A gyökér sem egyformán érzékeny, az osztódó, növekedő gyökércsúcs a legsebezhetőbb, a gyökér idősebb részeit egyre vastagabb kéreg fedi.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.11.08. 20:06

aa1.jpg
aa1a.jpg
A -5-6 fok nagyon kevésnek tűnik, szerintem a leírás a dézsában tartott pálmákra vonatkozik, hiszen a fortunei is csak -6 fokot bír ki dézsában gyökérsérülés nélkül. Kiültetve biztosan nagyobb hidegeket is elvisel ez a pálma.
Laci, szerintem az a -6°C nagyon alá van becsülve, ennél sokkal hidegebbet elvisel a fortunei gyökérzete.
2009-ben 1 héten keresztül -10°C körül volt a nappali maximum, éjjelente pedig -15, -18 C-ig hűlt le a levegő, az utolsó napon pedig -20°C-ig. Akkor nálam az előkertben lévő Trachy kb. 150 cm magas volt, teljesen takarás nélkül telelt, a gyökérzetét sem védtem semmivel, de még ez a hosszú extrém hideg periódus sem okozott semmi olyan sérülést a gyökérzetében, ami a növény fejlődését befolyásolta volna, pedig volt ideje rendesen áthűlni a talajnak, szerintem a felső 20-30 cm bőven -6°C alá hűlt. A -20°C-tól a levelek 40%-a megfagyott, de hamar kiheverte a pálma, nyár közepére már nyoma sem volt a télnek.
Egy másik, jelenleg 5 éves cserepes Trachym az első két évet kivéve minden télen végig kint telelt az udvaron bármiféle takarás nélkül, többször kapott -13°C-ot is, de ezen sem vettem észre semmilyen fagyás miatti gyökérsérülésre utaló nyomot.
Meg az igazsághoz az is hozzá tartozik Peti, hogy a te Trachyd nem egy átlagos import növény, Ő már többször bizonyította a túlélő képességét! Ha veszel egy pl. olasz import növényt, lehet, hogy dézsában vége lenne akár -6 fokon is, ha úgy rendesen átfagy. Bár a tavalyi enyhe télen a Füvészkert melletti kertészetben a szabadban simán áttelelt egy dézsás Trachy, igaz a leghidegebb (mivel akkor még a szomszédban laktam) kb.-7 fok volt éjszaka. Tulajdonképpen elértünk ismét az azonos fajon belüli egyedek közötti különbségekhez. Peti a tiéd az igazi ellenálló, remélem a tőled kapott és 100%-ban kikelt magokban is ott lesznek anyuci ellenálló génjei!!! :lol: :lol: :lol:

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.08. 20:29

Meg az igazsághoz az is hozzá tartozik Peti, hogy a te Trachyd nem egy átlagos import növény, Ő már többször bizonyította a túlélő képességét! Ha veszel egy pl. olasz import növényt, lehet, hogy dézsában vége lenne akár -6 fokon is, ha úgy rendesen átfagy.
Ez valószínűleg így van, viszont ugyanez az import növény kiültetve, talajtakarással egy laza -15°C-ot se élne túl.
Amúgy a másik példámban szereplő 5 éves cserepes Trachy is nagyon jól viselte a -13°C-ot, pedig semmi köze a nagy golyóállóhoz. ;)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.11.08. 22:02

Meg az igazsághoz az is hozzá tartozik Peti, hogy a te Trachyd nem egy átlagos import növény, Ő már többször bizonyította a túlélő képességét! Ha veszel egy pl. olasz import növényt, lehet, hogy dézsában vége lenne akár -6 fokon is, ha úgy rendesen átfagy.
Ez valószínűleg így van, viszont ugyanez az import növény kiültetve, talajtakarással egy laza -15°C-ot se élne túl.
Amúgy a másik példámban szereplő 5 éves cserepes Trachy is nagyon jól viselte a -13°C-ot, pedig semmi köze a nagy golyóállóhoz. ;)
Hát igen de ott van neki a nagy példa a kertedben! :) :) :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: imy » 2015.11.09. 20:48

Lényegesen eltérő hidegtűrésről én is tapasztalatból számolhatok be. Ugyanarról a növényről gyűjtött magokból, ugyanolyan körülmények között nevelkedett kenderpálmák a kiültetésük után teljesen eltérően tolerálták a telet, hideget.
Viszonylag sokat kiültettem már az elmúlt években, jellemzően fiatal, 2-4 éves növényeket. Némelyikük jobban, némelyikük kevésbé, egyik-másik pedig sehogyan sem viselte a szabad életet. Egy példányt, miután két enyhe télen is elszárította az összes levelét, vissza cserepeztem, és azóta edényes növényként bent teleltetem. A testvérei közül néhányan azóta is szépen éldegélnek a kertben. Tehát a pálmák esetében is abszolút igaz, hogy a puding próbája az evés! :D
Bent, edényben csak elméletekről beszélhetünk. A gyakorlati tapasztalat/élet a szabadban következik. ;) Szerintem...

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.11.10. 17:38

Lényegesen eltérő hidegtűrésről én is tapasztalatból számolhatok be. Ugyanarról a növényről gyűjtött magokból, ugyanolyan körülmények között nevelkedett kenderpálmák a kiültetésük után teljesen eltérően tolerálták a telet, hideget.
Viszonylag sokat kiültettem már az elmúlt években, jellemzően fiatal, 2-4 éves növényeket. Némelyikük jobban, némelyikük kevésbé, egyik-másik pedig sehogyan sem viselte a szabad életet. Egy példányt, miután két enyhe télen is elszárította az összes levelét, vissza cserepeztem, és azóta edényes növényként bent teleltetem. A testvérei közül néhányan azóta is szépen éldegélnek a kertben. Tehát a pálmák esetében is abszolút igaz, hogy a puding próbája az evés! :D
Bent, edényben csak elméletekről beszélhetünk. A gyakorlati tapasztalat/élet a szabadban következik. ;) Szerintem...
Igazat szóltál! ;) ;)

janci
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2015.11.23. 13:02
Tartózkodási hely: Szerbia,Backa-Pivnice
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: janci » 2015.11.25. 09:58

Trachicarpus Takil Bageschwar,
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2015.11.25. 18:02

Sziasztok! A Takilom vagy 2 napja elkezdte a leveleit"összezárni". Szerintetek miért? A hideg miatt vagy mi baja lehet?
Csatolmányok
WP_20151125_13_21_38_Pro.jpg
WP_20151125_13_21_38_Pro.jpg (673.81 KiB) Megtekintve 7174 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.25. 19:40

Janci, szép egészséges ez a takil.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.25. 19:42

Sziasztok! A Takilom vagy 2 napja elkezdte a leveleit"összezárni". Szerintetek miért? A hideg miatt vagy mi baja lehet?
Nem tudom milyen hideget kaphatott, a Trachykra jellemző, hogy levél összecsukódással védekeznek a (komolyabb)hideg ellen.

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2015.11.25. 20:22

Sziasztok! A Takilom vagy 2 napja elkezdte a leveleit"összezárni". Szerintetek miért? A hideg miatt vagy mi baja lehet?
Nem tudom milyen hideget kaphatott, a Trachykra jellemző, hogy levél összecsukódással védekeznek a (komolyabb)hideg ellen.
Debrecen belvárosában vagyok 3.emeleten maximum -3at kapott nem tudom mi a bajuk nyáron csináltak már ilyet. Lehet hogy a helyváltoztatás mert levettem a korlátról a fal tövéhez. Lehet ez a baja?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.11.25. 21:41

A hely változtatás nem játszik szerepet. A hideg első jelei a sötétzöld foltok megjelenése ami nappal eltűnik amennyiben pozítívba megy a hőmérséklet. A levéllemez összezáródását okozhatja: túl nagy meleg erős napsugárzás- nyári hónapokban
erős hideg esetén szerintem ilyen gyenge fagyok esetén nem csinálja.
túl száraz talaj nappal a napsugárzás hatására összezáródnak a levelek.
túl nedves talaj- hűvös akár gyengén fagyos idő esetén a nedves földnek köszönhetően megfáznak a gyökerek egy része vagy a teljes gyökérzet elpusztul ennek hatására záródnak a levéllemezek.
A földlabda állapotát nézd meg te tudod milyen mértékben és hányszor locsoltad az elmúlt napokban hetekben.

janci
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2015.11.23. 13:02
Tartózkodási hely: Szerbia,Backa-Pivnice
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: janci » 2015.11.28. 12:45

Takil
Kép
Naini tall
Kép

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb Trachycarpus alfajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.09. 00:24

A multkor a wagnerianus témánál szóba került a Tr. ´nanus´, innen rendelhető. :roll: http://www.achat-vente-palmiers.com/en/ ... r-2_litres


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég