Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.11.24. 22:29

Jájj akkor zenekart hívunk a fogadására! :lol:

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.11.24. 22:34

Mivel ez is banán-féle, gondolom ha netán virágzik, akkor utána megjelenhet "kölyök" is mellette nem? Mint a Musa -féléknél?
Egyébként ezt ha föld felett elvágom, mert valami miatt le kell csonkolni, akkor a csonkból nő ki új levél, vagy a törzs mellett jön egy új hajtás? Bocs ha hülyeséget kérdezek, de nem értek a banán félékhez.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.25. 08:18

Azt határozottam állítom, hogy nagyon nem szeretné, ha csonkolnád.
Viselkedésre nem a Musa-kkal hasonlítanám össze. Azok virágzás után elszárítják a virágot hozott áltörzset. A Strelitzia-k nem. A szárak visszavágását a "valódi banán félék" jól tűrik, mivel fűfélék.
A sarjasodás, a szaporodás/terjeszkedés egyik módja. Ha az "anyanövény" eléggé erős vagy, ha olyan sokk éri fogja létrehozni a másolatokat.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.11.25. 10:27

Azt határozottam állítom, hogy nagyon nem szeretné, ha csonkolnád.
Viselkedésre nem a Musa-kkal hasonlítanám össze. Azok virágzás után elszárítják a virágot hozott áltörzset. A Strelitzia-k nem. A szárak visszavágását a "valódi banán félék" jól tűrik, mivel fűfélék.
A sarjasodás, a szaporodás/terjeszkedés egyik módja. Ha az "anyanövény" eléggé erős vagy, ha olyan sokk éri fogja létrehozni a másolatokat.
Biztosan nem szeretné, de ha mondjuk egy nagyon lerottyant példányt kapok, és csonkolom akkor van esély, hogy kihajt? Vagy olyan mint a pálmák, hogy ha az új levelet kihúzom akkor annyi?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.25. 12:40

Eddig még nem jutottam a lefejezésig. Őszintén, nem is nagyon vágyom rá ...
Talán, a Chamaerops lehet az összehasonlítási alap ha pálmákkal szeretnéd.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.11.25. 14:36

Eddig még nem jutottam a lefejezésig. Őszintén, nem is nagyon vágyom rá ...
Talán, a Chamaerops lehet az összehasonlítási alap ha pálmákkal szeretnéd.
:)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.11.25. 15:04

Lehet nem jól fogalmaztam, de azért a pálmákkal példálóztam, mert mondjuk szerencsétlenül felborítom a szobába, és a pont új levele egyszerűen kitörik... Ekkor hoz máshol új levelet, vagy mindig csak a a legutolsó levélből nő tovább, és így megpusztul mint egy pálma? Értem, hogy a Chamaerops ha jól látom egy törzsből fűszerűen hozza a leveleket, de ennél meg a legújabb levélből jön. Vagy hoz régebbi levélből is új levelet?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.11.25. 17:19

Mivel ez is banán-féle, gondolom ha netán virágzik, akkor utána megjelenhet "kölyök" is mellette nem? Mint a Musa -féléknél?
Egyébként ezt ha föld felett elvágom, mert valami miatt le kell csonkolni, akkor a csonkból nő ki új levél, vagy a törzs mellett jön egy új hajtás? Bocs ha hülyeséget kérdezek, de nem értek a banán félékhez.
A strelitzia hajtása osztódik két felé, majd azok is két felé, így nő a telep. De hoz oldalsarjakat is.
A pálmáknál a lefejezés nem azt jelenti, hogy tőből kitörik egy levél, hanem az osztódó szövetből is visszavágunk pl. elfagyott, begombásodott pálmánál az egészséges részig. A chamaereops annyiból más, hogy az képes a tövéről sarjakat hozni, tehát a fő törzs pusztulása sem jelenti a pálma végét. A legtöbb pálmafaj viszont képtelen az elágazódásra, sarjasodásra, ott az üstök elvesztése valóban végzetes lehet.
A strelitziánál csak az elöregedett, száradó, megcsúnyult leveleket vágjuk le.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.11.25. 19:13

A strelitzia hajtása osztódik két felé, majd azok is két felé, így nő a telep. De hoz oldalsarjakat is.
A pálmáknál a lefejezés nem azt jelenti, hogy tőből kitörik egy levél, hanem az osztódó szövetből is visszavágunk pl. elfagyott, begombásodott pálmánál az egészséges részig. A chamaereops annyiból más, hogy az képes a tövéről sarjakat hozni, tehát a fő törzs pusztulása sem jelenti a pálma végét. A legtöbb pálmafaj viszont képtelen az elágazódásra, sarjasodásra, ott az üstök elvesztése valóban végzetes lehet.
A strelitziánál csak az elöregedett, száradó, megcsúnyult leveleket vágjuk le.
Tegyük fel leszárad ez az új levél, félúton, és elpusztul. Honnan fog új levél jönni?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.26. 04:40

Ha az osztódó rész is elpusztul, akkor csak a sarjasodás marad ( ha elég erős a rizóma).

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.11.26. 17:11

Ha az osztódó rész is elpusztul, akkor csak a sarjasodás marad ( ha elég erős a rizóma).
Értem, köszönöm.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.12.26. 12:48

Tisztelt Tagok! Először is szeretnék Békés Karácsonyt Kívánni mindenkinek, és Egészségben gazdag Új Évet!

A Strelitzia Reginae növényem szépen tolta az új levelét, már kb. meg is tudtam becsülni, hogy mekkora lesz majd, az biztos, hogy a többi levelétől mindenképpen nagyobb és szélesebb lesz, de ha még a kiperdülés után is hízik kicsit széltébe-hosszába a levéllemez, akkor még nagyobb lesz, mert ugye még a levél szárát is ki kell növesztenie.

A lényeg, hogy lemértem mérőszalaggal, már több mint egy hónapja tolja kifelé az új levelet, és szinte mm-re pontosan napi 5 mm-t nőtt. Egészen 5 nappal ezelőttig, amikor is elmentünk itthonról a családhoz Karácsonyozni, és ma hazatérve lemértem, semmit, egy árva mm-t nem jött ki, mintha valamiért elakadt volna a növésben. A szobában a hőfok max. 2-3 fokkal csökkenhetett, 17 fok körül van, és a függönyt is teljesen elhúztuk, amíg távol vagyunk legyen elég fény rájuk. Viszont utoljára november 10-én kapott bőséges öntözést, és kb. a talajréteg felső fele már teljesen száraz, viszont ha leások az aljáig, ott még jó vizes, nyirkos a föld. Ezért nem tudom, hogy miért akadt el a levél növése, talán már meg kellene öntöznöm? Eléggé parázok, mert kirothasztani sem szeretném, viszont az sem lenne jó, ha vizet szeretne, és emiatt a szép levelei részben megszáradnának... Csatolok egy képet, ez a mai állapot, itt tart a levele, de itt megakadt 5 napja. A talaj felső fele szó szerint olyan, mint amikor még nem oldom fel a kókuszrostot vízben, teljesen ki van száradva. Viszont a gyökerei leérnek majdnem a talaj aljáig, ahol meg ugye nyirkos..
DSC01824.jpg
DSC01824.jpg (758.8 KiB) Megtekintve 8689 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.12.26. 19:14

Kellemes ünnepeket Neked is!
A legkézenfekvőbb magyarázat, hogy nem figyeltél rá és elvesztette a lelkesedését vagy esetleg megsértődött, hogy Apa nem törődik vele. ;)
A marháskodást félretéve.
Ezen a ponton befejeződött a szövetek gyarapodása. Nálunk is kisebb leveleket nevelnek a telelőben, mint a növekedési időszakban.
Szerintem kisebb kárt teszel a növénnyel, ha száraz, mint ha túllocsolod. Mi is csak éppen nyirkosan tartjuk őket.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.12.26. 20:09

Viszont megállt a növekedése, és nem tolja felfelé a levelet, nem jön a szár-része. Ezért nem értem, miért nem folytatja a levél kitolást. Leállt az egész. A vízzel igazad lehet, azt terveltem ki, hogy tavaszig már nem fogom felülről locsolni, hanem a tálba öntök, és amit 10 perc alatt felszív, annyit kap. Így tavaszig kihúzza a föld alsó felébe felszívott vízzel. A kép kicsit torzít, mert jelenleg tényleg ez a legnagyobb levele amit hoz, már 20 centinél jár, a többi 18-nál nem nagyobb. Csakhát itt ezen a ponton behúzta a kéziféket valamiért. Lehet a napi lehelés hiánya okozta 5 napon át. :mrgreen:

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.12.30. 17:15

Alpha vagy más akinek évek óta van Strelitziája: Találkoztatok már olyan esettel, hogy egy félúton kifelé növő levél egyik napról a másikra megáll? Mi lehet az oka? Jelentős fény-hő eltolódás nem volt nálam, a vízre fogtam és tegnap adtam neki, de csak sima esővizet, táp nélkül. Elfogyott volna a táp a földből? Olyan hirtelen állt meg, hogy valami nagyon nem kerek nekem ebben a dologban. :roll: Lehet adnom kellene neki egy kis tápoldatot? Tudom, tél van ,de simán növekedett, a vitorla virág is bontja az új leveleit, 18 fok van a szobában. MA szép Napsütés is érte, megfigyeltem, végig cirógatta a Nap pár órán keresztül a leveleit, ahogy elhalad. Két hónapja simán hozza ezt a levelét, és eddig nem telt el olyan nap, hogy ne nőtt volna egy fél centit, de egy hete teljesen megállt. Ha lámpával belevilágítok a kicsit kiperdült levélbe, akkor látszik, hogy kb. hol a vége, és az még 5 centire benn van a törzsben. Létezik olyan, hogy beszorul? :roll: Vagy még a tápoldat hiányára tudok gondolni, de direkt nem adtam neki a tél miatt.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.12.31. 02:56

Kedves Imre!

Párszor már írtuk Neked, hogy nem kell "agyonbonyolítani" a növényeket. Értem én, hogy szeretnél, minél jobban kedvezni nekik. És ez rendjén is van. ;)
Viszont, az ő életciklusuk része a téli pihenés is, a Mi klímánkon. Teljesen normális dolog, hogy nem osztódnak a szövetek olyan mértékben mint a tenyészidőszakban. A Nap fényének beesési szöge (ereje), a besugárzás időtartalmának hossza, a külső hőmérséklet, mind befolyásolják ezt. Természetesen, be lehet "csapni" a növényeket mesterségesen megteremtett "nyárral" (fűtött helység, növényes világítás, tápozás). A kérdés, hogy megéri-e?
Nálunk most, merő kíváncsiságból, bentlakik a nappaliban egy dézsa murvafű. 21°C, napi 12 óra megvilágítás, heti egy locsolás. Amikor behoztuk, még egy bő hónapig folytatta a virágzást. Eddig az egyik takarásban telelt, tavaszra mindig felkopaszodott, most szépen hozza a friss hajtásokat.
Szóval nyugalom, a Természet tudja, mi a dolgok rendje! :mrgreen:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.01.06. 15:20

Ma kinyílt az első strelitzia virág a fűtött nappaliban. A régi nagy tő a telelőben van 10 fokon, annak leállt a növekedése.
IMG_6889.JPG
IMG_6889.JPG (605.38 KiB) Megtekintve 8577 alkalommal
IMG_6895.JPG
IMG_6895.JPG (593.15 KiB) Megtekintve 8577 alkalommal
IMG_6897.JPG
IMG_6897.JPG (638.9 KiB) Megtekintve 8577 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.01.06. 17:55

Laci,nagyon tetszik,szép virág,gratulálok. :)
Szedtél szét tövet,vagy ez nem a régiből lett szaporítva?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.01.06. 18:16

Laci,nagyon tetszik,szép virág,gratulálok. :)
Szedtél szét tövet,vagy ez nem a régiből lett szaporítva?
Szeptember közepén vettem, már akkor két virágszár volt rajta. Azóta nevel egy harmadikat is, de a legelső, legerősebb virágszár növekedése viszont leállt, nem értem, hogy miért. A középső, ami most kinyílt, folyamatosan növekedett, ezért is nem a telelőbe raktam.

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Atys » 2018.01.06. 18:47

Nagyon szép látvány Laci, gratulálok!


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég