Egyéb melegházi pálmák

A szobai indulók. Bismarckia, Archontophoenix, Rhapis, stb.
Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.01. 12:44

Boni a szoba körbe van véve, 3 oldalt, 1 oldalon van a tűzfal, és az ablak...Végül is teljesen lényegtelen, mert csak az érdekelt volna, hogy 10-15 fokba kitelel e. Ezt a belső ablakot nem is értem, az mi? Mindegy is, a legfőbb dolgokat már megtárgyaltuk, köszönök minden tanácsot. Hasznos szinte mind! Remélem ezek már beindulnak, amúgy szerintem eddig mindig a földdel rontottam el, hogy bekeményedett, rossz volt a föld. Gondolom a víz egyszerűen lefolyt a kemény föld mellett... :shock:

Mostmár úgy fogom csinálni, hogy pár locsolás után kiemelem majd a begyökeresedett földlabdát és ránézek mi újság vele, de lehet átlátszó cserépbe rakom bele.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.01. 12:54

Boni a szoba körbe van véve, 3 oldalt, 1 oldalon van a tűzfal, és az ablak...Végül is teljesen lényegtelen, mert csak az érdekelt volna, hogy 10-15 fokba kitelel e. Ezt a belső ablakot nem is értem, az mi? Mindegy is, a legfőbb dolgokat már megtárgyaltuk, köszönök minden tanácsot. Hasznos szinte mind! Remélem ezek már beindulnak, amúgy szerintem eddig mindig a földdel rontottam el, hogy bekeményedett, rossz volt a föld. Gondolom a víz egyszerűen lefolyt a kemény föld mellett... :shock:

Mostmár úgy fogom csinálni, hogy pár locsolás után kiemelem majd a begyökeresedett földlabdát és ránézek mi újság vele, de lehet átlátszó cserépbe rakom bele.
Addig OK,hogy csak azt kérdezted,kitelel-e a szobában és egyszerű ( igen-nem) választ vártál,számomra volt fontos a körülmény,az információk hitelessége miatt! ;) Köszi szépen mindent,most már nagyszerűen átlátom a helyzetet! 8-) :)
A tiéd a "rózsa",úgy ápolod és oda teszed,ahova akarod,de :!: a kiemelgetést egy növény se szereti :idea: ,sőt az átlátszó cserépről is lebeszéllek. :idea:
Itt,a fórumon tanácsot,tapasztalat megosztást kérhetsz és kapsz is ;) :) ,senki nem fogja megmondani ,hogy életben marad-e az adott növényed a te lakásodban és a te felügyeleteddel,tehát csakis te vagy felelős a rózsádért! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.01. 13:52

Boni a szoba körbe van véve, 3 oldalt, 1 oldalon van a tűzfal, és az ablak...Végül is teljesen lényegtelen, mert csak az érdekelt volna, hogy 10-15 fokba kitelel e. Ezt a belső ablakot nem is értem, az mi? Mindegy is, a legfőbb dolgokat már megtárgyaltuk, köszönök minden tanácsot. Hasznos szinte mind! Remélem ezek már beindulnak, amúgy szerintem eddig mindig a földdel rontottam el, hogy bekeményedett, rossz volt a föld. Gondolom a víz egyszerűen lefolyt a kemény föld mellett... :shock:

Mostmár úgy fogom csinálni, hogy pár locsolás után kiemelem majd a begyökeresedett földlabdát és ránézek mi újság vele, de lehet átlátszó cserépbe rakom bele.
Addig OK,hogy csak azt kérdezted,kitelel-e a szobában és egyszerű ( igen-nem) választ vártál,számomra volt fontos a körülmény,az információk hitelessége miatt! ;) Köszi szépen mindent,most már nagyszerűen átlátom a helyzetet! 8-) :)
A tiéd a "rózsa",úgy ápolod és oda teszed,ahova akarod,de :!: a kiemelgetést egy növény se szereti :idea: ,sőt az átlátszó cserépről is lebeszéllek. :idea:
Itt,a fórumon tanácsot,tapasztalat megosztást kérhetsz és kapsz is ;) :) ,senki nem fogja megmondani ,hogy életben marad-e az adott növényed a te lakásodban és a te felügyeleteddel,tehát csakis te vagy felelős a rózsádért! ;)
Az átlátszó alatt úgy értettem, hogy belerakom egy kaspóba is, ha a fény miatt mondod ami a földet érné. Szerintem hasznos tud lenni, ha látható a föld némileg. Mit értesz azon, hogy hiteles információ? A fűtés nélküli 10 fokra érted? De miért írogatnék ide kamu dolgokat ? Mi célom lenne vele? Szerintem lépjünk is túl ezen a dolgon, akkor inkább fogalmazzunk úgy, hogy egy szoba, ahol 10 alá nem megy a hőmérséklet, mert akkor már bekapcsol a fűtés, 15-be meg kikapcsol. Nyilván ez kamu, de így legalább túl tudunk lépni a témán. mert nem ez a lényege annak amiért beregisztráltam.(nem építészeti témában jöttem) ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.01. 15:22

Szép pénteki napot mindenkinek! :D

Beszereztem egy Lux mérőt, a szoba ablakán át : 110000 luxot mutat ha rásüt a nap.(közvetlen napfény)

A pálma 1 méterre van az ablaktól a sarokban, az oda ráeső fény: 42000 lux

Beljebb húztam kicsit a sötétítőt, mert nem tudom, hol tárolták eddig, inkább lassan szoktatom hozzá, így most kicsit sötétítve az érték: 26000 lux.

Szerintem egyébként a kalibrálása nem sikerült pontosan, de azért kb. lehet következtetni, a teljes napfény 130000 lux állítólag, de a fa lombja folyamatosan változtatja a pálmára eső luxot, 10000-40000 +- pár ezer között ingadozik, teljesen napos időben, a kora délutáni Napállásban. Az esőerdős fénycsövem 2300 luxot ír, a dobozán feltüntetett táblázatban.
A minimális lux a túléléshez 500 lux, a tudomány szerint.
Az sem elhanyagolható, hogy az esőerdő alján főleg a kék és a zöld spektrum jut le, tehát ebből ad le a cső pár ezer luxot.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.09.01. 22:14

Nem kell ezt ennyire túlmisztifikálni. ;)
Az üveg mögött a fény tartományának egy része nem fog csak minimálisan bejönni. Az UV is csökkentett mértékben. A fény ereje mellett annak hullámhossza is érdekes. Lévén, nem a teljes spektrumot tudja hasznosítani a növény.
A mások mondat. A tőzeg és a kókuszrost gyakorlatilag tápanyagmentes, így szükség van mellé kiegészítőre. Én hosszútávú zöld levél növényeknek készülőt adnék. Azzal viszont a magas N tartalom gond, a hideg tartásban. Tehát, ha most szeretnéd megbolygatni a gyökereket, talán még összeszedi magát a teleléshez. De, sanszos, hogy nem. Így melegben kellene teleltetni. Szerintem.
Még egy gondolat. A 10 cm átmérőjű cserép (pláne egy "tejfölös" doboz) nagyon kicsi élettér egy rideg teleltetéshez. A magamrészéről ~25-30 cm átmérőjű és ~25-30 cm magas cserép alatt, nem tartok, Nálunk nem teljesen télálló növényt hidegben. Az Én fogalmaim szerint azok kis cserepek (hamar kiszárad, áthűl).

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.02. 09:45

Nem kell ezt ennyire túlmisztifikálni. ;)
Az üveg mögött a fény tartományának egy része nem fog csak minimálisan bejönni. Az UV is csökkentett mértékben. A fény ereje mellett annak hullámhossza is érdekes. Lévén, nem a teljes spektrumot tudja hasznosítani a növény.
A mások mondat. A tőzeg és a kókuszrost gyakorlatilag tápanyagmentes, így szükség van mellé kiegészítőre. Én hosszútávú zöld levél növényeknek készülőt adnék. Azzal viszont a magas N tartalom gond, a hideg tartásban. Tehát, ha most szeretnéd megbolygatni a gyökereket, talán még összeszedi magát a teleléshez. De, sanszos, hogy nem. Így melegben kellene teleltetni. Szerintem.
Még egy gondolat. A 10 cm átmérőjű cserép (pláne egy "tejfölös" doboz) nagyon kicsi élettér egy rideg teleltetéshez. A magamrészéről ~25-30 cm átmérőjű és ~25-30 cm magas cserép alatt, nem tartok, Nálunk nem teljesen télálló növényt hidegben. Az Én fogalmaim szerint azok kis cserepek (hamar kiszárad, áthűl).
Igen de most bajban vagyok, mert ha meg a gyökeréhez képest brutálisan nagy cserepet választok, akkor azt mondták sokan, hogy a gyökere nem tudja úgysem felvenni a rengeteg vizet, csak maga körül, és kirothad a földben pangó víztől...Erről mi a tapasztalatod? Vagy ez csak a tömör jellegű földre vonatkozik, ami lassan ereszti át a vizet és lassan is szárad ki? A kókuszrostnál és a tőzegnél locsolhatom keményen és az mivel levegősebb, lazább, ezért úgy sem fog kirothadni a növény? Remélem érted , amit írok, lehet félreérthető. Tehát egy 30 centis tőzeggel vagy kókusszal teli cserépbe van egy 10 centis kis gyökerű pálma kezdemény, amiben a rost jól meg lett öntözve. Nem rohassza ki a az ott lévő be nem gyökeresedett vizes rost?

Ráadásul most bajba is vagyok, mert 4 napra el kell mennem, de most megtapintottam a földje tetejét és mintha már kezdene kicsit szárazabb lenni, és olyan 1 centi mélyen is kevésbé nedves, de azért még kissé nyirkos. Még mindig a 10 centis kezdeti cserepébe van amibe vettem, ez elég hamar kiszárad úgy látom, pedig nem napon van vagy ilyesmi. Szóval lehet meg kellene most akkor kicsit locsolnom? Na de mennyit? Írták, hogy akkor a felső kiszáradt részt egy kicsit meglocsolni, de azt hogy kell? Kézi permetezővel oszlassam el a föld felszínén egy deci vizet? Ilyen kis 10-es cserépnél pohárral locsolva szabályozni se tudom nagyon, hogy mindenhova jusson, mert kb. össze vissza egy kis kört tudok vele leírni...És tuti lesz olyan hely, ahol száraz marad...Mindegy, valószínűleg túlbonyolítom, ma odalövök neki esővízzel egy fél pohárral aztán annyi.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.09.02. 11:12

Nincs túl nagy cserép. Az a megjegyzés, hogy "gyökérre gyúr", abszolút nem negatív kicsengésű. Valóban nehezebben veszi fel a nedvességet egy olyan területről, ahol nincs gyökere a növénynek. De. Ez pont arra sarkalja, hogy arra felé is kiterjessze a hálózatát (ezért nem célszerű a vegetációs időszakon kívül az átültetés).
Ez ugyan egy Brahea de, 130-as cserépben (előtte egy 45-ösben lakott):
a3.jpg
Barhea armata
a3.jpg (462.15 KiB) Megtekintve 8272 alkalommal
Most még nyugodtan locsolhatsz. Meleg van és sok napfény éri a felszínt.
Ha nem akarsz bajlódni a földekkel, létezik pálmáknak kikevert kész talaj. Az egy másik kérdés, hogy milyen a minőség (van ami egy kalap szalmát sem ér, és létezik valóban profi).
A Magam részéről, 10 cm-es cserépben meleg, világos helyen teleltetnék és tavasszal kapna egy rendesebb méretű cserepet. Hidd el, kérlek, sokkal szebben fog fejlődni! Így Neked is szélesebb lesz a mosolyod. ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.02. 12:44

Alpha, írod, hogy még éri sok napfény a földet de nekem ez a pálma bent van sarokban, és a földjét 0 percig süti a Nap / nap.
Sőt, azt gondoltam, hogy a sötétítőt nem húzom teljesen el, hanem a 20-25 ezres lux értéknél nagyobbat nem engedek rá, inkább nőjön lassabban, de szeretném ha megmaradna ez a haragos sötét olívazöld színe a leveleinek, mert ahogy fotókon is nézem + a dzsungelben is amik feltörnek ls nagy fényt kapnak azok nagyon kivilágosodnak, kisárgulnak az égető fény miatt.... ez nekem kevésbé tetszik, de ez ahogy most van , ilyen sötét zölden nagyon szép. Van itt egy autószalon, ami üveg minden oldalról, és a közepén van bent egy 2 méteres Kentia 10 éve, sokat nem nőtt azóta sem, de a levele az bajnok! Mély, haragos zöld, természetesen körbe is van barikádozva promó plakátokkal, direkt fény sosem éri, sőt még indirekt se nagyon, csak némi odavetülő szórt fényt kap. Este ha elmész a szalon mellett, látod, hogy sötét van bennt, egyedül a középen lévő pálma van megvilágítva gyenge növényes spottal, ami az autókat is kissé láttatja. Télen is megy az esti világítás, és 2 éve pont dec-ben hozott egy szép nagy méretes levelet, igaz tavaszra bontotta ki...De gyönyörű. Innen származik egyébként a téli megvilágítás ötletem is 2300 Lux-al. Ez kb. olyan gyenge fényt jelent, mintha korom sötétben egy telefon fényét ráirányítanád. Színe direkt kikevert esőerdős zöld és kék keveréke.

Amúgy van itthon szép nagyobb cserép, és nehezen is állom meg, hogy ne rakjam át. :) Viszont utólag jobb, mert előtte meg akartam tudni, milyen föld a jó, meg minden szakmai dolgot. Amúgy Alphának és Boninak is nevelek egy-egy magányos fűszálat, aztán ha megmarad pár év múlva is és szépen megnő, majd odaadom a sok hasznos tanácsért cserébe. ;) Ha valamit még tudnátok ajánlani, hogy még hamarabb felnőjön a tiétek is, akkor várom a jótanácsokat, hasznos trükköket. :D :idea: :shock:

Például ma vettem észre, hogy van itthon kimaradva kb, 3 liter "tőzeggolyó", ezt érdemes a cserép legaljára tegyem vékony rétegbe, vagy parasztvakítás?

Alpha még valami: a Brahea a képen egy méteres cserépbe van? Sokkal kisebbnek látszik. De! Látom a cserép teteje növényekkel van bevonva, mi a véleményed arról, ha élő tőzegmohát(?) ültetek a földje tetejére? Javítja a föld vitalitását? Van némi ilyen moha a kertben.

Találtam egy videot, érdekes, nézd meg milyen kis ültetőtálcákba nyomják bele a fűszálakat. Nem piskóta a gépesített ültetés / osztályozás sem..

https://www.youtube.com/watch?v=nZAjgJ72wWM

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.02. 16:37

Amúgy Alphának és Boninak is nevelek egy-egy magányos fűszálat, aztán ha megmarad pár év múlva is és szépen megnő, majd odaadom a sok hasznos tanácsért cserébe. ;) Ha valamit még tudnátok ajánlani, hogy még hamarabb felnőjön a tiétek is, akkor várom a jótanácsokat, hasznos trükköket. :D :idea: .
Kedves tőled, köszi szépen! :-)
Küldök energiát ! 8-) ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.02. 19:59

Köszi Boni, jó egészséget kívánok nektek!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.02. 20:17

Köszi Boni, jó egészséget kívánok nektek!
;) :)
( pont egy órája írtam ugyanezt, egyik ismerősömnek ;) )
Ez a legfontosabb ,ugyanis :) drága kincsünk az egészség! 8-) Viszont kívánom Nektek is! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.09.03. 00:14

Imre!

Köszönöm a kedvességedet! :mrgreen:

Az érvelésedben egyetlen logikai hiba van. Mégpedig az, hogy a haragos zöld levél eléréséhez, megfelelő mennyiségű napfényre van szükség. Az eredeti élőhelyükön a magoncok valóban árnyékban nevelkednek de, erőteljesen törekszenek felfelé (ettől lesznek a felnyurgult laza szerkezetű növények). Majd, ha elérték az optimális fénymennyiséget jelentő szintet, elkezdenek erősödni. Itt megváltozik a növény megjelenése (pl: magon levelek helyet felnőtkori levelek).A nálunk kapható növények szinte kivétel nélkül mesterséges környezetben nevelt egyedek. Üvegházi körülmények között nőttek (meleg, párás környezet, maximum hálóval árnyékolt környezet). Ha mondjuk Hollandiában, akkor telente fűtött és növényes fénycsővel megvilágított helyen.
Ahogyan írtad:
... Van itt egy autószalon, ami üveg minden oldalról, és a közepén van bent egy 2 méteres Kentia 10 éve, ...a középen lévő pálma van megvilágítva gyenge növényes spottal, ami az autókat is kissé láttatja. Télen is megy az esti világítás ...
Ha a szalonban lévő autókat is látod, nem gyenge az a fény, csak "elveszik" a térben.

Saját növényeink (kenciapálma, gyompálma, halfarokpálma /ő később már nem költözött ki/, latánpálma) a fedett teraszon laktak nyaranta. Aztán a méretük, a nehézkes mozgatás és a teleltetés miatt "megszűnt" nappali miatt elköltöztek (a latán még baba, ő még megvan). A tapasztalat az, hogy a tűző napfénytől védve kitűnően fejlődnek a szabadban is (néha a szél megrángatta és felborogatta a cserepeiket). Viszont az üveg túloldalán igényelték a világos elhelyezést (már írtam Neked az üveg és fény összefüggéseiről).

Még egy gondolat. Sok évvel ezelőtt, egy angol kertészetben beszélgettem egy idős kertésszel. Annyit mondott az élete tapasztalataként, hogy: "- Amíg "agyonszeretem" a növényt az el fog pusztulni viszont, ahogy gazként kezelem, életerős/elpusztíthatatlanná válik. -". Nálunk működik. ;)

Egy olvasásra érdemes cikk:
http://kertlap.hu/szobanovenyek-gondozasi-hibai/

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.03. 08:29


Még egy gondolat. Sok évvel ezelőtt, egy angol kertészetben beszélgettem egy idős kertésszel. Annyit mondott az élete tapasztalataként, hogy: "- Amíg "agyonszeretem" a növényt az el fog pusztulni viszont, ahogy gazként kezelem, életerős/elpusztíthatatlanná válik. -". Nálunk működik. ;)
Milyen igaz! Köszi! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.04. 09:28

Alpha, írod, hogy még éri sok napfény a földet de nekem ez a pálma bent van sarokban, és a földjét 0 percig süti a Nap / nap.
Sőt, azt gondoltam, hogy a sötétítőt nem húzom teljesen el, hanem a 20-25 ezres lux értéknél nagyobbat nem engedek rá, inkább nőjön lassabban, de szeretném ha megmaradna ez a haragos sötét olívazöld színe a leveleinek, mert ahogy fotókon is nézem + a dzsungelben is amik feltörnek ls nagy fényt kapnak azok nagyon kivilágosodnak, kisárgulnak az égető fény miatt.... ez nekem kevésbé tetszik, de ez ahogy most van , ilyen sötét zölden nagyon szép. Van itt egy autószalon, ami üveg minden oldalról, és a közepén van bent egy 2 méteres Kentia 10 éve, sokat nem nőtt azóta sem, de a levele az bajnok! Mély, haragos zöld, természetesen körbe is van barikádozva promó plakátokkal, direkt fény sosem éri, sőt még indirekt se nagyon, csak némi odavetülő szórt fényt kap. Este ha elmész a szalon mellett, látod, hogy sötét van bennt, egyedül a középen lévő pálma van megvilágítva gyenge növényes spottal, ami az autókat is kissé láttatja. Télen is megy az esti világítás, és 2 éve pont dec-ben hozott egy szép nagy méretes levelet, igaz tavaszra bontotta ki...De gyönyörű. Innen származik egyébként a téli megvilágítás ötletem is 2300 Lux-al. Ez kb. olyan gyenge fényt jelent, mintha korom sötétben egy telefon fényét ráirányítanád. Színe direkt kikevert esőerdős zöld és kék keveréke.

Amúgy van itthon szép nagyobb cserép, és nehezen is állom meg, hogy ne rakjam át. :) Viszont utólag jobb, mert előtte meg akartam tudni, milyen föld a jó, meg minden szakmai dolgot. Amúgy Alphának és Boninak is nevelek egy-egy magányos fűszálat, aztán ha megmarad pár év múlva is és szépen megnő, majd odaadom a sok hasznos tanácsért cserébe. ;) Ha valamit még tudnátok ajánlani, hogy még hamarabb felnőjön a tiétek is, akkor várom a jótanácsokat, hasznos trükköket. :D :idea: :shock:

Például ma vettem észre, hogy van itthon kimaradva kb, 3 liter "tőzeggolyó", ezt érdemes a cserép legaljára tegyem vékony rétegbe, vagy parasztvakítás?

Alpha még valami: a Brahea a képen egy méteres cserépbe van? Sokkal kisebbnek látszik. De! Látom a cserép teteje növényekkel van bevonva, mi a véleményed arról, ha élő tőzegmohát(?) ültetek a földje tetejére? Javítja a föld vitalitását? Van némi ilyen moha a kertben.

Találtam egy videot, érdekes, nézd meg milyen kis ültetőtálcákba nyomják bele a fűszálakat. Nem piskóta a gépesített ültetés / osztályozás sem..

https://www.youtube.com/watch?v=nZAjgJ72wWM
Jó a végén a cikk, végre egy nem parasztvakítás, control c control v bullshit, hanem tényleg sok plusz információt ad.
A legtöbb ilyen oldalon például az areca pálmánál írják, hogy nagyon vízigényes. Pont. Nem teszik hozzá, hogy tűző napon stb. És ekkor az átlag user megveszi a boltba, hazaviszi, majd mivel ezt olvasta róla, hetente nyomja neki a vizet, lényegében egy vízipálma képe van előtte, és erről nem ő tehet, mert ő ezt olvasta, ezt ajánlották. Utána persze elkezd száradni a növény, erre nekiáll tápoldatozni ezerrel, meg gyorsan átültetni, mert biztos kinőtte a cserepet, fújkálni vizes spriccolóval, világosabb helyre tenni, majd egy hét után sötétebb helyre tenni. Ez voltam többek között én is. Persze utólag tudom, hogy túllocsoltam. De nem semmi az a kálvária, amit ilyenkor egy amatőr végigjár, pláne ha 10-15 ezerért vette a szép nagy növényét, és próbáltam megmenteni.. Ilyenkor már nagyon nehéz, mert egik azt javasolja, hogy inkább alulról locsoljam, mert kirothad felülről, a másik pont az ellenkezőjét, a harmadik kis marha trágyát tenne a helyembe a földbe, a negyedik "lerázná róla azt a gagyi virágföldet", és jó kis kerti barna földbe ültetné bele...hogy aztán szépen a locsolástól betonkeménnyé álljon össze a még esetleg ép gyökere is... Aztán vigyem a zuhany alá, attól biztos helyrejön. Vagy: állítsam ki esőbe pár napra, azt is szereti..."higgyem el attól helyrejön..." Az extrémebb egyenesen kiültetné a kertbe a fenyő mellé... Természetesen ezek a segítő szándékú emberek csak jót akarnak, de akkor sem láthatnak bele a helyzetbe, ha nem ők csinálják. És még működhet is akár a kiültetés is, de csak akkor, ha minden részletet ismer az ember. Ilyen féltanácsok, amiket évekkel ezelőtt kaptam, semmit nem segítettek, csak rosszabb lett a helyzet. MErt egy amatőr "kertésznek" még az is újdonság, hogy a kókuszrost gyorsan ereszti át a vizet, de nedves és levegős marad
, vagy hogy ujjbedugással is meg lehet ítélni kell e locsolni. Az angol öreg kertész utólag biztosan könnyűnek látja, mert mára már teljesen tudat alatt működik nála 60 év rutinja. De ez minden szakmával így van. Vagy akár a biciklizéshez a lehetne hasonlítani, milyen mérhetetlenül bonyolult folyamatok játszódnak le tudat alatt, még se lenne könnyű egy A4-es lapra leírni, hogy te hogyan biciklizel. Nehezen megtanultad, onnantól tudat alatt megy minden rutin. A fő buktatókat is átélted, tanultál belőle. Az öreg angol kertész már biztosan nem követi el még egyszer ugyanazt a hibát.

Ezért szedem többfelé a bokrot, és mindegyiket másképpen fogom gondozni. Egy csak meg marad belőlük, az meg majd megtanít rá, hogy mit is szeret ez a növény. Boni és Alpha már el vannak ültetve. :D
Aplha pont láttam az oldal elején az Arecád képét , de mintha az nem ilyen rostba lenne ültetve, hanem sima virágföldbe. Vagy rosszul látom?

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.04. 10:18

Találtam egy darab képet a régebbi pálmámról, amit 15 mamiért vettem anno. Az első képen már vannak jelei a gondnak, utólag a radiátor elé nem túl bölcs módon odatéve... Látszik, hogy már száradnak a fiatalabb levelek is. A következő kép pontosan 1 év múlva készült, azonban ott már csak 1 azaz egy tő maradt, amit még nem tudtam kirohadva kihúzni tőből a talajból... És kb. 4-5 levél... Azért tettem be az akvárium mellé, mert azt gondoltam, majd a jó kis párás levegőtől helyrejön, de utólag a fő gond a túlöntözés lehetett, plusz hogy az előző barátnőm gyaníthatóan rendszeresen rányitotta télen az ablakot, és a minusz 10 nem nagyon tett jót neki.. :( Egyébként még arra is gyanakszom, hogy többen locsolhattuk folyamatosan, mert ez egy örök veszekedés tárgya szokott lenni, hogy miért locsolja más is, ha meg lett beszélve, hogy egy ember locsolja... Gondolom időnként folydogált némi táp is tudtom nélkül, mert mindenki kedvence volt és mindenki azt akarta, hogy szép maradjon... :roll:
Kép 064.jpg
Kép 064.jpg (922.7 KiB) Megtekintve 8216 alkalommal
Kép 171.jpg
Kép 171.jpg (374.21 KiB) Megtekintve 8216 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.04. 15:49

Találtam egy darab képet a régebbi pálmámról, amit 15 mamiért vettem anno. Az első képen már vannak jelei a gondnak, utólag a radiátor elé nem túl bölcs módon odatéve... Látszik, hogy már száradnak a fiatalabb levelek is. A következő kép pontosan 1 év múlva készült, azonban ott már csak 1 azaz egy tő maradt, amit még nem tudtam kirohadva kihúzni tőből a talajból... És kb. 4-5 levél... Azért tettem be az akvárium mellé, mert azt gondoltam, majd a jó kis párás levegőtől helyrejön, de utólag a fő gond a túlöntözés lehetett, plusz hogy az előző barátnőm gyaníthatóan rendszeresen rányitotta télen az ablakot, és a minusz 10 nem nagyon tett jót neki.. :( Egyébként még arra is gyanakszom, hogy többen locsolhattuk folyamatosan, mert ez egy örök veszekedés tárgya szokott lenni, hogy miért locsolja más is, ha meg lett beszélve, hogy egy ember locsolja... Gondolom időnként folydogált némi táp is tudtom nélkül, mert mindenki kedvence volt és mindenki azt akarta, hogy szép maradjon... :roll:
Kép 064.jpg
Kép 171.jpg
:lol: Ezen már csak nevetni tudok,bocsánat érte! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.04. 15:51

.

Ezért szedem többfelé a bokrot, és mindegyiket másképpen fogom gondozni. Egy csak meg marad belőlük, az meg majd megtanít rá, hogy mit is szeret ez a növény. Boni és Alpha már el vannak ültetve. :D
Remélem,az enyém győz! :D
Csak vicceltem :oops: ,bízom benne ,hogy sok megmarad! 8-) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.09.05. 05:48

Imre!

Jól látod, semmi kókuszrost. Mi nem használjuk. Ha lazítani szeretnénk, tőzeg, perlit esetleg apróbb szemű bazalt vagy murva. Van a Közelünkben egy cég, ahol virágföldet "gyártanak". Hosszú évek óta onnan hordjuk a talajnak valót.
A locsolásról egy gondolat. Az, hogy alulról vagy felülről locsolsz, csupán megszokás kérdése. Mindkét módszernek megvannak a hívei és ellenzői (vélt vagy szerintük valós okok miatt). Szerintem, teljesen mindegy, ahogy Neked kényelmesebb. Van olyan növényünk, amelyik alatt nincs tálca, amikor kiköltöztetjük, és rakunk alá amikor behozzuk. Tehát kinnlakókén felülről, bennlakóként alulról kap vizet. Még nem jelezte, hogy zavarná.
Az adott víz mennyisége az aktuális helyzettől is függ. Nyaranta szinte biztosan kapnak naponta a kinnlevők, esetlegesen többször is. Ha egy kiadós zápor van/volt akkor természetesen elmarad a locsolás. A teleltetés alatt van amelyik egyáltalán nem kap semmit hónapokig, majd óvatosan "felébresztjük", van amelyik heti 1-2-3 alkalommal is. Ez egy nagyon sok szereplős egyenlet (és természetesen itt is Mindenkinek megvan a "tuti nyerőszáma"). Mi általában a nyirkosan tartást mondjuk.
A tűző naphoz minden szobai növényt szoktatni kell (hosszabb, rövidebb ideig), különben egyszerűen le tudjuk égetni az összes levelét nagyon rövid idő alatt. És van amelyik egyáltalán nem viseli el.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.05. 08:40

Itt szólok a kaspóról. 8-)
Az igaz,hogy dekoratív volta miatt szobában szinte kötelező manapság már a kaspó,de könnyen túl lehet locsolni így a növényeket.
A kicsiket még csak kiemeljük félkézzel és egy mozdulattal a kapott vízmennyiség leellenőrzésére,de a nagyobbakkal ezt elvégezni nehézkes és nem is mindig van kedvünk hozzá,nem csak a súly miatt,hanem pl. a pizsama :shock: könnyebben elkoszolódik a nagy cseréptől. :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.05. 09:31

Köszi a tanácsotokat! Én azt találtam ki, hogy egy vödör esővízben, és amikor kell némi tápoldattal bekeverve egyszerűen beleállítom egy vödörbe majd és addig öntöm a vödörbe ezt az esővizet, amíg a növény cserepének majdnem a tetejére ér, de még nem mosódik le. Ez így ok szerintetek? Most lehet kellene locsolnom már, mert 2-3 centin kicsit nyirkos csak, de a nemzetközi kertészet multi barkács áruházban szerintem adtak neki rendesen, mert cuppogott a víztől...Két véglet van amikor úgy veszem, hogy cuppog, és amikor egy beton, vagy egy 2 éve elhagyatott madárfészek állagát mutatja. :lol:

Ma is bűnbe estem, úgy látszik nekem is lesz némi gyűjteményem, de nem bírtam ki, hogy otthagyjam sínylődni a két új lakót. Mindkettő zöldnövény mix... gőzöm sincs mi, de szerintem az egyik talán dracena, a piros levelek miatt, csak még nulla törzse van... A másik egy szerintem általatok is tartott és közismert szép kis szobanövény, igazából nagyon régóta akartam már beszerezni, csak nem volt sem tudás, sem egy kialakított klímájú helység nekik, így nem hoztam haza feleslegesen. Ennek a húsos zöld levelűnek(ez egyébként mérgező? :shock: ), olyan poros retkes volt a levelei, hogy áttörölgettem vizes szivaccsal, de megszáradt és még mindig ott figyel rajta a sok vízkő...Nem mertem dörzsi részével nekimenni... És ami aggaszt, hogy az összes levelén a portalanítás után láthatóvá vált sok kicsi apró fehér pont, kb. tized milliméteresek, nem tudom ez a levelek része e vagy valami "tojás"... körömmel is alig jön le, de mondom elég szabályosan van a leveleken, szinte azonos távolságra. Addig nem merem betenni a pálmához őket, amíg nem tudom mi ez... Arra gondoltam, egy kis banánhéjat nyomnék a földjébe...vagy fokhagyma darabot, az a kinti növényeket megvédi a dögöktől.

A közös képen éppen várják, hogy döntés szülessen róluk. :D
DSC01754.jpg
DSC01754.jpg (771.73 KiB) Megtekintve 8347 alkalommal
Csatolmányok
DSC01753.jpg
DSC01753.jpg (808.12 KiB) Megtekintve 8347 alkalommal
DSC01752.jpg
Mi ez?
DSC01752.jpg (824.91 KiB) Megtekintve 8347 alkalommal
DSC01750.jpg
Dracéna?
DSC01750.jpg (847.31 KiB) Megtekintve 8347 alkalommal


Vissza: “Melegházi pálmák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég