Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.04.12. 19:20

Viktor, nem lehet hogy ezek a levelek elfagytak? A termosztát és a hőmérő hol van elhelyezve?

postapeti
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.03.03. 14:43
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: postapeti » 2018.04.12. 20:09

Washi dzsungel :D
Csatolmányok
image.jpg
image.jpg (884.24 KiB) Megtekintve 7284 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.13. 06:31

Viktor, nem lehet hogy ezek a levelek elfagytak? A termosztát és a hőmérő hol van elhelyezve?
Fagyot még a takarás elött kaptak (nem volt otthon az állvány, így csak egy ponyva volt rajtuk. Sokkal hamarabb szoktuk takarni őket. Önvezérelt fűtőszálak 5°C (+-10%) kapcsolási értékkel.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.13. 06:34

Szia Viktor. Atya ég mekkora törzsek emelkednek ki . Olyan mind az égig érő paszuly :lol: . A levelek nálam is hasonlóan néznek ki de gond egy szál sem ;)
Semmi para. A külső levelek minden évben így néznek ki. hamar kinövik.
Ezért is gondolom, hogy meg kellene növelni a takarás alapterületét. Csak ezzel együtt nőne a "vitorla" mérete is. Ami Felénk "SzélMegyében" nem túl jó omen.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.13. 06:43

Washi dzsungel :D
Komoly hadsereg, gratulálok!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.04.13. 11:26

Washi dzsungel :D
Jól mutat "fűként" 8-) is! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

postapeti
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.03.03. 14:43
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: postapeti » 2018.04.13. 11:44

Nem irigylem saját magam mikor szétültetem majd

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.04.13. 14:24

Mewnnyire melegebb a talaj mit tavaly. a Robusta már tolt 10cm 5 nap alatt . :shock:

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2018.04.15. 18:55

Erősen (és évek óta ... ) gondolkodom a takarás megváltoztatásán. Az alapterületet meg kell növelnünk, az biztos, mert az összes, a takaráshoz érő levél elszárad ( nincs miatta para, minden évben ez van, csak kicsit unom). A belső részek rendben vannak, tolják a dárdákat.
a1a.jpg
a1b.jpg
a1c.jpg
Hát eléggé rosszul festenek, de tudom, hogy átmanati helyzet csupán.
Miért nem készítesz nekik egy hungarocelles tornyot Te is?

Avatar
zsoltidrilling
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2015.02.21. 14:10
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: zsoltidrilling » 2018.04.15. 22:35

Erősen (és évek óta ... ) gondolkodom a takarás megváltoztatásán. Az alapterületet meg kell növelnünk, az biztos, mert az összes, a takaráshoz érő levél elszárad ( nincs miatta para, minden évben ez van, csak kicsit unom). A belső részek rendben vannak, tolják a dárdákat.
Nálam is hasonló a helyzet, de az enyém valószínűleg jócskán kapott a március eleji fagyokból termosztáthiba miatt. Előtte nem láttam rajta levélsérülést, csak amit takaráskor okoztunk neki. Én viszont azon agyalok, hogy idén megpróbálom levélzet nélkül átteleltetni.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.04.16. 14:34

Erősen (és évek óta ... ) gondolkodom a takarás megváltoztatásán. Az alapterületet meg kell növelnünk, az biztos, mert az összes, a takaráshoz érő levél elszárad ( nincs miatta para, minden évben ez van, csak kicsit unom). A belső részek rendben vannak, tolják a dárdákat.
a1a.jpg
a1b.jpg
a1c.jpg
Sajnálom Alpha, hogy így megsérültek a takarás alatt ezek a gyönyörű növények.
Nekem is az volt az első gondolatom, mint lesli5-nek, hogy talán XPS vagy EPS hőszigetelőből készült takarással jobban járnál. Ha jó emlékszem, te 10 cm vastag kőzetgyapot hőszigetelést használsz. Nem tudom belülről lezárod-e a kőzetgyapotot a párától? Amennyiben csak kivül van rajta csapadékvédelem és belül nincs fóliazárás, úgy a pára behatol a szálak közé. Mivel a 10 cm vastagság elég vékony ahhoz, hogy a harmatpont a hőszigetelés belsejében alakuljon ki, ezért a kőzetgyapot belsejében csapódik le a pára, azaz teljesen átnedvesedik. Ezzel pedig elveszti funkcióját.
Elképzelhető az, hogy az alacsonyan elhelyezett érzékelő 5 fokot mutat a földről felszálló meleg levegő miatt, amit a fűtés produkál, 5 m magasan viszont - a szinte nem létező hőszigetelés mellett - megfagynak a levelek.
Én erre tudok gondolni.
Az XPS elég drága mulatság főleg 10 cm-es vastagságban. Ha viszont EPS-t használsz, fóliázd be belülről is.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.04.16. 17:50

Viktor, nem lehet hogy ezek a levelek elfagytak? A termosztát és a hőmérő hol van elhelyezve?
Ezt úgy értem, hogy esetleg bent a takarásban fagytak el, ha nem jó helyen van a termosztát. Alul letekert fűtőkábel esetén fen hidegebb van, mint az alsó rétegekben, ha nincs légkeverés belül. A meleg levegő fajsúlyánál fogva emelkedik, ezért én is azt gondoltam, hogy felfelé haladva egyre melegebb van, de ez nem igaz. Az alul mért hőmérsékletnél pár fokkal hidegebb van középen mérve, és fent a pálma leveleinél még ennél is több fokkal hidegebb van tesztmérések szerint.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.04.16. 19:54

Viktor, nem lehet hogy ezek a levelek elfagytak? A termosztát és a hőmérő hol van elhelyezve?
Ezt úgy értem, hogy esetleg bent a takarásban fagytak el, ha nem jó helyen van a termosztát. Alul letekert fűtőkábel esetén fen hidegebb van, mint az alsó rétegekben, ha nincs légkeverés belül. A meleg levegő fajsúlyánál fogva emelkedik, ezért én is azt gondoltam, hogy felfelé haladva egyre melegebb van, de ez nem igaz. Az alul mért hőmérsékletnél pár fokkal hidegebb van középen mérve, és fent a pálma leveleinél még ennél is több fokkal hidegebb van tesztmérések szerint.
Ezt jó tudni, köszönjük az észrevételt.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.17. 01:57

Hát eléggé rosszul festenek, de tudom, hogy átmanati helyzet csupán.
Miért nem készítesz nekik egy hungarocelles tornyot Te is?
A külső levelek mindig így néznek ki a telelés végére. Mivel "kicsit sokárá" lettek becsomagolva, többet vágtam le mint szoktam. És igen, Nekem sem tetszik az állapot.
Megy az agyalás évek óta. Mivel a szél meglehetősen nagy Felénk, egy kis könnyű takarást simán elemel (a mostanit is felemelte Velem együtt. Ha nem az uralkodó szélirányból fúj, akkor egy egyenes fronton akkora szélteher ébred, hogy a szomszénál köt ki.
A jelenlegi elképzelésem az, hogy egy picit besegítek a rendszer stabilitásába azzal, hogy a ház melletti takarást megemelem.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.17. 02:06

Sajnálom Alpha, hogy így megsérültek a takarás alatt ezek a gyönyörű növények.
Nekem is az volt az első gondolatom, mint lesli5-nek, hogy talán XPS vagy EPS hőszigetelőből készült takarással jobban járnál. Ha jó emlékszem, te 10 cm vastag kőzetgyapot hőszigetelést használsz. Nem tudom belülről lezárod-e a kőzetgyapotot a párától? Amennyiben csak kivül van rajta csapadékvédelem és belül nincs fóliazárás, úgy a pára behatol a szálak közé. Mivel a 10 cm vastagság elég vékony ahhoz, hogy a harmatpont a hőszigetelés belsejében alakuljon ki, ezért a kőzetgyapot belsejében csapódik le a pára, azaz teljesen átnedvesedik. Ezzel pedig elveszti funkcióját.
Elképzelhető az, hogy az alacsonyan elhelyezett érzékelő 5 fokot mutat a földről felszálló meleg levegő miatt, amit a fűtés produkál, 5 m magasan viszont - a szinte nem létező hőszigetelés mellett - megfagynak a levelek.
Én erre tudok gondolni.
Az XPS elég drága mulatság főleg 10 cm-es vastagságban. Ha viszont EPS-t használsz, fóliázd be belülről is.
Sosem voltak átvizesedve a szigetelések. Az a kevés pára, ami képződik a takarásban aktuálisan, szinte akadály nélkül át tud diffundálni a külső réteg fólia felszínéig, ahol viszont, arra ráfagy, ezzel növelve a szigetelést. Durván 10 éve így takarunk. Az üveggyapot szigetelések vízbázisú ragasztóval készülnek, ezért is veszélyes a számukra az átázás, mert megbontja a szálak közötti "távtartást". Ezzel megszüntetve a "bezárt" levegő szigetelő hatását.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.17. 02:21

Viktor, nem lehet hogy ezek a levelek elfagytak? A termosztát és a hőmérő hol van elhelyezve?
Ezt úgy értem, hogy esetleg bent a takarásban fagytak el, ha nem jó helyen van a termosztát. Alul letekert fűtőkábel esetén fen hidegebb van, mint az alsó rétegekben, ha nincs légkeverés belül. A meleg levegő fajsúlyánál fogva emelkedik, ezért én is azt gondoltam, hogy felfelé haladva egyre melegebb van, de ez nem igaz. Az alul mért hőmérsékletnél pár fokkal hidegebb van középen mérve, és fent a pálma leveleinél még ennél is több fokkal hidegebb van tesztmérések szerint.
Teljesen igazad van abban, hogy monitorozni kellene a rétegződést. Lajos is írta, hogy fent hidegebb van mint lent. Ezzel a megállapítással, annyira nem értek egyet.
Tanulmányaim során (na ez nagyon TantóBácsisra sikeredett :lol: ) az tanították, hogy nyugalmi rendszerben a hőmérsékleti rétegződés alakul ki, a meleg felfelé törekszik. Lévén a melegebb gázok/folyadékok ritkábbak mint, a hidegebbek (ez a lényege a gravitációs fűtésnek). A talajba furt lyukak (csőszonda, talajhő fűtés) is ezt mutatja. Pár éve, JóMesterem csinált pont egy ilyen vizsgálatot (a Fűtési megoldások témában olvasható).

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.17. 02:25

Köszönöm, a segítő szándékú észrevételeket!
Valamilyen változást kell eszközölni a takarásainkban. Szóval, bármennyire is nem látszik, figyelek a szavaitokra. ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.04.17. 08:54

Teljesen igazad van abban, hogy monitorozni kellene a rétegződést. Lajos is írta, hogy fent hidegebb van mint lent. Ezzel a megállapítással, annyira nem értek egyet.
Tanulmányaim során (na ez nagyon TantóBácsisra sikeredett :lol: ) az tanították, hogy nyugalmi rendszerben a hőmérsékleti rétegződés alakul ki, a meleg felfelé törekszik. Lévén a melegebb gázok/folyadékok ritkábbak mint, a hidegebbek (ez a lényege a gravitációs fűtésnek). A talajba furt lyukak (csőszonda, talajhő fűtés) is ezt mutatja. Pár éve, JóMesterem csinált pont egy ilyen vizsgálatot (a Fűtési megoldások témában olvasható).
Nem vagyok fizikus (sajnos), csupán megpróbálok magyarázatot találni egy jelenségre. ;) A tények amiket figyelembe vehetünk: adott egy felülről zárt henger, benne egy növénnyel, alul pedig spirálisan feltekert fűtőszállal. Az alsó régióban elhelyezett érzékelő fagypont feletti hőmérsékletetet mutat, míg a felső régióban lévő levelek elfagynak. Azt ugyebár írtad, hogy a dárdák nem fagytak el. (Remélem jól foglaltam össze, én ez alapján logikáztam.) Abban tökéletesen egyetértünk, hogy a meleg levegő felszáll, mivel sűrűsége kisebb (ezáltal könnyebb) a hideg levegőnél. Viszont esetünkben egy hosszú hengerről van szó, aminek jelentős a külső hideg levegővel érintkező felülete.
Véleményem szerint a henger belsejében (a fűtőszálak fölött) létrejön egy meleg feláramlás, ami fokozatosan hűl egyre alacsonyabb hőmérsékletre. Ez a meleg feláramlás védte meg a dárdákat is. Viszont a henger palástja felé haladva egyre hidegebb levegő található, és ez a hideg levegő lefelé áramlik a fűtőkábel felé. Tehát belül egyre fokozatosan hűlő feláramlás történik, oldalt pedig hideg leáramlás. Így történhet meg az, hogy lent a növény törzsénél melegebb értéket mutatnak az érzékelők, mint magasan a levelek szintjén. Azt a részt ugyebár a tetőről érkező hideg levegő tovább hűti.
Nem akarom kijelenteni, hogy a logikám kikezdhetetlen, szívesen várom mások véleményét is, én így gondolom. :roll:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.17. 21:37

Vita indítónak tökéletes. ;)

A fűtószál a henger külső harmadban volt letekerve. Szenzor a térháló-talaj találkozási pontjában.
A meleg levegőt régebben a szívlevélnél mértem (kb 2-2.5m magasságig), elvileg hitelesített (gyakorlatban inkább hobbi) eszközökkel. Sosem ment, a beállított érték alá.
A feláramlást szándékosan a külső palást mentén "álmodtam meg". Oldalt 10cm üveggyapot (térháló-geotextil-szigetelő- fólia, bentről kifelé), tetőn 10+cm üveggyapot (fólia-geotextil-szigetelés-fólia-OSB- légréteg-2x fólia-ponyva, lentről felfelé). A szigetelés ebben a formában, tartósan tud bent +10°C, kint -20°C mellett 2 m magasan (mért adat). Jelenleg, 6-7m-es takarásokban laknak a Washik. Szerintem, ott sosem volt negatív értékű hőmérséklet. Kicsomagolásnál érezhetően dőlt ki a meleg.
A levelek összehúzása során sérül a tányér és a levélnyél is ropog (ezek a külső levelek) kicsomagolásra minden évben így néznek ki. Tavaly elmaradt az egyiknél a gombaölőzés (volt némi gombásodás). De, ezen kívül semmi gondunk nem volt.
Az idei teleltetést sokkal később kezdtük el (kölcsön adtam az állványomat és csak némi durvaság után érkezett vissza), kaptak jópár alkalommal fagyos szelet (1 réteg ponyva volt rájuk dobva). Összehúzáskor recsegtek-ropogtak a levelek, mert át voltak fagyva. Én ebben látom a mostani látványosabb levélveszteségét.
A takarás megváltoztatása nem emiatt van terítéken (mármint a levélvesztés) hanem, mert rühellem az üveggyapottal végzett munkát szélben. És, maradjunk annyiban, hogy a Kollégák sem lelkesednek érte ... Idén dobunk ki, ~2m3 kifakult (rögzítéstől-leszedéstől, pakolgatástól) darabokban lévő üveggyapotot. Csak, hogy erősebb legyen a motiváció az újításra.
Gondolkoztunk már, Andrej-kockán, Peti-féle XPS házikon, Norbi ötletén a csarnok építő panelen, ötleteltünk JóKirályommal acélszerkezetes vázon (méreteik miatt a fa szerkezet sokkal többe kerülne), és felmerült egy felfújható fólia félgömb is (no ez lett csak igazán csinos összeg ... ). A Nálunk lévő erős szél miatt maradt, továbbra is a hengeres kialakítás.
A Magam részéről, meglehetősen sokat számolok (már csak a munkám miatt is) áramlásokat, terheléseket. Ami, ugyebár nem garancia arra, hogy ne lehessen Másnak igaza, egy ilyen kérdésben. Részemről nyitott Vagyok és kíváncsi.
a2.jpg
fűtőszál
a2.jpg (492.21 KiB) Megtekintve 7159 alkalommal
a1b.jpg
levél összehúzás
a1b.jpg (314.22 KiB) Megtekintve 7159 alkalommal
a1.jpg
szétengedés után a levélnyelek
a1.jpg (315.33 KiB) Megtekintve 7159 alkalommal
a1.jpg
levél levágás a takarás elkészítésekor
a1.jpg (232.08 KiB) Megtekintve 7159 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.04.18. 20:51

Nem csodálom, hogy eleged van az üveggyapottal végzett takarás építésből. Én tavaly padlást szigeteltem kőzetgyapottal, de nagyon-nagyon rühelltem. :)
Nem lehetne mégiscsak szögletes (talán négyzet) alapterületű a takarás úgy, hogy az egyik élt az uralkodó széljárás felé tájolod (én így építettem meg az enyémet és 3x3 téglával a tetején állta a szelet, persze az én takarásom sokkal kisebb, mint a tied)? Lehet, hogy így még kisebb lenne a légellenállása, mint a hengernek. A henger nem hasít bele a szélbe és mögötte turbulencia jön létre (igaz, bármilyen irányból fúj a szél az ellenállása mindig ugyanannyi, szemben a hasábbal), míg a hasábnál a hátsó él miatt ilyesmi nem jelentkezik. Ez a tájolás belehasít a szélbe.
Kellene egy jó kis szélcsatorna teszt. :D
Esetleg a pálmák gyökerétől távolabb (a takarások sarkainál) a földbe süllyesztenél vascsöveket betonba öntve. Ebbe télen vasoszlopokat raknál, a takarás elbontásával kiszednéd a vasoszlopokat. Vagy csak egyszerűen betonhasábokat készítenél a talajba és azokhoz horgonyoznád le a takarást.
Csak próbálok segíteni..... :roll:


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég