Cyathea fajok

Évmilliós történelem. Dicksonia antartica, fibrosa. Cyathea cooperi, medullaris, Lophosoria, Blechnum chilense, magellanicum.
Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.01.05. 14:25

A cyatheak a kiszáradásra azonnali levélvesztéssel reagálnak. Mindig nyirkosan kell tartani a földjüket. A dicksoniák is képesek akár télen a hűvősben kiszáradni. 5-10 fokon simán telelnek és még pihenek is de képesek tartósan 0-5 fok között telelni ez azért jó mert ilyenkor enyhe téli esős napokon ki lehet őket tenni ázni. A dicksoniákat érdemes kisebb -1-3 fokos fagyokhoz hozzászoktatni, így nem kell sokat ki be hurcolni. A cyatheák már kényesebbek, az australisnal -2-3 foknál már néhány levél sérült.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.05. 17:20

A cyatheak a kiszáradásra azonnali levélvesztéssel reagálnak. Mindig nyirkosan kell tartani a földjüket. A dicksoniák is képesek akár télen a hűvősben kiszáradni. 5-10 fokon simán telelnek és még pihenek is de képesek tartósan 0-5 fok között telelni ez azért jó mert ilyenkor enyhe téli esős napokon ki lehet őket tenni ázni. A dicksoniákat érdemes kisebb -1-3 fokos fagyokhoz hozzászoktatni, így nem kell sokat ki be hurcolni. A cyatheák már kényesebbek, az australisnal -2-3 foknál már néhány levél sérült.
Mostanra már sikerült kitapasztalnom a vízigényüket.
Ami érdekes,hogy a nagyobb tomentossissima a kiszáradásra nem levélvesztéssel reagált,hanem elfonnyadtak a hajtásai. Gyorsan meglocsoltam és másnapra szépen észhez tért.Minden hajtása vissza erősödött. Most már oda figyelek rá.

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.01.05. 19:07

Adrienn, nem kell annyira félteni őket. Nálam kint vannak most a 9-es cserépben lévő babák és a nagyok egyaránt. A héten 2 nagy eső is volt, az szépen felfrissítette a leveleiket, na meg az esti köd is. Egy hónapot voltak lent a pincébe, de bepenészedtek sajnos, a fibrosa törzsén még kis gombák is nőttek. :( Ez az enyhe tél és a nedves föld nem jó párosítás az álló levegő mellé. Mivel nem mondanak olyan hideget, mint múlt télen, ezért más taktikát választok erre a 2 hónapra még. Csak arra a pár napra viszem be őket, amikor is -3 fok alá csökken az esti hőmérséklet. Pár levele lefagyott az antarcticának, de mind a régi, amiket még üvegházban hozott. Nálam is úgy viselkednek a Cyatkeak, mint nálad Adrienn. Lekókad a levele, majd locsolás után feléled, de csak beltéren. Most ők is kint vannak és tetszik nekik ez a párás-napos-hűvös idő.
Köszönöm az elismeréseket, az előtelepeimmel kapcsolatban. Jelenleg van egy 2 centis előtelepem és a többi max 5 mm-es. De a nagy sem hoz még levelet.

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.01.07. 09:30

WP_20180106_003.jpg
C. dregei 9-es cserépben
WP_20180106_003.jpg (715.23 KiB) Megtekintve 11959 alkalommal
WP_20180106_006.jpg
C. tomentosissima
WP_20180106_006.jpg (728.77 KiB) Megtekintve 11959 alkalommal
WP_20180106_010.jpg
Szabadlábon(elöl 2 nagy cooperi, fibrosa, antarctica és a legkisebb: sellowiana)
WP_20180106_010.jpg (898.7 KiB) Megtekintve 11959 alkalommal
Kicsit off, Dicksonia sellowiana. Ez a legkorábban hajtó páfrányfa nálam. Jelenleg hajt a C. dregei, tomentosissima, a 2 kicsi cooperi 'Brentwood' és a Blechnum brasiliensis is, de ők melegebb helyen vannak.
WP_20180106_013.jpg
D. sellowiana elkezdett hajtani a szép idő miatt!
WP_20180106_013.jpg (746.25 KiB) Megtekintve 11959 alkalommal
Az australisok nincsenek a képen, jelenleg máshol vannak.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2018.01.07. 11:44

Gratula, nagyon ügyesen csinálod, látszik rajtuk a törődés.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.07. 19:32

Nagyon szépek drosera. Ma én is gondolkodtam rajta,hogy kiteszem őket.Annyira szép tavaszias idő volt.
De talán majd holnap. :)

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.01.16. 06:15

Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.16. 06:31

Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.
Sajnálom az elhalt növényeket. :( Nekem is van már veszteségem a teleltetőben. 2db xanthosoma, egy colocasia black magic,és egy banán már megadta magát sajnos. Hiába az odafigyelés és a minden napos ellenőrzés. :(
Az australis amit tőled vettem úgy döntött,hogy ledobja a leveleit. Talán sok volt neki a sokk. Utazás,teleltetés.... De életben van. Hajtás is van rajta csak megállt a kigörgetésében. Gondolom várja a jobb időt. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára 1adrenn1 2018.01.20. 23:03-kor.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.01.16. 07:25

Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.
Sajnálom az elhalt növényeket. :( Nekem is van már veszteségem a teleltetőben. 2db xantosoma, egy colocasia black magic,és egy banán már megadta magát sajnos. Hiába az odafigyelés és a minden napos ellenőrzés. :(
Az australis amit tőled vettem úgy döntött,hogy ledobja a leveleit. Talán sok volt neki a sokk. Utazás,teleltetés.... De életben van. Hajtás is van rajta csak megállt a kigörgetésében. Gondolom várja a jobb időt. :)
A felsorolt növények nem a legegyszerűbben tarthatóak közé tartoznak. Meg kell őket tanulni teleltetni és sajnos ez veszteségekkel fog járni. A topiknál maradva a páfrányfák és azon belül a cyathea nagyon érzékeny a kiszáradásra, akár hűvős teleltetőhelyen is. A földje legyen nagyon jó víz áteresztő, de a közeg tartsa meg a nedvességet, és soha ne száradjon ki. Télen a fűtetlen teleltetőkben és a kinti levegőn, az anticiklonok (napos száraz hideg idő) kivételével a páratartalommal nincs gond, a legjobb számára a 5-10 fokos teleltetés ilyenkor enyhébb csapadékosabb napokon ki lehet tenni az esőre.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.23. 14:13

Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.
Sajnálom az elhalt növényeket. :( Nekem is van már veszteségem a teleltetőben. 2db xantosoma, egy colocasia black magic,és egy banán már megadta magát sajnos. Hiába az odafigyelés és a minden napos ellenőrzés. :(
Az australis amit tőled vettem úgy döntött,hogy ledobja a leveleit. Talán sok volt neki a sokk. Utazás,teleltetés.... De életben van. Hajtás is van rajta csak megállt a kigörgetésében. Gondolom várja a jobb időt. :)
A felsorolt növények nem a legegyszerűbben tarthatóak közé tartoznak. Meg kell őket tanulni teleltetni és sajnos ez veszteségekkel fog járni. A topiknál maradva a páfrányfák és azon belül a cyathea nagyon érzékeny a kiszáradásra, akár hűvős teleltetőhelyen is. A földje legyen nagyon jó víz áteresztő, de a közeg tartsa meg a nedvességet, és soha ne száradjon ki. Télen a fűtetlen teleltetőkben és a kinti levegőn, az anticiklonok (napos száraz hideg idő) kivételével a páratartalommal nincs gond, a legjobb számára a 5-10 fokos teleltetés ilyenkor enyhébb csapadékosabb napokon ki lehet tenni az esőre.
Mostanra sikerült kitapasztalnom a locsolásukat.Az udvarra még nem volt alkalmam őket kitenni.
Remélem már nem lesz semmi bajuk tavaszig. :)

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.02.03. 01:24

Mindkettő lehetséges. A magasság önmagában még nem elegendő a hidegtűrésre. Egy tenger/óceán közeli, trópusi terület teljesen más klimatikus viszonyokat tud produkálni mint egy magashegyekkel körülvett sarki terület.
Ezek a spórák a koordináták szerint Taiwanról származnak.A Tamásnak kibírta a -16 hideget az ennél alacsonyabról/vagy ilyesmi magasságból/származó spinulosa,Taiwanról.Ha esetleg lesz belőle növény,érdemes lesz kipróbálni a szabadban.De a podophylláról azt olvastam,hogy
max2000 méterig is felhatólhat.Ehhez képest ez a spóra elvileg 2592 méterről származik.Ez azért elég jelentős különbség. + 592méter.Ezért kérdeztem,hogy ez nem csak ámítás?
Szia ! Kelnek már a spórák amiket innen rendeltél ? Jó lenne ha lennének belőle jó fagytűrésű páfrányok majd :)

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.02.03. 01:26

WP_20180106_003.jpg
WP_20180106_006.jpg
WP_20180106_010.jpg
Kicsit off, Dicksonia sellowiana. Ez a legkorábban hajtó páfrányfa nálam. Jelenleg hajt a C. dregei, tomentosissima, a 2 kicsi cooperi 'Brentwood' és a Blechnum brasiliensis is, de ők melegebb helyen vannak.
WP_20180106_013.jpg
Az australisok nincsenek a képen, jelenleg máshol vannak.
Gratulálok , nagyon szépek ! :) Igen eddig szerencsenk volt az enyhe téllel , napközbeni mínusz nem nagyon volt es a legtöbb nap lehettek a szabadban nyugodtan a páfrányfák , amugy is imádják ezt a párás ködös időt. ;)

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.02.03. 01:29

Norbinak viszont abban teljesen igaza van a téli locsolásra is oda kell figyelni , sajnos a cyatheak nagyon érzekenyek a kiszáradásra rogton lombvesztessel reagalnak , volt olyan cooperim ami pár éve túl se élte hogy kimaradt egy locsolás , kint ilyenkor jobb nekik mert állandoan magas a pára .

pool67
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2017.07.23. 16:29
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: pool67 » 2018.02.03. 10:22

Mindkettő lehetséges. A magasság önmagában még nem elegendő a hidegtűrésre. Egy tenger/óceán közeli, trópusi terület teljesen más klimatikus viszonyokat tud produkálni mint egy magashegyekkel körülvett sarki terület.
Ezek a spórák a koordináták szerint Taiwanról származnak.A Tamásnak kibírta a -16 hideget az ennél alacsonyabról/vagy ilyesmi magasságból/származó spinulosa,Taiwanról.Ha esetleg lesz belőle növény,érdemes lesz kipróbálni a szabadban.De a podophylláról azt olvastam,hogy
max2000 méterig is felhatólhat.Ehhez képest ez a spóra elvileg 2592 méterről származik.Ez azért elég jelentős különbség. + 592méter.Ezért kérdeztem,hogy ez nem csak ámítás?
Szia ! Kelnek már a spórák amiket innen rendeltél ? Jó lenne ha lennének belőle jó fagytűrésű páfrányok majd :)

Szia!Sajnos semmi nyoma,hogy kelni akarnának.Pedig az első adagot már több mint 2 hónapja vetettem.Van még 1 adag sinulosa meg podophylla spórám a hűtőben,ha megírod a címedet elküldöm neked,hátha nálad megy valamire.Ha esetleg lesz belőle növény küldesz nekem belőle 1-2 darabot,jó?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.03.14. 02:00

küldtem privát üzenetet

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.04.01. 20:03

Cyathea dealbata-val próbálkozott már valaki kishazánkban? Bíztató dolgokat írnak róla:

"It would be my opinion that this is the hardiest of the Cyathea species, most probably due to the thickness of the trunk affording it more cold protection than other Cyathea species. This was the only Cyathea species to survive the 2 harsh winters of 2010."

"I have found Cyathea dealbata to be one of the hardiest Cyathea. It would be one of the better tree ferns for the West Coast of the U.S. if it were more common (and faster growing) as it is much more tolerant of both hot and cold snaps and open exposure than almost any other tree fern in the Alsophila clade (with the probable exception of C. australis)"

Írországban a Dicksonia antarctica mellett egyike azon páfrányfának, ami kivadult, igaz hogy a lassú növekedése miatt nem olyan elterjedt, na meg persze később kezdték el telepíteni, mint az antarcticát. -5°C-nál a Dicksonia antarctica, fibrosa mellett a dealbata-nak épek a levelei, ugyanott, ahol a Cyathea smithii, australis és medullaris levélfagyást szenved. Tudom a levélvesztés a smithii-nél, australis-nál, dregei-nél természetes és nem feltétlenül jelenti a növény halálát.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.12. 04:33

Egy pillanatkép:
a6.jpg
Cyathea
a6.jpg (395.26 KiB) Megtekintve 11393 alkalommal

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.04.12. 19:13

Nagyon szép így tél után is! ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.04.12. 20:18

Egy pillanatkép:
a6.jpg
Nagyon szép, gratulálok! Látom van ott még szépség bőségesen. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.04.13. 06:26

Köszönet a dicsérő szavakért!


Vissza: “Törzses páfrányok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég