Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.21. 08:06

Én is így indultam nekik. Szépen ki lettek szoktatva, a Nap fényéhez (levelek lecserélődtek). Évek alatt semmi fejlődés. Aztán "véletlenül" bent maradtak a félárnyékba (nem vittük ki a telelő helyükről) és határozottan látványos lett a fejlődés. Mint írtam azóta minden évben van virágzás is.
Mindezek után írtam, hogy saját tapasztalatom szerint.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 09:28

Ezt gondoltam megosztom:

https://about-interiors.com/2018/07/01/ ... zoektocht/

Ez a holland csaj saját bevallása szerint kb. 70 euróért(!) vette ezt a növényt, mely 2.5 méter magas volt amikor megvette egy holland tenyészetből.
Ez egy Strelitzia R., én még ekkorát nem is láttam. Látszik a növény törzsén is, hogy nem fiatal, vagyis több éve kint lehetett ott a holland kertészetben.
Jó lenne egy ilyesmit kinevelnem az enyémből :shock:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 10:13

Ezt gondoltam megosztom:

https://about-interiors.com/2018/07/01/ ... zoektocht/

Ez a holland csaj saját bevallása szerint kb. 70 euróért(!) vette ezt a növényt, mely 2.5 méter magas volt amikor megvette egy holland tenyészetből.
Ez egy Strelitzia R., én még ekkorát nem is láttam. Látszik a növény törzsén is, hogy nem fiatal, vagyis több éve kint lehetett ott a holland kertészetben.
Jó lenne egy ilyesmit kinevelnem az enyémből :shock:
Szia! Hogy érted azt,hogy "kint lehetett" ? :roll:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 10:46

Igazad van, jobban megfigyelve, felettük van valamilyen polikarbonát, vagy üveg tetőrendszer, az megszűri valamennyire a napfényt, de akkor is sokkal több fény éri őket ott láthatóan, mint mondjuk egy lakásban. Mégis állják a napfényt szemmel láthatóan, csavarodott leveleket nem nagyon látok a képen. Jó erősnek tűnnek.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 11:28

Igazad van, jobban megfigyelve, felettük van valamilyen polikarbonát, vagy üveg tetőrendszer, az megszűri valamennyire a napfényt, de akkor is sokkal több fény éri őket ott láthatóan, mint mondjuk egy lakásban. Mégis állják a napfényt szemmel láthatóan, csavarodott leveleket nem nagyon látok a képen. Jó erősnek tűnnek.
Páratartalommal és fénnyel is játszadoznak( + táppal :lol: ) ott szerintem! ;) ( az is lehet,hogy még jobban árnyékolnak majd a nyáron)
Na igen,az enyémnek is felpödrődött egy levele ma reggelre,pedig a bambusz védelmébe és a juhar alá+ tópartra tettem ki.
Amit septiben megnéztem és észrevettem az az,hogy kicsit szárazabb volt reggel a földlabdája,mint szokott,tehát összefüggés lehet/van a cserépföld víztartalma és a felpödrődés között.
Nem akartam hideg vízzel stresszelni :D még munkába indulásom előtt,ezért majd este kap langyosat. :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 11:37

Megnéztem meteorológiai oldalakon , és nagyon alacsony kint hetek óta a páratartalom, 30 alá is lemegy időnként ,és még hajnalban is csak 50 -ig kúszik vissza mostanában. Ha reggel 5(!) percre kinyitom az ablakot résnyire, 55-ről 50-re! esik le a pára! 5 perc alatt.Az UV is extrém magas felénk,. most 8-as! Szóval, lehet a száraz levegő is okozhatja a felpöndörödést, megspékelve az erős UV sugárzással, és meg a szél is szárítja.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 12:42

Megnéztem meteorológiai oldalakon , és nagyon alacsony kint hetek óta a páratartalom, 30 alá is lemegy időnként ,és még hajnalban is csak 50 -ig kúszik vissza mostanában. Ha reggel 5(!) percre kinyitom az ablakot résnyire, 55-ről 50-re! esik le a pára! 5 perc alatt.Az UV is extrém magas felénk,. most 8-as! Szóval, lehet a száraz levegő is okozhatja a felpöndörödést, megspékelve az erős UV sugárzással, és meg a szél is szárítja.
Persze,okozhatja a száraz levegő+ UV is ! ;) Nagyon érzékeny az UV-ra... volt úgy 8-) ,hogy (beszéltük itt a fórumon ;) ), ózonlyuk volt a kertem felett :lol: ,mert kiégette a levelét az erős napsütés. :mrgreen: Azóta tartom kinn félárnyékban.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.21. 13:29

Két apró megjegyzés a holland üvegházakkal kapcsolatban.
Az első, állandó hőmérséklet, páratartalom, állandó fényviszonyokért télen akár világítanak is, nyáron árnyékolnak. Igen határozottan szabályozott, a célkultúra részére optimalizált feltételekkel. Mert, úgy gazdaságos.
A másik, hogy a feltüntetett képeken virágtermelés folyik.
Magyarországon is van üvegházi kiültetésű tartás, az egyetemen és a középiskolai üvegházban is.
A tanultak alapján nem kedveli a gyökér bolygatását. (Bár erről más növényeknél is volt szó a tankönyvekben, és kiderítettük, hogy nem teljesen fedi a valóságot).
a7.jpg
S. reginea
a7.jpg (815.05 KiB) Megtekintve 8213 alkalommal
A Saját kiültetett csoportunkat tavaly, az árnyékolóréteg cseréje alatt, szinte teljesen sikerült leégetnünk. Remélem, pár év és helyrejön ….

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.21. 14:21

Ez a képen az előtérben egy Nicolai? Milyen magas a képen a növény?

Állítólag kint ha leég, akkor az új kint hozott levél már bírja az uv-t, de nem tapasztalatból írom, hanem egy netes videon mondta egy Nicolai fan.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.21. 14:37

Nálam az új,kinn hozott, gyengécske levele lett égett/ fekete/.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.21. 22:35

Ez a képen az előtérben egy Nicolai? Milyen magas a képen a növény?

Állítólag kint ha leég, akkor az új kint hozott levél már bírja az uv-t, de nem tapasztalatból írom, hanem egy netes videon mondta egy Nicolai fan.
Nem, az is reginea, csak az cserepes.
Van nicolai is, vele sokat bajlódom (magasabb, mint a telelőhelye, nyáron pedig tépi a szél a leveleket).

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.22. 10:58

Ott középen ami el van földbe ültetve milyen magas?
Köszi!

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.22. 10:59

Nálam az új,kinn hozott, gyengécske levele lett égett/ fekete/.
Nekem is van 1 levélen nagyobb fekete folt, és apró pontokban a levél szélén is folytatódik kb. 10 cm hosszan, azt hittem, hogy fekete penész vagy valamilyen gomba, de akkor lehet nekem is a nap égette ki...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.22. 21:40

Ott középen ami el van földbe ültetve milyen magas?
Köszi!
Durván 1.7 m.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.09.22. 13:39

Üdv mindenkinek!

Az idei évem eléggé furcsán alakult, vagy a szokatlan idei uv sugárzás, vagy nem tudom, de a szobai 30 féle növényem java része szinte semmit nem nőtt mostanáig, most meg kezdi mind tolni a leveleket... :?:

Volt egy gyönyörű 70 cm magas bokros csokrosinda, az 3 indán hozott tavasszal 30 kölyköt és több száz fehér virágot, majd ezek után pár hét alatt mind a 50-60 levelét eldobálta, tippem nincs miért, de egy másiknak levágtam még időben az indát, és megmaradt. Egy lándzsalevél tradenscantia szintén majdnem lekopaszodott, viszont hozott egy sarjat, ahogyan a csokrosinda is, a földből kinőtt 4-5 helyen, de biztos kell neki 2-3 év, mire ismét akkor lesz.

Egy Monstera idén egy levelet se hozott, télen 3-at, tegnap bújt ki idei első levele.

Egy Dracénám idén 3 levélig jutott, de azt is úgy, hogy 3 cm -re sikerült kitolnia, és száradtan mindet, egy széles zödlevelű Dracéna pedig az idei leveleit úgy hozta, hogy ilyen tarkásak lettek, mintha foltokban hipóval kenték volna be, én vírusra gondoltam, de ki tudja. Nem akarom én a korona miatt a csapvízre fogni, de áttértem a bolti desztvízre, és mintha kezdenének rendbe jönni. Ugyanígy egy Areca pálmám mind a 6 levelét leszárította, jelenleg a deszttel öntözés óta kezdi tolni az új levelét.

A Strelitzia R.-em pedig áprilistól(!) szeptemberig tolt egyetlen negyven pár centis levelet, most meg az abból jövő új levél két hét alatt nőtt 30cm-t.. Tisztára mintha hűvösebb szobában(23 fok) jobban nőnének, ez a meglátásom. A strelinek idén 3 levelét is le kellett vágnom, mert elszáradtak, elsárgultak, és nem régi, 1-2éves szép nagy levelek voltak. Sírtam, amikor levágtam azt a 36 cm-es levelet, amit pont a 36. születés napomra hozott, akkorra nevelte ki és az egyik legszebb levele volt, csíkokban smaragd zöldes. :( :lol:

És a lényeg, hogy ezzen a levélen és még jó páran tűszúrás méretű, nagyon apró, sűrűn elhelyezkedő barnás fekete foltok jelentek meg. Én nap égésre gondoltam, de mivel 1 éve küzdök légypapír, házi pók stb.-vel tripszek ellen, így azok is lehetnek az okozói. Fotóm nincs, de linkelek, ilyen a levél nálam is:

https://forum.index.hu/Article/viewArti ... openwith=3

Ez mitől van szerintetek, mi okozza?

Továbbá a levelek nagy részén a levél közepén végigfutó fehér csík alsó végétől szinte az összes levélen a csík elkezd ilyen sárgás színt felvenni, és lassan fut egyre feljebb a levél "hegyéig". Ez már pár hónaposan kinevelt leveleknél is jelentkezik. Ez mitől van? Én amiket látok fotókon, ott nincs a levélen ilyen sárgás csík. Egyszer hozott egy piros csíkú levelet, de a pirosas szín pár hónap alatt kifehéredett a levél közepén.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.09.23. 10:44

Fotóztam ma, ilyen a levél közepén a fehér csík, sárgás-szürkés, és fut fel lassan a tetejéig. Nem minden levélen van, de többsége ilyen:
DSC03052.jpg
DSC03052.jpg (851.74 KiB) Megtekintve 7060 alkalommal
A levél szélein pedig látható a sok apró fekete pont miatti szürkés elszíneződés.

A Strelitzia amúgy 3 év alatt 20 cm-t elvándorolt a töve a cserép közepétől egészen a cserép faláig, ellentétesen a fény irányával. Ebből talán arra lehet következtetni, hogy erős neki ott a fény, ami egy dupla ablakot nézve elég meglepő, mert lett volna ideje hozzászokni.

Itt pedig a Dracéna furcsa fehéres foltjai az új leveleken:
DSC03055.jpg
DSC03055.jpg (695.49 KiB) Megtekintve 7060 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.09.24. 08:53

Üdv mindenkinek!

Az idei évem eléggé furcsán alakult, vagy a szokatlan idei uv sugárzás, vagy nem tudom, de a szobai 30 féle növényem java része szinte semmit nem nőtt mostanáig, most meg kezdi mind tolni a leveleket... :?:
Az idei évben nálam se nagyon nőttek a kinti növények,palánták... néhány paprika maradt kicsike magonc,ugyanígy a hajnalkák is,a canna még most se virágzik... a paradicsom csak kb. 1 hete kezdett érni,pedig mindent időben kiültettem,locsoltam és ápoltam.
Hogy szobában is ez a helyzet nálad,ez igencsak fura. :roll:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.10.02. 00:26

Üdv mindenkinek!

Az idei évem eléggé furcsán alakult, vagy a szokatlan idei uv sugárzás, vagy nem tudom, de a szobai 30 féle növényem java része szinte semmit nem nőtt mostanáig, most meg kezdi mind tolni a leveleket... :?:

Volt egy gyönyörű 70 cm magas bokros csokrosinda, az 3 indán hozott tavasszal 30 kölyköt és több száz fehér virágot, majd ezek után pár hét alatt mind a 50-60 levelét eldobálta, tippem nincs miért, de egy másiknak levágtam még időben az indát, és megmaradt. Egy lándzsalevél tradenscantia szintén majdnem lekopaszodott, viszont hozott egy sarjat, ahogyan a csokrosinda is, a földből kinőtt 4-5 helyen, de biztos kell neki 2-3 év, mire ismét akkor lesz.

Egy Monstera idén egy levelet se hozott, télen 3-at, tegnap bújt ki idei első levele.

Egy Dracénám idén 3 levélig jutott, de azt is úgy, hogy 3 cm -re sikerült kitolnia, és száradtan mindet, egy széles zödlevelű Dracéna pedig az idei leveleit úgy hozta, hogy ilyen tarkásak lettek, mintha foltokban hipóval kenték volna be, én vírusra gondoltam, de ki tudja. Nem akarom én a korona miatt a csapvízre fogni, de áttértem a bolti desztvízre, és mintha kezdenének rendbe jönni. Ugyanígy egy Areca pálmám mind a 6 levelét leszárította, jelenleg a deszttel öntözés óta kezdi tolni az új levelét.

A Strelitzia R.-em pedig áprilistól(!) szeptemberig tolt egyetlen negyven pár centis levelet, most meg az abból jövő új levél két hét alatt nőtt 30cm-t.. Tisztára mintha hűvösebb szobában(23 fok) jobban nőnének, ez a meglátásom. A strelinek idén 3 levelét is le kellett vágnom, mert elszáradtak, elsárgultak, és nem régi, 1-2éves szép nagy levelek voltak. Sírtam, amikor levágtam azt a 36 cm-es levelet, amit pont a 36. születés napomra hozott, akkorra nevelte ki és az egyik legszebb levele volt, csíkokban smaragd zöldes. :( :lol:

És a lényeg, hogy ezzen a levélen és még jó páran tűszúrás méretű, nagyon apró, sűrűn elhelyezkedő barnás fekete foltok jelentek meg. Én nap égésre gondoltam, de mivel 1 éve küzdök légypapír, házi pók stb.-vel tripszek ellen, így azok is lehetnek az okozói. Fotóm nincs, de linkelek, ilyen a levél nálam is:

https://forum.index.hu/Article/viewArti ... openwith=3

Ez mitől van szerintetek, mi okozza?

Továbbá a levelek nagy részén a levél közepén végigfutó fehér csík alsó végétől szinte az összes levélen a csík elkezd ilyen sárgás színt felvenni, és lassan fut egyre feljebb a levél "hegyéig". Ez már pár hónaposan kinevelt leveleknél is jelentkezik. Ez mitől van? Én amiket látok fotókon, ott nincs a levélen ilyen sárgás csík. Egyszer hozott egy piros csíkú levelet, de a pirosas szín pár hónap alatt kifehéredett a levél közepén.
A leírtak tartási problémára engednek következtetni.
A Strlizia-knál is előfordul gyökérrothadás. Ilyenkor, a levelekből próbál túlélni (amíg van miből). Nézd meg kérlek, a földjét, ha lehetőséged van a cseréből kiemelve a gyökerét is! Gondolom a tartási körülmények jelentősen nem változtak a tavalyihoz képest.
Egy felszívódó hatásmechanizmusú gomba és rovarirtó koktél kúrával nem fogsz ártani a növényeidnek.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.10.04. 10:30

Nem ,semmit nem változott, évek óta ugyanúgy locsolom őket. Viszont kókuszrost földben van mindenem, és idén pár növénynél észrevettem, hogy a kókusz összeesett, szétporladt, betömörödött kissé. Ez eléggé meglepett, mert úgy reklámozzák, hogy egy újra hasznosítható, rugalmasságát megőrző közeg. És 3-3 év alatt összeesett, de volt olyan, amelyiknél eltűnt 10 cm a földből, ez most vagy az összeesés, vagy a növény építette magába nem tudom, de elég nagy fejtörést tud okozni, amikor összeesik a földje, és kiszedem, hogy átültessem, pótoljam a felső 10 cm-t, és döbbentem látom, hogy a 3 éves szépen megnőtt növénynek alig van gyökere...
Ezt a felszívódót elég belocsolni? A légyfogó szalag a tripszek ellen elég jó, tele lett 1 hét alatt velük.
A Streliből kijött locsolás után 2 soklábú vörös rovar gondolom százlábú, ez tehet kárt a gyökerében?

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.10.04. 12:22

Egy idősebb pálmával vagy szobanövénynél hogyan látszik, amikor már át kell ültetni? Nem hoz akkora leveleket, mint korábban? Ameddig lehet próbálom a nagyobb növényeket nem átültetni, mert nekem az a tapasztalatom, h. sokszor többet ártok neki az átültetéssel.


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég