Nem télálló agávék

A sivatag ékkövei. Sarjadzók, magányosak, kicsik, óriások, trópusiak, télállók.
Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.12. 20:07

Szegénynek harangoztak... :twisted: :( kint felejtett agave americana. Szerintetek esély a túlélésre ? :lol: 0,1%
Mihu98!
Szerintem ez még nem ártott meg neki, -12 c° egy rövid ideig bírni szota.
Mi lett vele?

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.12. 20:09

Mára teljesen kiengedett az agávém. Érdekes módon nem omlott össze, pedig arra számítottam. Nem állítom, hogy túlélheti a telet, de azért érdekes, hogy mennyire szívós mindenféle takarás nélkül.Az első képen behavazva, csonttá fagyva, a második a mai állapot.
IMG_2526.JPG
IMG_2559.JPG
Szia laci!

A variegata tapasztalatom szerint -5 c°alatt elfagy, ha ez nem történt meg akkor a ház védte, és nem volt olyan hideg. Amúgy pont ezért számolom én is fel a bentiek tartását, mert nincs nagy telelő helyünk :roll: .

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.01.12. 21:16

Mára teljesen kiengedett az agávém. Érdekes módon nem omlott össze, pedig arra számítottam. Nem állítom, hogy túlélheti a telet, de azért érdekes, hogy mennyire szívós mindenféle takarás nélkül.Az első képen behavazva, csonttá fagyva, a második a mai állapot.
IMG_2526.JPG
IMG_2559.JPG
Szia laci!

A variegata tapasztalatom szerint -5 c°alatt elfagy, ha ez nem történt meg akkor a ház védte, és nem volt olyan hideg. Amúgy pont ezért számolom én is fel a bentiek tartását, mert nincs nagy telelő helyünk :roll: .
Szia Zoli!
Valóban nem mértem meg a hőmérsékletet közvetlenül az agávénál, s 1-2 fokot jelenthetett a ház védelme is. Viszont mértem az előkertben -11 fokot, s mértem minimax hőmérővel -6 fokot az agávé mellett álló teljesen zárt polikarbonát ház belsejében, ami viszont legalább 3-4 fokot jelent pluszban az alatta levő pálmáknak.Ráadásul az agávé csapadékvédelmet sem kapott, ráfagyott az eső, hó, mára engedett ki teljesen. Véleményem szerint -9 fokot egészen biztosan kapott. Ez persze nem bizonyít semmit, csak érdekesség, kísérletezés. Hosszú még a tél.

Avatar
Mihu98
Hozzászólások: 207
Csatlakozott: 2015.04.23. 19:59
Tartózkodási hely: Debrecen
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Mihu98 » 2016.01.13. 20:07

Szegénynek harangoztak... :twisted: :( kint felejtett agave americana. Szerintetek esély a túlélésre ? :lol: 0,1%
Mihu98!
Szerintem ez még nem ártott meg neki, -12 c° egy rövid ideig bírni szota.
Mi lett vele?
Hát még tartja magát de nem fűzök hozzá sok reményt... :/

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.19. 17:35

Mára teljesen kiengedett az agávém. Érdekes módon nem omlott össze, pedig arra számítottam. Nem állítom, hogy túlélheti a telet, de azért érdekes, hogy mennyire szívós mindenféle takarás nélkül.Az első képen behavazva, csonttá fagyva, a második a mai állapot.
IMG_2526.JPG
IMG_2559.JPG
Szia laci!

A variegata tapasztalatom szerint -5 c°alatt elfagy, ha ez nem történt meg akkor a ház védte, és nem volt olyan hideg. Amúgy pont ezért számolom én is fel a bentiek tartását, mert nincs nagy telelő helyünk :roll: .
Szia Zoli!
Valóban nem mértem meg a hőmérsékletet közvetlenül az agávénál, s 1-2 fokot jelenthetett a ház védelme is. Viszont mértem az előkertben -11 fokot, s mértem minimax hőmérővel -6 fokot az agávé mellett álló teljesen zárt polikarbonát ház belsejében, ami viszont legalább 3-4 fokot jelent pluszban az alatta levő pálmáknak.Ráadásul az agávé csapadékvédelmet sem kapott, ráfagyott az eső, hó, mára engedett ki teljesen. Véleményem szerint -9 fokot egészen biztosan kapott. Ez persze nem bizonyít semmit, csak érdekesség, kísérletezés. Hosszú még a tél.
Tavasszal kiderül minden, én már mint korábban írtam végeztem a nem télállókkal! Szépek szépek, de a beszállításuk egyre körülményesebb! Idén még bent telelnek, jövőre viszont túladok rajtuk. :roll:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.01. 13:03

Vége az agávémnak. Kifehéredett, megpuhult, összerogyott. -12 fok volt nálunk a leghidegebb, de a házfal és a déli fekvés védelme miatt csak -8-10 fokot kaphatott. Én -8 fokban húznám meg a télállósága határát.
IMG_2574.JPG
IMG_2574.JPG (940.18 KiB) Megtekintve 8255 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.02.01. 13:13

Sajnos ez várható volt. Nálam is ugyanígy viselkedett néhány éve, amíg hideg volt úgy nézett ki minden rendben van, aztán az első felmelegedés után pár nappal hirtelen összeomlott, elzselésedett az összes levele. :(
Szerintem a variegata nagyjából -7°C-ig bírja, de nem tartós fagyban, az alapváltozat se tud -9°C-nál sokkal többet, főleg ha hosszabb ideig folyamatosan fagypont alatt van a hőmérséklet.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.02.01. 15:08

Néhány téli sérülés már látszodik a növényeken. Nálam az egyik agave neomexicana biztos hogy kuka fehér foltos a levele és mozog a közepe, csapadékra érzékeny rossz szelekció. A többi agave jól néz ki de meg kell várni a tartós tavaszi időt. Laci ott a levelénél van még két agave azok rendben vannak?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.01. 16:08

Igen a két kis agávé teljesen rendben van a tövénél, de azok más műfajba tartoznak, télálló agávék.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.06. 04:09

Néhány téli sérülés már látszodik a növényeken. Nálam az egyik agave neomexicana biztos hogy kuka fehér foltos a levele és mozog a közepe, csapadékra érzékeny rossz szelekció. A többi agave jól néz ki de meg kell várni a tartós tavaszi időt. Laci ott a levelénél van még két agave azok rendben vannak?
Norbi!

Sarjadhat a talajból, nálam utahensis csinálta ezt a tavaly előtti extrém csapadékos (2014-es) nyár utáni télen. tavaly a talajból kis agávé sarjak törtek fel!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára unartis 2016.02.06. 04:20-kor.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.06. 04:18

Igen a két kis agávé teljesen rendben van a tövénél, de azok más műfajba tartoznak, télálló agávék.
Laci!

Sajnálom a veszteségedet, de a természetes szelekció így működik! Mint írtam korábban, nincs kedvem nem télállókkal vergődni, minden évben ki-be vinni, és ráadásul egyre nagyobb gond az elhelyezésük, mert közben nőnek is, tavaly azzal fogtam vissza a kétféle A. americana-m fejlődését, hogy tiszta homokba ültettem egy cserépbe, így nem nőttek annyit a múlt nyáron, idén túladok rajtuk.
A szőlőbe kitelepített példányokat ellopták, aminek nem örültem, mert így neomexicanat mostanság nem fogok ki telepíteni(az A. americanakal teszteltem, hogy mennyire kelti fel az érdeklődést egy agávé, sajnos kapós volt), ha még megszabadított egy teleltetés gondjától akkor is bosszant ez a fajta tulajdonszerzés :evil: !

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.06. 07:06

Igen a két kis agávé teljesen rendben van a tövénél, de azok más műfajba tartoznak, télálló agávék.
Laci!

Sajnálom a veszteségedet, de a természetes szelekció így működik! Mint írtam korábban, nincs kedvem nem télállókkal vergődni, minden évben ki-be vinni, és ráadásul egyre nagyobb gond az elhelyezésük, mert közben nőnek is, tavaly azzal fogtam vissza a kétféle A. americana-m fejlődését, hogy tiszta homokba ültettem egy cserépbe, így nem nőttek annyit a múlt nyáron, idén túladok rajtuk.
A szőlőbe kitelepített példányokat ellopták, aminek nem örültem, mert így neomexicanat mostanság nem fogok ki telepíteni(az A. americanakal teszteltem, hogy mennyire kelti fel az érdeklődést egy agávé, sajnos kapós volt), ha még megszabadított egy teleltetés gondjától akkor is bosszant ez a fajta tulajdonszerzés :evil: !
Teljesen igazad van Zoli, nekem is ezt kellene tennem, hiszen a teleltetőhelyem egyre szűkebb.Persze túladni, sőt elajándékozni sem egyszerű ezeket a méretes nem télálló agávékat. Ahogy nőnek a télállók, úgy ritkítom a teleltetést igénylő fajok számát.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.02.06. 20:43

Néhány téli sérülés már látszodik a növényeken. Nálam az egyik agave neomexicana biztos hogy kuka fehér foltos a levele és mozog a közepe, csapadékra érzékeny rossz szelekció. A többi agave jól néz ki de meg kell várni a tartós tavaszi időt. Laci ott a levelénél van még két agave azok rendben vannak?
Norbi!

Sarjadhat a talajból, nálam utahensis csinálta ezt a tavaly előtti extrém csapadékos (2014-es) nyár utáni télen. tavaly a talajból kis agávé sarjak törtek fel!
Ez már sarjadt mert az anyatő is kirohadt, gondoltam a sarjak itthoni klímán megedződnek. Nem edződtek meg egyébként elég zöldes levelű.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.08. 04:41

Norbi!
Sarjadhat a talajból, nálam utahensis csinálta ezt a tavaly előtti extrém csapadékos (2014-es) nyár utáni télen. tavaly a talajból kis agávé sarjak törtek fel!
Ez már sarjadt mert az anyatő is kirohadt, gondoltam a sarjak itthoni klímán megedződnek. Nem edződtek meg egyébként elég zöldes levelű.
Direkt megnéztem a tavaly kirothadt utahensis sarjait, azoknak láthatóan semmi bajuk, mert nem puhák, viszont van egy tövem aminek a külső levelei mindig megpuhulnak, az a baj, hogy még egy-másfél hónapig kaphatnak extrém hideget is. így előre nem nyilatkozok a sarjak teleléséről.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.21. 13:08

Kivettem az elfagyott agave americanát, most már csak télállók maradtak kiültetve. Azoknak semmi bajuk, fel sem vették ezt a telet takarás nélkül. A teleltetőben van még pár darab nem télálló agave, ezek még idén ki lesznek rakva az előkertbe, de ahogy nőnek a télállók, úgy fogok megszabadulni tőlük. Ha valakit érdekelnek, akkor szívesen neki adom őket, természetesen ingyen.
IMG_2646.JPG
IMG_2646.JPG (250.82 KiB) Megtekintve 8098 alkalommal
IMG_2647.JPG
IMG_2647.JPG (295.4 KiB) Megtekintve 8098 alkalommal
IMG_2648.JPG
IMG_2648.JPG (243.02 KiB) Megtekintve 8098 alkalommal
IMG_2649.JPG
IMG_2649.JPG (124.01 KiB) Megtekintve 8098 alkalommal
IMG_2650.JPG
IMG_2650.JPG (148.96 KiB) Megtekintve 8098 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.02.21. 16:31

Laci a képen látható toumeyanaból szívesen vennék, vagy cserélnék sarjat.

Levy
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:33
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Levy » 2016.02.21. 20:24

Kivettem az elfagyott agave americanát, most már csak télállók maradtak kiültetve. Azoknak semmi bajuk, fel sem vették ezt a telet takarás nélkül. A teleltetőben van még pár darab nem télálló agave, ezek még idén ki lesznek rakva az előkertbe, de ahogy nőnek a télállók, úgy fogok megszabadulni tőlük. Ha valakit érdekelnek, akkor szívesen neki adom őket, természetesen ingyen.
IMG_2646.JPG
IMG_2647.JPG
IMG_2648.JPG
IMG_2649.JPG
IMG_2650.JPG
Laci az alsó képen azok vannak amiket én küldtem?A toumeyana nálam is jól teljesített,viszont ültettem ki csapadékvédelemel agave filiferát azoknak annyi lett.Pedig illet volna nekik bírni -13 fokot.Sőt tönkrement az agave regina is,pedig az nem kapott -5 nél kevesebbet utána kiszedtem,mégis szétrohadt a telelőben.Mellette a ferdinandi-regis sértetlen maradt.

Sanyika81
Hozzászólások: 685
Csatlakozott: 2015.02.22. 10:43
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Sanyika81 » 2016.02.21. 20:53

Kivettem az elfagyott agave americanát, most már csak télállók maradtak kiültetve. Azoknak semmi bajuk, fel sem vették ezt a telet takarás nélkül. A teleltetőben van még pár darab nem télálló agave, ezek még idén ki lesznek rakva az előkertbe, de ahogy nőnek a télállók, úgy fogok megszabadulni tőlük. Ha valakit érdekelnek, akkor szívesen neki adom őket, természetesen ingyen.
IMG_2646.JPG
IMG_2647.JPG
IMG_2648.JPG
IMG_2649.JPG
IMG_2650.JPG
Laci az alsó képen azok vannak amiket én küldtem?A toumeyana nálam is jól teljesített,viszont ültettem ki csapadékvédelemel agave filiferát azoknak annyi lett.Pedig illet volna nekik bírni -13 fokot.Sőt tönkrement az agave regina is,pedig az nem kapott -5 nél kevesebbet utána kiszedtem,mégis szétrohadt a telelőben.Mellette a ferdinandi-regis sértetlen maradt.
Nálam mindkettő jól van.A parriy variegated ment ki

Sanyika81
Hozzászólások: 685
Csatlakozott: 2015.02.22. 10:43
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: Sanyika81 » 2016.02.21. 21:00

.
Csatolmányok
20160206_073626.jpg
20160206_073626.jpg (607.81 KiB) Megtekintve 8088 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Nem télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.21. 22:04

Kivettem az elfagyott agave americanát, most már csak télállók maradtak kiültetve. Azoknak semmi bajuk, fel sem vették ezt a telet takarás nélkül. A teleltetőben van még pár darab nem télálló agave, ezek még idén ki lesznek rakva az előkertbe, de ahogy nőnek a télállók, úgy fogok megszabadulni tőlük. Ha valakit érdekelnek, akkor szívesen neki adom őket, természetesen ingyen.
IMG_2646.JPG
IMG_2647.JPG
IMG_2648.JPG
IMG_2649.JPG
IMG_2650.JPG
Laci az alsó képen azok vannak amiket én küldtem?A toumeyana nálam is jól teljesített,viszont ültettem ki csapadékvédelemel agave filiferát azoknak annyi lett.Pedig illet volna nekik bírni -13 fokot.Sőt tönkrement az agave regina is,pedig az nem kapott -5 nél kevesebbet utána kiszedtem,mégis szétrohadt a telelőben.Mellette a ferdinandi-regis sértetlen maradt.
Igen, azokat tőled kaptam, s kitűnően értik magukat. Nagyon hálás vagyok értük!


Vissza: “Agavék, Dasylirionok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég