Yucca faxoniana

Szárazság nagykövetei. A kis termetű bokrosok, a törzses óriások, a szubtrópusiak, sivatagiak és bármi, ami jukka.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.20. 23:27

A tavalyi átültetés után egy hónapra leállt, de utána gyorsan beindult.
Csatolmányok
Faxoniana.JPG
Yucca faxoniana
Faxoniana.JPG (759.13 KiB) Megtekintve 14242 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.25. 16:46

Szia Peti!

Idén rendeltem a mesa gardentől Yucca faxoniana magokat is, ki fogom próbálni mit bír, először csapadék védelmül szolgáló takarással majd idővel anélkül. Még Y. torreyi magot is rendeltem, arra leszek még kíváncsi. :)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.25. 19:17

Szia Zoli, üdv itt a fórumon!
Azokból a magoncokból biztosan szelektálódik jó néhány tökéletesen golyóálló jukka. ;)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.02.28. 19:35

Hali,

Tavaly vettem 50 faxon magot ( Texas). Egyet kiültettem próbaképpen, minden védelem nélkül. Valószínű túléli, de elég viseltes.
A többi a teraszon cserépben van, szárazon. Nekik nincs bajuk.
fax.jpg
fax.jpg (120.95 KiB) Megtekintve 14211 alkalommal

Ami viszont golyóálló lehet ....... saját hibrid: gloriosa x treculeana:
Csatolmányok
gloriosa x trecu.jpg
gloriosa x trecu.jpg (155.62 KiB) Megtekintve 14211 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.28. 19:41

Hali,

Tavaly vettem 50 faxon magot ( Texas). Egyet kiültettem próbaképpen, minden védelem nélkül. Valószínű túléli, de elég viseltes.
A többi a teraszon cserépben van, szárazon. Nekik nincs bajuk.
Ez nem túl jó hír, nekem is ebből adtál? Talán előnevelve, megerősödve jobban bírná.
A saját hibrided viszont keménykötésű legényke.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.02.28. 19:45

Neked adtam a faxoniánából is és a hibridből is.
Az igaz, hogy nem a legerősebb faxoniánát ültetem ki, hanem egy nyápicat, amiért nem kár. Érdekes, hogy az még meglevő kb 20 faxon mind más, mintha nem is egy faj lenne. Az a gyanúm, hogy több helyről és össze vissza gyűjtötték a magokat.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.02.28. 19:53

Neked adtam a faxoniánából is és a hibridből is.
Az igaz, hogy nem a legerősebb faxoniánát ültetem ki, hanem egy nyápicat, amiért nem kár. Érdekes, hogy az még meglevő kb 20 faxon mind más, mintha nem is egy faj lenne. Az a gyanúm, hogy több helyről és össze vissza gyűjtötték a magokat.
De jó, a hibridből is kaptam? Már el is felejtettem, mert ősszel mindegyiket betettem az egyik nagy takarás sarkába, azóta nem is nézegettem őket, csak távolról, hogy rendben vannak-e.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.01. 18:02

Sziasztok!
tanulságos történet, a véleményeteket kérem:
2005-ben vettem két db egyleveles Y. faxoniana magoncot ( bár szerintem inkább treculeana vagy max. hibridek lehetnek. 2010 óta vannak szabadföldben, telente csak csapadékvédelmet kapnak. Eddig semmi károsodásuk nem volt. idén össze kellett kötnöm az üstöküket, hogy elférjenek a takarás alatt. Íme az eredmény:
trecu1.jpg
trecu1.jpg (169.35 KiB) Megtekintve 14217 alkalommal
Szerintem nem fagyás, mert:
Csak az összekötözött levelek haltak el, a szabadon állók nem:
trecu3.jpg
trecu3.jpg (161.68 KiB) Megtekintve 14217 alkalommal
-6-7 fonál nem lehetet hidegebb és a testvérének semmi baja: Hátul:
trecu2.jpg
trecu2.jpg (134.89 KiB) Megtekintve 14217 alkalommal
Nem hiszem, hogy kirohadt, mert tök szárazan volt, amint a fenti képen látjátok a tetőről a csapadékvíz az utcára folyik.
Plusz, ha rothadás lenne, akkor az összekötözött közepe lenne a legrosszabb állapotban, mert befülled.de a középső levelek épek:
trecu4.jpg
trecu4.jpg (158.68 KiB) Megtekintve 14217 alkalommal
Másra nem tudok gondolni, csak arra, hogy a nap szétégette. déli és nyugati irányból telibe kapta a napot. Igazolhatja ezt, hogy a másik sokkal kevesebb direkt napot kap télen.
Vélemény?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.01. 18:45

Lecso a nappal nem lehet gond mert az enyémet a téli nap egész nap süti még sincs gondja. Akkor lenne gond ha mélyen átfagyna a talaj de szerintem akkor sem mert ezek a növények az eredeti élőhelyükön is nagy hideget és napsütést kapnak. Nem lehet hogy tőben megtörted a leveleket? Elképzelhető hogy nem is látni a töréseket mert mikrórepedések vannak és amennyiben így van azok a levelek maradandó sérülést szenvedhetnek. A nem kötözött leveleid épek és a belső rész is annak tűnik.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.01. 19:40

Nekem is egyből a törés jutott szembe.

Levy
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:33
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Levy » 2015.03.01. 20:08

Szerintem is megtörtek a levelek,hacsak nem láttál rajtuk apró barna foltokat összekötéskor.Nálam is alakultak ki hasonló elhalások az alsó leveleken gombásodástól,de ezeken már ősz végén megjelentek a barna foltok a sok csapadéktól.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.01. 21:44

A töréssel csak az a probléma, hogy ugyan így kötöztem össze a másikat, annak semmi baja.
Sőt, ha megnézitek az első és második képen azt a két levelet, ami látványosan meghajlott, pont azoknak nincs semmi baja. Legalsó levelek, amiket kevésbé ér a fény. Arról nincs kép, hogy a ház felöli oldalon is épek a levelek. Azért gondoltam a napégésre, mert normálisan ugye a levél nem a fonákját mutatja a napnak.....
Hibátlanok voltak a levelek az összekötözéskor. Gombaölőt is kapott.

A masik oldal: csaknem ép, csak a magas levelek égtek meg. Nap?
a masik oldal.jpg
a masik oldal.jpg (163.49 KiB) Megtekintve 14215 alkalommal

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.03.01. 22:13

Lecsó!
Szerintem a ragasztó is okozhatta ezeket a tüneteket. Az első képeden rendesen kirajzolódik a helye a leveleken, hiszen azok kifehéredtek alatta. Az nem lehet, hogy a pórusokat elzárta, ahol jól odaragadt, mert azok pont a levél fonáki részén találhatók?
A napot én azért zárnám ki, mert volt a növény felett tető, ami a sugárzást nem 100%-osan engedi át, tehàt "szűrt" fényt kap. A nap meg nyáron sem okoz benne kárt.
Esetleg még az is lehet, hogy a csapadékos évnek köszönhetően túl sok nedvesség volt a levelekben, ezáltal egy kisebb fagy is hamarabb kárt tett benne.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.02. 06:51

Azt írja Lecsó hogy több növénynél is alkalmazza a ragasztós módszert, a többinél nincs gond. A napot teljesen kizárnám a téli napsugárzás olyan gyenge hogy egy szobanövénybe se tenne kárt (Liga télen a tető a nap ellen nem véd mert az alacsony állása miatt szinte oldalról süt Lecsó ezért gondolta ezt a lehetőséget).Ahogy nézem elég a takarás szélén van az eső nem lehet hogy érte egyszer egyszer és ez lehet az oka? Minden esetre tanulságos eset. Ezek a növények úgy sem fognak ott elférni iszonyatos korona átmérővel fognak rendelkezni ezt már most látni (Petinél három méter a faxoniana korona átmérője). Én inkább a tető átmérőjét növelem nem szeretnék yuccákat kötözgetni.

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.03.02. 10:01

Azt írja Lecsó hogy több növénynél is alkalmazza a ragasztós módszert, a többinél nincs gond. A napot teljesen kizárnám a téli napsugárzás olyan gyenge hogy egy szobanövénybe se tenne kárt (Liga télen a tető a nap ellen nem véd mert az alacsony állása miatt szinte oldalról süt Lecsó ezért gondolta ezt a lehetőséget).
Ha jobban megnézed a képeket akkor latható, hogy a takarásnak a tél során volt PC vagy hullámlemez oldalfala is, ami pont úgy viselkedik, fényáteresztés szempontjából, mint a tető. A többi növény pedig nem sérült a takarás alatt csak ez a szélén.
Tett fel képet egy másik jukkáról is, azon is kirajzolódik a ragasztás nyoma. Lehet nem minden növény egyformán tolerálja ezt a módszert.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.02. 17:05

Azt írja Lecsó hogy több növénynél is alkalmazza a ragasztós módszert, a többinél nincs gond. A napot teljesen kizárnám a téli napsugárzás olyan gyenge hogy egy szobanövénybe se tenne kárt (Liga télen a tető a nap ellen nem véd mert az alacsony állása miatt szinte oldalról süt Lecsó ezért gondolta ezt a lehetőséget).
Ha jobban megnézed a képeket akkor latható, hogy a takarásnak a tél során volt PC vagy hullámlemez oldalfala is, ami pont úgy viselkedik, fényáteresztés szempontjából, mint a tető. A többi növény pedig nem sérült a takarás alatt csak ez a szélén.
Tett fel képet egy másik jukkáról is, azon is kirajzolódik a ragasztás nyoma. Lehet nem minden növény egyformán tolerálja ezt a módszert.
A konklúzió: allergiás a ragtapaszra. Embernél is van ilyen, miért ne lehetne növénynél is :)
De tényleg, más lehetőség nem jut eszembe. Tök száraz a földje, a tető kilóg az utcára. Megjegyzem, tavaly a tető még alacsonyabb volt, mint a kerítés és minden víz visszafolyt, mégsem lett semmi baja...

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 00:20

Szia Zoli, üdv itt a fórumon!
Azokból a magoncokból biztosan szelektálódik jó néhány tökéletesen golyóálló jukka. ;)

Ebben bízok én is, hogy a gyengéje kirostálódik a többi meg bírni fogja! :D

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 00:25

Hali,

Tavaly vettem 50 faxon magot ( Texas). Egyet kiültettem próbaképpen, minden védelem nélkül. Valószínű túléli, de elég viseltes.
A többi a teraszon cserépben van, szárazon. Nekik nincs bajuk.
A tavalyi év után nem csodálkozom azon, hogy így néz ki, nem volt meg a növekedéshez szükséges hőösszeg, és a sok eső miatt lazábbak voltak a szövetei :(

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.03. 00:37

Sziasztok!
tanulságos történet, a véleményeteket kérem:
2005-ben vettem két db egyleveles Y. faxoniana magoncot ( bár szerintem inkább treculeana vagy max. hibridek lehetnek. 2010 óta vannak szabadföldben, telente csak csapadékvédelmet kapnak. Eddig semmi károsodásuk nem volt. idén össze kellett kötnöm az üstöküket, hogy elférjenek a takarás alatt. Íme az eredmény:
trecu1.jpg
Szerintem nem fagyás, mert:
Csak az összekötözött levelek haltak el, a szabadon állók nem:
trecu3.jpg
-6-7 fonál nem lehetet hidegebb és a testvérének semmi baja: Hátul:
trecu2.jpg
Nem hiszem, hogy kirohadt, mert tök szárazan volt, amint a fenti képen látjátok a tetőről a csapadékvíz az utcára folyik.
Plusz, ha rothadás lenne, akkor az összekötözött közepe lenne a legrosszabb állapotban, mert befülled.de a középső levelek épek:
trecu4.jpg
Másra nem tudok gondolni, csak arra, hogy a nap szétégette. déli és nyugati irányból telibe kapta a napot. Igazolhatja ezt, hogy a másik sokkal kevesebb direkt napot kap télen.
Vélemény?
Mint a pálmáknál! Szerintem befülledt a levél, ez okozta ezt, az egyik T. fortuneim levél vége száradt le, szerintem ha eddig a nap nem égettem meg, akkor ezután sem fogja. Itt, nem volt számára nyerő a napfény+összekötés kombináció. Valamennyire számíthat a levegő páratartalma is, ez okozhat a takarás alatti meleggel számolva befülledést, a belső levelek szrazon maradtak. Amúgy mindig megcsodáltam a növényeidet az indexen is, szerintem ki fogja nőni, rendbe fog jönni!

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Yucca faxoniana

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.03. 06:44

Sziasztok!
tanulságos történet, a véleményeteket kérem:
2005-ben vettem két db egyleveles Y. faxoniana magoncot ( bár szerintem inkább treculeana vagy max. hibridek lehetnek. 2010 óta vannak szabadföldben, telente csak csapadékvédelmet kapnak. Eddig semmi károsodásuk nem volt. idén össze kellett kötnöm az üstöküket, hogy elférjenek a takarás alatt. Íme az eredmény:
A trecu1.jpg csatolmány már nem érhető el.
Szerintem nem fagyás, mert:
Csak az összekötözött levelek haltak el, a szabadon állók nem:
A trecu3.jpg csatolmány már nem érhető el.
-6-7 fonál nem lehetet hidegebb és a testvérének semmi baja: Hátul:
A trecu2.jpg csatolmány már nem érhető el.
Nem hiszem, hogy kirohadt, mert tök szárazan volt, amint a fenti képen látjátok a tetőről a csapadékvíz az utcára folyik.
Plusz, ha rothadás lenne, akkor az összekötözött közepe lenne a legrosszabb állapotban, mert befülled.de a középső levelek épek:
A trecu4.jpg csatolmány már nem érhető el.
Másra nem tudok gondolni, csak arra, hogy a nap szétégette. déli és nyugati irányból telibe kapta a napot. Igazolhatja ezt, hogy a másik sokkal kevesebb direkt napot kap télen.
Vélemény?
Mint a pálmáknál! Szerintem befülledt a levél, ez okozta ezt, az egyik T. fortuneim levél vége száradt le, szerintem ha eddig a nap nem égettem meg, akkor ezután sem fogja. Itt, nem volt számára nyerő a napfény+összekötés kombináció. Valamennyire számíthat a levegő páratartalma is, ez okozhat a takarás alatti meleggel számolva befülledést, a belső levelek szrazon maradtak. Amúgy mindig megcsodáltam a növényeidet az indexen is, szerintem ki fogja nőni, rendbe fog jönni!

Szia !

Nem igazán fülledhetett be. Nem zárt takarás, csak csapadékvédelem. Tető van és az oldalfal csak a bekavaró hó miatt van, nem is ér fel a tetőig. Kb 30 cm-rel alacsonyabb, ráadásul csak 3 oldalfal volt, a ház felöli rész teljesen nyitott. Ha befülledés lenne, akkor szerintem pont a közepe rohadt volna el. Számomra eddig a legésszerűbb magyarázat a " ragtapasz allergia "
Capture.JPG
Capture.JPG (100.6 KiB) Megtekintve 14194 alkalommal


Vissza: “Jukkák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég