Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.04. 15:30

Majd segítünk. ;)
Nagyon kedves, köszönöm. :) Átgondolom. ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.03.04. 16:45

Lajos,én voltam már hasonló helyzetben,anno a Bricóba vásároltam hasonló 3-as Wasikat.
Megvártam a jobb időt és akkor kezdtem a szétszedését. Kiütöttem a cserépből és óvatosan leráztam a gyökérzeten lévő földet.
Vízbe rakva /vödörben/szedtem szét a gyökérzetet,ha finoman bánsz vele sérülés nélkül szétlehet szedni. Cserép mérete a gyökérzet
nagyságától függ,nagyon laza szerkezetű föld és csak nyirkos legyen. Az eddig vízben tartott növényt az üres cserépbe illeszted és kézzel megtartod abban a formában amilyen mélyre szeretnéd /de max egy-két cm legyen az eltérés mint az eredeti mélység/,majd feltöltöd az elkészített földel. Töltés közben a cserepet több alkalommal koccintsad a földhöz tömörség végett,vizes gyökérzethez
minden kép tapadni fog a föld, tömörséget meg biztosítja a többszöri leütés.Pár hétig árnyékos,párás helyre kell tenned kevés öntözéssel. Nekem mind megmaradt,már itt ezekből került kiültetésre.
Egy nagy kalappal,jó kertészkedést.
Köszönöm a részletes leírást, rövidesen nekiállok a szétválasztásnak. :)
Milyen talajba ültessem? Vegyek pálmaföldet vagy jó lesz az oázisos premium általános virágföld? Ez utóbbi van itthon.
A leírás szerint van belekeverve marhatrágya is.
Oázisos talán nyerőbb,laza porhanyós azért,hogy tökéletesen körbefogja a gyökérzetet.

postapeti
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.03.03. 14:43
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: postapeti » 2018.03.08. 21:49

Hali!
Sok helyen sokfélét olvastam már a filifera és a robusta lekülönítéséről, de sokszor ellentmondóak és összezavarnak. Szerintetek mi a legfeltűnőbb különbség ami alapján biztosra lehet menni? És akkor a filibustáról még nem is beszéltünk..

Köszönöm!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.03.08. 22:24

Hali!
Sok helyen sokfélét olvastam már a filifera és a robusta lekülönítéséről, de sokszor ellentmondóak és összezavarnak. Szerintetek mi a legfeltűnőbb különbség ami alapján biztosra lehet menni? És akkor a filibustáról még nem is beszéltünk..

Köszönöm!
http://palmvrienden.net/gblapalmeraie/2 ... d-robusta/

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.10. 07:06

Tegnap elbontottam a Washingtonia déli panel felületét. Az idei rengeteg csapadék miatt a takaráson belül is rendkívüli módon magas volt a pára tartalom. Hiába a sok szellőztetésnek a levelek 70 százaléka begombásodott, bepenészesedett. Le is vágtam róla 5 db levelet. Szerencsére a belső levelek hibátlanok. A szív levél is hibatlannak néz ki. Jövőre ebbe a takarásba is berakok egy kis méretű ventilátort és hagyom mozogni a levegőt zárt állapotban.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.03.10. 15:22

Tegnap elbontottam a Washingtonia déli panel felületét. Az idei rengeteg csapadék miatt a takaráson belül is rendkívüli módon magas volt a pára tartalom. Hiába a sok szellőztetésnek a levelek 70 százaléka begombásodott, bepenészesedett. Le is vágtam róla 5 db levelet. Szerencsére a belső levelek hibátlanok. A szív levél is hibatlannak néz ki. Jövőre ebbe a takarásba is berakok egy kis méretű ventilátort és hagyom mozogni a levegőt zárt állapotban.
Sajnálom Szabi, de nem nagy probléma, hamar kinövi a hiányt.
Én is eltávolítottam a déli panelt. Nálam nem volt gombásodás, igaz az utóbbi 2 hetet kivéve szinte egész télen nyitva volt az első szellőztető ajtó.
2018_03100007.JPG
Washingtonia filibusta
2018_03100007.JPG (554.9 KiB) Megtekintve 6354 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.10. 16:27

Nagyon szép mint mindig. Gratulálok.

Az enyém olyan mintha megfagyott volna a levele a tél folyamán.
Csatolmányok
IMG_20180310_140653.jpg
IMG_20180310_140653.jpg (760.89 KiB) Megtekintve 6352 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.10. 19:04

Sajnálom Szabi, de nem nagy probléma, hamar kinövi a hiányt.
Én is eltávolítottam a déli panelt. Nálam nem volt gombásodás, igaz az utóbbi 2 hetet kivéve szinte egész télen nyitva volt az első szellőztető ajtó.
Nagyon szépen telelt, gratulálok! Tőled nem is várunk kevesebbet. ;) :D
A takarásnak milyen paraméterei vannak (alapterület, magasság)?
Hány éves a Whasid?
Elnézést a sok kérdés miatt, de információt gyűjtök egy esetleges kiültetéshez. :)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.10. 19:10

Nagyon szép mint mindig. Gratulálok.

Az enyém olyan mintha megfagyott volna a levele a tél folyamán.
Úgy néz ki, hogy a levél azon része, amelyik a takaráshoz ért átnedvesedett a takarás falán lecsapódott párától és megfagyott.
Nálam a trachyk levelei jártak így.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.03.10. 19:15

Sajnálom Szabi, de nem nagy probléma, hamar kinövi a hiányt.
Én is eltávolítottam a déli panelt. Nálam nem volt gombásodás, igaz az utóbbi 2 hetet kivéve szinte egész télen nyitva volt az első szellőztető ajtó.
Nagyon szépen telelt, gratulálok! Tőled nem is várunk kevesebbet. ;) :D
A takarásnak milyen paraméterei vannak (alapterület, magasság)?
Hány éves a Whasid?
Elnézést a sok kérdés miatt, de információt gyűjtök egy esetleges kiültetéshez. :)
Köszi Lajos. 1 x 1 m az alapterülete, és 4.5 méter magas. 12-13 éves lehet.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Peti 2018.03.10. 20:25-kor.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.10. 19:18

Sajnálom Szabi, de nem nagy probléma, hamar kinövi a hiányt.
Én is eltávolítottam a déli panelt. Nálam nem volt gombásodás, igaz az utóbbi 2 hetet kivéve szinte egész télen nyitva volt az első szellőztető ajtó.
Nagyon szépen telelt, gratulálok! Tőled nem is várunk kevesebbet. ;) :D
A takarásnak milyen paraméterei vannak (alapterület, magasság)?
Hány éves a Whasid?
Elnézést a sok kérdés miatt, de információt gyűjtök egy esetleges kiültetéshez. :)
Köszi Lajos. 1 x 1 m az alapterülete, és 4.5 méter magas. 12-13 éves lehet.
Én is köszönöm az infót.


Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.10. 21:35

Nagyon szép mint mindig. Gratulálok.

Az enyém olyan mintha megfagyott volna a levele a tél folyamán.
Úgy néz ki, hogy a levél azon része, amelyik a takaráshoz ért átnedvesedett a takarás falán lecsapódott párától és megfagyott.
Nálam a trachyk levelei jártak így.
Igen én is erre gondolok. Lehet volt nap amikor nem ment a fűtés. Talán áram szünet lehetett. Plusz 5 fokra volt kB állítva a termosztát 1 méter magasan. A levelek 2,5 méter magassan érték a takarás oldalára.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.11. 01:54

Szabi!

Nálunk is, minden évben, feláldozásra kerülnek a takaráshoz érő levelek. Ha nem húzod össze, mint Peti, midig ez lesz. De, semmi gond, hoz idén 20-40 levelet, egy (esetleg két) hónap és nyoma sem lesz. ;)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.11. 07:15

Szabi!

Nálunk is, minden évben, feláldozásra kerülnek a takaráshoz érő levelek. Ha nem húzod össze, mint Peti, midig ez lesz. De, semmi gond, hoz idén 20-40 levelet, egy (esetleg két) hónap és nyoma sem lesz. ;)
Az idei évben már az én pálmámtol is közel 30 levelet várok. Biztosan hamar kinövi, de azért bosszantó egy kicsit. Igaz idén nem én kötöttem össze a leveleit egyik pálmámnak sem és valóban sok levél hozzá ért a takarás széléhez.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.11. 08:59

Mi csak a szerkezet felállításáig szoktuk összehúzni (ettől is sérül a levélnyél) aztán, a külsők neki is feszülnek a térhálónak.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.11. 18:33

Jani útmutatását követve szétszedtem ma a Washikat. Mivel úgy gondoltam, hogy sziámi ikrek, és nem akartam a legerősebb tövet két oldalról vágni, ezért a legkisebb tövet levágtam a talaj fölött még a legelején. A gyökérmosás közben meglepődve tapasztaltam, hogy egyáltalán nincsenek összenőve, így elég volt kicsit huzigálni, bontogatni, és szépen szétvált a két tő.
Beültettem őket és alaposan meglocsoltam, most pár hétig maradnak a lakásban, hogy magukhoz térjenek. Csak akkor teszem ki őket, ha már biztos jelét adják annak, hogy használják a gyökereiket.
Washi2..jpg
Washi2..jpg (692.03 KiB) Megtekintve 6318 alkalommal
Washi 1..jpg
Washi 1..jpg (649.62 KiB) Megtekintve 6318 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.03.11. 19:24

Jani útmutatását követve szétszedtem ma a Washikat. Mivel úgy gondoltam, hogy sziámi ikrek, és nem akartam a legerősebb tövet két oldalról vágni, ezért a legkisebb tövet levágtam a talaj fölött még a legelején. A gyökérmosás közben meglepődve tapasztaltam, hogy egyáltalán nincsenek összenőve, így elég volt kicsit huzigálni, bontogatni, és szépen szétvált a két tő.
Beültettem őket és alaposan meglocsoltam, most pár hétig maradnak a lakásban, hogy magukhoz térjenek. Csak akkor teszem ki őket, ha már biztos jelét adják annak, hogy használják a gyökereiket.
Washi2..jpg
Washi 1..jpg
Ügyes vagy! Nem lesz velük semmi baj.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.11. 21:22

Köszönöm.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.03.11. 23:19

Lajos, szintén csak biztatni tudlak!
Régebben már csináltam ilyet, akkor 5 növény volt egy cserépben és a szétválasztás után mind az 5 megmaradt. A múltkori képed előhozta bennem az emlékét, ezért a napokban megint vettem egy ilyen 5-ös csoportot, azt hiszem ezt sosem lehet megunni... :) ;)


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég