Egyéb melegházi pálmák

A szobai indulók. Bismarckia, Archontophoenix, Rhapis, stb.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.10.07. 07:20

Persze nem lenne gond, de azért akkora pro még nem vagyok, hogy 200 növényt kezelni tudjak. :shock:
Hogy stílszerűen fogalmazzak: "- Teher alatt nő a pálma. -".
Ha szereted és törődsz velük, előbb-utóbb rájössz a dolog mikéntjére. Persze, lesznek "áldozatok" de, nem mind a Te hibádból. Ez a tapasztalati úton való tanulás lényege. És segítségnek itt a "kollektív tudattár" is. ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Atys » 2017.10.07. 10:32

Akkor még egy biztosan befér. :lol:
...
Majd jól becsempészek egyet. Kettőt ... :twisted:
Végül is van olyan bútor ami nem feltétlenül szükséges... :mrgreen: :lol:

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.15. 09:48

Areca pámám újabb 4 tagja pusztult el :(

A folyamat úgy indul, hogy meglátom, hogy a szára alul sötét olajzöldre vált, vagy azt látom meg, hogy a levele sötétzöldre szárad, a képen jól kivehető a száradás, látványra milyen. Ekkor alul megnyomkodom a tövénél, és a szár puha, kihúzom a talajból könnyedén, a gyökérnyakról simán elválik, a gyökér benne is marad a földben, már ha van még gyökere, ezt nem látom.
Már csak 6 szár maradt meg a hajdan volt kb. 25-ből, a legvastagabbak még élnek, de a vékonyabbak mind elpusztultak..:(
9. 11-én locsoltam utoljára az Arecát...amikor a kókuszt oldottam fel vízben az átültetéshez. Földje még mindig nyirkos. Növekedést mindössze talán egy töve mutat, annak a felfelé növő új levele nőtt talán 1 centit és bomlott ki. De az is lehet, hogy annak még a törzsében volt az energia és azért nőtt 1 centit. Teljesen tanácstalan vagyok. Ha ez a pálma ennyire allergiás a vízre a talajában, akkor érdekes lesz legközelebb meglocsolni, ha már száraz lesz a földje...(ha még marad akkorra belőle valami.)
DSC01802.jpg
DSC01802.jpg (826.88 KiB) Megtekintve 10901 alkalommal
DSC01801.jpg
DSC01801.jpg (830.96 KiB) Megtekintve 10901 alkalommal
A durva az, hogy még a levele zöld, de már sokszor akkor el van alul puhulva..

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.10.15. 15:34

Alapvetően nem kényes növények.
Nem tartom szerencsésnek a szétültetésüket (írtam is, hogy nem piszkálnám őket), a vegetatív időszak végén/vége felé. Illetve természetes hullás is lesz közöttük.
De, ne izgulj, lesz túlélő! ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.10.15. 19:15

Areca pámám újabb 4 tagja pusztult el :(

A folyamat úgy indul, hogy meglátom, hogy a szára alul sötét olajzöldre vált, vagy azt látom meg, hogy a levele sötétzöldre szárad, a képen jól kivehető a száradás, látványra milyen. Ekkor alul megnyomkodom a tövénél, és a szár puha, kihúzom a talajból könnyedén, a gyökérnyakról simán elválik, a gyökér benne is marad a földben, már ha van még gyökere, ezt nem látom.
Már csak 6 szár maradt meg a hajdan volt kb. 25-ből, a legvastagabbak még élnek, de a vékonyabbak mind elpusztultak..:(
9. 11-én locsoltam utoljára az Arecát...amikor a kókuszt oldottam fel vízben az átültetéshez. Földje még mindig nyirkos. Növekedést mindössze talán egy töve mutat, annak a felfelé növő új levele nőtt talán 1 centit és bomlott ki. De az is lehet, hogy annak még a törzsében volt az energia és azért nőtt 1 centit. Teljesen tanácstalan vagyok. Ha ez a pálma ennyire allergiás a vízre a talajában, akkor érdekes lesz legközelebb meglocsolni, ha már száraz lesz a földje...(ha még marad akkorra belőle valami.)
DSC01802.jpg
DSC01801.jpg
A durva az, hogy még a levele zöld, de már sokszor akkor el van alul puhulva..
Ez egy durva gombafertőzés, szerintem az összes el fog pusztulni. Én nem kísérleteznék vele, inkább kuka, s vennék egy egészségeset.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.15. 20:00

Alapvetően nem kényes növények.
Nem tartom szerencsésnek a szétültetésüket (írtam is, hogy nem piszkálnám őket), a vegetatív időszak végén/vége felé. Illetve természetes hullás is lesz közöttük.
De, ne izgulj, lesz túlélő! ;)
Én két lehetőségre gondolok, illetve 3:

1. a KurdiLaci által említett durva fertőzés

2. már eleve úgy vettem, hogy szét volt locsolva, és az én jó szándékom már csak a kegyelemdöfés volt(ezt tartom a legvalószínűbbnek) És utólag emlékszem is, hogy mikor hazahoztam, már voltak becsavarodott levelű tövek...Sőt, ha megnézitek a hazahozáskori fotómat, ott is egy már ki van dőlve szárazon...

3. nem hinném, hogy azért, mert hazahozáskor megöntöztem, majd egy hétre rá átültettem és ismét megöntöztem, ezt nem bírná ki, kivéve ha már eleve mint írtam le volt gyengülve, vagy szét volt locsolva. Biztosan a kisebb, fiatal magoncok érzékenyebbek a vízre ezt elismerem.

Az agyhugykő pedig el fog kapni, mert most kapott családtagom ajándékba kollegináitól egy 5 vagy 6 centis cserép föld közepébe vetett 30 Arecát egymás hegyén-hátán, amiből több is földfelszín felett 5 centire lebeg, és onnan lóg bele a gyökerük a talajba... A sors is azt akarja, hogy legyen ilyenem...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.10.16. 05:48

Laci!

A palántadölésre gondolsz?

Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2017.10.16. 15:15

Én is hasonló helyzetben voltam, csak én nagyobb példányt, kb. 140 cm-eset vásároltam az Ikeából. Fura volt mert csontszáraz, levegős, tőzeges talajba volt ültetve, miközben a Chrysalidocarpus Lutescens egy elvileg vízigényes faj. Na mindegy, hazavittem, kb. 2 dl vizet kapott a 24 centis cserép és másnapra vattaszerűen beborította a talaj felszínét a gomba és szagossá is vált. Korábban már találkoztam hasonlóan fertőzött földdel, de akkor átültethettem a növényt, és csak egyszerűen megszabadultam a fertőzött földtől. Ez azonban most nem volt egy járható út, mivel a cserép közepére rengeteg szálat ültettek és tartottam tőle, hogy a gyökérzetük megsínylik az átültetgetést, mindemellett időm se volt erre. Tettem egy erőtlen próbálkozást a Champion gombaölő szerrel, ami réztartalmú készítmény, de ahogy sejtettem, nem használt. Korábban sem működött a fehér vattaszerű talajgomba ellen. Utánaolvastam, és megtudtam, hogy az ilyen jellegű gomba, a föld teljesen el nem komposztálódott részei miatt üti fel a fejét (vagy a nagykereskedések rosszindulatúan ilyen gombaspórákat szórnak a cserépbe :twisted: , hogy a szerencsétlen vásárló mihamarabb vegyen egy másikat). Bár ez a gomba elvileg csak a földben lévő tápanyagok kisajátításával gyengíti a növény, tartottam tőle, hogy átterjed magára a növényre is így nem nézhettem tétlenül. Találtam egy hatásos megoldást a problémára. A cserepet bőségesen belocsoltam trifenderes oldattal, amely egy olyan gomba spóráit tartalmazza, amely minden más talajlakó gombafaj élősködője, vagyis egy növényre veszélytelen gomba, elvileg felfalja a kórokozó gombát. Eddig működik. a dolog. :)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.16. 15:58

Én is hasonló helyzetben voltam,
És eddig mennyi dőlt ki a cserép közepébe vetett 100 darab, amúgy 10-20 méterre növő fából? :)
Gyanítom, a kókusz pálma is ezért nem marad meg, a magjával megegyező méretű cserépbe tuszkolva, gyökerezni sehova nem tud, ez az Arecára lefordítva, mintha az 1-2 centis magja lenne egy 1-2 centis cserépbe ültetve... Átlag tudású embernek az átültetés ilyenkor esélytelen. :( Gyanítom, azért is vetnek egy cserépbe 30+ darabot, mert egyrészt akkor lehet eladni a látvány miatt, másfelől a tapasztalat alapján úgyis kidöglés nagy eséllyel pár éven belül. Megnéznék egy statisztikát világ szinten, hány vevőnek maradt meg hosszú távon amit vett, kb. pár év alatt a bokor szépen elkopik és annyi... Relatív kevés az a tulaj, akinek 1-2 szál van a cserepébe magonc kora óta, és azok szépen kényelmesen tudtak fejlődni és több tíz évesek akár karnyi vastag törzzsel.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.16. 15:59

Az nekem is feltűnt, hogy sokszor ilyen száraz madárfészek jellegű anyagba vannak az áruházakba elültetve. Nem csak a pálmák, hanem sok dísznövény.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.16. 16:17

Hát ez az, én is ezen elmélkedtem, hogy elvileg vízigényes az Areca pálma, mindenütt ezt írják, akkor nem kellene kirothania ha kicsit gyakrabban van locsolva akkor se. Ennyi erővel ha egy héten kétszer nagy eső esik, akkor Madagaszkár csupasz lesz, legalábbis a pálmás része. Ne már. Egy jó vízáteresztő talajba egy kaktusz is megmarad, ha véletlenül több vizet kap. Valamint az esőerdőben napi szinten esik. Tudom, az egy teljesen más klíma de akkor is fura.

Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2017.10.16. 17:15

Szerintem a kis térrel a cserépben alapvetően nincs problémája a növénynek, csak a gyökérfelület méretét és ezáltal a felvehető tápanyag mennyiségét korlátozza. Ez a korlát a növekedésében is megmutatkozik, ami egy szobanövény esetében nem is olyan rossz (átlag belmagasság általában 2,5 m). Még ez a közepesebb termetű pálmafajta is a kertben 4-6 m-re meg tud nőni. Ezt a halmozott növekedést nem feltétlen a sok mag egymás közelébe ültetése okozza (persze az áruházas konkrét esetben igen), hanem eleve sarjadzó habitusú növényről van szó. A következő videón látható, ahogy egy trópusi kertben elvégzik az ott szokásos ritkítást, különben csak bokrosodik a növény: https://www.youtube.com/watch?v=59tKKdQxhqQ

Nekem szerencsére még egyik hajtás sem dőlt ki, de én a kezdetektől fogva kontroll alatt tartottam a gombát. Mihelyst észrevettem a gombát a cserepet kitettem a napra, aztán egyből kezeltem. Most kezd helyreállni a rend. Teljesen kitisztult a föld, és végre nyugodtan locsolhatom 2-3 naponta (persze csak mértékkel, sose hagyom, hogy víz álljon a tálcájában).

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.16. 18:43

Ezt a videót én is megnéztem már többször, durva mire képes ha jó helyen ültetik. Viszont azt nem tudtam, hogy sarjadzik a töve, én azt hittem ,hogy vagy ő is bokrosan vette és úgy ültette el, vagy magról keltek az anyanövénye tövében. Ezek szerint ha mondjuk 30-ból maradt 7 száram, akkor vissza tud dúsulni megint , oldal hajtásokkal? Amúgy ha a vastagabbak közül látok jeleket, hogy azok is kezdenek száradni, akkor leáztatom az egészről a földet , kezelem a gyökérlabdát, és friss tiszta kókusz földbe teszem át, semmi virágföld meg hasonló keverékkel. A tápozást meg műtrágyával fogom megoldani, amíg nem erősödnek meg.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.10.16. 18:50

Laci!

A palántadölésre gondolsz?
Nem pont palántadőlésre, hiszen ezek már elvileg rezisztensek koruknál fogva a palántadőlést okozó gombafajok kártételére, inkább hasonló gombákra, mint amik a takarások alatt a pálma közepét is megtámadják. A levegőtlen, nedves közeg feltétlenül kedvez a fellépésüknek.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.17. 13:42

Tudtok mondani olyan öntözési módot, amivel egyenletesen nyirkosan lehet folyamatosan tartani a földet? Arra gondolok, hogy példának okáért tegnap öntöznöm kellett, mert a föld már csak kicsit volt nyirkos, de ugye nem tudom úgy meglocsolni, hogy a tetejétől az aljáig csak kicsit legyen és egyenletesen nyirkos, hanem felülről megöntözöm, és próbálom úgy belőni, hogy alul még éppen csak egy-két csepp jöjjön ki, mert ezzel nem mosom ki a tápanyagot sem a földből. De van egy szépséghibája a dolognak, ugyanis jön a tél, és nekem 13 fokban lesznek kb. a növények tavaszig, ekkor azt olvastam, hogy csak éppen ne száradjon ki a földjük annyit kell öntözni..Ezt viszont nem tudom kivitelezni a gyakorlatban, mert ha megöntöm felül vízzel, akkor ha keveset öntök csak a felső pár centi lesz nedves, a föld alsó 2/3-a meg száraz marad....Ha meg jobban megöntözöm, akkor az egész átnedvesedik, de akkor meg a 13 fok miatt fog kirothadni a gyökere, mert lassan fog kiszáradni.... Leteszteltem egy átlátszó orchideacseréppel, tettem bele folyami homokot amin jól látszik az átnedvesedés, és ha felül öntök keveset, akkor csak a felső 1-2 centi lesz nedves, alatta por száraz marad, ha meg alulról szívatom fel a kevés vizet, akkor ugyanez, csak a felső 2/3 marad szárazon. Arra is gondoltam, hogy kis pálcákkal télen lyukat fúrok és egy szívószállal adagolok be némi vizet 5-6 helyre a föld középső rétegeibe.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.10.17. 16:19

Tudtok mondani olyan öntözési módot, amivel egyenletesen nyirkosan lehet folyamatosan tartani a földet? Arra gondolok, hogy példának okáért tegnap öntöznöm kellett, mert a föld már csak kicsit volt nyirkos, de ugye nem tudom úgy meglocsolni, hogy a tetejétől az aljáig csak kicsit legyen és egyenletesen nyirkos, hanem felülről megöntözöm, és próbálom úgy belőni, hogy alul még éppen csak egy-két csepp jöjjön ki, mert ezzel nem mosom ki a tápanyagot sem a földből. De van egy szépséghibája a dolognak, ugyanis jön a tél, és nekem 13 fokban lesznek kb. a növények tavaszig, ekkor azt olvastam, hogy csak éppen ne száradjon ki a földjük annyit kell öntözni..Ezt viszont nem tudom kivitelezni a gyakorlatban, mert ha megöntöm felül vízzel, akkor ha keveset öntök csak a felső pár centi lesz nedves, a föld alsó 2/3-a meg száraz marad....Ha meg jobban megöntözöm, akkor az egész átnedvesedik, de akkor meg a 13 fok miatt fog kirothadni a gyökere, mert lassan fog kiszáradni.... Leteszteltem egy átlátszó orchideacseréppel, tettem bele folyami homokot amin jól látszik az átnedvesedés, és ha felül öntök keveset, akkor csak a felső 1-2 centi lesz nedves, alatta por száraz marad, ha meg alulról szívatom fel a kevés vizet, akkor ugyanez, csak a felső 2/3 marad szárazon. Arra is gondoltam, hogy kis pálcákkal télen lyukat fúrok és egy szívószállal adagolok be némi vizet 5-6 helyre a föld középső rétegeibe.
:-o :lol: A szívószál tiltólistás 8-) ,környezetszennyező. :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.10.17. 17:59

Tudtok mondani olyan öntözési módot, amivel egyenletesen nyirkosan lehet folyamatosan tartani a földet? Arra gondolok, hogy példának okáért tegnap öntöznöm kellett, mert a föld már csak kicsit volt nyirkos, de ugye nem tudom úgy meglocsolni, hogy a tetejétől az aljáig csak kicsit legyen és egyenletesen nyirkos, hanem felülről megöntözöm, és próbálom úgy belőni, hogy alul még éppen csak egy-két csepp jöjjön ki, mert ezzel nem mosom ki a tápanyagot sem a földből. De van egy szépséghibája a dolognak, ugyanis jön a tél, és nekem 13 fokban lesznek kb. a növények tavaszig, ekkor azt olvastam, hogy csak éppen ne száradjon ki a földjük annyit kell öntözni..Ezt viszont nem tudom kivitelezni a gyakorlatban, mert ha megöntöm felül vízzel, akkor ha keveset öntök csak a felső pár centi lesz nedves, a föld alsó 2/3-a meg száraz marad....Ha meg jobban megöntözöm, akkor az egész átnedvesedik, de akkor meg a 13 fok miatt fog kirothadni a gyökere, mert lassan fog kiszáradni.... Leteszteltem egy átlátszó orchideacseréppel, tettem bele folyami homokot amin jól látszik az átnedvesedés, és ha felül öntök keveset, akkor csak a felső 1-2 centi lesz nedves, alatta por száraz marad, ha meg alulról szívatom fel a kevés vizet, akkor ugyanez, csak a felső 2/3 marad szárazon. Arra is gondoltam, hogy kis pálcákkal télen lyukat fúrok és egy szívószállal adagolok be némi vizet 5-6 helyre a föld középső rétegeibe.
Szerintem túlbonyolítod... Ha 13 fokban telelteted a pálmákat, akkor azt szinte szárazon kell tenni. Most nedves állapotban megemelgeted a cserepet, érzed a súlyát. Aztán amikor teljesen porszáraz a teteje, beledugod az ujjad két-3 centi mélyen, s ha ott sem érzel nyirkosságot, s a cserép is sokkal könnyebb, mint korábban, akkor eljött az öntözés ideje. Kevés vizet adjál neki, nem baj, ha csak a felső 2 centi nedvesedik át, hidd el később lejjebb fog szivárogni a víz. Lehet, hogy télen 2-3 öntözés elég lesz neki. Persze, ha ennél melegebb a telelő hőmérséklete, akkor sűrűbben kell ugyanezt eljátszani.Az a lényeg, hogy soha ne álljon az alátétben télen víz. Ha nem jó a földkeverék, s elválik a cserép falátúl, az ott keletkezett résen ugyan leszalad a víz az alátétig, de néhány óra múlva akkor is ki kell önteni belőle.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.10.17. 18:00

falátul-falától

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.17. 18:56

Megpróbálom akkor úgy, még sosem locsoltam télen szobanövényt, pláne nem 13 fokba levőt. Köszönet a tanácsért.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.10.19. 10:26

Engem ezek a videók zavarnak össze, mert itt a nő ahogy öntöz az úgy szól,. hogy majdnem teljesen kiszárítja a földet, és azután durván megnyomja vízzel. Bevallom én is ezt a módszert próbálom rendszeresíteni, mert nem tudom megoldani, hogy mindig amint a felső 2-3 centi száraz lesz a földnek, akkor kis vízzel azt a felső réteget visszanedvesítem, és ezt így rendszeresen, mindig ellenőrizve. Ez nekem nem megy, mert ezerfele kell még figyelnem, de a nő módszerével nyilván nem télen fogok öntözni, viszont például az Arecapálmám negyed ennyitól rothadni kezdett, szerintem így megcsapattam volna az elején, már a kukában lenne az összes töve.

https://www.youtube.com/watch?v=ROiVCOFokTk


Vissza: “Melegházi pálmák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég