Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.19. 23:00

... Van 3 washim dézsában,ma kivittem őket!Remélem nem ,,fáznak'' már meg reggelente.
Elméletileg nem. ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.03.20. 09:26

Viktor, ez valóban rossz hír, és bizony rá kell jönni, hogy mi okozhatta ezt. Azért a trimmelés előtt tegyél fel légyszi képet.

Ne légy nagyon szomorú, vagy feszült, ez a tél mindenkinél okozott meglepetéseket. Nálad a Barheán, és a Washin kívül más probléma nincs, és a sérülések nem végzetesek a pálmákra nézve. ;) Nálam már biztosan vége lett 4 agávénak, ebből 3 teljesen télállónak mondott, több éve kiültetett példány, és ha a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, akkor elbúcsúzhatok mindkét nagy cikászomtól, a Főnixtől, Sabaltól, és a nagy wagitól is. Azt nem mondom, hogy örülök neki, de nem is vagyok feszült, vagy kétségbe esett emiatt. Megpróbálok rájönni a konkrét okokra az egyes növényeknél, majd a tanulságot levonva, az egészet újra gondolva elkezdem a megüresedett helyek betelepítését.
Még ha nem is szeretet az "átlag"-ot ez a január akkor is sokkal durvább volt az átlaghoz képest, az átlag hőmérséklet alapján az utóbbi 30 év leghidegebb januárja volt, ami eddig jól bevált, működött, az idén kicsit másként alakult.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.03.20. 16:00

Peti ezzel a felsorolással most igencsak elszomorítottál.
Részben azért, mert sajnálom a gyönyörű növényeidet, másrészt pedig, ha nálad (aki olyan gondosan oda figyel a növények téli takarására) ilyen sok nagy növény pusztult el ezen a télen, miben bízhatok én, akinek nulla tapasztalata van a teleltetést és a pálmákat illetően.
Épp a napokban gondolkodtam azon, hogy a cikászomat kiültetem, de soraidat olvasva erről lemondok.
Lehetőségeimhez mérten mindent el fogok követni azért, hogy a tőled kapott armatat megvédjem. Szeretnék még mellé venné egy washit, de az is lehet, hogy megvárom az első téli tapasztalatomat az armataval.
Tudom, hogy ez a tél nagyon kemény volt, de semmi garancia nincs arra, hogy ez csak 30 évente egyszer fordul elő. Lehet, hogy a következő tél is ilyen kemény, vagy ennél is keményebb lesz.
Tudom én azt, hogy az ember készüljön fel ilyen helyzetre, ha pálmákat akar tartani a mi klímánkon, de ugyanakkor azt is látom, hogy a társaságot mennyire megviseli egy-egy növény elvesztése. Ez teljesen érthető is, hisz hosszú évek gondos munkája megy veszendőbe alkalomadtán.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.20. 17:15

Peti!

Az nagyon durva! :o
Mit tudok Neked segíteni?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.20. 17:19

Az igért képek:
a2a.jpg
A normális telelés utáni állapot
a2a.jpg (469.52 KiB) Megtekintve 6249 alkalommal
a2.jpg
A nem sikerült telelés utáni állapot
a2.jpg (438.65 KiB) Megtekintve 6249 alkalommal
a1.jpg
csibesárga jó állapot
a1.jpg (579.3 KiB) Megtekintve 6249 alkalommal
a1a.jpg
csibesárga rossz állapot
a1a.jpg (474.5 KiB) Megtekintve 6249 alkalommal
a5.jpg
penészes levél
a5.jpg (709 KiB) Megtekintve 6249 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.03.20. 19:25

Viktor, ez nem szép, de szerintem nem olyan vészes, csak még a friss látvány sokk hatása alatt vagy.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.20. 19:59

Köszönöm, a bíztató szavakat!
Igen, beszéltünk róla, hogy csak a friss "élmény hatása alatt állok. Meg arról is, hogy nem Én szórtam a gombaölőt és esetleg kevés volt/rossz helyre (a növény mellé) ment, a tavaly előtti télen is érte negatív behatás. De, a tény az ott van. Nálunk is tudnak gombásodni a takarásban.
Te, mint "majdnem külső" szemlélőként jobban átláthatod a tényeket. Szeretném elfogadni a véleményed.
Holnap-holnapután meg fogom trimmelni a fiúkat, akkor majd referálok.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.03.20. 20:48

Viktor, ez valóban rossz hír, és bizony rá kell jönni, hogy mi okozhatta ezt. Azért a trimmelés előtt tegyél fel légyszi képet.

Ne légy nagyon szomorú, vagy feszült, ez a tél mindenkinél okozott meglepetéseket. Nálad a Barheán, és a Washin kívül más probléma nincs, és a sérülések nem végzetesek a pálmákra nézve. ;) Nálam már biztosan vége lett 4 agávénak, ebből 3 teljesen télállónak mondott, több éve kiültetett példány, és ha a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, akkor elbúcsúzhatok mindkét nagy cikászomtól, a Főnixtől, Sabaltól, és a nagy wagitól is. Azt nem mondom, hogy örülök neki, de nem is vagyok feszült, vagy kétségbe esett emiatt. Megpróbálok rájönni a konkrét okokra az egyes növényeknél, majd a tanulságot levonva, az egészet újra gondolva elkezdem a megüresedett helyek betelepítését.
Még ha nem is szeretet az "átlag"-ot ez a január akkor is sokkal durvább volt az átlaghoz képest, az átlag hőmérséklet alapján az utóbbi 30 év leghidegebb januárja volt, ami eddig jól bevált, működött, az idén kicsit másként alakult.
Megdöbbentő ez a veszteséglista, de remélem, hogy nem lesz teljesen igaz. A nagy tracydról láttam képet, a másik topikban, az például biztosan kiheveri!

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.03.20. 20:52

Köszönöm, a bíztató szavakat!
Igen, beszéltünk róla, hogy csak a friss "élmény hatása alatt állok. Meg arról is, hogy nem Én szórtam a gombaölőt és esetleg kevés volt/rossz helyre (a növény mellé) ment, a tavaly előtti télen is érte negatív behatás. De, a tény az ott van. Nálunk is tudnak gombásodni a takarásban.
Te, mint "majdnem külső" szemlélőként jobban átláthatod a tényeket. Szeretném elfogadni a véleményed.
Holnap-holnapután meg fogom trimmelni a fiúkat, akkor majd referálok.
Sajnálom Viktor! Miért akarod trimmelni őket? Csak esztétikai okokból? Nem lenne jobb megvárni pár új levelet, s csak utána darabolni a sérülteket? A Washingtóniára amúgy is jellemző a szoknyaszerűen rásimuló elhalt levélzet.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.21. 00:08

Laci!

Csak a sérült (penészes) részeket szeretném eltávolítani. Magát a leveleket csak a legvégső esetben (ha már teljesen elszárította vagy hogy a takarásba beférjen) szoktuk levágni. Egyfelől kell az asszimilációs felület, másfelöl rengeteg anyagot tudnak kivonni belőle. (készültem TanárÚr, kérem ;) )

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.03.21. 18:48

Laci!

Csak a sérült (penészes) részeket szeretném eltávolítani. Magát a leveleket csak a legvégső esetben (ha már teljesen elszárította vagy hogy a takarásba beférjen) szoktuk levágni. Egyfelől kell az asszimilációs felület, másfelöl rengeteg anyagot tudnak kivonni belőle. (készültem TanárÚr, kérem ;) )
Pont ezért kérdeztem! Teljesen egyetértünk.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2017.03.21. 21:42

Sziasztok! Ma kikerültek a washik is. :) A nagyobbikat cipruson húztam ki még magoncként egy jó 6-7 emelet magas pédàny alatt a homokból majdnem 4 éve. A másik kettőt pedig Andalúz példány és szintén magoncként húztam ki őket 2.5 éve. Jó nagyok lettek, de kiültetni nem tervezem őket. Ők egyben szuvenírek is. :)
Csatolmányok
IMG_20170321_153425.jpg
IMG_20170321_153425.jpg (156.06 KiB) Megtekintve 6173 alkalommal
IMG_20170321_153414.jpg
IMG_20170321_153414.jpg (219.44 KiB) Megtekintve 6173 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.22. 04:51

Jól tetted, hogy ilyen emlékeket gyűjtesz! :)
A középső nem Washi, szerintem.

Kangoo88
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2015.08.19. 20:01
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Kangoo88 » 2017.03.22. 08:38

Jól tetted, hogy ilyen emlékeket gyűjtesz! :)
A középső nem Washi, szerintem.
Igen, a középső nem az. Őt a londoni Soho Swquare pálmái alól hoztam hasonló módszerrel. Viszont szegény elég beteges. Őt is 2.5 éve hoztam és nem akar nagyon fejlődni. A levelei fakók, foltosak. Most a legújabb levele az amire azt mondom egészen egésséges és a hajtása is annak tűnik. Talán idény nyáron lesz az áttörés. De vele úgy vagyok, hogy nem bánom ha nem nő olyan gyorsan, úgyis csak szuvenír. :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.22. 18:57

Ma kapott egy szép új frizurát:
a5.jpg
Washi
a5.jpg (227.08 KiB) Megtekintve 6132 alkalommal
a5a.jpg
Washi 2
a5a.jpg (360.56 KiB) Megtekintve 6132 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.22. 19:06

Ahogy "fodrászt játszódtam", arra lettem figyelmes, hogy az összes károsodott levél, már a beteltetéskor is sérült volt. Megtört tenyerek, és megroppantott levélnyél. Csak a dárda sérülésére nem tudtam rájönni, mi okozta (hacsak nem a szélben megmozdult takarás szerkezete). Megkérdeztem a Kollégát, Aki gombaölőzött, és mondta, hogy egyáltalán nem emlékszik arra, hogy azt a növényt megszórta. :?
A sérült részek szépen elszáradtak (úgy néztek ki, mint a normálisan elöregedett, tápanyagtalanított) levelek szoktak. A biztonság és a Saját Magam megnyugtatása végett, azért levágtam, ameddig felértem létráról.

Szóval, úgy gondolom, hogy a sikertelenségért Én Vagyok a felelős, nem a rendszer. :oops:

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.03.22. 19:23

Ma kapott egy szép új frizurát:
a5.jpg
a5a.jpg
Licuala grandis. Többen több helyen hibáztunk. szerencsére esetedben nem végzetes. Minden ami ez a tél adott az jó tanulópénz.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.22. 20:35

Lebuktam, tulajdonképpen egy nagy bokorpálmát szerettem volna. :lol:
A marháskodást félretéve.
Igen, és Sokunknak fájdalmas ez a tanítás. :(

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.03.22. 21:32

Ma kapott egy szép új frizurát:
a5.jpg
a5a.jpg
Viktor! Őszinte tisztelőd vagyok, s nagyra értékelem a szakértelmed, de ez a levéltrimmelésed nem igazán nyerte meg a tetszésemet. Én úgy hagytam volna a száradó szélű leveleket, természetesebb hatást keltettek volna, s amikor teljesen elszáradnak, csak akkor vágtam volna le nyelestül. Persze ízléseken a pofonok miatt nem érdemes vitatkozni. :P :lol: :lol: :lol:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.03.22. 21:38

A másikat úgy hagytam. Ott nem volt semmilyen "nyírhatnékom". :lol: Ennél is inkább a Saját megnyugtatásom volt a cél.


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég