Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Alpha
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.21. 08:06

Én is így indultam nekik. Szépen ki lettek szoktatva, a Nap fényéhez (levelek lecserélődtek). Évek alatt semmi fejlődés. Aztán "véletlenül" bent maradtak a félárnyékba (nem vittük ki a telelő helyükről) és határozottan látványos lett a fejlődés. Mint írtam azóta minden évben van virágzás is.
Mindezek után írtam, hogy saját tapasztalatom szerint.

Telegdi
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 09:28

Ezt gondoltam megosztom:

https://about-interiors.com/2018/07/01/ ... zoektocht/

Ez a holland csaj saját bevallása szerint kb. 70 euróért(!) vette ezt a növényt, mely 2.5 méter magas volt amikor megvette egy holland tenyészetből.
Ez egy Strelitzia R., én még ekkorát nem is láttam. Látszik a növény törzsén is, hogy nem fiatal, vagyis több éve kint lehetett ott a holland kertészetben.
Jó lenne egy ilyesmit kinevelnem az enyémből :shock:

Boni
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 10:13

Telegdi írta:Ezt gondoltam megosztom:

https://about-interiors.com/2018/07/01/ ... zoektocht/

Ez a holland csaj saját bevallása szerint kb. 70 euróért(!) vette ezt a növényt, mely 2.5 méter magas volt amikor megvette egy holland tenyészetből.
Ez egy Strelitzia R., én még ekkorát nem is láttam. Látszik a növény törzsén is, hogy nem fiatal, vagyis több éve kint lehetett ott a holland kertészetben.
Jó lenne egy ilyesmit kinevelnem az enyémből :shock:

Szia! Hogy érted azt,hogy "kint lehetett" ? :roll:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 10:46

Igazad van, jobban megfigyelve, felettük van valamilyen polikarbonát, vagy üveg tetőrendszer, az megszűri valamennyire a napfényt, de akkor is sokkal több fény éri őket ott láthatóan, mint mondjuk egy lakásban. Mégis állják a napfényt szemmel láthatóan, csavarodott leveleket nem nagyon látok a képen. Jó erősnek tűnnek.

Boni
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 11:28

Telegdi írta:Igazad van, jobban megfigyelve, felettük van valamilyen polikarbonát, vagy üveg tetőrendszer, az megszűri valamennyire a napfényt, de akkor is sokkal több fény éri őket ott láthatóan, mint mondjuk egy lakásban. Mégis állják a napfényt szemmel láthatóan, csavarodott leveleket nem nagyon látok a képen. Jó erősnek tűnnek.

Páratartalommal és fénnyel is játszadoznak( + táppal :lol: ) ott szerintem! ;) ( az is lehet,hogy még jobban árnyékolnak majd a nyáron)
Na igen,az enyémnek is felpödrődött egy levele ma reggelre,pedig a bambusz védelmébe és a juhar alá+ tópartra tettem ki.
Amit septiben megnéztem és észrevettem az az,hogy kicsit szárazabb volt reggel a földlabdája,mint szokott,tehát összefüggés lehet/van a cserépföld víztartalma és a felpödrődés között.
Nem akartam hideg vízzel stresszelni :D még munkába indulásom előtt,ezért majd este kap langyosat. :)

Telegdi
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 11:37

Megnéztem meteorológiai oldalakon , és nagyon alacsony kint hetek óta a páratartalom, 30 alá is lemegy időnként ,és még hajnalban is csak 50 -ig kúszik vissza mostanában. Ha reggel 5(!) percre kinyitom az ablakot résnyire, 55-ről 50-re! esik le a pára! 5 perc alatt.Az UV is extrém magas felénk,. most 8-as! Szóval, lehet a száraz levegő is okozhatja a felpöndörödést, megspékelve az erős UV sugárzással, és meg a szél is szárítja.

Boni
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 12:42

Telegdi írta:Megnéztem meteorológiai oldalakon , és nagyon alacsony kint hetek óta a páratartalom, 30 alá is lemegy időnként ,és még hajnalban is csak 50 -ig kúszik vissza mostanában. Ha reggel 5(!) percre kinyitom az ablakot résnyire, 55-ről 50-re! esik le a pára! 5 perc alatt.Az UV is extrém magas felénk,. most 8-as! Szóval, lehet a száraz levegő is okozhatja a felpöndörödést, megspékelve az erős UV sugárzással, és meg a szél is szárítja.

Persze,okozhatja a száraz levegő+ UV is ! ;) Nagyon érzékeny az UV-ra... volt úgy 8-) ,hogy (beszéltük itt a fórumon ;) ), ózonlyuk volt a kertem felett :lol: ,mert kiégette a levelét az erős napsütés. :mrgreen: Azóta tartom kinn félárnyékban.

Alpha
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.21. 13:29

Két apró megjegyzés a holland üvegházakkal kapcsolatban.
Az első, állandó hőmérséklet, páratartalom, állandó fényviszonyokért télen akár világítanak is, nyáron árnyékolnak. Igen határozottan szabályozott, a célkultúra részére optimalizált feltételekkel. Mert, úgy gazdaságos.
A másik, hogy a feltüntetett képeken virágtermelés folyik.
Magyarországon is van üvegházi kiültetésű tartás, az egyetemen és a középiskolai üvegházban is.
A tanultak alapján nem kedveli a gyökér bolygatását. (Bár erről más növényeknél is volt szó a tankönyvekben, és kiderítettük, hogy nem teljesen fedi a valóságot).
a7.jpg
S. reginea
a7.jpg (815.05 KiB) Megtekintve 323 alkalommal

A Saját kiültetett csoportunkat tavaly, az árnyékolóréteg cseréje alatt, szinte teljesen sikerült leégetnünk. Remélem, pár év és helyrejön ….

Telegdi
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 14:21

Ez a képen az előtérben egy Nicolai? Milyen magas a képen a növény?

Állítólag kint ha leég, akkor az új kint hozott levél már bírja az uv-t, de nem tapasztalatból írom, hanem egy netes videon mondta egy Nicolai fan.

Boni
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 14:37

Nálam az új,kinn hozott, gyengécske levele lett égett/ fekete/.

Alpha
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.21. 22:35

Telegdi írta:Ez a képen az előtérben egy Nicolai? Milyen magas a képen a növény?

Állítólag kint ha leég, akkor az új kint hozott levél már bírja az uv-t, de nem tapasztalatból írom, hanem egy netes videon mondta egy Nicolai fan.

Nem, az is reginea, csak az cserepes.
Van nicolai is, vele sokat bajlódom (magasabb, mint a telelőhelye, nyáron pedig tépi a szél a leveleket).

Telegdi
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.22. 10:58

Ott középen ami el van földbe ültetve milyen magas?
Köszi!

Telegdi
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.22. 10:59

Boni írta:Nálam az új,kinn hozott, gyengécske levele lett égett/ fekete/.

Nekem is van 1 levélen nagyobb fekete folt, és apró pontokban a levél szélén is folytatódik kb. 10 cm hosszan, azt hittem, hogy fekete penész vagy valamilyen gomba, de akkor lehet nekem is a nap égette ki...

Alpha
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.22. 21:40

Telegdi írta:Ott középen ami el van földbe ültetve milyen magas?
Köszi!

Durván 1.7 m.

Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”