Télálló kaktuszok

Tüskés csoport. Oszlopos, medvetalp, bokros, sivatagi, hegyvidéki, télálló, hidegházi, bármi, ami kaktusz.
Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.02.22. 12:59

Nekem sajnos a sötét "hűvös" pincében nekiiramodtak nőni úgyhogy kiraktam őket az erkélyre. Remélem nem tesz kárt benne a hideg. Elvileg hidegtűrő fajták. :roll:
Szia Imre1991!

Törd le azokat a hajtásokat, mert megnyúltak lesznek!
Ha nincs nedvesség a kaktuszod talajában, akkor a pincében sem szokott beindulni, teljesen szárazon kell tartani a télen!

Ádám
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2016.12.10. 12:33
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktusz

HozzászólásSzerző: Ádám » 2017.02.22. 21:50

Sziasztok.
Milyen semmitmondónak tűnik szegény Cylindropuntia imbricata a Cylindropuntia davisii mellett.
Előbbit istenítik, utóbbit sokan nem is tudják milyen jó télálló. Hiba!!!
Davisii balra, imbricata jobbra.
https://c2.staticflickr.com/8/7453/1650 ... 4659_k.jpg

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktusz

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.22. 22:32

Sziasztok.
Milyen semmitmondónak tűnik szegény Cylindropuntia imbricata a Cylindropuntia davisii mellett.
Előbbit istenítik, utóbbit sokan nem is tudják milyen jó télálló. Hiba!!!
Davisii balra, imbricata jobbra.
https://c2.staticflickr.com/8/7453/1650 ... 4659_k.jpg
Szia!
Nagyon jól néz ki a davisii, gratulálok hozzá!
Nincs véletlenül eladó belőle, ill. más kaktuszodból ?

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.22. 23:51

Mára nagyjából elolvadt a hó a kaktusz kerten is. Kíváncsi vagyok károsodtak e. Egyelőre csak el vannak színeződve, valamint dehidratáltak, de a profik biztos tudnak róluk véleményt mondani ennyiből is.

- Echinocereus triglochidiatus : a tetején lévő barnulás aggaszt.
20170222_120152.jpg
20170222_120152.jpg (309.95 KiB) Megtekintve 9566 alkalommal
20170222_120146.jpg
20170222_120146.jpg (242.63 KiB) Megtekintve 9566 alkalommal
-Cylindropuntia davisii : elvileg, de szerintem nem is hasonlít Ádám davisii kaktuszára. :-S
20170222_120319.jpg
20170222_120319.jpg (316.75 KiB) Megtekintve 9566 alkalommal
- Opuntia polyacantha v. rufispina : ezzel talán nem lesz probléma.
20170222_120401.jpg
20170222_120401.jpg (269.74 KiB) Megtekintve 9566 alkalommal
- Cylindropuntia stanlyi var parishii : Norbitól származó egyed, bízom benne, hogy túléli, a többi része még mindig a hó alatt van sajnos.
20170222_120427.jpg
20170222_120427.jpg (253.13 KiB) Megtekintve 9566 alkalommal

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.22. 23:52

- Opuntia fragilis v. denudata : ez úgy tűnik bírja a fagyokat
20170222_120449.jpg
20170222_120449.jpg (245.57 KiB) Megtekintve 9570 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.23. 08:08

Gábor a stanleynak nem láttam sérülést nálam a davisi is jobban telelt mint az elmúlt csapadékos teleken. A davisii évről évre lesz egyre szebb és lesznek feltűnőek a tüskék. A katuszokkal egyenlőre nem foglalkoztam, mert elvileg ennél zordabb telet is el kell viselniük. Amennyiben valami kimegy legalább tudjuk, hogy nem ide való. Itt is szelektálni kell, és jelen állás szerint várni ameddig elindulnak.

Ádám
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2016.12.10. 12:33
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Ádám » 2017.02.23. 09:53

Szia Liga.
Cylindropuntia davisii-d van. Ez biztos, csak valóban kell neki néhány év hogy elkezdjen brutális töviseket nevelni. Nekem van még sok kicsi davisii dugvány habarcsládában. Esetleg nem szoktál errefelé járni?

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2017.02.23. 10:19

Nekem sajnos a sötét "hűvös" pincében nekiiramodtak nőni úgyhogy kiraktam őket az erkélyre. Remélem nem tesz kárt benne a hideg. Elvileg hidegtűrő fajták. :roll:
Szia Imre1991!

Törd le azokat a hajtásokat, mert megnyúltak lesznek!
Ha nincs nedvesség a kaktuszod talajában, akkor a pincében sem szokott beindulni, teljesen szárazon kell tartani a télen!
Kaptak egyszer vizet mert az egyik teljesen össze volt fonnyadva. Nem kellet volna.... :roll: De ha letöröm fogy még idén hajtani?

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.23. 13:12

Gábor a stanleynak nem láttam sérülést nálam a davisi is jobban telelt mint az elmúlt csapadékos teleken. A davisii évről évre lesz egyre szebb és lesznek feltűnőek a tüskék. A katuszokkal egyenlőre nem foglalkoztam, mert elvileg ennél zordabb telet is el kell viselniük. Amennyiben valami kimegy legalább tudjuk, hogy nem ide való. Itt is szelektálni kell, és jelen állás szerint várni ameddig elindulnak.
Köszönöm a válaszodat!
Egyet értek veled a természetes szelekcióval kapcsolatban. Nem fogok ilyen 10-20cm-es kaktusz/agavekat fűteni.
Szia Liga.
Cylindropuntia davisii-d van. Ez biztos, csak valóban kell neki néhány év hogy elkezdjen brutális töviseket nevelni. Nekem van még sok kicsi davisii dugvány habarcsládában. Esetleg nem szoktál errefelé járni?
Köszönöm a megnyugtató választ Ádám! Örülök, ha valóban davisii-m van, ezek szerint fiatalon még nem hozzák annyira a fajtára jellemző jegyeket.
Sajnos nem járok felétek, de a posta elhoz mindent.
Esetleg, ha lenne valamilyen yuccádból, kaktuszodból vagy szaporítás/szártag/sarj akkor kérlek írj már egy listát, mert szívesen vásárolnék belőlük!

Sőt úgy látom, hogy Unartis is át fogja alakítani a kertjét, ha lenne eladó szártag írhatna ő is egy listát!

Annyira megtetszett a tavaly beültetett kísérleti kaktusz/yucca/agave kert, hogy idén 36 m2-rel szeretném bővíteni. Rózsák mennek szukkulensek jönnek ! :P

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.23. 13:27

Szeretném megkérdezni, hogy cylindropuntia echinocarpa is később veszi fel a fajtára jellemző külső jegyeket? A 2. képen a hirdetésben a szaporítások nem olyan sárga színűek, mint az anyatő. Vagy a szürkés/ezüstösebb növény lehet az anyatő ? De akkor az a szép aranysárga milyen kaktusz?
http://www.egzotikuskerteszet.hu/hu/ter ... 8&vmcchk=1

Ádám
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2016.12.10. 12:33
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Ádám » 2017.02.23. 21:22

Liga.
Pontosabban fajra jellemző, és nem fajtára. Tényleg ne vedd kioktatásnak, csak jó szándékból írom.
Amikor az ember nemesít (növény) vagy kitenyészt (állat), az a fajta. :geek: ;)
Pl. érdi bőtermő, mopsz.
Az a baj, hogy a jukkákból és agávékból még/már nincs szaporulatom, de az egzotikuskertészettől olyan 10-20 e forintból azért össze lehet válogatni ígéretes növényeket. Először el kell döntened, hogy pontosan milyen sziklakertet szeretnél. Mennének bele esetleg Echinocereus-ok is?

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.23. 23:42

Liga.
Pontosabban fajra jellemző, és nem fajtára. Tényleg ne vedd kioktatásnak, csak jó szándékból írom.
Amikor az ember nemesít (növény) vagy kitenyészt (állat), az a fajta. :geek: ;)
Pl. érdi bőtermő, mopsz.
Az a baj, hogy a jukkákból és agávékból még/már nincs szaporulatom, de az egzotikuskertészettől olyan 10-20 e forintból azért össze lehet válogatni ígéretes növényeket. Először el kell döntened, hogy pontosan milyen sziklakertet szeretnél. Mennének bele esetleg Echinocereus-ok is?
Dehogy veszem ! Örülök, hogy helyesbítettél! Még nem ismerem a szukkulenseket, ezért is töltöttem fel képeket róluk, hogy hátha ti szakavatott szemmel már látjátok, ha valamelyiknek vége van.
Egyébként én úgy értettem, hogy a:
faj= cylindropuntia
fajta= echinocarpa vagy pl imbricata (mint a fajon belüli másik növény)
Bocsánat, ha hülyeséget írtam!
Csatolom a növények rendszertani felosztását, hátha más is tanul belőle:
rendszertan.PNG
rendszertan.PNG (99.92 KiB) Megtekintve 9544 alkalommal
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Faj )

Egyébként szerinted a cylindropuntia echinocarpa szártag az olyan aranysárga lesz, mint a képen vagy inkább a másik halványabb sárga?

Azért is lenne jó tőletek vásárolni, mert olyan növényekről származnának a szártagok amik már hazai klímán bizonyítottak, nem pedig import meg ki tudja honnan beszerzett növények. A listát azért írtam, mert a nevekre rákeresve tudnék dönteni, hogy tetszik e egyáltalán az adott növény vagy sem. Igazából a 36 m2-re egy agavekból, yuccacból és kaktuszokból álló vegyes ágyást szeretnék. Opuntiakkal és Echinocereusokkal vegyesen. Unartis kaktusz kertjében is van minden, így ami megtetszik azt ültetném.

Ádám
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2016.12.10. 12:33
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Ádám » 2017.02.24. 06:36

Szia Liga.
Pontosabban:
Nemzetség=Cylindropuntia
Faj=imbricata
A fajtát itt most felejtsd el. Megpróbálom egyszerűbben elmagyarázni.
Amiket a természet "létrehoz", az kizárólag csak faj lehet. Nincs benne az ember keze. Ott van pl. a Yucca gloriosa. Azt mondják, hogy a Yucca aloifolia és a Yucca filamentosa természetes hibridje, és így egy új faj jött létre, a Yucca gloriosa.
Vagy ott van a Yucca schottii. Nem véletlenül van néha az "x" betű is az elnevezésében, ami elárulja hogy hibridről lehet szó.
Itt leírja, miszerint a Yucca baccata és a Yucca madrensis vélhetően kereszteződhettek a természetbem, és így egy új faj jött létre.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Yucca_×_schottii
A fajta viszont olyan növény, amit az ember direkt, célzottan nemesített ki, hozott létre. Ilyen a Yucca color guard, golden sword, ivory tower, bright edge, bright star, banana split stb. Ezeket nem a természet hozta létre, hanem az ember. Tehát a fajtákban (legyen az állat, növény) mindig az ember keze van a dologban, senki másé.

A sziklakertet előtte nagyon meg kell tervezni. Unartis Zolinál elég nagyok a méretek, így ott tudja vegyíteni a nagyobbakat a kisebbekkel. Nálam a sziklakertben direkt külön vannak a bokorkaktuszok a jóval kisebb Echinocereus, Escobaria fajoktól. Idővel ráárnyékolhatnak, így nem várt meglepetések érhetnek. Külön, nemzetségek szerint kellene beültetned a kertet. Debreczy Zsolt is ezt tanácsolja a könyvében. Inkább távolabb a nagyobbra növő fajokat. A Cylindropuntia echimocarpa-t felejtsd el mint télálló növény, hacsak nincs esetleg egy fóliád, mert ott talán sikeresen átteleltetheted, de a szabad ég alatt, fedetlenül gyakorlatilag kizárt. Az itt a legnagyobb gond, hogy az Ecinocereus-okból minimum 3, de inkább 5 éves növényt ajánlott kitelepíteni. Nekem ebben nagyon nagy segítségem van a makói Benke Péter személyében. Tőle tényleg megbízhatóan vásárolhat az ember. Kint teleltek a kertben ugyanazon élőforma, különböző méretekben, és a 2-3 éves magoncok csont nélkül kifagytak, viszont az 5 évesnél idősebbek egy sem. Ez mindent elmond a télállóság fogalmáról. Jó, most biztosan kellett hozzá ez a 32 éve nem látott negatív, januári minimum is.
http://met.hu/omsz/OMSZ_hirek/index.php?id=1778

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.24. 06:57

Gábor szerintem az opuntiákat ne nagyon erőltesd. Javaslom a kaktuszkert széléből néhány helyen csípjél le egy másfél méteres sávot és telepítsél kísérőnövényt. Egyes cylindropuntiak (pl stanley) idővel akár egy négyzetmétert is elfoglalhatnak. Hesperaloe esetleg egy télálló nolina kis termetű jukkák, agavék, amennyiben mindegyiknek figyelembe veszed a térigényét, hamar megtöltöd a területet. Az echinocersusokkal lesz a legkevesebbek gondod illetve a escobariák is ide tartozna, gyakorlatilag évek múlva is úgy átültethetőek, hogy észre sem veszik.

Ádám
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2016.12.10. 12:33
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Ádám » 2017.02.24. 19:06

Sziasztok.
Echinocereus coccineus vagy Echinocereus triglochidiatus telepet messzemenően nagyobb kihívás megnevelni, mint egy medvetalpat. Ilyen értelemben mondjuk egy 10 éves Echinocereus sokkal "értékesebb", mint egy hasonló korú Opuntia. Gondolom ez most így hülyén hangzik, de egyszerűen nem tudnak növekedésben egymással versenyezni. Más kategória mindkettő. Újabban tesztelek 3 féle Echinocereus triglochidiatus var. mojavensis f. inermis formát is, és sikerült egy merőben másabb habitusút találni az egzotikustól. Ez egy jóval erőteljesebb növekedésű típus lehet, mint az előzőek. Ez mindenféleképpen bíztató. Sikeresen áttelelt ezen a minden tekintetben "vízválasztó" télen.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktusz

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.03.04. 04:01

Sziasztok.
Milyen semmitmondónak tűnik szegény Cylindropuntia imbricata a Cylindropuntia davisii mellett.
Előbbit istenítik, utóbbit sokan nem is tudják milyen jó télálló. Hiba!!!
Davisii balra, imbricata jobbra.
https://c2.staticflickr.com/8/7453/1650 ... 4659_k.jpg
Szia Ádám!
Ezen a kép nem adja vissza az élénk sárga színét, gondolom a fényviszonyok miatt, mert az is valami fantasztikus!
Nekem is az egyik kedvenc Cylindropuntiam a C. davisii, az imbritana teljesen igénytelen klímánkon, valaki arra is rá tud csodálkozni, érthető.
Tavaly nálam a davissi, sajnos sérült, mert volt néhány esős téli nap, nem olyan szép tömött, mint a Tied amihez gratulálni tudok! :)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.03.04. 04:13

Mára nagyjából elolvadt a hó a kaktusz kerten is. Kíváncsi vagyok károsodtak e. Egyelőre csak el vannak színeződve, valamint dehidratáltak, de a profik biztos tudnak róluk véleményt mondani ennyiből is.

- Echinocereus triglochidiatus : a tetején lévő barnulás aggaszt.

-Cylindropuntia davisii : elvileg, de szerintem nem is hasonlít Ádám davisii kaktuszára. :-S


- Opuntia polyacantha v. rufispina : ezzel talán nem lesz probléma.

- Cylindropuntia stanlyi var parishii : Norbitól származó egyed, bízom benne, hogy túléli, a többi része még mindig a hó alatt van sajnos.
Szia Liga!

Ha az egész kifakult és barnul akkor van gond, nálam most ahogy a napokban néztem 3 db. E. coccineus adta meg magát. De egy ilyen hosszan tartó hideg után, nem is csodálkozom rajta.
A képen az cylindropuntia davisii, csak juvenilis szártagja ilyen, amikor el kezd fejlődni, utána már a megszokott tövises szártagokat fogja növeszteni!
A polyacantha mindent bír, hiszen a mi klímánkhoz hasonlón él! Igazi csapadékos mérsékelt-övi kaktusz.
Cylindropuntia stanlyinek a csapadékos téllel van a baja ezt szerintem bírnia kellett.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.03.04. 04:23

Gábor a stanleynak nem láttam sérülést nálam a davisi is jobban telelt mint az elmúlt csapadékos teleken. A davisii évről évre lesz egyre szebb és lesznek feltűnőek a tüskék. A katuszokkal egyenlőre nem foglalkoztam, mert elvileg ennél zordabb telet is el kell viselniük. Amennyiben valami kimegy legalább tudjuk, hogy nem ide való. Itt is szelektálni kell, és jelen állás szerint várni ameddig elindulnak.
Szia Norbi!

Az idei rendkívüli tél meghúzta a határvonalat, de, kaktuszos ismerősömmel beszéltük, hogy olyan idős biztosan telelő növények is tönkrementek, amelyek hasonlóan hosszú hideg időszakokat átvészeltek korábban, ezért vetődött fel a biológia öregedés lehetősége.
Tehát lehet bővíteni a palettát, mert egy véletlen fellépő negatívumok együttese okozhatott pusztulást máshol meg vígan túlélte ugyan az a klón!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.03.04. 04:33

Szeretném megkérdezni, hogy cylindropuntia echinocarpa is később veszi fel a fajtára jellemző külső jegyeket? A 2. képen a hirdetésben a szaporítások nem olyan sárga színűek, mint az anyatő. Vagy a szürkés/ezüstösebb növény lehet az anyatő ? De akkor az a szép aranysárga milyen kaktusz?
http://www.egzotikuskerteszet.hu/hu/ter ... 8&vmcchk=1
Az előbb említett kaktuszos ismerősöm, két vagy három évvel ezelőtt egy német oldalról rendelt három C. echinocarpa formát. eddig jól elvoltak nála, idén mind kiment neki.Volt egy szép sárga tövisű változat, volt fehér tövisű változatból kettő típus. ősszel kaptam dugványokat róla, az egyik változat, az ablakban száraz helyen szétfagyott nálam is idén télen. De, lehet, hogy a többi is így járt :evil:
Van egy fehér változatom nem ebből a forrásból, iszonyú lassan nő, de meg van, a napokban néztem, kisebb mint egy törpe formájú C. whipplei. de legalább az él!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.03.04. 04:35

- Opuntia fragilis v. denudata : ez úgy tűnik bírja a fagyokat
Ez mindent bír, ebben nem fogsz csalódni! ;)


Vissza: “Kaktuszok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég