Nannorrhops ritchiana

A felsorolásból kimaradtak. Közel-Keleti nannorhops, a legfagytűrőbb rhapydphillum, a kicsi bokor serenoa, a leglassabb jubaea, stb.
Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.02. 13:20

Sziasztok!
Szeretném a tanácsotokat kérni a pálmám kiültetéséhez.
Magról nevelem 9 éve, a gyengélkedő Trachy helyére szertném kiültetni.
Nem akarom kinyiffantani, ezért minden jótanácsot elfogadok.

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.02. 13:23

Sziasztok!
Szeretném a tanácsotokat kérni a pálmám kiültetéséhez.
Magról nevelem 9 éve, a gyengélkedő Trachy helyére szertném kiültetni.
Nem akarom kinyiffantani, ezért minden jótanácsot elfogadok.
Próbáltam fotót feltölteni, de nem sikerült, szerverhibát ír ki.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.02. 16:46

Kisebb képet tudsz feltölteni 999x999 pixel. Akkor menni fog.
Nálunk is lakik egy. Gondolkodtunk a kiültetésén. Miután Petinél elpusztult a tesója, letettünk róla.

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.02. 20:11

Kisebb képet tudsz feltölteni 999x999 pixel. Akkor menni fog.
Nálunk is lakik egy. Gondolkodtunk a kiültetésén. Miután Petinél elpusztult a tesója, letettünk róla.
Köszi a segítséget!

Róluk lenne szó.
Csatolmányok
PC120295.JPG
PC120295.JPG (582.76 KiB) Megtekintve 10705 alkalommal
PC120294.JPG
PC120294.JPG (566.69 KiB) Megtekintve 10705 alkalommal
pálma.jpg
pálma.jpg (616.79 KiB) Megtekintve 10705 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára riklikati 2018.04.02. 20:14-kor.

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.02. 20:12

Senki más nem próbálkozott?
A hidegtűrését nézve az egyik legígéretesebb pálma lehetne.
Lassan nő, ezért a csapadékvédelme is sokáig megoldott lehet.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.04.02. 20:14

Senki más nem próbálkozott?
A hidegtűrését nézve az egyik legígéretesebb pálma lehetne.
Lassan nő, ezért a csapadékvédelme is sokáig megoldott lehet.
Én igen, vagy száz darabbal. Mind ment szép lassan a levesbe sajnos.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.02. 21:20

Nálunk is, egy ilyen "100-as csomag" utolsó élő példánya lakik.

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.02. 21:37

Nálunk is, egy ilyen "100-as csomag" utolsó élő példánya lakik.
Mennyi idős korukban ültettétek ki őket?
Milyen környezetbe?
Ti neveltétek, vagy már korosabban került hozzátok?
A 100 db-ot egyszerre ültettétek ki, vagy egymás után, tanulva az előző kudarcokból?

Ismertek olyat, aki nevel szabadföldben Nannorropsot?

Túl sokat kérdezek? ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.04.02. 23:49

Szia Kati!
Egyenlőre nálam is cserépben vannak még tartva pár silver és egy zöld alapfaj. A silverekből mindenképpen kifogok ültetni egyet, abban bízom, hogy ha a cerifera évek óta áttelel egy fűtetlen takarásban, akkor neki is illene, de ezt majd csak később fogom megtapasztalni. :roll:

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2018.04.03. 05:45

A szakirodalom alapján valóban az egyik legjobbnak tűnik kiültetés szempontjából, ugyanakkor a hazai teleket a csapadék miatt nehezebben viseli. Persze nyilván gondoltál csapadékvédelemre, de ha a takarásban is vízben áll a lába az is a pusztulásához fog vezetni, ezért célszerű lehet kicsit kiemelni és jó vízáteresztésű talajba ültetni és/vagy már októberben feltenni a csapadékvédelmet. A lassabb növekedés miatt jó választás lenne, de szerintem a nagy valószínűséggel el fognak pusztulni. Szépek így cserépben! ;) Ha mégis a kiültetés mellett döntenél akkor szurkolok neked!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.04.03. 08:25

Kati, ezt írtam 2016-ban:
Peti kiültette,talán szabadban megmutatja mit tud,és nem győzünk csodálkozni. :roll: :o
Talán, de ahhoz még az is kell, hogy túlélje az első telet kint. Egyelőre csak csapadékvédelmet szántam neki, majd meglátjuk mit hoz az idei tél. :?
Túlélte a telet?
Nem. :( Fűteni semmiképpen nem akartam, tisztességes csapadék védelmet kapott, a hidegebb heteken teljes takarást, de még így sem bírta ki ezt az enyhe telet, úgyhogy többet már nem próbálkozom vele.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.04.03. 08:59

Szerintem is felesleges kísérletezni a kiültetéssel,Peti sem tudta megvédeni pedig neki van tapasztalata a kiültetéssel kapcsolatban.
Nálunk a tél általában nagyon csapadékos pl. a mostani. Hiába van a csapadékvédelem, ezzel tudjuk védeni a tő közvetlen környezetét.
De azt már nem,hogy a gyökeréhez oda szivárogjon és a mínuszok alkalmával megfagyjon,átfagyjon.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.03. 23:33

Nálunk a Brahea van egy "kiemelt ágyásba" ültetve. Természetesen zárt, fűtött takarásban. Így sem tud olyan ütemben fejlődni, mint Petinél. Ott sokkal kedvezőbb a mikroklíma Telente átlag 5°C hőtöbblet, sokkal kisebb a szélteher.
Szóval, úgy meg lehetne próbálni mert, akkor a gyökérnyak szárazon tud maradni.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.04.04. 07:41

Nem ültetném ki, gyakorlatilag nincs hazai tapasztalat, illetve ami van az negatív. A trachyt nem is pótolhatná, teljesen más jellegű pálma sokkal gyengébb növekedésű és lényegesen érzékenyebb. A fagytűrési adatok még valósak is lehetnek, csak szárazon és az éjaszaki fagyokhoz nem tudjuk milyen nappali hőmérsékletek vannak. Nálunk sokszor tartósak a fyagyok ezt nem biztos, hogy tolerálná. Szerintem maradjon edényben szép kis pálma lesz belőle idővel és azon kevés emberek közé sorolhatod magadat, akik képesek hosszútávon megtartani. Gondolom tudod róla, hogy virágzás után elpusztul a növény,és a sarjai élnek tovább.

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.05. 20:14

Szia Kati!
Egyenlőre nálam is cserépben vannak még tartva pár silver és egy zöld alapfaj. A silverekből mindenképpen kifogok ültetni egyet, abban bízom, hogy ha a cerifera évek óta áttelel egy fűtetlen takarásban, akkor neki is illene, de ezt majd csak később fogom megtapasztalni. :roll:
Nekem két silver és egy "sima zöld" van, szerintem a ház elé kiültetek egy silvert. 8-)

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.05. 20:27

Nem ültetném ki, gyakorlatilag nincs hazai tapasztalat, illetve ami van az negatív. A trachyt nem is pótolhatná, teljesen más jellegű pálma sokkal gyengébb növekedésű és lényegesen érzékenyebb. A fagytűrési adatok még valósak is lehetnek, csak szárazon és az éjaszaki fagyokhoz nem tudjuk milyen nappali hőmérsékletek vannak. Nálunk sokszor tartósak a fyagyok ezt nem biztos, hogy tolerálná. Szerintem maradjon edényben szép kis pálma lesz belőle idővel és azon kevés emberek közé sorolhatod magadat, akik képesek hosszútávon megtartani. Gondolom tudod róla, hogy virágzás után elpusztul a növény,és a sarjai élnek tovább.
Virágzás?!? Hol van az még! :)

Már most is mutatós a különös/különleges levélszínével, és a kompakt formájával. Olyan masszív növénynek tűnik, lehet, hogy ezért is bízom benne, hogy sikerülhet szabadföldben nevelni.

Holnap teszek fel fotót a helyről, ahova szeretném kiültetni.
Alapból homokos a talaj, a Trachyknak ezt jócskán feljavítottam talajcserével, később szervestrágyával.
Csapadékvédelmet mindenképpen gondoltam fölé, a többit is így védem.
Ha mindenáron le akarsz róla beszélni ( :) nagyon nehéz lesz, de ha kitartó vagy, sikerülhet ;) ) milyen másik fajtát javasolnál helyette.
Fűteni nem akarom, csak passzív takarás jöhet szóba.

Nem probléma, hogy lassan nő, sőt! A kocsibejáró mellé szánom, a T. wagnerianust fénykorában kicsit össze kellett kötni, hogy ne lógjon be az útba. Ezt 14 évvel ezelőtt kétleveles magoncként ültettem el, nem gondoltam, hogy ekkorára megnőhet. 8-)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára riklikati 2018.04.05. 20:51-kor.

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.05. 20:40

Peti, sajnálom a pálmádat. :(

Esetleg ismertek olyat, aki ismeri a természetes élőhelyét, segíthetne, hogy leutánozzuk. :)

A hely, ahova kerülne, déli fekvésű, ezért nyáron ott nem ritka a 40 fok körüli hőmérséklet, mivel egy "teknőben" van, és a sok beton felület miatt melegebb a kert többi részénél.
Az uralkodó szélirány észak, északnyugati, ami szintén alig éri. (Ez a szerencsém, a nagy Trachyt ezért tudom takarni.)
Fentebb írtam, hogy homokos a talaj.
A csapadékvíz elvezetése megoldott, és egy kicsit ki is van emelve az ágylás. Ez pl a Trachynál nem előnyös, rengeteget kell/kellett öntözni.

Nagyon nehezen adom fel a tervemet, de ha azt mondjátok, hogy tuti bukás, akkor nem csinálom.
Nem játszom Survivor-osat vele. :mrgreen:

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.05. 20:58

Találtam egy képet a helyszínről, ahova kerülne.
Egyre inkább úgy gondolom, hogy muszáj lesz a T.wagnerianust lefejezni, de ha megteszem, akkor becserepezem, és annak a helyére szeretnék kiültetni egy másik pálmát.
Csatolmányok
Trachycarpus wagnerianus.JPG
Trachycarpus wagnerianus.JPG (682.6 KiB) Megtekintve 10650 alkalommal

Avatar
riklikati
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.11.29. 20:40
Tartózkodási hely: Páka - Dömefölde
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: riklikati » 2018.04.05. 21:00

A szakirodalom alapján valóban az egyik legjobbnak tűnik kiültetés szempontjából, ugyanakkor a hazai teleket a csapadék miatt nehezebben viseli. Persze nyilván gondoltál csapadékvédelemre, de ha a takarásban is vízben áll a lába az is a pusztulásához fog vezetni, ezért célszerű lehet kicsit kiemelni és jó vízáteresztésű talajba ültetni és/vagy már októberben feltenni a csapadékvédelmet. A lassabb növekedés miatt jó választás lenne, de szerintem a nagy valószínűséggel el fognak pusztulni. Szépek így cserépben! ;) Ha mégis a kiültetés mellett döntenél akkor szurkolok neked!
Borzasztóan elbizonytalanítottatok. Nem jó érzés. :?

:)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nannorrhops ritchiana

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2018.04.07. 13:41

Esetleg egy humilis jó választás lehet, persze vészfűtéssel. Sokáig nem növi ki a takarást, a cerifera színe nagyban hasonlít a Nannorhops r silverhez. :)


Vissza: “Hidegházi pálmák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég