Télálló agávék

A sivatag ékkövei. Sarjadzók, magányosak, kicsik, óriások, trópusiak, télállók.
Levy
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:33
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Levy » 2015.03.07. 13:33

Levi!

Ezek gyönyörűek![/quote]

Köszi!
Ilyen agave szerintem neked is van,K. Zolitól származik a mag.Nem kapott semmilyen védelmet:
utahensis kaibabensis.JPG
utahensis kaibabensis.JPG (632.05 KiB) Megtekintve 8305 alkalommal
Te hagytál kint belőle?

Ez pedig egy másik kísérleti darab:
parryi.JPG
parryi.JPG (832.65 KiB) Megtekintve 8305 alkalommal
Igaz parryinek vettem,de nem sok bizodalmat fűztem hozzá.Nem kapott semmilyen védelmet ,hibátlan.

Sanyika81
Hozzászólások: 685
Csatlakozott: 2015.02.22. 10:43
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Sanyika81 » 2015.03.07. 14:02

Nagyon szép!Remélem,hogy ebből is jut :D

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: yamaha » 2015.03.08. 22:20

Télálló de csak takarással. Az öregem fortunei és phoenix pálmája között van kiültetve. Az idei télen nem ment nekik fűtés és a második telén is szépen telelt az ovatifolia.
Csatolmányok
IMG_0079.JPG
IMG_0079.JPG (237.88 KiB) Megtekintve 8306 alkalommal
yamaha

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.09. 23:16

Levi!

Ezek gyönyörűek!

Köszi!
Ilyen agave szerintem neked is van,K. Zolitól származik a mag.Nem kapott semmilyen védelmet:
utahensis kaibabensis.JPG
Te hagytál kint belőle?

Ez pedig egy másik kísérleti darab:
parryi.JPG
Igaz parryinek vettem,de nem sok bizodalmat fűztem hozzá.Nem kapott semmilyen védelmet ,hibátlan.
Amiből vetettem a Kaibab agávé magokat, azok K. Zolitól származnak, azokból elég felemás teszt született most a télen, volt olyan amelyik kirothadt, volt olyan amely gond nélkül telelt, gondolom a magoncok sem egyformán bírják a téli csapadékot.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.03.13. 12:19

M. Csabitól vásároltam két éve Neomexicana magokat,már csak kettő van meg,a két leggyengébb.
Nagyon lassan iperednek,kavicsos,laza talajban vannak, a mostani telet 0-5 fok között töltötték teljes szárazságban.
Olyan picik nem is gondolkodom a kiültetésben.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.18. 21:56

Érdemes durva homokot vagy szitált sódert egy kis virágfölddel összekeverni abba tenni a magonc agávékat abban azért tudnak nőni, igaz ezt én is tapasztaltam, hogy cserépben alig fejlődnek/híznak. 3 éve vetett télálló agávéim 2-3-4 cm-es tartományban vannak, idén már szeretnék kiültetni belőlük kertbe is. Ott meg fognak lódulni, csak azöntözéssel kell egy kicsit segítenem a fejlődésüket a nyáron.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.03.19. 03:04

Az idei telet az ovatifolia nálam is sérülésmentesen vészelte át csapadékvédelmet kapott , és kb -15 volt a leghidegebb ami érhette. a parry és a nevadensis szintén sértetlenül telelt , viszont az eborispina és a toumeyana-bella úgy néz ki kifagyott , valószínűleg nem elég fagytűrő változatok voltak :?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.21. 20:55

Élőhelyi lechuigilla augusztusi ültetés, ráadásul alig volt gyökere. Sértetlenül vette a -14 fokot csapadékvédelem mellett.
DSC04144 (Medium).JPG
DSC04144 (Medium).JPG (112.91 KiB) Megtekintve 8277 alkalommal
Olasz, vagy spanyol ovatifolia nagyon rosszul néz ki de a közepe egyenlőre stabil. Nagy csapadékvádelmet kapott a talaj homokos és még sóderrel lett tovább lazítva. A másik társa homokba és sámlival a feje felett rosszabbul járt kijött a közepe pedig az nem kapott csak -9-10 fokot a képen látható -14 fokot. Ebből a változatból Petinél is telelt egy csapadékvédelemmel de kötött talajon az is tönkre ment.
DSC04145 (Medium).JPG
DSC04145 (Medium).JPG (111.5 KiB) Megtekintve 8277 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.21. 21:03

Megalacantha jól érzi magát sarjakat is hoz és jól telelt csapadék védelem mellett. Idén ültetek ki sarjat és csapadék védelem nélkül is kipróbálom. Mekkorára képes itthon megnőni? Átmérőre gondolok.
DSC04158 (Medium).JPG
DSC04158 (Medium).JPG (157.45 KiB) Megtekintve 8282 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.22. 19:49

Peti ma kiszedtem az ovatifoliát ami kirohadt. Két sarj már haladt a föld alatt hogy felbukkanjon valahol és a tövénél is tört elő sarj. Amennyiben nem szeretnél a helyére mást ültetni hagyd ott le fog sarjadzani, azokból lehet jó növény, gyorsan fejlődik. Azért szedtem ki mert van egy kicsit kisebb ovatifoliám amit még régebben a palmenmann-tól rendeltem azt fogom kiültetni a helyére.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.22. 20:10

Akkor jól gondoltam, nem akartam kiszedni, jöhetnek a sarjak. Bár a közepe még mindig nem jött ki. :?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.22. 20:17

Akkor jól gondoltam, nem akartam kiszedni, jöhetnek a sarjak. Bár a közepe még mindig nem jött ki. :?
Akkor lehet még az anyanövény is megmarad és elnövi. Amit kiszedtem annak a közepe a kezembe maradt. Egy sámli volt felette amiről lefolyva a víz bejuthatott a tövéhez ez okozhatta a vesztét. A hőmérséklettel nem lehetett gondja mert a képen látható -14 fokot kapott és ahoz képest jól néz ki. Amennyiben tovább nő az új levelek ellenálóbb szövetekkel fognak rendelkezni tehát a növény kb -15 fokot ki fog bírni talán még alacsonyabbat is csapadékvédelem viszont feltétlenül szükséges.

Avatar
Max
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:20
Tartózkodási hely: Vasszilvágy
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Max » 2015.03.23. 09:42

Ennyire gyenge tél volt, vagy ilyen ellenálló? Egész télen cserépben kint...
IMG0024A.jpg
IMG0024A.jpg (252.34 KiB) Megtekintve 8275 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.23. 20:31

Az igen, :o szerencséje volt, papírforma szerint el kellett volna pusztulnia, még jó hogy nem tudott róla.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.23. 22:40

Élőhelyi lechuigilla augusztusi ültetés, ráadásul alig volt gyökere. Sértetlenül vette a -14 fokot csapadékvédelem mellett.
DSC04144 (Medium).JPG
Olasz, vagy spanyol ovatifolia nagyon rosszul néz ki de a közepe egyenlőre stabil. Nagy csapadékvádelmet kapott a talaj homokos és még sóderrel lett tovább lazítva. A másik társa homokba és sámlival a feje felett rosszabbul járt kijött a közepe pedig az nem kapott csak -9-10 fokot a képen látható -14 fokot. Ebből a változatból Petinél is telelt egy csapadékvédelemmel de kötött talajon az is tönkre ment.
DSC04145 (Medium).JPG
Az ovatifolia nálam is így járt, egy kicsi megalacantha külső levelei mentek tönkre, de a közepe úgy nézem, hogy él, egy ilyen csapadékos tél után nem csodálom, hogy így teletek. :evil:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.05.18. 10:15

Hétvégén a Budapesti Állatkertben voltam az unokámmal. Megdöbbentett a pálmaház környékén kialakított télállókert látványa. A jukkák még csak mutatósak voltak-főleg messziről- de az agávék és medvetalpak túlnyomó többsége kirohadt, megcsúnyult, sérült. Ez egy ilyen kedvező adottságú helyen, mint Budapest, érthetetlen és megbocsáthatatlan dolog. Mintha nem lenne hozzáértő kertész az állatkertben. Ugyanezt tapasztaltam a pálmaház előterében tárlókban elhelyezett kaktuszokkal is. Legalább fele volt halott, vagy súlyosan sérült.Korábbi emlékeim szerint jópár kiültetett kenderpálma is volt az állatkertben, most egyet sem találtam. Láttam két dézsás tracyt sárguló levelekkel.Az üvegház trópusi része szép volt, de már az akvárium is piszkos, algás, gondozatlan, korábbi önmagának árnyéka volt csupán. nagyon szomorú és kiábrándító látvány volt.
IMG_0302.JPG
IMG_0302.JPG (200.62 KiB) Megtekintve 8234 alkalommal
IMG_0303.JPG
IMG_0303.JPG (134.18 KiB) Megtekintve 8234 alkalommal
IMG_0304.JPG
IMG_0304.JPG (184.03 KiB) Megtekintve 8234 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.05.18. 10:16

IMG_0305.JPG
IMG_0305.JPG (202.16 KiB) Megtekintve 8238 alkalommal
IMG_0306.JPG
IMG_0306.JPG (214.41 KiB) Megtekintve 8238 alkalommal
IMG_0351.JPG
IMG_0351.JPG (212.32 KiB) Megtekintve 8238 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.05.18. 10:17

IMG_0352.JPG
IMG_0352.JPG (249.35 KiB) Megtekintve 8242 alkalommal
IMG_0356.JPG
IMG_0356.JPG (201.01 KiB) Megtekintve 8242 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.05.19. 21:39

Hétvégén a Budapesti Állatkertben voltam az unokámmal. Megdöbbentett a pálmaház környékén kialakított télállókert látványa. A jukkák még csak mutatósak voltak-főleg messziről- de az agávék és medvetalpak túlnyomó többsége kirohadt, megcsúnyult, sérült. Ez egy ilyen kedvező adottságú helyen, mint Budapest, érthetetlen és megbocsáthatatlan dolog. Mintha nem lenne hozzáértő kertész az állatkertben. Ugyanezt tapasztaltam a pálmaház előterében tárlókban elhelyezett kaktuszokkal is. Legalább fele volt halott, vagy súlyosan sérült.Korábbi emlékeim szerint jópár kiültetett kenderpálma is volt az állatkertben, most egyet sem találtam. Láttam két dézsás tracyt sárguló levelekkel.Az üvegház trópusi része szép volt, de már az akvárium is piszkos, algás, gondozatlan, korábbi önmagának árnyéka volt csupán. nagyon szomorú és kiábrándító látvány volt.

Az állatkertbe én is ezért a látványért mentem volna, de így akkor teljesen felesleges, sajnos az árakon az esztétikai látvány sérülése ellenére nem vettek vissza, így kétszer meggondolja egy nagyobb család, hogy az állatkertet választja családi program céljának. Az enyhébb Budapesti hőszennyezet klíma nem feltétlenül szerencsés a télálló agávék, kaktuszok telelése szempontjából, egy hidegebb telet jobban viselnek ezek a növények, mint a az enyhe és csapadékos időszakot, ha a talaj sem volt megfelelően laza akkor egy enyhe tél szőrnyű pusztítást tud okozni. Idén kipusztult a több éve nevelt kék levelű jukka rostrata-m, pedig takartam felülről, több kaktuszom megcsúnyult, a strapabíró Agave neomexicanam fiatal sarjnövnykéi rothadtak meg. :?

A trachicarpuson viszont csodálkozom, annak pont kedvezett volna az a Pesti klíma.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.05.20. 18:51

Hétvégén a Budapesti Állatkertben voltam az unokámmal. Megdöbbentett a pálmaház környékén kialakított télállókert látványa. A jukkák még csak mutatósak voltak-főleg messziről- de az agávék és medvetalpak túlnyomó többsége kirohadt, megcsúnyult, sérült. Ez egy ilyen kedvező adottságú helyen, mint Budapest, érthetetlen és megbocsáthatatlan dolog. Mintha nem lenne hozzáértő kertész az állatkertben. Ugyanezt tapasztaltam a pálmaház előterében tárlókban elhelyezett kaktuszokkal is. Legalább fele volt halott, vagy súlyosan sérült.Korábbi emlékeim szerint jópár kiültetett kenderpálma is volt az állatkertben, most egyet sem találtam. Láttam két dézsás tracyt sárguló levelekkel.Az üvegház trópusi része szép volt, de már az akvárium is piszkos, algás, gondozatlan, korábbi önmagának árnyéka volt csupán. nagyon szomorú és kiábrándító látvány volt.

Az állatkertbe én is ezért a látványért mentem volna, de így akkor teljesen felesleges, sajnos az árakon az esztétikai látvány sérülése ellenére nem vettek vissza, így kétszer meggondolja egy nagyobb család, hogy az állatkertet választja családi program céljának. Az enyhébb Budapesti hőszennyezet klíma nem feltétlenül szerencsés a télálló agávék, kaktuszok telelése szempontjából, egy hidegebb telet jobban viselnek ezek a növények, mint a az enyhe és csapadékos időszakot, ha a talaj sem volt megfelelően laza akkor egy enyhe tél szőrnyű pusztítást tud okozni. Idén kipusztult a több éve nevelt kék levelű jukka rostrata-m, pedig takartam felülről, több kaktuszom megcsúnyult, a strapabíró Agave neomexicanam fiatal sarjnövnykéi rothadtak meg. :?

A trachicarpuson viszont csodálkozom, annak pont kedvezett volna az a Pesti klíma.
Igazad lehet Zoli. Valóban egy rendkívül csapadékos, enyhe tél után vagyunk, s nem a hozzáértés hiánya látszott a télállókerten. Ezen a fórumon is többen számoltak be télálló pusztulásról. Viszont ha van olyan budapesti fórumtársunk, akinél szépen átteleltek most is ezek a növények, akkor mégis nekem van igazam, ha felháborodom az állatkerti helyzeten. S igaz, hogy a jegynek megkérik az árát, s minden nagyon drága odabent is. Mindezek ellenérte a kert többi része szép volt, az állatok nemkülönben, s így maradandó élményt nyújtott nekem is a kirándulás.


Vissza: “Agavék, Dasylirionok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég