Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.03. 11:47

Nem olyan nagy kaland a szétszedés. Ha egy fűrésszel elvágod a 2 növény között azt is túl élik.
Ha viszont szeretnél játszani, akad még pár mag ...
esetleg csemete is ...

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 12:05

Nem olyan nagy kaland a szétszedés. Ha egy fűrésszel elvágod a 2 növény között azt is túl élik.
Ha viszont szeretnél játszani, akad még pár mag ...
esetleg csemete is ...
Már gondolkodtam rajta, hogy megkereslek csemete ügyben. Ha délután már nem lesz meg a kiszemeltem, keresni foglak. Valamikor nyáron szakítok rá időt, és elugrom hozzád megcsodálni a növényeidet, ha nem zavarok.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.03.03. 13:10

A wasingtóniák, mint általában a hidegházi pálmák, elég jól tolerálják a gyökérmetszést, gyökérvesztést.( Meglepően kicsi gyökérzettel emelik ki a talajból az eladásra szánt példányokat.) Ennek ellenére nem tanácsolom a szétszedést, bár van esély a sikerre. Én inkább tőből levágnám a felesleges példányt, akkor a másiknak nem sérül a gyökérzete. Edényben egyébként sokkal visszafogottabb a növekedése, töredéke a kiültetett pálmákénak. Én annak idején 15 éven át neveltem egy washit cserépben, s végig egyemberes volt a mozgatása. Aztán kiültettem az üvegház talajába, s 3 év alatt elérte az 5,5 méteres magasságot, s utána mindenévben le kellett fejezni, hogy elférjen az üvegházban.
Köszönöm a segítséget Laci!
Sajnálnám a másikat megölni, de ha ilyen rizikós a szétvélasztás....
Majd meglátom, egyáltalán ott lesz-e még délután.
Egyébként amikor láttad, hogy a tied milyen ütemben fejlődik, nem lehetett volna kiemelni és edénybe visszarakni mielőtt túl nagyra nőtt? A lefejezések miatt így is pusztulás várt rá, nem?
Ne értsd félre kérlek, csak érdeklődöm.
Nos valóban elpusztult, mert túl sokat vágtam vissza a törzséből, gondolván, hogy akkor nem kell évente lefejezni. Korábban mindig csak az éves növekményt vágtam vissza, azt pillanatok alatt pótolta a pálma. Gondolkodtam a kiszedésen is, mert komoly összeget fizettek volna érte, de lehetetlen vállalkozás lett volna, mert egy 15 négyzetméter alapterületű 5,5 méter magas üvegházban volt kiültetve további hatvan szobanövény faj között, igazi trópusi dzsungelt képezve föld alatt és felett. Ráadásul a két méter magas, egy méter széles ajtókon ki sem fért volna a több mázsás, hatalmas növény.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 13:21

Értem.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.03. 15:12

Már sokszor leírtam/elmondtam, hogy Laci Washija miatt szerettem bele és tartunk néhányat. Az a kis nehézség, amit a takarás elkészítése okoz, simán feledhető a tenyészidőszakban. Olyan intenzíven fejlődik, hogy szinte hetek alatt pótolja a téli veszteségeket.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.03. 15:18

... keresni foglak. Valamikor nyáron szakítok rá időt, és elugrom hozzád megcsodálni a növényeidet, ha nem zavarok.
Örömmel látlak. ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 15:35

... keresni foglak. Valamikor nyáron szakítok rá időt, és elugrom hozzád megcsodálni a növényeidet, ha nem zavarok.
Örömmel látlak. ;)
Köszönöm! :)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 15:58

Örömmel jelentem, hogy beléptem a klubba. :)
Az ikreket elvitték, már csak ez a három testvér maradt. Háromfelé biztosan nem fogom vágni őket, úgyhogy Laci javaslatát részben vagy teljes egészében megfogadom. Szerintetek érdemes lenne meghagyni a középsőt és a jobb oldalit?
Egyelőre nem nyúlok hozzá, mivel eléggé megviselt állapotban van. Várok egy hónapot és mielőtt kiteszem, szétszedem őket és átültetem.
Eléggé ki volt száradva a földje, így aztán meglocsoltam, bízom benne, hogy megmarad.
Washi 2..jpg
Washi 2..jpg (561.46 KiB) Megtekintve 5550 alkalommal
Washi 1..jpg
Washi 1..jpg (690.21 KiB) Megtekintve 5550 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lajos 2018.03.03. 17:49-kor.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.03.03. 16:50

Örömmel jelentem, hogy beléptem a klubba. :)
Az ikreket elvitték, már csak ez a három testvér maradt. Háromfelé biztosan nem fogom vágni őket, úgyhogy Laci javaslatát részben vagy teljes egészben megfogadom. Szerintetek érdemes lenne meghagyni a középsőt és a jobb oldalit?
Egyelőre nem nyúlok hozzá, mivel eléggé megviselt állapotban van. Várok egy hónapot és mielőtt kiteszem, szétszedem őket és átültetem.
Eléggé ki volt száradva a földje, így aztán meglocsoltam, bízom benne, hogy megmarad.
Washi 2..jpg
Washi 1..jpg
Ha az a terved, hogy szétszeded és külön-külön becserepezed őket, akkor mindhármat hagyd meg addig, mert lehet, hogy valamelyik nem éli túl. Ha viszont az enyém lenne,akkor csak a középsőt hagynám meg, a két szélsőt kivágnám.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.03. 19:59

.........Ha viszont az enyém lenne,akkor csak a középsőt hagynám meg, a két szélsőt kivágnám.
Még meg kell győznöm magam arról, hogy ez nem három, hanem egy növény. ;) Egyébként is csak egyet tartanék meg, még akkor is, ha mindhárom életben maradna a műtét után.

postapeti
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.03.03. 14:43
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: postapeti » 2018.03.04. 07:14

Sziasztok!
A segítségeteket/véleményeteket kérném: elvetemült ötlet kiültetni a 2 éves kb. 50-60cm magas washimat tavasszal a szabadba (homokos talaj)? Nem a tenyészidőszak a baj, hanem a tél, mert akkor már kinn is hagynám (takarással persze).

Köszi!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.03.04. 08:18

Itt is ugyanazt tudom írni, nyugodtan ültesd ki, de azzal számolj, hogy nagyon intenzíven fog fejlődni, télen takarásra, és fűtésre lesz szüksége. A homok miatt mindenképpen talajcserét kell végezned.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.04. 09:05

Üdvözlet Közöttünk!

Jó lenne tudni az altalajról is. Ahogy Peti is írta, talajcsere és tápanyagutánpótlás.
A takarás nem akkora macera, mint általában említik. Viszont arra készülj fel, ha begyökeresedett és nagyot nem hibázol (miért is tennéd?!), intenzíven fog növekedni (és ezzel a takarás mérete is). :mrgreen:

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.03.04. 12:16

Örömmel jelentem, hogy beléptem a klubba. :)
Az ikreket elvitték, már csak ez a három testvér maradt. Háromfelé biztosan nem fogom vágni őket, úgyhogy Laci javaslatát részben vagy teljes egészében megfogadom. Szerintetek érdemes lenne meghagyni a középsőt és a jobb oldalit?
Egyelőre nem nyúlok hozzá, mivel eléggé megviselt állapotban van. Várok egy hónapot és mielőtt kiteszem, szétszedem őket és átültetem.
Eléggé ki volt száradva a földje, így aztán meglocsoltam, bízom benne, hogy megmarad.
Washi 2..jpg
Washi 1..jpg
Lajos,én voltam már hasonló helyzetben,anno a Bricóba vásároltam hasonló 3-as Wasikat.
Megvártam a jobb időt és akkor kezdtem a szétszedését. Kiütöttem a cserépből és óvatosan leráztam a gyökérzeten lévő földet.
Vízbe rakva /vödörben/szedtem szét a gyökérzetet,ha finoman bánsz vele sérülés nélkül szétlehet szedni. Cserép mérete a gyökérzet
nagyságától függ,nagyon laza szerkezetű föld és csak nyirkos legyen. Az eddig vízben tartott növényt az üres cserépbe illeszted és kézzel megtartod abban a formában amilyen mélyre szeretnéd /de max egy-két cm legyen az eltérés mint az eredeti mélység/,majd feltöltöd az elkészített földel. Töltés közben a cserepet több alkalommal koccintsad a földhöz tömörség végett,vizes gyökérzethez
minden kép tapadni fog a föld, tömörséget meg biztosítja a többszöri leütés.Pár hétig árnyékos,párás helyre kell tenned kevés öntözéssel. Nekem mind megmaradt,már itt ezekből került kiültetésre.
Egy nagy kalappal,jó kertészkedést.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.04. 13:19

Nyugodtan szét kaphatod őket. Aztán majd jövőre eldöntöd, melyik a legszimpatikusabb.

postapeti
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.03.03. 14:43
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: postapeti » 2018.03.04. 13:54

Itt is ugyanazt tudom írni, nyugodtan ültesd ki, de azzal számolj, hogy nagyon intenzíven fog fejlődni, télen takarásra, és fűtésre lesz szüksége. A homok miatt mindenképpen talajcserét kell végezned.
És a kiásott gödörbe milyen összetételű földet tennél?

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.04. 14:18

Lajos,én voltam már hasonló helyzetben,anno a Bricóba vásároltam hasonló 3-as Wasikat.
Megvártam a jobb időt és akkor kezdtem a szétszedését. Kiütöttem a cserépből és óvatosan leráztam a gyökérzeten lévő földet.
Vízbe rakva /vödörben/szedtem szét a gyökérzetet,ha finoman bánsz vele sérülés nélkül szétlehet szedni. Cserép mérete a gyökérzet
nagyságától függ,nagyon laza szerkezetű föld és csak nyirkos legyen. Az eddig vízben tartott növényt az üres cserépbe illeszted és kézzel megtartod abban a formában amilyen mélyre szeretnéd /de max egy-két cm legyen az eltérés mint az eredeti mélység/,majd feltöltöd az elkészített földel. Töltés közben a cserepet több alkalommal koccintsad a földhöz tömörség végett,vizes gyökérzethez
minden kép tapadni fog a föld, tömörséget meg biztosítja a többszöri leütés.Pár hétig árnyékos,párás helyre kell tenned kevés öntözéssel. Nekem mind megmaradt,már itt ezekből került kiültetésre.
Egy nagy kalappal,jó kertészkedést.
Köszönöm a részletes leírást, rövidesen nekiállok a szétválasztásnak. :)
Milyen talajba ültessem? Vegyek pálmaföldet vagy jó lesz az oázisos premium általános virágföld? Ez utóbbi van itthon.
A leírás szerint van belekeverve marhatrágya is.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.04. 14:35

Nyugodtan szét kaphatod őket. Aztán majd jövőre eldöntöd, melyik a legszimpatikusabb.
Megtartok kettőt belőlük. Még az is lehet, hogy egyet kiültetek a másikat viszont edényben hagyom. Csak azt nem tudom hogyan fogom takarni 10 év múlva. :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.04. 14:51

10 év múlva? :lol:
Nagyjából úgy, mint Mi. :mrgreen:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.04. 14:51

Majd segítünk. ;)


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég