Egyéb melegházi pálmák

A szobai indulók. Bismarckia, Archontophoenix, Rhapis, stb.
Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.08.30. 20:46

Kedves Alpha és KurdiLaci!

Először is szeretném megköszönni a gyors választ és azt ,hogy időt szántok a kérdésemre.

Alpha nem derült ki számomra pontosan a válaszodból, hogy akkor most a tél beálltával tavaszig 14-15 fokon stabilan, árnyas szobában tartott kencia(?) pálma szerinted meg fog maradni? Gondolom ilyen tartással télen kb. havi 1x kell adni neki egy kevés vizet? Van valami trükk, hogy mikor adtok ilyen esetben neki vizet? Szerintem itt a titok a téli kirothasztással. Például gondolok ilyenkre, hogy ha kicsit a levél hegye barnul, vagy valami hasonló? Egyébként honnan lehet ilyen pontosan megmondani, hogy ez egy D. Lutescens? Nekem tök egyforma például a Howea pálmával, de lehet azért, mert még csak képen láttam a másodikat.

A youtube-on láttam egy pálmást, aki úgy locsol, hogy havi 1x, kiviszi és 2-3x teljesen tele locsolja slaggal a földjét, majd megvárja míg lecsepeg és viszi vissza a helyére újabb egy hónapra.

KurdiLaci: Lehet segítség neked a jobb beazonosításhoz: szinte minden kis kihajtott szár tövében ott van egy elszáradt barna 1 cm-es magház szerűség, amibe kapaszkodik a gyökér is... Lehet így könnyebb az azonosítása.
Egyébként ezeket még ilyen kis korukba szét lehetne akár bontani külön szálakra? És azokból egy kompett törzses pákmák fejlődének? ezekből a kis magház szerűségekből következtetek erre, mert olyan, mintha beszórták volna a cserepet a csíráztatáskor, és ahogy kikelt a sok mag úgy lett belőle egy bokros növény.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.31. 06:27

Tisztelt Tagok!

Új regisztráló vagyok, röviden rólam annyit, hogy kezdő, amatőr pálmásnak mondanám magamat, más növényekkel elbírtam az évek során, a pálmák valamiért nem akarnak összejönni.

Én a rosszul választott földre gyanakszom, valamint egyéb nem előnyös klíma szempontokra, például arra, hogy a szobában nem tudtam ugye a 80% páratartalmat megadni, vagy az állandó 20 fokot. Az év második felében így mikor nincs otthon senki, akkor a fűtés le van véve 15 fokra. Nem tudom ez kevés e tavaszig. Lehet az is baj, hogy 15 fok utá ha megérkezünk, lesz 25...tehát az ingadozás.
Szia!
Üdv. a fórumon! :)
Az nem világos számomra,hogy a 6 hónapi távollét alatt ki gondozza a növényeidet? Minden távirányítással működik majd,(hőfok és locsolás,növények közérzetének javítása) vagy lesz egy bejárónő ,szomszéd- esetleg kicsit hozzáértő kertész 8-)- ,aki távollétedben locsol vagy túllocsol :shock: , szellőztet?
Egyik Chamaedorea radicalis (Arecaceae) pálmámnak csak 1 napig maradt az alátétjében víz ,máris meglátszott rajta...
A tavalyi teleltetés kezdetén korompenész jelent meg 2 db washingtonia pálmámon,hiába szellőztettem és permeteztem azonnal( és aztán gyakran),mégse akartak többé normálisan lélegezni 8-) a télen. Legközelebb alaposan lemosok minden korompenészes egyedet és meg is szárítom,aztán mennek a helyükre. Egyik washi csak 2-3 cm levelet tolt,míg a másik, szépen megújult a tavaszi lefejezés után ( több db óriás levelet növesztett :) ).
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.08.31. 09:29

Szia Boni!

Nem, félreértetted. Amikor nem vagyunk otthon, pld. reggeltől estig, akkor nem megy 20 fokon a fűtés, hanem levesszük 15-re. Amikor hazamegyünk, és jönnek a gyerekek is , akkor felvesszük akár 25-ig is... tehát úgy gondoltam, hogy érdemesebb télen egy olyan szobában elhelyezni, ahol nincs ilyen ingadozás, hanem stabilan 13-15 fok(külső fagyos időtől függően) van. Viszont mivel semmi irányú pozitív tapasztalatom nincs arról. hogy ilyen hűvösben mikor kell és mennyit öntözni, szabad e szellőztetni(kint mínusz 15 fokban) , illetve talán annyi, hogy egy nagyobb kentiát már kivégeztem gyaníthatóan téli túlöntözés miatt... Képtelen vagyok kitalálni, hogy mennyi az elég ilyenkor, és a legrosszabb az, hogy meglocsolom, de az a sok helyen ajánlott mérsékelt kevés víz szinte biztosan nem jut el mindenhová a földlabdában, így van ami akár egész télen száraz marad...Ahhoz, hogy biztosan mindenhol nedves legyen a földje, el kellene árasztanom a cserepet, amíg bugyborékol a talaj, ez viszont ellent mond annak a tanácsnak, hogy "mérsékelt, kevés , némi kis öntözés..." Szóval nehéz megtalálni a legjobb módszert. Írtad a pálmádról, hogy 1 napig állt a víz a tálban, hát én is így jártam sok éve ugyanazzal a fajtával, és amikor kivettem halála után a cserépből, egy összecementálódott, betonszerű földdarabot húztam ki, ami több kisebb részre esett szét, vagyis hiába locsoltam mérsékelten, sok helyre szinte semmi víz nem jutott el.
Olvastam olyan tanácsot sok helyen, hogy az ujjamat be kell dugni a talajba, és ha kb. 4-5 centi mélyen még nem vizes, akkor lehet locsolni kicsit....Na itt rogytam meg, mert a kicsit az mit is jelent? Annyit, hogy alul már csepegjen kifele, vagy még ne csepegjen? A sok infó összezavar.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.31. 10:12

Imre! :)
A 15-25 fokig ingadozás elfogadható,szerintem egy melegházi pálmának,nálam is ez a helyzet és elvannak. :)
1. Ablakhoz tedd őket! Nem beljebb! ;)
2. A földjük legyen kellőképpen laza!( kókuszrost,perlit) Ellenőrizd,hogy kinőtt gyökérvég se legyen a cserép alján,ha van,akkor ültesd át! ;) Egyes pálmák képesek kibújni a cserép nyílásain,aztán jól beleerősödnek a lyukba, teljesen eltömítik,így nem tud kifolyni a felesleges öntözővíz,kókadás vagy levélvég száradás az első jel. ;)
3.Szellőztetés a szomszéd szobán át legyen,így nem éri őket sokk-ként a hideg.
Lehet szellőztetni -15 fokban is,kb. 5 percen át. ;) Nem több! 8-) Elég heti 1 alkalom is olyankor. :)
4. Az areca félék szeretik a nedves talajt,"ujjhegy nedves" legyen csak,szükséges a kókuszrost( stb. lazító) a földjébe,mert különben a gyakori nedvesítéskor tömörödik a talaj és befülled. Fontos az is,hogy ne legyen teljesen átszőve a földlabdája.
Röviden ennyi 8-) ,mert sietek most,bocs a kimértségért. :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.08.31. 12:59

Boni! Köszi a sok hasznos tanácsot! A kókuszrostot megnéztem, tényleg jókat írnak róla!
Majd ha még lesz kis időd, akkor "szakértsd" már meg azt a kérdésem, hogy tavaszig 13-15 fokba , afelé nem fog menni abban a szobában ez tuti. Őszinte leszek, miért nem a fűtött helyen: mert oda álmodtam meg, és ott baromira jól nézne ki ...(bútorok és egyéb berendezés miatt). Valamint ott nincs elektromos és egyéb eszköz, így jövőre akár emelni is tudom a páratartalmat akár 70-80%-ig abban a szobában! Ennyi. Máshol igazából nem akarom tartani, de más növényt sem. Ebbe vagyok szerelmes régóta, gondoltam teszek még egy próbát, a szoba az övé, ha elviseli a hűvös levegőt tavaszig. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.31. 13:06

Boni! Köszi a sok hasznos tanácsot! A kókuszrostot megnéztem, tényleg jókat írnak róla!
Majd ha még lesz kis időd, akkor "szakértsd" már meg azt a kérdésem, hogy tavaszig 13-15 fokba , afelé nem fog menni abban a szobában ez tuti. Őszinte leszek, miért nem a fűtött helyen: mert oda álmodtam meg, és ott baromira jól nézne ki ...(bútorok és egyéb berendezés miatt). Valamint ott nincs elektromos és egyéb eszköz, így jövőre akár emelni is tudom a páratartalmat akár 70-80%-ig abban a szobában! Ennyi. Máshol igazából nem akarom tartani, de más növényt sem. Ebbe vagyok szerelmes régóta, gondoltam teszek még egy próbát, a szoba az övé, ha elviseli a hűvös levegőt tavaszig. ;)
Lakótelepi a szoba? Vagy földház?
Szerintem még lakótelepen is képtelenség,hogy pl. 2 hétig tartó -20 fokok esetén,csak +13 fokig hűljön,ha nem fűtesz egyáltalán. Mérted? Nálam a fűtetlen szobában lement +4 fokra tavaly télen,egyik napról a másikra,pedig azt hittem,hogy milyen jól szigetel az épület fala és az ablakok,jó ideig tartották a +10 et,de végül megadta magát a telelőhelyem a zimankónak.
Magas páratartalom+tizenvalahány fokok... biztos a gombásodás ,szerintem.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.08.31. 15:20

Boni! Köszi a sok hasznos tanácsot! A kókuszrostot megnéztem, tényleg jókat írnak róla!
Majd ha még lesz kis időd, akkor "szakértsd" már meg azt a kérdésem, hogy tavaszig 13-15 fokba , afelé nem fog menni abban a szobában ez tuti. Őszinte leszek, miért nem a fűtött helyen: mert oda álmodtam meg, és ott baromira jól nézne ki ...(bútorok és egyéb berendezés miatt). Valamint ott nincs elektromos és egyéb eszköz, így jövőre akár emelni is tudom a páratartalmat akár 70-80%-ig abban a szobában! Ennyi. Máshol igazából nem akarom tartani, de más növényt sem. Ebbe vagyok szerelmes régóta, gondoltam teszek még egy próbát, a szoba az övé, ha elviseli a hűvös levegőt tavaszig. ;)
Lakótelepi a szoba? Vagy földház?
Szerintem még lakótelepen is képtelenség,hogy pl. 2 hétig tartó -20 fokok esetén,csak +13 fokig hűljön,ha nem fűtesz egyáltalán. Mérted? Nálam a fűtetlen szobában lement +4 fokra tavaly télen,egyik napról a másikra,pedig azt hittem,hogy milyen jól szigetel az épület fala és az ablakok,jó ideig tartották a +10 et,de végül megadta magát a telelőhelyem a zimankónak.
Magas páratartalom+tizenvalahány fokok... biztos a gombásodás ,szerintem.
6 éve annyi, jó nagyon a szigetelés + most teszünk fel 60 nm 10 centis üveggyapot szigetelést a plafon fölé a padlásra. Ez egy ilyen fűtés nélküli rész, nyáron itt kávézás megy ezerrel, meg beszélgetések, találkozók. Biztos nem tenném oda, ha 10 alá menne, de mivel 2 éve kisebb gigszer miatt pár napot ott kényszerültem aludni, .. és a leghidegebb napon -bár sapkába aludtam- :) - akkor volt bent 13 fok! Ha csak az a felétele, akkor a párát lenyomom, mert páramérő is van bent évek óta, és 50-60 közötti, most például 55%. Ha áldásod adod így, hogy a telet kibírja tizenpár fokba akkor telepítem is. :)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.08.31. 15:22

A gomba nem a meleget szereti?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.31. 15:26

A gomba nem a meleget szereti?
Jó kérdés :D , többféle van, egyes gombafajták már +10 fok felett szeretnek szaporodni. ;)
Sőt...alatta is 8-) , lényeges számukra a nedves környezet. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.31. 15:51

Boni! Köszi a sok hasznos tanácsot! A kókuszrostot megnéztem, tényleg jókat írnak róla!
Majd ha még lesz kis időd, akkor "szakértsd" már meg azt a kérdésem, hogy tavaszig 13-15 fokba , afelé nem fog menni abban a szobában ez tuti. Őszinte leszek, miért nem a fűtött helyen: mert oda álmodtam meg, és ott baromira jól nézne ki ...(bútorok és egyéb berendezés miatt). Valamint ott nincs elektromos és egyéb eszköz, így jövőre akár emelni is tudom a páratartalmat akár 70-80%-ig abban a szobában! Ennyi. Máshol igazából nem akarom tartani, de más növényt sem. Ebbe vagyok szerelmes régóta, gondoltam teszek még egy próbát, a szoba az övé, ha elviseli a hűvös levegőt tavaszig. ;)
Lakótelepi a szoba? Vagy földház?
Szerintem még lakótelepen is képtelenség,hogy pl. 2 hétig tartó -20 fokok esetén,csak +13 fokig hűljön,ha nem fűtesz egyáltalán. Mérted? Nálam a fűtetlen szobában lement +4 fokra tavaly télen,egyik napról a másikra,pedig azt hittem,hogy milyen jól szigetel az épület fala és az ablakok,jó ideig tartották a +10 et,de végül megadta magát a telelőhelyem a zimankónak.
Magas páratartalom+tizenvalahány fokok... biztos a gombásodás ,szerintem.
6 éve annyi, jó nagyon a szigetelés + most teszünk fel 60 nm 10 centis üveggyapot szigetelést a plafon fölé a padlásra. Ez egy ilyen fűtés nélküli rész, nyáron itt kávézás megy ezerrel, meg beszélgetések, találkozók. Biztos nem tenném oda, ha 10 alá menne, de mivel 2 éve kisebb gigszer miatt pár napot ott kényszerültem aludni, .. és a leghidegebb napon -bár sapkába aludtam- :) - akkor volt bent 13 fok! Ha csak az a felétele, akkor a párát lenyomom, mert páramérő is van bent évek óta, és 50-60 közötti, most például 55%. Ha áldásod adod így, hogy a telet kibírja tizenpár fokba akkor telepítem is. :)
Nincs áldás,se ámen! Többtényezős a túlélése! ;)
A hőmérsékletet méréssel lehet eldönteni,"max-min hőmérő" és minden egyes napon. 8-)
Más... csak kíváncsiságból:miből van a házatok ( vályog,tégla ,milyen szigetelés),hogy ennyire pluszban vagytok télen a fűtetlen helyiségben? :)
Jó,hagyom is a kíváncsiskodást,hisz függ attól is,hogy helyileg hol van a ház,milyenek arrafelé a telek... stb. ,ha télen -nyáron pl. +15 van odakinn,akkor lehet benn is annyi,nem tudom,hol élsz . A régi fórumoldalon ez látszott majd' mindenki profilján és ez hasznos info. Már csak azért is hasznos,mert nyilván egész más a napfényes órák száma is más földrajzi szélességeken,aztán hiába is teszed az ablakhoz,nem lesz elegendő neki az a napfény .
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.08.31. 16:27

Ok, akkor nem tudod 100%-ban, hogy megmarad e tizenpár fokban télen. A ház durván be van szigetelve és nagyon jók a nyílászárók, plussz rengeteget jelent a melletti szobák fűtése, ami a falat melegítve némileg melegíti a szobát is. Alföldön lakunk. Ha nem fűtenénk a többi szobát, akkor nyilván ez is lenne 5 fokos( se),.. ;)

A fényről amit írsz, ez a retró hölgy pont azt mondja, hogy kis fényben is megél:

https://www.youtube.com/watch?v=ENs2JVdtxKI

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.08.31. 21:02

Kedves Alpha és KurdiLaci!

Először is szeretném megköszönni a gyors választ és azt ,hogy időt szántok a kérdésemre.

Alpha nem derült ki számomra pontosan a válaszodból, hogy akkor most a tél beálltával tavaszig 14-15 fokon stabilan, árnyas szobában tartott kencia(?) pálma szerinted meg fog maradni? Gondolom ilyen tartással télen kb. havi 1x kell adni neki egy kevés vizet? Van valami trükk, hogy mikor adtok ilyen esetben neki vizet? Szerintem itt a titok a téli kirothasztással. Például gondolok ilyenkre, hogy ha kicsit a levél hegye barnul, vagy valami hasonló? Egyébként honnan lehet ilyen pontosan megmondani, hogy ez egy D. Lutescens? Nekem tök egyforma például a Howea pálmával, de lehet azért, mert még csak képen láttam a másodikat.

A youtube-on láttam egy pálmást, aki úgy locsol, hogy havi 1x, kiviszi és 2-3x teljesen tele locsolja slaggal a földjét, majd megvárja míg lecsepeg és viszi vissza a helyére újabb egy hónapra.

KurdiLaci: Lehet segítség neked a jobb beazonosításhoz: szinte minden kis kihajtott szár tövében ott van egy elszáradt barna 1 cm-es magház szerűség, amibe kapaszkodik a gyökér is... Lehet így könnyebb az azonosítása.
Egyébként ezeket még ilyen kis korukba szét lehetne akár bontani külön szálakra? És azokból egy kompett törzses pákmák fejlődének? ezekből a kis magház szerűségekből következtetek erre, mert olyan, mintha beszórták volna a cserepet a csíráztatáskor, és ahogy kikelt a sok mag úgy lett belőle egy bokros növény.
A fénykép alapján én nem tudom beazonosítani, hogy milyen pálmád van.Az aranygyümölcs pálmát és a gyompálmát(chamaedorea fajok) szokták többesével közös cserépben árulni, mivel önállóan nem elég mutatósak, bokrosak. Az aranygyümölcs pálmának foltosak a levélnyelei. A kenciák is 3-4-es csoportokban kerülnek értékesítésre, de azoknak fiatalabb korban is jóval szélesebbek a levelei a képen láthatónál. Az egy centis sötét magok alapján én leginkább gyompálmára tippelek. Meg lehet kísérelni a szétválasztásukat, de nagyon kétesélyes, nem tanácsolom. Inkább neveld még egy pár évig, s a feleslegesnek ítélt növényeket vágd ki a földszint felett. Viszont ha gyompálmád van, akkor én inkább a meleg szobában teleltetést javaslom, akár kevésbé napfényes helyen is.A lányoméknál északi fekvésű helyiségben, ablaktól másfél méterre, 20-24 fokon kitűnően érzi magát.Ilyen helyen lehet télen is nyirkos a talaja, nem fog kirohadni.
Hideg helyen teleltetett növényeket(10 fok alatt), én úgy locsolom, hogy a tálkájukban megjelenjen a víz, de másnapra tűnjön is el, s a következő locsolás csak látszólag teljesen kiszáradt földlabdánál történik. Ez telente három-négy locsolást jelent a hat hónap alatt.(mediterrán növények)Hideg telelőben szellőztetés csak és kizárólag fagymentes időben történhet, rövid ideig, hogy a cserepek ne hűljenek át. Boni tanácsait érdemes megfogadnod, nagyon szakszerűek.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.31. 21:40

Alpha nem derült ki számomra pontosan a válaszodból, hogy akkor most a tél beálltával tavaszig 14-15 fokon stabilan, árnyas szobában tartott kencia(?) pálma szerinted meg fog maradni? .
Árnyas szobában annyira nem fogja jól érezni magát. Inkább egy picit világos de, ne tűző napos legyen.
Gondolom ilyen tartással télen kb. havi 1x kell adni neki egy kevés vizet? Van valami trükk, hogy mikor adtok ilyen esetben neki vizet? Szerintem itt a titok a téli kirothasztással. Például gondolok ilyenkre, hogy ha kicsit a levél hegye barnul, vagy valami hasonló?.
Ha a levél hegye barnul, az úgy is marad. Mi úgy szoktunk telente locsolni, hogy heti rendszerességgel ránézünk a kicsikre és ha a felszín teljesen száraz akkor egy picit beletúrunk a földbe. Ha pár centi mélyen (az említett ~10% alatt) is száraz kap egy kis vizet (ami átnedvesíti az említett részt). A nagyoknál többször is előfordult, hogy egyáltalán nem locsoltuk őket a teleltetés alatt, csak a tavaszi kiszoktatástól.
Egyébként honnan lehet ilyen pontosan megmondani, hogy ez egy D. Lutescens? Nekem tök egyforma például a Howea pálmával, de lehet azért, mert még csak képen láttam a másodikat.
Ragadnak a dolgok a Kisebbekre is. :mrgreen:
A youtube-on láttam egy pálmást, aki úgy locsol, hogy havi 1x, kiviszi és 2-3x teljesen tele locsolja slaggal a földjét, majd megvárja míg lecsepeg és viszi vissza a helyére újabb egy hónapra.
Sok locsolási stratégia van, csak azt kel megállapítanod, hogy Neked melyik a megfelelő. Nyaranta a cserepesek akár naponta többször is kapnak vizet.
Lehet segítség neked a jobb beazonosításhoz: szinte minden kis kihajtott szár tövében ott van egy elszáradt barna 1 cm-es magház szerűség, amibe kapaszkodik a gyökér is... Lehet így könnyebb az azonosítása. .
A pálmafélék a magban lévő szikanyagból kezdik el az önálló életet. Így annak sokáig ott a helye.
Egyébként ezeket még ilyen kis korukba szét lehetne akár bontani külön szálakra? És azokból egy kompett törzses pákmák fejlődének? ezekből a kis magház szerűségekből következtetek erre, mert olyan, mintha beszórták volna a cserepet a csíráztatáskor, és ahogy kikelt a sok mag úgy lett belőle egy bokros növény.
Az ilyen típusú pálmákat nem szokták szétbontani. És igen, teljesen jól látod, sok mag, hamarabb bokros kinézet, gyorsabb eladhatóság.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.01. 06:13

A hely a következő lenne neki, egy nagy 20 nm-es szoba, ahol viszonylag állandó a 50-70% páratartalom, viszont télen itt nincs fűtés, és kb. a leghidegebb napokon 13-14 fokig lehűl, viszont nem ingadozik, mert mint írtam ez egy fűtetlen szoba.
Kérdésem, mindazon túl, hogy szerintetek ez melyik pálmafajta, hogy ebben a szobában jól érezné magát tavaszig? Ha igényli, akkor természetsen megoldhatok egy spot világítást is neki időkapcsolva, a megfelelő kelvines izzóval. A másik szintén fontos kérdésem, hogy ilyen szobában ilyen téli klímával hogyan hányszor és mennyit öntözzem a növényt?
Ez egy külső fal nélküli( körbeveszik a fűtött szobák) szoba és ablaktalan? Csak ez az 1db növény lenne itt?
Bocs,ha megint félreértettelek,de valami nem tiszta még mindig számomra. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.01. 10:41

Kurdilaci:

Nem tudom gyompálma e, ilyen sötét 1 centis száraz, rostokkal borított magházból nőnek ki. A levelei nem is annyira keskenyek, mert maga a növény még csak 50 centis, de több kettéágazott levele 3-4 cm széles, és ilyen széles még a régi areca pálmámnak sem volt, pedig az volt vagy 1-1.5 méter. ettől még lehet gyompálma, nővéremnek is van egy amit tőlem kapott sok éve ;) , és az is remekül megél a lakásban.

Alpha:

A szétbontást azért gondoltam, mert 2 hajtása nagyon ki volt dőlve a földből, ezeket könnyen ki tudtam húzni, mert még csak 5-6 centis gyökere volt, és szerencsére könnyen ki is jöttek, nem sérültek semmit. Ezek azóta külön cserépben vannak, hátha megmaradnak, mint önálló "fa". Nagyobb korában már biztos megsínylené, ha kiszedném, nemcsak az, hanem lehet a körülötte lévők is. Ha jobban megnő, az életképesebb szárak elnyomhatják a gyengébbeket. Így adok nekik egy esélyt, hogy külön cserépben meglóduljanak. Amit belinkeltem retro hölgyes videot , azon is egy darab törzses pálma van, gondolom maga az egy szál is jobban fejlődik, ha nem 20-30-an vannak egy cserépbe összezsúfolva. Bár igaz, ez így tetszetős és eladható. Ennek ellenére lehet még most megpróbálok kihúzni még 5-10 szálat, tehát a bokor felét, és azokat is egyesével, vagy párban külön becserepezem . Mivel Bonival nem jutottunk dűlőre, így azt találtam ki, hogy a megfelezett bokor megy a hideg szobába, a többi meg egyéb helyekre a házban, vagy ismerősökhöz, kíváncsi vagyok kinél marad meg, is kinél nő a legszebbre. :shock: Versenyt hirdetek. :mrgreen:

Mondjuk ezeket még 10-es cserépbe sem kéne tenni, annyira kicsi a gyökerük, esetleg valami lyukas műanyag pohárba. Bár ha Boni által tanácsolt kókuszrostba teszem, akkor lehet a 10-es cserép is jó, mert talán úgy nem rothad ki, ha jól szellőzik a közege.

Boni:

A szoba körbe van véve szobákkal :D 12-15 fok van télen bent. Ritkán van ablak nyitva ez tény. :D

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.01. 11:03

Mondjuk ezeket még 10-es cserépbe sem kéne tenni, annyira kicsi a gyökerük, esetleg valami lyukas műanyag pohárba. Bár ha Boni által tanácsolt kókuszrostba teszem, akkor lehet a 10-es cserép is jó, mert talán úgy nem rothad ki, ha jól szellőzik a közege.

Boni:

A szoba körbe van véve szobákkal :D 12-15 fok van télen bent. Ritkán van ablak nyitva ez tény. :D
Köszi! :) Örülök,hogy tisztáztuk a szoba földrajzi és lakásbeli elhelyezkedését :) és azt is,hogy ablaktalan 8-) ,illetve esetleg kap némi fényt a szomszéd szobákból,ha üveges az ajtó ( ha van + belső ablak) ,vagy csak akkor, ha rányitják. ;)
Nem a legjobb hely neki :!: Az biztos,hogy én,nem száműzném oda! ;)
Keverj kókuszrostot is :!: a közeghez :) ,amibe ülteted,így gondoltam. :idea: ( jó a perlit is,kókuszrost helyett)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.01. 11:17

Összefoglalom a tervemet, hogy ne idegesítselek benneteket a sok hülyeségemmel :D

Mivel holnap jön a kéményseprő, aki semmi telefonszámot nem hagyott, csak lezseren 8 és 12 között jön... :(
Ezért gondoltam értelmesen eltöltöm az időt, szétbontom még 5-10 szálat kiszedve a növényt, beültetem kisebb műanyag valamikbe(pohár vagy ilyesmi), amit jól belocsolok, van még egy kis esővíz amit pár hete begyűjtöttem.. ehhez teszek némi npk műtrágyát(pár szem/cserép) a közönséges kertészeti paprika-parihoz való fajtából, és esetleg húzok a növényekre ilyen virágboltos fóliát, aminek a tetejét összecsípem ruhacsipesszel, hogy azért szellőzzön is kicsit.
A Boni által ajánlott kókuszrosthoz keverek mondjuk 30%-ban általános virgáföldet(vagy jobb a tőzeg?) Esetleg perlittel.

Ezek után a "nagy" megy a hideg szobába, ahol most 25 fok van :D , a többi süldő meg ide-oda szétszórva. Lehet, még a süldők földjét is megvariálom, valamelyik csak kókuszba lesz, más vegyesen stb. Érdekes lesz, hogyan alakulnak.
Szerzek majd valami fénymérőt, és bemérem a hideg szobába mekkora a fény jelenleg, de kb. úgy képzeljétek el, hogy direkt nap sosem tűzi a levelelét, viszont kisebb árnyékot vet a falra maga mögé, tehát kb. ekkora a fény amit kap egész nap, mivel az ablak előtt a fák eltakarják a közvetlen naptól.
Lefotóztam, most ilyen fény éri, kb. ugyanez a fél éri egész nyáron, amikor kint süt a Nap, délután elhalad Nap jobbra, és akkor kicsit jobban világít a levele az erősebb fénytől, de nem éri direkt. Egy olyan fény van a szobába, hogy kellemesen lehet olvasni, nem is túl erős és nem is túl sötét. Télen viszont nagyon depressziósan szürke lesz a fény... Ezért gondoltam a trópusi dzsungeles fénycsőre, ami kis szűrt fényt sugároz. Egyébként megnéztem most tél van Lord Howe szigeten, 12-20 fok van most.

Most ilyen fény éri:
DSC01747.jpg
DSC01747.jpg (863.45 KiB) Megtekintve 8169 alkalommal
DSC01746.jpg
DSC01746.jpg (847.12 KiB) Megtekintve 8169 alkalommal
A fényképező kicsit csal, mert ettől kicsit világosabb van.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.09.01. 11:38

Mondjuk ezeket még 10-es cserépbe sem kéne tenni, annyira kicsi a gyökerük, esetleg valami lyukas műanyag pohárba. Bár ha Boni által tanácsolt kókuszrostba teszem, akkor lehet a 10-es cserép is jó, mert talán úgy nem rothad ki, ha jól szellőzik a közege.

Boni:

A szoba körbe van véve szobákkal :D 12-15 fok van télen bent. Ritkán van ablak nyitva ez tény. :D
Köszi! :) Örülök,hogy tisztáztuk a szoba földrajzi és lakásbeli elhelyezkedését :) és azt is,hogy ablaktalan 8-) ,illetve esetleg kap némi fényt a szomszéd szobákból,ha üveges az ajtó ( ha van + belső ablak) ,vagy csak akkor, ha rányitják. ;)
Nem a legjobb hely neki :!: Az biztos,hogy én,nem száműzném oda! ;)
Keverj kókuszrostot is :!: a közeghez :) ,amibe ülteted,így gondoltam. :idea: ( jó a perlit is,kókuszrost helyett)
Van ablak rajta, nem tudom ezt miből gondolod, hogy nincsen. Egyszerűen fogalmazva befagyna a hátsónk, ha télen ott nyitogatnánk az ablakot, nagyon ritkán van nyitva, egyrészt mert a kandallók miatt, a szomszédok által többet ártanánk a szoba levegőjének, a sok fűst és szmog miatt, másrészt meg nagyon lassan melegedne vissza, és akkor valóban úgy lenne, ahogy írod, akár 4-5 fokig is lemenne pillanatok alatt... Ide egy kandalló vagy kályha volt tervezve de még várat magára, sőt valószínűleg a projekt elmarad.(fenti okok miatt......) Az ajtó nyitásával a folyosóról sok meleg levegő bemegy, plusz a szigetelés és a falak melege is sokat, nagyon sokat számít. Rengeteget számít az, hogy nem csapjuk ki mínusz 10-ben minden nap az összes ablakot, mert mint írtam több füst jön be, mint ami megengedhető, továbbá nem dohányzók vagyunk, ez már egy erős érv a ritkább szellőztetés mellett, tiszták vagyunk, nem tartogatunk szemetet stb-t napokig, a lakás levegője remek, nincs penészedés, nincsenek szagot árasztó rossz bútorok, van egy páramentesítő gép, ami a szagokat is kiszedi a levegőből, és paraelszívó. A páramentesítő annyira hatékony, hogy meg se maradna a közelében a pálma. Nem sütünk naponta tojásrántottát szalonnával. Remélem részleletes választ adtam a lehűlésre. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.01. 12:17

Van ablak rajta, nem tudom ezt miből gondolod, hogy nincsen.
A szoba körbe van véve szobákkal :D
Ebből! ;) Most már tudom,hogy belső ablak ,azért 8-) van rajta,köszi! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.01. 12:38

...
Mivel holnap jön a kéményseprő, aki semmi telefonszámot nem hagyott, csak lezseren 8 és 12 között jön... :(
Ezért gondoltam értelmesen eltöltöm az időt, szétbontom még 5-10 szálat kiszedve a növényt, beültetem kisebb műanyag valamikbe(pohár vagy ilyesmi)...
Csak vigyázz jól velük, miközben ültetsz,nehogy leléceljenek a kémény ellenőrzése nélkül,aztán várhatsz egy újabb időpontra. :lol: Nálunk,minden évben lasszóval fogdossuk őket össze :D ,a múltkor egy másik :shock: kéményseprőt csíptünk :lol: el és hívtunk vissza a 4 óra várakozás letelte után,szegény csak utólag nyögte ki,hogy a mi utcánkban nem is ő dobálta be az újabb értesítőket minden házhoz,csengetés vagy kilincslenyomás helyett...
...
A Boni által ajánlott kókuszrosthoz keverek mondjuk 30%-ban általános virágföldet(vagy jobb a tőzeg?) Esetleg perlittel.
Tehetsz bele tőzeget is,azzal csak javítasz az állagán. ;) Hansági fehér tőzeget szoktam használni.
A Garri virágföldből most sikerült egy jó sarzsot kifognom,vettem is belőle 4 zsákkal. :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Melegházi pálmák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég