Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.10. 11:57

Ma az utolsó pálma, a nagy Washi is szabadra került, 2,5 hónap után újból élvezheti a kellemes napsütést. :D
Teljesen rendben van:
2015_03100002.JPG
Itt még a levelei kissé felfelé álltak az összekötözés miatt, de hamar rendeződtek:
2015_03100005.JPG
Nagyon komoly látvány! Kíváncsi leszek, hogy meddig tudod takarni. Nálad Budapesten jó eséllyel működhet a Megyeri Csaba féle washingtónia takarás, ami egy pálmatörzsre tekert fűtőszálból és egy korona felett elhelyezett kupolából áll.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.10. 18:24

Nagyon szép!
Érdekes felvetés,szerintem is több esélye van,mint pl nálam lenne. :)

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.03.10. 21:55

Gratulálok Peti, nagyon szépen átteleltetted. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.11. 07:09

Jövő héten Nálunk is lesz kicsomagolás. Mát nagyon kíváncsi Vagyok ...

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.03.11. 11:23

Kurdilaci!
A dézsás filiferámon is rendszerint jelentkeznek az ugyanolyan gombás foltok amit a trachynál mutattam. Nem is csak nálam, többünknél is.
Újonnan kiültetnél is láttunk már. Régi kiültetésüeknél nem tudom, hogy szokott e jelentkezni ezt Alpha Viktor és Yamaha Gábor tudná megmondani.
Nálam még kint a szabadban november környékén kezdi, a régebbi leveleken jobban a fiatalok felé haladva csökkenően jelenik meg. Minek köszönhető szerinted? Semmi más növényen ilyenkor még nyoma sincs és minden szabadon van csakúgy mint a washi is. Érzékeny lenne a hűvös, de még nem fagyos párásodó időre?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.11. 12:38

Kurdilaci!
A dézsás filiferámon is rendszerint jelentkeznek az ugyanolyan gombás foltok amit a trachynál mutattam. Nem is csak nálam, többünknél is.
Újonnan kiültetnél is láttunk már. Régi kiültetésüeknél nem tudom, hogy szokott e jelentkezni ezt Alpha Viktor és Yamaha Gábor tudná megmondani.
Nálam még kint a szabadban november környékén kezdi, a régebbi leveleken jobban a fiatalok felé haladva csökkenően jelenik meg. Minek köszönhető szerinted? Semmi más növényen ilyenkor még nyoma sincs és minden szabadon van csakúgy mint a washi is. Érzékeny lenne a hűvös, de még nem fagyos párásodó időre?
Nekem azt mondta annak idején a szegedi füvészkert kertésze, hogy a washingtónia levelén a foltok hideghatás következményei, s itt nem feltétlenül fagyásra kell gondolni. A foltosodás egy része visszafordítható, a körülmények javulásával elhalványul, esetleg teljesen eltűnik, másik része sajnos maradandó, mert foltokban elhal a levélzet. Ezeken az elhalt foltokon jelenik meg később a gomba, melynek feladata az elhalt szövet lebontása. A gombásodásnak kedvez a hűvös, párás, nyirkos idő, ezért lehet a szellőztetéssel javítani rajta, s ezért jelentkezik jellemzően ősszel, természetes körülmények között, illetve kora tavasszal a befülledt takarások alatt.
A fagy hatása másként jelentkezik, ott a kritikus hőmérsékleti határt akár abszolút értékben, akár időintervallumban meghaladó extrém hideg végez a bebugyolált levélzettel, főleg a takarással érintkező részeken, mivel itt a légréteg szigetelő hatása hiányzik. Ilyenkor a levél kifehéredik, s elhal, ebből nincs visszaút. Ha a szívlevelek fagynak el, az a legrosszabb eset, mert könnyen a teljes növény pusztulását jelentheti, ha az elhalt és kihúzható középső rész begombásodik, s az lefelé továbbterjedve végez az egészséges osztódó szövetekkel is.Ilyenkor segíthet a csonkolás az egészséges metszlapig, valamint a réztartalmú gombaölős kezelés.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.03.11. 13:24

Köszönet a válaszért!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.11. 18:00

Kurdilaci!
Érzékeny lenne a hűvös, de még nem fagyos párásodó időre?
Géza, egyszer talán már említettem neked, hogy nálam a nagy Washinál az április végén nyílt levelek augusztusra már kissé pöttyösek lettek. Ezek alapján teljességgel kizárom az okok közül a hűvös, vagy párás időt, a fagyot pedig végképp. Nem tudom mi lehet valójában az ok, remélem Gábor növénydoki ismerősei kiderítik majd. :?

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: yamaha » 2015.03.11. 18:21

Kurdilaci!
Érzékeny lenne a hűvös, de még nem fagyos párásodó időre?
Géza, egyszer talán már említettem neked, hogy nálam a nagy Washinál az április végén nyílt levelek augusztusra már kissé pöttyösek lettek. Ezek alapján teljességgel kizárom az okok közül a hűvös, vagy párás időt, a fagyot pedig végképp. Nem tudom mi lehet valójában az ok, remélem Gábor növénydoki ismerősei kiderítik majd. :?
Pénteken lesz tanfolyam/előadása amin részt kell vennem és megmutatom neki a leveleket.(washi,butia) Sajnos akinek mutattam már eddig ő sem mondott rá semmit. Nálam most a teleltetőben volt elég komoly levélvesztés ez miatt. Egy mai kép a levélvagdosás után.
Csatolmányok
IMG_0076.JPG
IMG_0076.JPG (193.05 KiB) Megtekintve 10118 alkalommal
yamaha

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.03.11. 21:09

Kíváncsian várom milyen híreket hozol.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.12. 06:57

2015_03100005.JPG
Nagyon komoly látvány! Kíváncsi leszek, hogy meddig tudod takarni. Nálad Budapesten jó eséllyel működhet a Megyeri Csaba féle washingtónia takarás, ami egy pálmatörzsre tekert fűtőszálból és egy korona felett elhelyezett kupolából áll.[/quote]
Nagyon szép!
Érdekes felvetés,szerintem is több esélye van,mint pl nálam lenne. :)
Gratulálok Peti, nagyon szépen átteleltetted. ;)
Köszi fiúk. ;)
Kurdiaci, valami hasonló, viszonylag egyszerű megoldásban gondolkodok én is, Egy biztos, hogy nem lesz égig emelkedő, komoly szerkezetből álló takarása.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.03.12. 19:12

Ma az utolsó pálma, a nagy Washi is szabadra került, 2,5 hónap után újból élvezheti a kellemes napsütést. :D
Teljesen rendben van:
2015_03100002.JPG
Itt még a levelei kissé felfelé álltak az összekötözés miatt, de hamar rendeződtek:
2015_03100005.JPG
Peti, a mellette lévő takarás alatt volt? Hiba nélkül vette a telet,kép alapján ítélve.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.12. 19:23

Jani, az a banán-cikász közös takarása, abba még a Washi fele se fért volna bele.
Ez volt a takarása. Ez még egy tavalyi kép, itt még kisebb volt a pálma, idén épp hogy belefért:
Washi.JPG
Washi takarás
Washi.JPG (503.52 KiB) Megtekintve 10076 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.12. 21:52

Kurdilaci!
Érzékeny lenne a hűvös, de még nem fagyos párásodó időre?
Géza, egyszer talán már említettem neked, hogy nálam a nagy Washinál az április végén nyílt levelek augusztusra már kissé pöttyösek lettek. Ezek alapján teljességgel kizárom az okok közül a hűvös, vagy párás időt, a fagyot pedig végképp. Nem tudom mi lehet valójában az ok, remélem Gábor növénydoki ismerősei kiderítik majd. :?
Pénteken lesz tanfolyam/előadása amin részt kell vennem és megmutatom neki a leveleket.(washi,butia) Sajnos akinek mutattam már eddig ő sem mondott rá semmit. Nálam most a teleltetőben volt elég komoly levélvesztés ez miatt. Egy mai kép a levélvagdosás után.
Gábor,ez inkább nyaraltató :D

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: yamaha » 2015.03.13. 20:56

Géza, egyszer talán már említettem neked, hogy nálam a nagy Washinál az április végén nyílt levelek augusztusra már kissé pöttyösek lettek. Ezek alapján teljességgel kizárom az okok közül a hűvös, vagy párás időt, a fagyot pedig végképp. Nem tudom mi lehet valójában az ok, remélem Gábor növénydoki ismerősei kiderítik majd. :?[/quote]
Pénteken lesz tanfolyam/előadása amin részt kell vennem és megmutatom neki a leveleket.(washi,butia) Sajnos akinek mutattam már eddig ő sem mondott rá semmit. Nálam most a teleltetőben volt elég komoly levélvesztés ez miatt. Egy mai kép a levélvagdosás után.[/quote]

Gábor,ez inkább nyaraltató :D[/quote]
Hát mondjuk nem nevezhető hideg helységnek a 13-15*C-al. Megvolt az előadás. Vittem egy washi és egy butia levelet az előadónak. Azt ígérte hogy megpróbálja kideríteni és értesít email-ben.Ha kapok valami választ akkor természetesen közzé teszem.
yamaha

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.13. 22:18

Vittem egy washi és egy butia levelet az előadónak. Azt ígérte hogy megpróbálja kideríteni és értesít email-ben.Ha kapok valami választ akkor természetesen közzé teszem.
Köszi Gábor, remélem megtudunk valamit.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.13. 22:26

Kíváncsian várom én is a szakvéleményt,vizsgálatot a levelekről.

Avatar
zsoltidrilling
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2015.02.21. 14:10
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: zsoltidrilling » 2015.03.19. 11:17

Kibontottuk a washit és azzal kezdte, hogy: -Hol az a tél? Megeszem. :)
Sértetlen a drága.
SDC11524.JPG
SDC11524.JPG (437.07 KiB) Megtekintve 9998 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.19. 13:06

Kibontottuk a washit és azzal kezdte, hogy: -Hol az a tél? Megeszem. :)
Sértetlen a drága.
SDC11524.JPG
Ez igen! Gyönyörű! :o

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.19. 13:47

Szépséges! :)


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég