Télálló agávék

A sivatag ékkövei. Sarjadzók, magányosak, kicsik, óriások, trópusiak, télállók.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.21. 06:55

Ide írhatsz a télálló agávékkal kapcsolatos tapasztalatokról. Itt teheted fel a kérdéseidet.

Jani
Hozzászólások: 833
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:40
Tartózkodási hely: Kelowna,British Columbia
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Jani » 2015.02.24. 06:48

Ez is kapott hideget tavaly
Csatolmányok
Atlanta 245.JPG
Atlanta 245.JPG (1002.94 KiB) Megtekintve 15691 alkalommal

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.02.24. 16:30

Jani, ez valami fantasztikusan néz ki. Vajon hány éves lehet? :-)
Roba

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.24. 17:00

Tényleg hatalmas, nem lehet mai gyerek. Viszont a téma címével ellentétben ha ez A. americana (nekem nagyon úgy tűnik), akkor sajnos nem télálló. ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.02.24. 21:06

Jani! Ez gyönyörű! :)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.25. 16:58

Az Agave americana-k amiket teszt ként kint hagytam, úgy néznek ki, hogy végük, :( , tehát ha időszakosan bírja a hideget, de a tartós éjjel és nappal is fellépő fagyokat nem. Én befejeztem vele és a formakörével! :twisted:
A továbbiakban csak télállókkal kívánok foglalkozni.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.25. 17:03

A télállókkal megvagyok elégedve.
Az egyik kedvencem az Agave neomexicana, ez az az agávé ami tényleg mindent bír, az idei enyhe és csapadékos telektől kezdve, a kemény hidegekig, eddig mindent bírt.

A képen az idei tél egyik jellemző napja látszik, reggeli zúzmarába öltözött Új-mexikói agávék:
DSC02275.JPG
DSC02275.JPG (1015.38 KiB) Megtekintve 15690 alkalommal
DSC02274.JPG
DSC02274.JPG (679.47 KiB) Megtekintve 15690 alkalommal
DSC02273.JPG
DSC02273.JPG (735.01 KiB) Megtekintve 15690 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.25. 18:33

A másik stabil télálló: Agave parryi ként kapott növény amelyet Debreczy Zsolt hozott haza egy gyűjtőútjáról. Mások szerint Agave megalacantha

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.26. 09:41

Zoli, jó hogy ide találtál, így legalább pörgősebb és szakmailag erősebb lesz a jukkás, agávés, kaktuszos topik.
Nagyon szépek az agávéid is.

Nálam is jól bírták (-11°C-volt a leghidegebb), viszont a Levytől kapott Agave scabra teljesen összeesett, neki annyi, az ovatifolia is nagyon csúnyán néz ki, minimális esélyt látok rá, hogy újra kihajt. Hobartnál tavaly sikerült újraélednie egy hasonló állapotban lévő ovatifolianak.
Ez egy olyan növény volt, amelyik talán még soha nem kapott fagyot, így nem csoda, hogy így járt, viszont a sarjaival remélem a későbbiekben sem lesz gond nálam itt Budapesten.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.02.26. 17:57

Szia Zoli ! Tavasszal ültettem télálló agavékat a végeredményt még nem látni de vannak áldozatok. Minden agavém kapott csapadékvédelmet ennek ellenére néhánynak kijött a közepe. A tapasztalatom szerint a nagyobb példányok kevésbé voltak ellenállóak. Káliumot mindegyik kapott ezen kívűl -14 fokot kaptak azt is rövid ideig. Neomexicana sóderrel kevert helyi talajban: ősszel kirohadt a csapadékos nyár miatt
Neomexicana heklyi homokos talajon lejtőn anyanövény közepe kijött a sarjak egészségesek
Havardiana nagy példány sóderban szerintem ki fog jönni a közepe majd lesarjadzik
Ovatifolia nagy példány a közepe egyenlőre épnek látszik a szélső levelek sérültek
Lechugilla élőhelyről származó nagy példány sértetlen augusztusi ültetés
Kicsi példányok parry haucheiensis, gracilipesis, parry cousii, nevadensis, megalacantha nem látni rajtuk sérülést mind sóderban él.

Tavasszal újabb példányok kerülnek ki kísérlet képen.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.26. 23:04

Zoli, jó hogy ide találtál, így legalább pörgősebb és szakmailag erősebb lesz a jukkás, agávés, kaktuszos topik.
Nagyon szépek az agávéid is.

Nálam is jól bírták (-11°C-volt a leghidegebb), viszont a Levytől kapott Agave scabra teljesen összeesett, neki annyi, az ovatifolia is nagyon csúnyán néz ki, minimális esélyt látok rá, hogy újra kihajt. Hobartnál tavaly sikerült újraélednie egy hasonló állapotban lévő ovatifolianak.
Ez egy olyan növény volt, amelyik talán még soha nem kapott fagyot, így nem csoda, hogy így járt, viszont a sarjaival remélem a későbbiekben sem lesz gond nálam itt Budapesten.
Szia Peti!

Jó, hogy így gondolod, de szakmailag csak tapasztalatot tudok hozzá adni, na de erről szól a fórum! Ez a neomexicana nagyon bejön nekem mint Agávé, és hidd el, hogy az a -11 c° meg sem kottyant neki, hiszen eleki kertemben lévő klóntestvéreinek sem ártott a -23 c° sem. Amúgy egyre inkább hajlok arra a megállapításra, hogy olyan fajokkal érdemes foglalkozni amik takarás nélkül, gond nélkül telelnek.

Ha már megemlítetted, tavaly én is kaptam ovatifolia sarjat, szerintem annak annyi lett, megpuhult,majd bepenészedett, pedig csap. védelmet is kapott. :? , A kiültetett kaibab agávé magoncaim meg igen vegyes képet mutatnak, volt mi kirothadt, volt ami szépen bírja.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.26. 23:20

Ami viszont nagyobb figyelmet érdemelne az az Agave lechuguilla, van néhány tövem, és van amelyik nagyfokú sarjadásba kezdett, nem is bírtam minden sarjat takarni, viszont meglepő módon mindenféle károsodás nélkül teleltek a takaratlan sarjak is.
Egy A. utahensis változat viszont nem volt ilyen szerencsés, az anyatövet felülről csapadéktól védtem,míg a sarjakat nem, így két sarj lett az áldozat, mer teljesen szét fagyott.
Amúgy a stabilan télálló A neomexicanak néhány centis sarjnövényeinek külső levelei is elfagytak, de ezt a túlzottan nedves időszak számlájára írom, hiszen átlagos teleinken gond nélkül telelnek még ezek az apró sarjak is

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.02.27. 06:54

A néhány tapasztalatból is láétszik hogy egyik agavéra sem lehet kijelenteni azt hogy télálló. Minden szelekció függvénye és mivel nincs két egyforma tél így ez egy hosszabb folyamat. Próbálkozni kell több helyen több példánnyal. Nálam az összes csapadékvédelmet kap és ezt a továbbiakban is szeretném megadni nekik mert ezzel jelentősen nőhet a túlélő egyedek száma. A teleinket elnézve nincs az a klasszikus hosszú havas periódus fagyos időszakkal amikor még a hó sem tenne aaz agavékba kárt. Csapadék van és jellemzően hó/eső határán táncol ezt nagyon nem szeretik az agavék ettől megcsúnyulnak kirohadnak. Zoli neked azzal a néhány példánnyal már vannak biztosan télálló növényeid érdemes tovább sazporítani. Ahogy írtam már nálam is úgy néz ki hogy jól vizsgázott néhány példány remélem ezek a jövőben is rendben lesznek.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.27. 12:53

A kis Agave parryi var. parryi sarj jól bírja, második telét tölti kint, ugyanolyan körülmények között mint a zöld rostrata. Nem kap semmi védelmet és elégé kötött, víztartó talajban van. Mindezek ellenére jól van és az előtte látható kis sarja is, ami még alig bújt ki, tavaly ősszel hozta:
2015_02270002.JPG
Agave parryi var. parryi 1
2015_02270002.JPG (781.86 KiB) Megtekintve 15672 alkalommal
Kicsit messzebb van egy másik, nagyobbacska sarja is, az is rendben van:
2015_02270004.JPG
Agave parryi var. parryi 2
2015_02270004.JPG (742.43 KiB) Megtekintve 15672 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.27. 16:20

Valóban igaz, amit Norbi írt, hogy egyik agavéra sem lehet kijelenteni azt hogy télálló. Minden szelekció függvénye és mivel nincs két egyforma tél így ez egy hosszabb folyamat.
Miután feltettem az előző képeket a kis parryiról megnéztem a testvéreit, egynek kirohadt a közepe, pedig teljesen szárazon telelt, a földjét is kicseréltem laza szerkezetű, vízáteresztő keverékre. Szerintem kihajtani már nem fog, de talán lesarjadzik.
2015_02270007.JPG
Parryi
2015_02270007.JPG (633.48 KiB) Megtekintve 15669 alkalommal
Mellette van még kettő szintén a tesókból, nekik nincs bajuk:
2015_02270009.JPG
Parryik
2015_02270009.JPG (997.22 KiB) Megtekintve 15669 alkalommal
A scabra is gyászosan néz ki, pedig totál szárazon telelt. :? A közepe is puha, lötyög, neki annyi:
2015_02270006.JPG
Scabra
2015_02270006.JPG (631.17 KiB) Megtekintve 15669 alkalommal

Levy
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:33
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Levy » 2015.03.03. 21:33

Ma átvizsgáltam az agávékat és készítettem néhány fotót is.Nem találtam sérülést.Itt nálunk nem igazán volt hó,-13 ok volt a leghidegebb.A legtöbb agávé védett helyre van ültetve,így egyik sem kap plusz takarást.
Neomexicana:
neomexicana.JPG
neomexicana.JPG (797.42 KiB) Megtekintve 15661 alkalommal
Glomeruliflora?:
glomeruliflora .JPG
glomeruliflora .JPG (797.15 KiB) Megtekintve 15661 alkalommal
Megalacantha:
megalacantha .JPG
megalacantha .JPG (680.24 KiB) Megtekintve 15661 alkalommal
Parryi var couesii:
parryi var couesii.JPG
parryi var couesii.JPG (778.68 KiB) Megtekintve 15661 alkalommal
Parryi var parryi:
parryi var parryi 2.JPG
parryi var parryi 2.JPG (758.48 KiB) Megtekintve 15661 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 22:57

A néhány tapasztalatból is láétszik hogy egyik agavéra sem lehet kijelenteni azt hogy télálló. Minden szelekció függvénye és mivel nincs két egyforma tél így ez egy hosszabb folyamat. Próbálkozni kell több helyen több példánnyal. Nálam az összes csapadékvédelmet kap és ezt a továbbiakban is szeretném megadni nekik mert ezzel jelentősen nőhet a túlélő egyedek száma. A teleinket elnézve nincs az a klasszikus hosszú havas periódus fagyos időszakkal amikor még a hó sem tenne aaz agavékba kárt. Csapadék van és jellemzően hó/eső határán táncol ezt nagyon nem szeretik az agavék ettől megcsúnyulnak kirohadnak. Zoli neked azzal a néhány példánnyal már vannak biztosan télálló növényeid érdemes tovább sazporítani. Ahogy írtam már nálam is úgy néz ki hogy jól vizsgázott néhány példány remélem ezek a jövőben is rendben lesznek.
Az az idei tapasztalatom, hogy a biztosan télállók közül a nagyobb növények jobban bírják. Az egész kicsi sarjak amik sérültek a nyári hőösszeg hiánya miatt nem értek be, ennek tudom be azok sérülését. Mert a tavaly előtti sarjakon semmi sérülés nincs. Sajnos 5 évente bejön egy ilyen túlontúl hűvös és csapadékos nyár. A leírt növény genetikailag ugyan az mint a sarjai, tehát a klónja, vannak magoncaim is csak azokat még nem ültettem ki a kertbe.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 23:07

Szia Zoli ! Tavasszal ültettem télálló agavékat a végeredményt még nem látni de vannak áldozatok. Minden agavém kapott csapadékvédelmet ennek ellenére néhánynak kijött a közepe. A tapasztalatom szerint a nagyobb példányok kevésbé voltak ellenállóak. Káliumot mindegyik kapott ezen kívűl -14 fokot kaptak azt is rövid ideig. Neomexicana sóderrel kevert helyi talajban: ősszel kirohadt a csapadékos nyár miatt
Neomexicana heklyi homokos talajon lejtőn anyanövény közepe kijött a sarjak egészségesek
Havardiana nagy példány sóderban szerintem ki fog jönni a közepe majd lesarjadzik
Ovatifolia nagy példány a közepe egyenlőre épnek látszik a szélső levelek sérültek
Lechugilla élőhelyről származó nagy példány sértetlen augusztusi ültetés
Kicsi példányok parry haucheiensis, gracilipesis, parry cousii, nevadensis, megalacantha nem látni rajtuk sérülést mind sóderban él.

Tavasszal újabb példányok kerülnek ki kísérlet képen.
Most látom, hogy írtál Norbi! Így utólag válaszolok!

Gondolom nem egy klón lehet a neomexicana-nk, mert nálam semmi hasonló nem történt, tehát nem jött ki a közepe a nagyoknak, tényleg jó megbecsülni a jó képességű egyedeket. Igaz nálam tiszta sóderben vannak, de eleki kertemben ott föld és sóder keverékében élnek. Épp az ellenkezőjét írtuk mint tapasztalatot, :? .
Az utahensis-t kicsit a kert magasabb pontjára fogom telepíteni, ott talán nem fogja ennyire érinteni az átnedvesedett talaj, szerintem ezért is pusztultak el a sarjai, az ovatifolia-nak is annyi, mert már szépen megpenészedett az egész tő. A gracilipesek csak sérültek a külső levelükön, a közepük ép.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 23:15

Valóban igaz, amit Norbi írt, hogy egyik agavéra sem lehet kijelenteni azt hogy télálló. Minden szelekció függvénye és mivel nincs két egyforma tél így ez egy hosszabb folyamat.
Miután feltettem az előző képeket a kis parryiról megnéztem a testvéreit, egynek kirohadt a közepe, pedig teljesen szárazon telelt, a földjét is kicseréltem laza szerkezetű, vízáteresztő keverékre. Szerintem kihajtani már nem fog, de talán lesarjadzik.
2015_02270007.JPG
Mellette van még kettő szintén a tesókból, nekik nincs bajuk:
2015_02270009.JPG
A scabra is gyászosan néz ki, pedig totál szárazon telelt. :? A közepe is puha, lötyög, neki annyi:
2015_02270006.JPG
A képek alapján elég kötöttnek tűnik a talaj, érdemes lehet még kicsit lazítani rajta. Amúgy én csak néhány agávét takartam(lechuguilla, utahensis változatok, ovatifolia, és egy parryi változat) A neomexicana már évek óta takarás nélkül telel, tehát bírja a strapát!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 23:16

Ma átvizsgáltam az agávékat és készítettem néhány fotót is.Nem találtam sérülést.Itt nálunk nem igazán volt hó,-13 ok volt a leghidegebb.A legtöbb agávé védett helyre van ültetve,így egyik sem kap plusz takarást.
Neomexicana:
neomexicana.JPG
Glomeruliflora?:
glomeruliflora .JPG
Megalacantha:
megalacantha .JPG
Parryi var couesii:
parryi var couesii.JPG
Parryi var parryi:
parryi var parryi 2.JPG
Levi!

Ezek gyönyörűek!


Vissza: “Agavék, Dasylirionok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég