Jubaea chilensis

A felsorolásból kimaradtak. Közel-Keleti nannorhops, a legfagytűrőbb rhapydphillum, a kicsi bokor serenoa, a leglassabb jubaea, stb.
Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.02.28. 19:42

Nekem is megpusztult a Jubaeám, cserpében volt -3-4 foknál költöztettem be, de nem bírta.
Mondjuk én a Maggore tó partján 5-6 m-es főnixet is láttam. ( igaz, ogy csak 1-et és a ház tövében)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.01. 08:28

Keveset tudunk erről a pálmáról kiültetve pedig nem sok embernek lehet. Nekem évek óta van egy edényes, elég jól érzi magát nem akarja kitolni magát az edényből évente hoz kb négy levelet jól bírja a szárazságot, a napot, a szelet, és nálam a -3-4 fok sem jelentett problémát. Egy terasz mellett egy szép kaspóban szépen mutat. Nem szándékozom kiültetni eléggé vontatott a fejlődése nincs kedvem éveken keresztül pátyolgatni hogy egyszer legyen egy két méteres pálmám, nekem megfelel edényben is. Azért azt a 9000 eurost elnézegetném a kertemben de akkor másik pálmát nem ültetnék. Szárnyalt levelűből amúgy is a butia kedvencem igaz még nincs belőle.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.01. 09:20

Nekem nincs személyes tapasztalatom a Jubaeával , de elég fura nekem , h -7nél kifagyott , nem lehet , hogy más gond is volt.? Észak Olaszországban és Dél Svájcban is vannak kiültetve Jubaeák ott pedig minden télen hidegebb van -7nél van , hogy -12 -13 is előfordul és van napközbeni fagy is. Meg eddig mindig azt olvastam , hogy a Jubaeák sokkal fagytűrőbbek. Szerintem az eredeti élőhelyükön is kapnak hidegebbet , mint -7.
Ha jól emlékszem, ezekre a pálmákra azt mondtátok egyszer, hogy Jubaea chilensis-ek. A kép Isola Bella-n készült, a Lago Maggiore-n.
isola b.jpg
isola b.jpg (377.77 KiB) Megtekintve 9343 alkalommal
Ha beírjátok a keresőbe, hogy Lago Maggiore , meglehetősen szép képeket hoz majd a a képtalálatoknál, mint pl ezt is:
https://www.google.hu/search?q=lago+mag ... B650%3B365

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.01. 09:30

Ezek innét nézve azok lesznek két szép braheával és vannak ott még dasylirionok. Egy centivel megmértelek Csabi és arányosítottalak a brahea koronaátmérőjéhez és nekem kb 2,5 méter jött ki. Emlékeim szerint Petinél már most nagyobb a koronaátmérő. Azért ezek a növények ottani viszonylatban is védett helyen vannak. Tedd fel légyszi a braheás topikba is.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.01. 09:40

Szárnyalt levelűből amúgy is a butia kedvencem igaz még nincs belőle.

Norbi, teljesen egyetértek veled, inkább egy Butia, mint akár három Jubaea. A saját tapasztalatom nem ezt igazolja(ez csak egy egyedi eset), de talán a hidegtűrése minimálisan jobb mint a Butiáé, viszont növekedésben, megjelenésben, kecsességben, szívósságban nálam nyomába sem ér a Jubaea. A fagytűrésről még annyit, hogy nálam a Butia nagyjából -12°C-ig sérülésmentesen telel, ez nekem bőven megfelel, egy Jubaeát se mernék ennél hidegebbnek kitenni.

Mediterránum
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:46
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Mediterránum » 2015.03.02. 15:23

Az jubaea chhilensisem 6 éves!
szerintem elég jól növekszik
Nem tudom mikor ültethető ki? Takarás vészfütés kell!
sajnos most nem tudok képet feltenni nem engedi!

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.02. 16:47

Szárnyalt levelűből amúgy is a butia kedvencem igaz még nincs belőle.

Norbi, teljesen egyetértek veled, inkább egy Butia, mint akár három Jubaea. A saját tapasztalatom nem ezt igazolja(ez csak egy egyedi eset), de talán a hidegtűrése minimálisan jobb mint a Butiáé, viszont növekedésben, megjelenésben, kecsességben, szívósságban nálam nyomába sem ér a Jubaea. A fagytűrésről még annyit, hogy nálam a Butia nagyjából -12°C-ig sérülésmentesen telel, ez nekem bőven megfelel, egy Jubaeát se mernék ennél hidegebbnek kitenni.

Peti,azért én ennyire nem írnám le a jubaea chinensis-t. Lehet a tiéd morcos volt :D . A butiád is szerencsével van most itt. Eléggé kirohadt a szívlevele. Szerintem az csak centiken múlt akkor! Most lehet másképp gondolnád ha..... Lehet a jubaea csak kicsit volt szerencsétlenebb ;) . Nekem több ellenérvre van szükségem :D .

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.02. 22:15

Szabi, én nem akartalak meggyőzni. ;) Csak leírtam amit gondolok:"hidegtűrése minimálisan jobb mint a Butiáé, viszont növekedésben, megjelenésben, kecsességben, szívósságban nálam nyomába sem ér a Jubaea."
Hogy miért favorizálom, az részben tény: nagyságrendekkel gyorsabban fejlődik a Butia, másrészt a saját véleményem: nekem sokkal jobban tetszik mint a Jubaea. A szívósságáról és élni akarásáról alkotott véleményemet pedig pont arra alapozom, amiről Te is írtál "a Butiád is szerencsével van most itt. Eléggé kirohadt a szívlevele. Szerintem az csak centiken múlt akkor."
Nem hiszem, hogy túl sok olyan pálma van, amelyiknek a 60 cm-es törzsében egy 55 centi mély penészes lyuk tátong, ennek ellenére 2 hónap után magához tér és a következő évben már külső megjelenésre nyoma sincs az egész "balesetnek".

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.02. 22:24

Igen,érthető a nézeted és meg is értem! Ami tény az tény. Azért én hiszem,hogy belefér a hazai pálmázásba ez a fajta,csak rá kell jönni,hogy milyen tartás mellett a legjobbak az esélyek. ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.02. 22:27

Azért én hiszem,hogy belefér a hazai pálmázásba ez a fajta,csak rá kell jönni,hogy milyen tartás mellett a legjobbak az esélyek. ;)
Én pedig ezekkel a mondataiddal értek egyet. Szerintem is belefér, de a növekedési üteme miatt én biztosan nem fogok újból próbálkozni vele. ;)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.03. 06:22

Ha jól tudom talán az egyik leglassaban fejlődő törzsek pálma.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.03. 19:28

Ha jól tudom talán az egyik leglassaban fejlődő törzsek pálma.
Ezt jól tudod és mivel nem egy bokros pálma lesz belőle így sok sok idő kell mire mutatós pálma lesz a kertünkbe. Nagyobb példányok ára ennek megfelelően alakul. Amit én vettem néhány éve annak is az eredeti ára 23000 forint lett volna valamiért le volt árazva 5000 forintra gyorsan el is hoztam. Lacinak is volt egy jó vétele tavaly mert phoenix név és ár volt rajta és abból kapott kedvezményt. Amikor az ember el kezd gyüjtögetni hamar rájön hogy minden pálmát nem fog tudni megtartani így marad a szelektálás és számára fontos pálmák kiválasztása. Nálam is így történt és mára egy pálma (butia) kívételével minden pálmám megvan és ki van ültetve vagy éppen edényben él. A jubaea edényes és az is marad nem hiszem hogy valaha is ki fogom ültetni gondolom még jó néhány évig nem fog fejfájást okozni a teleltetése. Képem nincs is róla idén már illő lesz készítenem róla és akkor közzé is teszem

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: yamaha » 2015.03.03. 22:10

Nekem ki van ültetve. A ház előtti nagy takarásban van a többi társával. A növekedésével én azért meg vagyok elégedve mert azért 4-5 levelet hoz évi szinten. Ezen a télen is tolja folyamatosan.Igaz mínusz nem volt a takarásban.
Csatolmányok
004.JPG
004.JPG (271.36 KiB) Megtekintve 9343 alkalommal
yamaha

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.06. 17:29

Nekem ki van ültetve. A ház előtti nagy takarásban van a többi társával. A növekedésével én azért meg vagyok elégedve mert azért 4-5 levelet hoz évi szinten. Ezen a télen is tolja folyamatosan.Igaz mínusz nem volt a takarásban.
Nagyon szép.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.11. 20:11

Norbi jóvoltából nekem is van egy,de már kellene gondolkodni azon,hogy egy max két év múlva hova ültessem át? Lehet lemegy a lenti kertbe majd.
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_jubea (1).jpg
kepatmeretezes_hu_jubea (1).jpg (284.29 KiB) Megtekintve 9324 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.11. 20:22

Nem az én érdemem csak a kertészet butasága, én csak szóltam hogy van egy ilyen lehetőség. Mennyibe is került? Egy akciós phoenix árába.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.11. 20:24

Nem az én érdemem csak a kertészet butasága, én csak szóltam hogy van egy ilyen lehetőség. Mennyibe is került? Egy akciós phoenix árába.
Ha jól emlékszem nem volt még 2000 sem. A másik kertészetben ugyanezt láttuk Tamással tavaly decemberben 21000,- ért,igen jól látod! Jót röhögtünk,mert az az ár meg nagyon nagy túlzás szerintem,bár a jubea árakkal nam vagyok tisztában.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.03.14. 02:59

Igen nagy mázli volt ennyiért hozzájutni ;) emlékszem együtt néztük hogy amugy a tízszereséért kapható egy ekkora példány. A Jubaea sajnos elég drága növény , a nagyobb példányok akár egy ház árába is kerülhetnek. de a kicsiknek is húzós az áruk. Laci Ha leülteted a hátsó kertbe mindenképp fűtött takarást fog igényelni. különben semmi esélye.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.14. 05:18

Igen nagy mázli volt ennyiért hozzájutni ;) emlékszem együtt néztük hogy amugy a tízszereséért kapható egy ekkora példány. A Jubaea sajnos elég drága növény , a nagyobb példányok akár egy ház árába is kerülhetnek. de a kicsiknek is húzós az áruk. Laci Ha leülteted a hátsó kertbe mindenképp fűtött takarást fog igényelni. különben semmi esélye.
Igen csakis takarással gondoltam én is. ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Jubaea chilensis

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.22. 08:43

Jubaeám is hetek óta kint van a napon. Jól elvan edényben számomra kielégítően fejlődik és szép dísze egy terasznak. Ezt annak idején egy ötezresért vásároltam manapság is van belőle az Oázisban 23000 forint az ára ennek is ennyi volt valamiért ezt a példányt leárazták én meg nem kaptam az alkalmon.
DSC04191 (Medium).JPG
DSC04191 (Medium).JPG (139.03 KiB) Megtekintve 9282 alkalommal


Vissza: “Hidegházi pálmák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég