Télálló agávék

A sivatag ékkövei. Sarjadzók, magányosak, kicsik, óriások, trópusiak, télállók.
Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.03.09. 13:10

Szia unartis. Nagyon profi leírás. Sajnálom a veszteségeidet. Azért láthatóan az agave is minimum a csapadék védelmet megköveteli véleményem szerint. A hazai telek nem a hirtelen lehülés miatt olyan veszélyesek . Inkább a tartós hideg miatt. A tavalyi tél erre jó példa volt. Nálunk kB. 30 napig folyamatosan volt mínusz éjjel - nappal.
Szia pálmaoázis!

Köszi az együtt érezést! ;)
Hogy miért nem védtem a csapadéktól?!, mert eddig nem volt rá szükség, sérülés nélkül teleltek a 10 év alatt a nagy Agave couseii töveim, lehetett enyhe esős tél(mint idén), lehetett száraz hideg tél, amikor -20 c°is voltak, semmi gond nem volt, csak egy dolgot nem bírnak, az a hosszú tartós hideg idő, ami tavaly másfél hónapig tartott, ez tett be nekik, a fólia csapadékvédelem alatt is kifagyott némelyik agávém, el felejtettem írni, hogy Agave kaibabensisek mind kifagytak, amelyek már 3 évesek voltak.
A megalacantha úgy tűnik még strapabíróbb a couseii-nál, a utahensisek érzékenyek a téli csapadékra valamennyire, ezek sérültek ha sok csapadék volt a télen. Az A. neomexicana ami kifagyott az egy déli variáns volt amely hosszú fagyott nem bírta, begombásodott majd megrothadt, nem bírt tavasszal indulni. Egy északi, törpe változat sarja az Agave neomexicana-ból túlélte a tavalyi telet, és tavaly kaptam egy A. parryi var. neomexicana-t ami idén szépen telelt csap. védelem nélkül is. Igazából mind megmaradt. idén amikor volt eső bőven.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.09. 18:39

A tavalyi tél nálam is tarolt, egy neomexicana sarj maradt életben, a faxonia takarását élvező parry, és egy megalacantha sarj. Az idei télen is több tavasszal kiültetett versenyző indult el a múlt héten kaptak egy éjszakás -19 fokot, csapadékvédelme szinte mindegyiknek volt egész télen. Áprilisban meglátom melyik ment át a vizsgán. Az agavék megtartása talán a legnehezebb hosszútávon a hazai teleket figyelembe véve. A télálló kaktuszok, yuccákés egyéb más sivatagi télálló növények valahogy jobban tolerálják a teleinket. Agavéknál nagyon fontos a szelekció egy igazi türelem játék.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.03.11. 13:16

Nálam a télállók kivétel nélkül átvészelték a telep, nem látok elváltozást. A csapadékvédelmet tegnap vettem le róluk.
IMG_7005.JPG
IMG_7005.JPG (252.83 KiB) Megtekintve 9979 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.03.16. 04:58

A tavalyi tél nálam is tarolt, egy neomexicana sarj maradt életben, a faxonia takarását élvező parry, és egy megalacantha sarj. Az idei télen is több tavasszal kiültetett versenyző indult el a múlt héten kaptak egy éjszakás -19 fokot, csapadékvédelme szinte mindegyiknek volt egész télen. Áprilisban meglátom melyik ment át a vizsgán. Az agavék megtartása talán a legnehezebb hosszútávon a hazai teleket figyelembe véve. A télálló kaktuszok, yuccákés egyéb más sivatagi télálló növények valahogy jobban tolerálják a teleinket. Agavéknál nagyon fontos a szelekció egy igazi türelem játék.
Ezt tavaly volt módom megtapasztalni!
Idén úgy tűnik, -10 c°-al megúsztuk(eddig), higy mithoz a hétvége, még arra vrok, de ide -5 c°-os minimumokat igér az előre jelzés, eddig úgy tűnik, hoy minden rendben van az Agávék táján, talán egy újonc döglött ki, de még a tél elején, majd megnézem hogy mi volt az, a többi rendben van, látszólag!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.03.16. 04:59

Nálam a télállók kivétel nélkül átvészelték a telep, nem látok elváltozást. A csapadékvédelmet tegnap vettem le róluk.
IMG_7005.JPG
Szia Laci!
Nagyon szép darabjaid vannak! ;)
Örülök neki, hogy gond nélkül teleltek! 8-)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.16. 07:30

A tavalyi tél nálam is tarolt, egy neomexicana sarj maradt életben, a faxonia takarását élvező parry, és egy megalacantha sarj. Az idei télen is több tavasszal kiültetett versenyző indult el a múlt héten kaptak egy éjszakás -19 fokot, csapadékvédelme szinte mindegyiknek volt egész télen. Áprilisban meglátom melyik ment át a vizsgán. Az agavék megtartása talán a legnehezebb hosszútávon a hazai teleket figyelembe véve. A télálló kaktuszok, yuccákés egyéb más sivatagi télálló növények valahogy jobban tolerálják a teleinket. Agavéknál nagyon fontos a szelekció egy igazi türelem játék.
Ezt tavaly volt módom megtapasztalni!
Idén úgy tűnik, -10 c°-al megúsztuk(eddig), higy mithoz a hétvége, még arra vrok, de ide -5 c°-os minimumokat igér az előre jelzés, eddig úgy tűnik, hoy minden rendben van az Agávék táján, talán egy újonc döglött ki, de még a tél elején, majd megnézem hogy mi volt az, a többi rendben van, látszólag!
Egy kicsit megint örülök a -19 foknak mert így lehet szelektálni. Tegnap néztem őket mindegyik úgy néz ki, hogy minden rendben, de ezek április második felében szoktak szétfolyni. Amennyiben megmaradnak, akkor elmondhatjuk, hogy rövid ideig ténylegesen elviselnek akár -20 fokot is de a hosszabb fagyos időszakot kevésbé tolerálják. Zoli én két téglára állított tálcát vagy bármilyen hasonló tárgyat teszek feléjük csapadékvédelem gyanánt, nem szép de hasznos. A kicsik egyébként sokkal jobban veszik a teleket mint a nagyobbak. 3-4 faj 1-1 szelektált egyedével elégedett lennék, szerintem többet a hazai telek nem engednek.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.03.17. 15:51

A tavalyi tél nálam is tarolt, egy neomexicana sarj maradt életben, a faxonia takarását élvező parry, és egy megalacantha sarj. Az idei télen is több tavasszal kiültetett versenyző indult el a múlt héten kaptak egy éjszakás -19 fokot, csapadékvédelme szinte mindegyiknek volt egész télen. Áprilisban meglátom melyik ment át a vizsgán. Az agavék megtartása talán a legnehezebb hosszútávon a hazai teleket figyelembe véve. A télálló kaktuszok, yuccákés egyéb más sivatagi télálló növények valahogy jobban tolerálják a teleinket. Agavéknál nagyon fontos a szelekció egy igazi türelem játék.
Ezt tavaly volt módom megtapasztalni!
Idén úgy tűnik, -10 c°-al megúsztuk(eddig), higy mithoz a hétvége, még arra vrok, de ide -5 c°-os minimumokat igér az előre jelzés, eddig úgy tűnik, hoy minden rendben van az Agávék táján, talán egy újonc döglött ki, de még a tél elején, majd megnézem hogy mi volt az, a többi rendben van, látszólag!
Egy kicsit megint örülök a -19 foknak mert így lehet szelektálni. Tegnap néztem őket mindegyik úgy néz ki, hogy minden rendben, de ezek április második felében szoktak szétfolyni. Amennyiben megmaradnak, akkor elmondhatjuk, hogy rövid ideig ténylegesen elviselnek akár -20 fokot is de a hosszabb fagyos időszakot kevésbé tolerálják. Zoli én két téglára állított tálcát vagy bármilyen hasonló tárgyat teszek feléjük csapadékvédelem gyanánt, nem szép de hasznos. A kicsik egyébként sokkal jobban veszik a teleket mint a nagyobbak. 3-4 faj 1-1 szelektált egyedével elégedett lennék, szerintem többet a hazai telek nem engednek.
Norbi, ha sokat vetünk lesz közöttük ellenállóbb és gyengébb is, ha meg nem pusztúl ki az álomány akkor elégdett vagyok! :twisted:

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2018.04.27. 20:13

Az neomexiacana első kiültetett telét jól vette, még le is sarjadzott :)
IMG_20180427_155808.jpg
IMG_20180427_155808.jpg (460.28 KiB) Megtekintve 9808 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.05.08. 09:46

Az neomexiacana első kiültetett telét jól vette, még le is sarjadzott :)
IMG_20180427_155808.jpg
Ez így kezdődik, utána meg mindenhol jönnek fel! :lol:

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2018.11.03. 18:58

Igazad lett Unartis! :D Bár inkább tavaszra vártam...
Agave.jpg
Agave.jpg (270.57 KiB) Megtekintve 9255 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.01.27. 06:17

Igazad lett Unartis! :D Bár inkább tavaszra vártam...
Agave.jpg
Remélem az idei és a rákövetkező teleket jól fogja venni és agávé gyep lesz az udvaridon! :twisted: :lol: :)

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2020.05.14. 16:33

Sziasztok! Idén kiültetésre került egy kb 5 éves agave americanam. Több alkalommal is kapott már nagyobb fagyokat szárazon amit hibátlanul átvészelt. Teljesen fűtetlen melléképületben telelt így a -6 celsius nem idegen neki. Az idei télen szeretném kint hagyni már véglegesen. Fűtést nem szándékozok neki venni. Tudtok ajánlani olyan szigetelési megoldást amivel átvészelheti a telet? Északról a ház védelmében van, közel van hozzánk a bodrog télen nincs túl kemény fagy. Ha nagyon hideg lenne 1-1 éjszaka akkor csak melegvizes palackot szándékozok betenni a takarás alá. Mivel szigeteljek neki?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.05.15. 10:10

Sziasztok! Idén kiültetésre került egy kb 5 éves agave americanam. Több alkalommal is kapott már nagyobb fagyokat szárazon amit hibátlanul átvészelt. Teljesen fűtetlen melléképületben telelt így a -6 celsius nem idegen neki. Az idei télen szeretném kint hagyni már véglegesen. Fűtést nem szándékozok neki venni. Tudtok ajánlani olyan szigetelési megoldást amivel átvészelheti a telet? Északról a ház védelmében van, közel van hozzánk a bodrog télen nincs túl kemény fagy. Ha nagyon hideg lenne 1-1 éjszaka akkor csak melegvizes palackot szándékozok betenni a takarás alá. Mivel szigeteljek neki?
- Hogyha 8-) bízunk benne és elvárjuk ,hogy a következő teleken se legyen és nem is lesz -5 -10 foknál hidegebb,akkor bármilyen :!: szigetelt budi esetén elég a forróvizes palack... viszont :!:
-hogyha kitol velünk és gonoszkodik a természet :!: ,akkor nem! ;)
- Hogyha,tartósan( nem csak egy-egy hajnali szösszenetig!) kapja budin belül vagy kívül a mínusz 5,mínusz 10 fokokat vagy hidegebbet,akkor még szárazon se marad meg. Függetlenül a szigetelés anyagától és a tér nagyságától,tartós mínuszok esetén mínusz 5 nél is nagyobb mínusz lesz a szigetelés alatt palackostul!
Ennek ellenére 8-) ,nála mégis megpróbálnám a palackot! :D De csak azért ,mert nem egy ritka növénynek számít nálunk és nő,mint a bolond! :lol:
Kiültetéskor körberakhatod a gyökerét hungarocell gáttal :idea: + földhőt is takarásba vezetheted. :idea: ( csupán kíváncsiságból,de nála ezt én nem tenném,túl sok munka! :mrgreen: )
Egyébként(kevés sikerrel)már próbálkoztak kiültetni/kinn hagyni páran,tőlük érdeklődhetsz! ;)
http://www.palmatartok.hu/viewtopic.php?f=32&t=100
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Zorka76
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020.04.11. 15:24
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Zorka76 » 2020.08.19. 20:25

Sziasztok! Mentettem ma egy szegény kis agavét, segítenétek a beazonosításban? Nem tervezett gyerek, de megsajnáltam, és ha már tudom miféle, kigyúrom magam a jól tartásával kapcsolatban :) [img]
20200819_191316.jpg
20200819_191316.jpg (599.37 KiB) Megtekintve 7007 alkalommal
[/img]

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.22. 14:43

Sziasztok! Mentettem ma egy szegény kis agavét, segítenétek a beazonosításban? Nem tervezett gyerek, de megsajnáltam, és ha már tudom miféle, kigyúrom magam a jól tartásával kapcsolatban :) [img]
20200819_191316.jpg
[/img]
Nagyon hasonlítanak, főleg amíg kicsik, leggyakoribb az americana, az nem télálló. Ha gyorsan nő akkor americana. Valamint ha -5 fok alatt megadja magát, de azt inkább ne próbáld ki.


Vissza: “Agavék, Dasylirionok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég