Nem télálló kaktuszok

Tüskés csoport. Oszlopos, medvetalp, bokros, sivatagi, hegyvidéki, télálló, hidegházi, bármi, ami kaktusz.
Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.10.19. 19:59

[/attachment]karee"]Hali. Szerintetek az Opuntia Robusta gyümölcse ehető????
http://mattslandscape.com/detail/?plant ... %20robusta
Pontosan Így van. egyébként a legtöbb kaktusz termése ehető,amelyikek húsos terméshússal rendelkeznek, még a kis hosszúkás mammillaria termések is. Némelyiket meg kell pucolni, mert tüskés, némelyik fél fogunkra sem elég. Savanykás, édeskés ízük van, én nagyon sokfélét megkóstoltam.
Más: Nagy örömömre ma kinyílt az első echinocactus grusonii virág.Van még rajta 20 bimbó, de szerintem azok csak a telelőben, vagy csak tavasszal nyílnak ki.
IMG_6750.JPG
IMG_6751.JPG
IMG_6752.JPG
IMG_6753.JPG
IMG_6754.JPG
[/quote]
Köszi Laci, hogy nem felejtetted el! Gratulálok!

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.10.19. 20:19

Más: Nagy örömömre ma kinyílt az első echinocactus grusonii virág.Van még rajta 20 bimbó, de szerintem azok csak a telelőben, vagy csak tavasszal nyílnak ki.
Gratulálok Laci, és köszi a képeket!

karee
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2015.06.11. 22:39
Tartózkodási hely: Hajmáskér
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: karee » 2017.10.19. 20:46

Hali. Szerintetek az Opuntia Robusta gyümölcse ehető????
http://mattslandscape.com/detail/?plant ... %20robusta


Az enyém nem hasonlít az oldalon láthatóhoz, de lehet azért megkostolom :)
Csatolmányok
FB_IMG_1508438183953.jpg
FB_IMG_1508438183953.jpg (18.62 KiB) Megtekintve 11393 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.10.20. 13:37

Hali. Szerintetek az Opuntia Robusta gyümölcse ehető????
http://mattslandscape.com/detail/?plant ... %20robusta


Az enyém nem hasonlít az oldalon láthatóhoz, de lehet azért megkostolom :)
Két végét levágni, hosszában felhasítani, aztán kifordítani. A belső része ehető.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.10.24. 15:06

Bécsi botanikus kert edényestül voltak elásva az összkép nagyon jó lett.
036.jpg
036.jpg (248.49 KiB) Megtekintve 11381 alkalommal
037.jpg
037.jpg (175.4 KiB) Megtekintve 11381 alkalommal
039.jpg
039.jpg (174.66 KiB) Megtekintve 11381 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.10.24. 17:50

Bécsi botanikus kert edényestül voltak elásva az összkép nagyon jó lett.
036.jpg
037.jpg
039.jpg
Igen, ez nagyon igényes, látványos elrendezés!

karee
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2015.06.11. 22:39
Tartózkodási hely: Hajmáskér
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: karee » 2017.11.02. 00:33

Kurdilaci! köszönöm a segítséget. Amúgy ízre nem nagy szám, ráadásul több a mag mint a hús.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.11.02. 18:56

Kurdilaci! köszönöm a segítséget. Amúgy ízre nem nagy szám, ráadásul több a mag mint a hús.
:P Valóban nem nagy szám, ha a hazai gyümölcsökkel hasonlítod össze. Viszont kétség kívül kuriózum, s nem sok ember dicsekedhet saját , ehető kaktuszterméssel.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.12.07. 11:32

Sziasztok!

Tapasztalt kaktuszosoktól kérnék tanácsot! 2 hónapja félbevágtam több kaktuszt is, 10+ éveseket, mivel az alsó felük barna volt és eléggé aggasztóan néztek ki, gondoltam megújítom őket. Ez a sima nagy fehér virágú tömzsi kaktusz, a latin nevét nem tudom. 2 hétig szárítottam őket, majd sima porszáraz zeovit és föld keverékbe kissé belenyomva elültettem. Sajnos 3-at már kukázni kellett, mert pár hét alatt teljesen elrothadt, holott semmi vizet nem kapott. Ami fej nélküli volt, és gyökeres, az meg elkezdett a vágás helyén folyamatosan narancssárga színbe váltani, fehérpenész kíséretében. Fogalmam sincs mit rontottam el de a vágás helyén elkezdenek behorpadni, és fogynak elfele... Nem tudom menthető e még a 20 centi magas kaktusz, kiszedtem a zeolit keverékből és látom, hogy az is be van horpadva, alsó 2 centis részén el van puhulva és itt-ott penészes is...
Mit tegyek? Vágjam vissza amíg zöld részt nem kapok? És utána azt meddig szárítsam, hogy ne kezdjen el rothadni? Ami papír zacskóba száradt az is rothadni kezdett a vágás helyén, majd fokozatosan behorpadt, egy lyuk képződött a vágás helyén. Gyökér még véletlen sem látható belőlük.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.07. 18:24

Sziasztok!

Tapasztalt kaktuszosoktól kérnék tanácsot! 2 hónapja félbevágtam több kaktuszt is, 10+ éveseket, mivel az alsó felük barna volt és eléggé aggasztóan néztek ki, gondoltam megújítom őket. Ez a sima nagy fehér virágú tömzsi kaktusz, a latin nevét nem tudom. 2 hétig szárítottam őket, majd sima porszáraz zeovit és föld keverékbe kissé belenyomva elültettem. Sajnos 3-at már kukázni kellett, mert pár hét alatt teljesen elrothadt, holott semmi vizet nem kapott. Ami fej nélküli volt, és gyökeres, az meg elkezdett a vágás helyén folyamatosan narancssárga színbe váltani, fehérpenész kíséretében. Fogalmam sincs mit rontottam el de a vágás helyén elkezdenek behorpadni, és fogynak elfele... Nem tudom menthető e még a 20 centi magas kaktusz, kiszedtem a zeolit keverékből és látom, hogy az is be van horpadva, alsó 2 centis részén el van puhulva és itt-ott penészes is...
Mit tegyek? Vágjam vissza amíg zöld részt nem kapok? És utána azt meddig szárítsam, hogy ne kezdjen el rothadni? Ami papír zacskóba száradt az is rothadni kezdett a vágás helyén, majd fokozatosan behorpadt, egy lyuk képződött a vágás helyén. Gyökér még véletlen sem látható belőlük.
Igazából a vágás időzítése a gond. Várni kellett volna tavaszig, s akkor darabolni őket, majd két hét szárítás után homokban gyökereztetni szárazon. A kaktuszok törzsében van annyi nedvesség, amennyi a gyökeresedéshez kell, az ültető közeg viszont pont a penészedés, berothadás elkerülése miatt legyen végig porszáraz. Öntözni csak akkor kezdünk, mikor láthatóan megindul a csúcsi rész növekedése, s akkor van a kaktuszföldbe átültetés ideje is. Most annyit tudsz tenni, hogy ledarabolod a felpuhult, penészes részt, s fagymentes helyen (pl. spájzban) szabadon tárolod tavaszig, semmibe se ültesd el. Így is bizonytalan a sorsa, hiszen ilyenkor pihennek a kaktuszok, nincs kalluszosodás, gyökérképződés, legfeljebb a vágási felület parásodik, szárad be, de az már nem fog penészedni.

Imre
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2017.08.28. 12:07
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Imre » 2017.12.07. 19:14

Köszönöm a tanácsot! Akkor mondjuk 15 fok az már sok nekik tavaszig? Sajnos két véglet van itt, vagy kemény mínusz, vagy 10-15 fok és annál több...

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.07. 19:20

Köszönöm a tanácsot! Akkor mondjuk 15 fok az már sok nekik tavaszig? Sajnos két véglet van itt, vagy kemény mínusz, vagy 10-15 fok és annál több...
Jó a 15 fok, legfeljebb megfonnyad egy kicsit.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.24. 09:43

Virágzik a Crassula ovata, tévesen "majomkenyérfa"
IMG_6885.JPG
IMG_6885.JPG (912.77 KiB) Megtekintve 11112 alkalommal
IMG_6886.JPG
IMG_6886.JPG (720.75 KiB) Megtekintve 11112 alkalommal
IMG_6888.JPG
IMG_6888.JPG (778.67 KiB) Megtekintve 11112 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.12.24. 13:02

Virágzik a Crassula ovata, tévesen "majomkenyérfa"
IMG_6885.JPG
IMG_6886.JPG
IMG_6888.JPG
Szép!
Az enyém még nem elég idős a virágzáshoz.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.24. 13:51

Virágzik a Crassula ovata, tévesen "majomkenyérfa"
IMG_6885.JPG
IMG_6886.JPG
IMG_6888.JPG
Szép!
Az enyém még nem elég idős a virágzáshoz.
Nem csupán a kor számít, hanem az elhelyezés is. Az enyém 5-6 éve már virágzó korú példány, de tavaly télen nem volt rajta egyetlen virág sem, mert a tó mellett egy nagy dézsás főnix árnyékolta. Idén viszont a déli oldalon, tűző napon tartottam, csak dél körül vetett rá árnyékot a kenderpálma. Bepirosodtak a levelei, s most tele van bimbóval, virággal. Korábbi években is napon volt, s minden télen virágzott.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.12.25. 07:41

Igen tudom, hogy nem csak a kor számít. :) Az enyém is idén nyáron naposabb helyen volt, ami nem tetszett neki,a piros levelek után jött a felkopaszodás. Ősszel elég szépen helyre jött, sok levelet hozott.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.12.30. 22:41

Virágzik a Crassula ovata, tévesen "majomkenyérfa"
IMG_6885.JPG
IMG_6886.JPG
IMG_6888.JPG
Szép!
Az enyém még nem elég idős a virágzáshoz.
Nem csupán a kor számít, hanem az elhelyezés is. Az enyém 5-6 éve már virágzó korú példány, de tavaly télen nem volt rajta egyetlen virág sem, mert a tó mellett egy nagy dézsás főnix árnyékolta. Idén viszont a déli oldalon, tűző napon tartottam, csak dél körül vetett rá árnyékot a kenderpálma. Bepirosodtak a levelei, s most tele van bimbóval, virággal. Korábbi években is napon volt, s minden télen virágzott.
Az enyém 10 éves növény .Minden nyáron világos helyen van. A levelei is bepirosodnak. De még soha nem virágzott. :(

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.01.06. 08:06

Nem csupán a kor számít, hanem az elhelyezés is. Az enyém 5-6 éve már virágzó korú példány, de tavaly télen nem volt rajta egyetlen virág sem, mert a tó mellett egy nagy dézsás főnix árnyékolta. Idén viszont a déli oldalon, tűző napon tartottam, csak dél körül vetett rá árnyékot a kenderpálma. Bepirosodtak a levelei, s most tele van bimbóval, virággal. Korábbi években is napon volt, s minden télen virágzott.
Az enyém 10 éves növény .Minden nyáron világos helyen van. A levelei is bepirosodnak. De még soha nem virágzott. :(
Nem tudom, hogy pontosan mi váltja ki a virágzást. Én minden évben áprilistól október közepéig-végéig(a komolyabb fagyokig) a szabadban, tűző napon tartom, majd a telelőbe kerül, ahol 10 fok alatt , világos helyen van. December-januárban szokott virágozni. 2016-ban nyáron egy nagy pálma árnyékában volt, abban az évben nem is virágzott. Ezért gondolom, hogy a sok napfény és a hideg teleltetőhely is feltétele lehet a virágzásnak, s persze a kor is.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.01.13. 06:35

Kurdilaci! köszönöm a segítséget. Amúgy ízre nem nagy szám, ráadásul több a mag mint a hús.
Sziasztok!
Meg kell cáfoljam ezt, mert ha megérik, akkor igen finom lesz az íze(olyan igazi kaktuszfüge ízű, nem összekeveredő, a multiknál vett kényszer érlelt kaktuszgyümölcs ízével), az érést nem csak a gyümölcs színe jelzi, mert az még csak az érés kezdeti fázisa, meg kell puhuljon, és illatosnak is kell lennie, úgy érdemes megkóstolni, akkor egészen más! ;) :) :D
Kb 10 éve egy békéscsabai ismerős kertjében fügebokor nőtt, tele volt fügével, kínált minket, hogy kóstoljuk meg, mondanom sem kell, hogy éretlenek voltak, barnultak már, de még tejszerű folyadék folyt ki a gyümölcsszárból amint leszedtük a termést. Ízre szörnyű volt, akkor én is ezt gondoltam a hazai fügéről, hogy nálunk ehetetlenre érik, nem nagy szám az íze, a hazai gyümölcsök íze jobb nála, de amikor meg kóstoltam teljesen éretten, akkor egészen más lett a véleményem! :lol: u.i.: Amúgy ez az ismerős sem nagyon kóstolgatta szerintem a fügéjét, mert nem volt vele tisztában, hogy mikor érik a termése, olyan státusz szimbólum ként volt nála, hogy 'He, nekem van ilyenem, ismered?!', mert nem volt nagy kertész, csak jómódban él. :mrgreen:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.01.13. 06:47

Sziasztok!

Tapasztalt kaktuszosoktól kérnék tanácsot! 2 hónapja félbevágtam több kaktuszt is, 10+ éveseket, mivel az alsó felük barna volt és eléggé aggasztóan néztek ki, gondoltam megújítom őket. Ez a sima nagy fehér virágú tömzsi kaktusz, a latin nevét nem tudom. 2 hétig szárítottam őket, majd sima porszáraz zeovit és föld keverékbe kissé belenyomva elültettem. Sajnos 3-at már kukázni kellett, mert pár hét alatt teljesen elrothadt, holott semmi vizet nem kapott. Ami fej nélküli volt, és gyökeres, az meg elkezdett a vágás helyén folyamatosan narancssárga színbe váltani, fehérpenész kíséretében. Fogalmam sincs mit rontottam el de a vágás helyén elkezdenek behorpadni, és fogynak elfele... Nem tudom menthető e még a 20 centi magas kaktusz, kiszedtem a zeolit keverékből és látom, hogy az is be van horpadva, alsó 2 centis részén el van puhulva és itt-ott penészes is...
Mit tegyek? Vágjam vissza amíg zöld részt nem kapok? És utána azt meddig szárítsam, hogy ne kezdjen el rothadni? Ami papír zacskóba száradt az is rothadni kezdett a vágás helyén, majd fokozatosan behorpadt, egy lyuk képződött a vágás helyén. Gyökér még véletlen sem látható belőlük.
Szia Imre!
Gondolom valamilyen Echinopsis hibrid vagy faj lehet amiről írsz, érdemes ezt a gyökereztetést nyári időszakban végezni, a melegben jobban ered, a gombás betegségek sem nagyon hatnak akkor.
Vágd le a behorpadt részt, addig, hogy szép zöld legyen, lehet, és szárítsd be, pl egy radiátor tetején! Ha jól beszáradt akkor száraz de hűvös helyen egy dobozban érdemes tovább tárolnia levágott részt, majd májusban kezdeni a gyökereztetést, nem most!

A föld használata hiba volt, mert tele van mikroorganizmusokkal, inkább steril anyagot érdemes használni, mint a homokot(sütőben kisütni), vagy tiszta perlitet, majd sűrűn öntözni, de csak a nedvesen tartás a cél, az elején még azt is inkább hanyagolni, éppen hogy nedves legyen. Echinocereusokat így sikeresen gyökereztettem már!


Vissza: “Kaktuszok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég