Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.01.12. 11:31

Gondolkoztam, hogy mit lehetne ugyanígy teleltetni. Ha nagyra nőnek a mi pálmáink, akkor előbb-utóbb én is elkezdek leveleket nyírbálni.

A nejlon alatt mi van? Fűtőkábel, fűtőfilm?
A nejlon alatt néhány réteg terfil van és egy 6 méteres tömlős karácsonyi futófény. Semmi mást nem szoktam használni.

A szívrügyet meghagyod vagy az is le van vágva?

Avatar
attila
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2015.02.23. 13:24
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: attila » 2021.01.12. 11:46

Gondolkoztam, hogy mit lehetne ugyanígy teleltetni. Ha nagyra nőnek a mi pálmáink, akkor előbb-utóbb én is elkezdek leveleket nyírbálni.

A nejlon alatt mi van? Fűtőkábel, fűtőfilm?
A nejlon alatt néhány réteg terfil van és egy 6 méteres tömlős karácsonyi futófény. Semmi mást nem szoktam használni.

A szívrügyet meghagyod vagy az is le van vágva?
Csak ennyire vágom le.
IMG_20210112_114523.jpg
IMG_20210112_114523.jpg (440.55 KiB) Megtekintve 6072 alkalommal

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.01.12. 13:59

A szívrügyet meghagyod vagy az is le van vágva?[/quote]
Csak ennyire vágom le.
IMG_20210112_114523.jpg
[/quote]

Gombaölőzöd mielőtt becsomagolod, esetleg tavasszal?

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Bis » 2021.01.12. 16:38

Gondolkoztam, hogy mit lehetne ugyanígy teleltetni. Ha nagyra nőnek a mi pálmáink, akkor előbb-utóbb én is elkezdek leveleket nyírbálni...

Szerintem a nálunk is kiültethető pálmák közül a többit nem érdemes így levéllevágással teleltetni, mivel tavasztól sokkal lassabban fejlődnek, mint a Washingtónia, így nyár végére alig lesz pár levelük és ha a köv. tél előtt újból azt a pár levelet is leszedjük róla, hát azt szerintem nem ˝díjaznák˝, sőt annyira legyengülnének és visszavetné őket a fejlődésben, hogy az akár pár éven belül a vesztüket is okozhatná. A pálmáknál szerintem minél több a levél, annál gyorsabb a fejlődésük, ezért is szoktuk rajtuk hagyni a sárguló, elszáradóban lévő legalsó ( öreg ) leveleket, hogy abból is kivonhassák a tápanyagot.

A Washingtoniát is visszafogja a gyors növekedésben ez a ˝levélleszedős módszer˝, ezt tapasztalhattuk is az elmúlt években Attila ˝Brúnó˝ washija és Alpha ˝ikertornyai˝ közt. De annyi biztos, hogy egy kisebb, levelek nélküli törzset könnyebb, ügyesebb betakarni, mint egy órjási leveles pálmát és hát a fűtésről már nem is beszélve...

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.01.12. 22:18

Én is ettől félek, még a cikászokon is rajta hagyom a száradó alsó levélkoszorút. A phoenixet is hagytam, száradjon teljesen vissza. De eljön az az idő, mikor 4 darab 5-6 meteres pálmának már sátrat, kuckót nem fogok tudni építeni ☹

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.01.13. 07:44

Szia. Igen. Levelek nélkül pihen.
Szia "Elveszett Ember"! Örömmel tölt el, hogy hírt kaptunk Felőletek! :D
Csinos lett a sportos frizurájával, Brúnó, a kőkemény. Szépen cseperedik, gratulálok! :mrgreen:

Avatar
attila
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2015.02.23. 13:24
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: attila » 2021.01.14. 07:47

Szia. Igen. Levelek nélkül pihen.
Szia "Elveszett Ember"! Örömmel tölt el, hogy hírt kaptunk Felőletek! :D
Csinos lett a sportos frizurájával, Brúnó, a kőkemény. Szépen cseperedik, gratulálok! :mrgreen:
Ritkán járok erre. Gondoltam most benézek,hogy mi a helyzet erre. Brúnó minden télen ilyen pöpec sérót visel. Nincs kedvem hatalmas bungalókat készíteni télre. Semmi értelmét nem látom ,ráadásul 10év múlva már egyébként is lehetetlen. Nyárra meg egyébként is kinövi magát.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.12. 08:37

Ha minden jól megy a holnapi nap folyamán (kényszer)átültetésre kerül a leendő Washim.
A jelölt "cserép" mérete kb 40*40*60. Bízom benne hogy egy darabig elég lesz neki.
Virágfölddel és marhatrágyával tervezem plusz az aljára murvából némi vízelvezető réteget,és persze az alja lyukas. Ez így jó lehet?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.03.12. 10:33

Ha minden jól megy a holnapi nap folyamán (kényszer)átültetésre kerül a leendő Washim.
A jelölt "cserép" mérete kb 40*40*60. Bízom benne hogy egy darabig elég lesz neki.
Virágfölddel és marhatrágyával tervezem plusz az aljára murvából némi vízelvezető réteget,és persze az alja lyukas. Ez így jó lehet?
Attól függ,milyen a bolti virágföld! ;) Általában lazítás szükséges,a trágya nem lazítószer,megfelel pl. a perlit,kókuszrost,komposzt , homok. :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.12. 11:35

Ha minden jól megy a holnapi nap folyamán (kényszer)átültetésre kerül a leendő Washim.
A jelölt "cserép" mérete kb 40*40*60. Bízom benne hogy egy darabig elég lesz neki.
Virágfölddel és marhatrágyával tervezem plusz az aljára murvából némi vízelvezető réteget,és persze az alja lyukas. Ez így jó lehet?
Attól függ,milyen a bolti virágföld! ;) Általában lazítás szükséges,a trágya nem lazítószer,megfelel pl. a perlit,kókuszrost,komposzt , homok. :idea:
Köszi, általános virágföldből van otthon pár zsákkal, lazításnak pedig térkő beseprő homok megfelel szerinted?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.03.12. 12:33

Ha minden jól megy a holnapi nap folyamán (kényszer)átültetésre kerül a leendő Washim.
A jelölt "cserép" mérete kb 40*40*60. Bízom benne hogy egy darabig elég lesz neki.
Virágfölddel és marhatrágyával tervezem plusz az aljára murvából némi vízelvezető réteget,és persze az alja lyukas. Ez így jó lehet?
Attól függ,milyen a bolti virágföld! ;) Általában lazítás szükséges,a trágya nem lazítószer,megfelel pl. a perlit,kókuszrost,komposzt , homok. :idea:
Köszi, általános virágföldből van otthon pár zsákkal, lazításnak pedig térkő beseprő homok megfelel szerinted?
Bármilyen homok vagy aprószemű sóder is jó! ;)
:roll: Mondjuk ,az előkelő pálmához nem illik a "murva" és a "beseprő" ,mint szó :lol: illetve minőségre utaló jelző! 8-) !
A cserép aljára ,vízelvezető rétegnek inkább szitált sóder/ nagyméretű kavicsos része/ a megfelelő,mert a kis szemcsés murva tömörödhet és a vízelfolyó nyílást zárhatja :!:
Lazítóanyagként pedig inkább kertészeti perlitet és kókuszrostot használok,mert jobban levegőssé teszik a közeget,mint a homok.
Sőt 8-) , a perlit előnye még a sóderrel vagy homokkal szemben,hogy tél előtt könnyebb mozgatni a cserepet,mert térfogatra nagy,de pillekönnyű ,mikor viszzem fel az emeleti telelőhelyre,persze figyelek rá,hogy száraz legyen a földlabdája, időre 8-) ! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.12. 14:16

Köszi, általános virágföldből van otthon pár zsákkal, lazításnak pedig térkő beseprő homok megfelel szerinted?[/quote]
Bármilyen homok vagy aprószemű sóder is jó! ;)
:roll: Mondjuk ,az előkelő pálmához nem illik a "murva" és a "beseprő" ,mint szó :lol: illetve minőségre utaló jelző! 8-) !
A cserép aljára ,vízelvezető rétegnek inkább szitált sóder/ nagyméretű kavicsos része/ a megfelelő,mert a kis szemcsés murva tömörödhet és a vízelfolyó nyílást zárhatja :!:
Lazítóanyagként pedig inkább kertészeti perlitet és kókuszrostot használok,mert jobban levegőssé teszik a közeget,mint a homok.
Sőt 8-) , a perlit előnye még a sóderrel vagy homokkal szemben,hogy tél előtt könnyebb mozgatni a cserepet,mert térfogatra nagy,de pillekönnyű ,mikor viszzem fel az emeleti telelőhelyre,persze figyelek rá,hogy száraz legyen a földlabdája, időre 8-) ! :D[/quote]
Köszönöm!
A szavak valóban nem illenek a pálmához de a mondandómat így is sikerült megértened :lol:
Akkor ilyesmire törekszem majd ... :D
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.12. 23:31

Ha minden jól megy a holnapi nap folyamán (kényszer)átültetésre kerül a leendő Washim.
A jelölt "cserép" mérete kb 40*40*60. Bízom benne hogy egy darabig elég lesz neki.
Virágfölddel és marhatrágyával tervezem plusz az aljára murvából némi vízelvezető réteget,és persze az alja lyukas. Ez így jó lehet?
Nem értem, a kényszer szót, ebben a szó közegben.
Alapvetően, minden cserép kicsi. Ha jól érzi magát a Washid (márpedig, a szavaid alapján mindent megteszel érte, tehát miért ne tenné?), akkor nyár végére, már kint lesznek alul a gyökerei a cserép nyílásain. Izgalmasan nagy a növekedési tempó, amit fiatalon tudnak produkálni.
Amit, Boni írt a drén rétegről, igen hasznos tanács! Mi, majd minden növényünknél (a falakók és a víziek kivételével) használunk 0-4-es (kétszer rostált) sódert.
A Washi kitűnően fogja magát érezni a semleges virágföldben is. Bár a jobb vízelvezető talajt, jobban kedvelik. A kertészeti perlit, kókuszrost, kisebb "szemű" sóder/murva, erre tökéletes megoldás.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.13. 05:52

Ha minden jól megy a holnapi nap folyamán (kényszer)átültetésre kerül a leendő Washim.
A jelölt "cserép" mérete kb 40*40*60. Bízom benne hogy egy darabig elég lesz neki.
Virágfölddel és marhatrágyával tervezem plusz az aljára murvából némi vízelvezető réteget,és persze az alja lyukas. Ez így jó lehet?
Nem értem, a kényszer szót, ebben a szó közegben.
Alapvetően, minden cserép kicsi. Ha jól érzi magát a Washid (márpedig, a szavaid alapján mindent megteszel érte, tehát miért ne tenné?), akkor nyár végére, már kint lesznek alul a gyökerei a cserép nyílásain. Izgalmasan nagy a növekedési tempó, amit fiatalon tudnak produkálni.
Amit, Boni írt a drén rétegről, igen hasznos tanács! Mi, majd minden növényünknél (a falakók és a víziek kivételével) használunk 0-4-es (kétszer rostált) sódert.
A Washi kitűnően fogja magát érezni a semleges virágföldben is. Bár a jobb vízelvezető talajt, jobban kedvelik. A kertészeti perlit, kókuszrost, kisebb "szemű" sóder/murva, erre tökéletes megoldás.
Azert használtam a kényszer szót mert ma fogom csak megkapni a Washington, viszont amibe most van cserép azt kéri vissza a jelenlegi tulaja. Jelenleg a kiültetés főképp az időjárás miatt szoba sem jöhet. Ahogy írtad napfeny igénye és terjedelme miatt a lehetséges helyben sem vagyok biztos. Cserépben legalább oda teszem ahol jobban érzi magát. Megpróbalom valami nagyon hasonlóan felépíteni a cserépet mint amit javasoltatok. Köszönöm
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.13. 15:59

Jelentem sikerült.
Ahogy javasoltátok virágföld marha trágya perlit keveréke egy 40x40x55 cserépben. Remélem elégedett lesz vele (egy darabig) :D
Csatolmányok
20210313_155120.jpg
20210313_155120.jpg (591.7 KiB) Megtekintve 5638 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.13. 16:48

Jelentem sikerült.
Ahogy javasoltátok virágföld marha trágya perlit keveréke egy 40x40x55 cserépben. Remélem elégedett lesz vele (egy darabig) :D
Csinos baba és ügyes vagy, gratulálok! :mrgreen:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.13. 18:03

Jelentem sikerült.
Ahogy javasoltátok virágföld marha trágya perlit keveréke egy 40x40x55 cserépben. Remélem elégedett lesz vele (egy darabig) :D
Csinos baba és ügyes vagy, gratulálok! :mrgreen:
Köszönöm, szeretném kiültetni majd még igy is a részletetes leírásod után is! :lol:
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.13. 20:39

Köszönöm, szeretném kiültetni majd még igy is a részletes leírásod után is! :lol:
Megnyugtat, hogy Másnak is vannak "szadó-macsó" tervei. :twisted:
...
Én sem mondtam még le, hogy ültessünk a kertbe. :roll:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.14. 06:43

Köszönöm, szeretném kiültetni majd még igy is a részletes leírásod után is! :lol:
Megnyugtat, hogy Másnak is vannak "szadó-macsó" tervei. :twisted:
...
Én sem mondtam még le, hogy ültessünk a kertbe. :roll:
...és szerintem ezzel nem csak én vagyok így. :D
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2021.03.15. 12:46

Köszönöm, szeretném kiültetni majd még igy is a részletes leírásod után is! :lol:
Megnyugtat, hogy Másnak is vannak "szadó-macsó" tervei. :twisted:
...
Én sem mondtam még le, hogy ültessünk a kertbe. :roll:
Jön a tavasz,ki süt a nap és mindjárt másképpen gondolkodik a pálmás "beteg" ! :lol: :lol:


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég