Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.12.28. 13:05

Zsolti,nagyon jól néz ki ez az előkert akárhol is van. Magamnak is hasonlót kívánok. A Washingtonia kiemelkedően jól viseli a teljes levél vesztést.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.12.28. 15:38

OK. a levélvesztés amikor már kezelhetetlen a nagysága révén,de addig legalább sok örömöt adott. :)
Csupaszon nem egy öröm teli látvány,röviden ronda. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.12.29. 07:59

Mondjuk levélmentesen, erősen fallikus szimbólum ... :lol:
Annyira azért nem kell megijedni. Egy idő után már nem nő olyan intenzíven a teljes magasság.
Atys szomszédságában is lakik egy huszonéves példány. Emlékeim szerint, nincs 2m magas sem, mindenestől. Nem tudom, hogyan kezeli a Gazdája de, nem látszott rajta, hogy ki akarna törni a cserepéből, mint egy Phoenix.
Éppen tegnap beszélgettem Petivel. Náluk is szépen fejlődik a Washi törzse (szerinte, a levélkorona nem de, ismerve a kerthez való hozzáállását, ez bőven belefér ;) ), és elfér a tavalyi takarásba.
Nálunk is alig kellett emelni a takarásokon ("hála a ponyva alatt töltött időnek és az időjárásnak, mert így a friss leveleket sikerült "elhajtogatni").

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.12.29. 08:03

Lemaradt:
Átlagosnak nevezhető, az elmúlt 5 év folyamán, a 30+ levél levágás, a takarás készítésekor. Ezt a következő év nyár elejére már csaknem egészében pótolják.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.02.07. 16:16

Őt el kellet hoznom a telelő helyről ami most egy fűtetlen szoba,egyedül csak neki van,volt baja.Nagyon drasztikusan el kezdte szárítani a külső leveleit,jobbnak láttam ha minden nap látom ezért most itt van és kb.17-20 fokban bontogatja a szivlevelét.
Ami természetesen nem jó de inkább ez mint a pusztulás. Felvetődik a következő télnek az áttelelése.
Giliszta biztosan van a földjében és annak ellenére,hogy tavaly kapott új földet hamar kinőtte a cserepét.
Csatolmányok
P1100064.JPG
P1100064.JPG (685.64 KiB) Megtekintve 6860 alkalommal
P1100065.JPG
P1100065.JPG (523.67 KiB) Megtekintve 6860 alkalommal
P1100063.JPG
P1100063.JPG (655.45 KiB) Megtekintve 6860 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.02.08. 06:01

Őt el kellet hoznom a telelő helyről ami most egy fűtetlen szoba,egyedül csak neki van,volt baja.Nagyon drasztikusan el kezdte szárítani a külső leveleit,jobbnak láttam ha minden nap látom ezért most itt van és kb.17-20 fokban bontogatja a szivlevelét.
Ami természetesen nem jó de inkább ez mint a pusztulás. Felvetődik a következő télnek az áttelelése.
Giliszta biztosan van a földjében és annak ellenére,hogy tavaly kapott új földet hamar kinőtte a cserepét.
Nálam a fűtetlen szobában nem volt idén még +10 foknál hidegebb,egy ekkora cserepes washi még +2 fokot is hibátlanul kibír ,nála más lehetett a baj,alacsony hőmérséklet+túl nedves föld vagy ilyesmi. ;) Esetleg az,hogy ez az egy levele kapott valahonnan túl sok párát( levegőből). :idea: Az tény,hogy eléggé kinn is van a gyökere,szépen kitolta magát egy év alatt. :) Szerintem, mégis jobb egy hűvösebb helyen való teleltetés,inkább 15 fok legyen neki,mint 20. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.02.08. 06:13

A külső levelek száradása lehet élettani dolog is. Egyszerűen elöregedtek. A másik ok, a vízháztartási/vízfelvételi probléma. Ha túl száraz a földje, nincs miből (Nálunk, 80-as dézsában kitelelt víz adása nélkül, ~10°C-on). Ha túl sok rothadásnak indulhat a gyökérzet, ami szintén odavezet, hogy nem tud eleget felvenni. Lehet még kártevő is, ami pusztítja a gyökérzetet.
Jelen esetben szerintem, nem sok föld van a gyökerek között és inkább a legelső az ok.
Simán kitelel melegben is )csináltunk ilyet is), csak az eddigiekhez képest több vizet kell adni neki. És a tavaszi kiszoktatásnál majd, több figyelmet igényel.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.02.08. 09:01

A vizet most apránként adagolom neki de sajnos ez az alacsonyabb hőmérséklet nem megy mert máshova nem tudom vinni.A kerti takarást is számításba vettem de azt meg azért nem tartottam jó ötletnek mert a szobai 5-6 fok után ahol eddig volt hirtelen a nulla fokba találta volna magát . Szóval maradt a benti tartás. Így is egy fűtetlen részben van ahol közvetlen egy polikarbonát ajtócska mellet áll ahol jár a levegő. Nem jó de egy kicsit örülök,hogy itt van, legalább láthatom naponta még ha annyira nem is szép most.Én is a vízfelvételre gondoltam,azzal lehet a probléma.Nem mondom,hogy leállt a levelek szárításával de nem áll szándékomban piszkálni persze ha csak nem kell sürgősségi ellátásban részesítenem :D, tavaszig csak kihúzzuk valahogyan ;)
Köszi nektek.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.02.08. 09:12

tavaszig csak kihúzzuk valahogyan ;)
Köszi nektek.
Szívesen! :)
Közel a tavasz ;) ,mi már "Nyitnikék"-re ébredtünk! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.02.08. 14:04

A vizet most apránként adagolom neki de sajnos ez az alacsonyabb hőmérséklet nem megy mert máshova nem tudom vinni.A kerti takarást is számításba vettem de azt meg azért nem tartottam jó ötletnek mert a szobai 5-6 fok után ahol eddig volt hirtelen a nulla fokba találta volna magát . Szóval maradt a benti tartás. Így is egy fűtetlen részben van ahol közvetlen egy polikarbonát ajtócska mellet áll ahol jár a levegő. Nem jó de egy kicsit örülök,hogy itt van, legalább láthatom naponta még ha annyira nem is szép most.Én is a vízfelvételre gondoltam,azzal lehet a probléma.Nem mondom,hogy leállt a levelek szárításával de nem áll szándékomban piszkálni persze ha csak nem kell sürgősségi ellátásban részesítenem :D, tavaszig csak kihúzzuk valahogyan ;)
Köszi nektek.
Szerintem is az lesz a gond, hogy kevés a föld az edényben. A kép alapján ezt a növényt át kell ültetni(tavasszal) és akár egy gyökérmetszést is végrehajtani. Az edényes növények hamarabb eldobják a régi leveleiket. A +5 fok és a 0 fok között nincs nagy különbség nem kap sokkot ettől a növény. Ezen a télen 90% ban akár szabadban is tarthattad volna.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.02.08. 14:47

A vizet most apránként adagolom neki de sajnos ez az alacsonyabb hőmérséklet nem megy mert máshova nem tudom vinni.A kerti takarást is számításba vettem de azt meg azért nem tartottam jó ötletnek mert a szobai 5-6 fok után ahol eddig volt hirtelen a nulla fokba találta volna magát . Szóval maradt a benti tartás. Így is egy fűtetlen részben van ahol közvetlen egy polikarbonát ajtócska mellet áll ahol jár a levegő. Nem jó de egy kicsit örülök,hogy itt van, legalább láthatom naponta még ha annyira nem is szép most.Én is a vízfelvételre gondoltam,azzal lehet a probléma.Nem mondom,hogy leállt a levelek szárításával de nem áll szándékomban piszkálni persze ha csak nem kell sürgősségi ellátásban részesítenem :D, tavaszig csak kihúzzuk valahogyan ;)
Köszi nektek.
Szerintem is az lesz a gond, hogy kevés a föld az edényben. A kép alapján ezt a növényt át kell ültetni(tavasszal) és akár egy gyökérmetszést is végrehajtani. Az edényes növények hamarabb eldobják a régi leveleiket. A +5 fok és a 0 fok között nincs nagy különbség nem kap sokkot ettől a növény. Ezen a télen 90% ban akár szabadban is tarthattad volna.
Tavasszal biztosan átültettem.A szabadban tartás csak a súlya miatt nem ment volna ,elég nehéz és ha jön egy kis mínusz már húzhatnám is be ,pontosabban cipelhetném fel az emeletre :( aztán le.
A takarásban a nulla fokban a humilis és most már a nagy trachy is bent van,szűkösen talán be tudtam volna préselni a sarokba,nagyon hozzáférni nem tudtam volna.Meg hát ott van a féltés is ami igazából a fő ok ;)

Kriszti21
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2018.01.05. 20:19
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Kriszti21 » 2018.02.10. 13:33

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, nagyon kis kezdő zöldfülű vagyok, de szeretném jól csinálni :) vannak friss washingtonia magjaim ( 5db) és szeretném ha elmondanátok a fortélyát hogyan is kezdjek nekik :D bekell áztatni a magokat? Milyen mélyre dugjam őket és milyen földbe? Páratartalomra figyeljek? Probáltam olvasgatni a topicban de nem igazán találtam rá ilyes fajta kommentekre.

Előre is nagyon szépen köszönöm :)
:D

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.02.10. 15:25

A "Csíráztatás, szaporítás" topic-ban találsz rá választ.
Ha bíbelődni szeretnél még akad néhány mag Nálunk "elfekvőben" (pár hetes szedés).

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.02. 19:39

Ma a Tescoban ismerős pálmát láttam. A tövek (egy cserépben két tő volt) melletti műanyag lapkán az állt, hogy Washingtonia robusta. Az áruk 1990 ft és kb. olyan 40 centisek voltak. Otthagytam, de azon gondolkodom, hogy holnap visszamegyek érte(ük).

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.03. 05:39

Ez csak egy döntés kérdése. Viszonylag egyszerűen tartható. Egyetlen dolog amire érdemes figyelni, hogy szabadonengedve hatalmasra tud nőni.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 08:27

Ez csak egy döntés kérdése. Viszonylag egyszerűen tartható. Egyetlen dolog amire érdemes figyelni, hogy szabadonengedve hatalmasra tud nőni.
Köszi a tanácsot.
Edényben nevelném, nyáron kivinném napozni. Így is túl nagyra nőne? Vegyek inkább filiferat vagy filibustat?
Mennyire bírja a gyökérvesztést? Mivel két tő van egy cserépben szét kellene ültetnem őket. Nekem csak egyre lenne szükségem.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.03.03. 09:29

Ez csak egy döntés kérdése. Viszonylag egyszerűen tartható. Egyetlen dolog amire érdemes figyelni, hogy szabadonengedve hatalmasra tud nőni.
Köszi a tanácsot.
Edényben nevelném, nyáron kivinném napozni. Így is túl nagyra nőne? Vegyek inkább filiferat vagy filibustat?
Mennyire bírja a gyökérvesztést? Mivel két tő van egy cserépben szét kellene ültetnem őket. Nekem csak egyre lenne szükségem.
A wasingtóniák, mint általában a hidegházi pálmák, elég jól tolerálják a gyökérmetszést, gyökérvesztést.( Meglepően kicsi gyökérzettel emelik ki a talajból az eladásra szánt példányokat.) Ennek ellenére nem tanácsolom a szétszedést, bár van esély a sikerre. Én inkább tőből levágnám a felesleges példányt, akkor a másiknak nem sérül a gyökérzete. Edényben egyébként sokkal visszafogottabb a növekedése, töredéke a kiültetett pálmákénak. Én annak idején 15 éven át neveltem egy washit cserépben, s végig egyemberes volt a mozgatása. Aztán kiültettem az üvegház talajába, s 3 év alatt elérte az 5,5 méteres magasságot, s utána mindenévben le kellett fejezni, hogy elférjen az üvegházban.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.03.03. 10:18

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, nagyon kis kezdő zöldfülű vagyok, de szeretném jól csinálni :) vannak friss washingtonia magjaim ( 5db) és szeretném ha elmondanátok a fortélyát hogyan is kezdjek nekik :D bekell áztatni a magokat? Milyen mélyre dugjam őket és milyen földbe? Páratartalomra figyeljek? Probáltam olvasgatni a topicban de nem igazán találtam rá ilyes fajta kommentekre.

Előre is nagyon szépen köszönöm :)
Én most január közepén csíráztattam Wasi magokat,ez a mag viszonylag gyorsan beindul és ha friss 100% -on csírázik.
Hogyan csináltam? Két napig langyos vízben ártattam a megpucolt magot. Az Aldi-ban vásárolt virágföldbe raktam el,
ez a föld nem éppen olcsó/1000,-Ft/ 40 kg kiszerelésben kapható,de laza szerkezetű megfelelő Ph értékkel van és
tápanyaggal is el van látva.Virágládát teleraktam ezzel a földel lazán egyenletesen lenyomkodtam,ráraktam a megáztatott
magokat és a fent maradt hézagot a láda tetejéig feltöltöttem újra földel. Fóliával letakartam a pára /ill. kiszáradás/végett,
radiátorra raktam és kb. jó egy hónap elteltével már jöttek a dárdák kifele.
Amikor majd megjön a jó idő,külön-külön cserepezve lesznek.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 11:39

A wasingtóniák, mint általában a hidegházi pálmák, elég jól tolerálják a gyökérmetszést, gyökérvesztést.( Meglepően kicsi gyökérzettel emelik ki a talajból az eladásra szánt példányokat.) Ennek ellenére nem tanácsolom a szétszedést, bár van esély a sikerre. Én inkább tőből levágnám a felesleges példányt, akkor a másiknak nem sérül a gyökérzete. Edényben egyébként sokkal visszafogottabb a növekedése, töredéke a kiültetett pálmákénak. Én annak idején 15 éven át neveltem egy washit cserépben, s végig egyemberes volt a mozgatása. Aztán kiültettem az üvegház talajába, s 3 év alatt elérte az 5,5 méteres magasságot, s utána mindenévben le kellett fejezni, hogy elférjen az üvegházban.
Köszönöm a segítséget Laci!
Sajnálnám a másikat megölni, de ha ilyen rizikós a szétvélasztás....
Majd meglátom, egyáltalán ott lesz-e még délután.
Egyébként amikor láttad, hogy a tied milyen ütemben fejlődik, nem lehetett volna kiemelni és edénybe visszarakni mielőtt túl nagyra nőtt? A lefejezések miatt így is pusztulás várt rá, nem?
Ne értsd félre kérlek, csak érdeklődöm.


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég