Dicksonia antarctica

Évmilliós történelem. Dicksonia antartica, fibrosa. Cyathea cooperi, medullaris, Lophosoria, Blechnum chilense, magellanicum.
Lajos
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.14. 18:17

Peti írta:
Lajos írta:
Peti írta:Norbi, hú de szépek! :o Remélem sikerül az enyémet helyre hozni. :?

Szia Peti!
Végig olvastam küzdelmedet, de a végkimeneteléről nem írtál. Mi lett a páfrányod sorsa?

Szia Lajos! Sikerült újra gyökerezésre bírni. Örömmel vettem tudomásul az edényből kiszedve, hogy szépen teleszőtte új gyökérzettel a földjét. Nyár eleje óta a leveleit is megtartja, szép zöldek, de még kisebbek mint pár éve amikor nem volt semmi baja. Remélem jövőre újból teljes pompáját mutatja.

Örömmel hallom, mivel a növény is megmaradt és egy talány is megoldódott. A gyökereit miért veszítette el? Túllocsoltad?

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.11.14. 20:22

Lajos írta:
drosera írta:Szia Lajos!

Annyiért jó ár érte, mert kintről sem lenne olcsóbb a posta miatt. Ha szép és nem egy leharcolt példány, vedd meg, mert hétvégére jönnek a hidegek és ne fagyjon már meg szegény. Ha csak egyszeri teleltetésről lenne szó, akkor nem lesz gond a 22 fokkal, bár az elején biztos nem fog neki tetszeni, pláne ha szabadban volt egész ősszel. Viszont ha üvegházba van bevíve, akkor könnyebben viseli a melegebb szobát, csak a hazaszállításra ügyelj, mert most már hidegebb van nap közben is. Idén nálam is melegben telelnek(15-18 °C), mivel tavaly sikerült megfagyasztanom a Lacitól vásárolt példányt és csak augusztusban kezdett el növekedni. Azóta többé kevésbé helyre jött. Arra ügyelj, hogy ne locsold túl, mert télen nem növekszenek, mivel benne van a génjükben a téli nyugalmi időszak. Ha mégis kitol 1-1 levelet, akkor is csak épp nyirkos legyen. Majd írok egy hosszabb gondolatot a Dicksonia fibrosa és antarctica párosról, mert a fibrosa nagyon sok kertben jobban bírja az igénybevételt, mint az elterjedtebb antarctica(nálam is!).

Szia!
Nagyon szépen köszönöm a segítséged. Legalább két télről lenne szó.
Bár úgy terveztem, hogy jövőre már készen lesz a télikertem, de sajnos (vagy szerencsére, kinek hogy) szakembert csak lasszóval lehet fogni, így aztán alaposan elmaradtam a terveimtől.
A breheám mellett a takarásban elférne, de ott teljes sötétségben lenne kb. 5 fokon. Az járható út?

Nagyon szívesen segítek bármiben. :) Láttam Dicksoniát a Soroksári és a Kőbányai Oázisban, de egyik sem volt még ereje teljében. Én azt javaslom, hogy ezen a télen maradjon a lakásban és óvatosan locsold. A Brahea mellé akkor mehet, ha már megerősödött. Ezt onnan látod, hogy ahol elvágták a törzs tetejét, azt a méretet túlnőtte középen és van 20-30 levele, vagyis biztosítva van a további levelekhez az energia. Egy szabadfölben lévő erős példány kibírja a levelei teljes elfagyását, mivel tavasszal kigörget egyszerre 20-at is és a nyár további felében még ugyanennyit. De egy 30 centis példány jó ha 4-5 levelet kitol egyszerre, így a levelei elfagyása nagyon visszavetné a teljes helyreállásban. Régen azt gondolták, hogy a föld alatti gyökérzetnek semmi haszna, de ma már tudjuk, hogy nagyon fontos szerepük van. Ezért kell óvni a gyökérzetett az átfagyástól és a levélzetet az elfagyástól.

Egyébként amit én tavaly májusban ültettem csupasz törzs, még mindig nem hoz rendes méretű leveleket 1,5 év után. Tapasztalatlanok csodálkoznak, hogy a tavasszal ültetett méteres törzs mért fagy el télen... Minél idősebb, annál több idő kell a teljes regenerálódáshoz. Nálad 2-3 év a minimum annál a méretnél.

Lajos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.14. 23:03

Még egyszer hálás köszönet a segítségért, már csak az a kérdés, hogy meglesz-e nekik hétvégén?
Nyár eleje óta megvan, senki sem vitte el 32 ezerért (ennyiért nem is csodálkoztam rajta), pár hete leárazták a felére. Szép egészséges levelei voltak amikor utoljára láttam és kint volt a kertrészben még két hete.

Peti
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.11.16. 08:19

Lajos írta:
Peti írta:
Lajos írta:Szia Peti!
Végig olvastam küzdelmedet, de a végkimeneteléről nem írtál. Mi lett a páfrányod sorsa?

Szia Lajos! Sikerült újra gyökerezésre bírni. Örömmel vettem tudomásul az edényből kiszedve, hogy szépen teleszőtte új gyökérzettel a földjét. Nyár eleje óta a leveleit is megtartja, szép zöldek, de még kisebbek mint pár éve amikor nem volt semmi baja. Remélem jövőre újból teljes pompáját mutatja.

Örömmel hallom, mivel a növény is megmaradt és egy talány is megoldódott. A gyökereit miért veszítette el? Túllocsoltad?

Vagy berohadtak, vagy megfagytak.

Lajos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.18. 15:21

drosera írta:Szia Lajos!............ Majd írok egy hosszabb gondolatot a Dicksonia fibrosa és antarctica párosról, mert a fibrosa nagyon sok kertben jobban bírja az igénybevételt, mint az elterjedtebb antarctica(nálam is!).

Szia!
Még megvolt ma, és megvettem.
Nagyon szép, nagyrészt egészséges levelei vannak kb. 20 db, amiből 2 db kissé sárgás és elszáradt részek is vannak rajta, de a többi szép zöld.
Kisebbre emlékeztem, a már eléggé zsúfolt nappaliban hirtelen nem is tudtam hova tegyem.
Mit javasolsz tegyem közelebb az ablakhoz, ott délelőtt a nap is süti vagy tegyem a szoba kissé sötétebb részébe? Párásítsam a levelét?

Azt a hosszabb gondolatot nagyon várom, jól jönne egy részletes gondozási útmutató. ;)

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.11.19. 21:31

Szia Lajos!

Tedd inkább a napos ablak közelébe és párásíts. Ha télen melegben tartod, akkor igyekezni kell minél több napfényt biztosítani számára, hogy tudjon aktívan növekedni. A párásítást nem kell túllihegni, elég ha mellé teszel 1-2 alátétet tele vízzel, ami elpárologhat. Nyáron fontosabb a szabadban, mivel akkor melegebb van és még a szél is szárít. Egyébként nyáron inkább árnyékban jó neki. A reggeli és a késő délutáni napot elviseli, de ha nem éri, akkor is jól érzi magát. A Dicksoniák jobban szeretik az árnyasabb részeket, mint a Cyatheák. A leveleit ne vágd le addig, amíg el nem száradt teljesen a szára is! Egészen addig élnek az edénnyalábok. Minél több levele van, annál gyorsabban fejlődik. A fibrosám pl eddig vagy 30 levelet hozott már, de csak 5-6 levelét szárította el. Mióta ennyi levele van, gyorsabban nő, mint az antarctica, amelyik még nem tért magához, pedig egyidősek. Sok sikert a Dicksoniádhoz! ;)

Lajos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.19. 23:04

drosera írta:Szia Lajos!

Tedd inkább a napos ablak közelébe és párásíts. Ha télen melegben tartod, akkor igyekezni kell minél több napfényt biztosítani számára, hogy tudjon aktívan növekedni. A párásítást nem kell túllihegni, elég ha mellé teszel 1-2 alátétet tele vízzel, ami elpárologhat. Nyáron fontosabb a szabadban, mivel akkor melegebb van és még a szél is szárít. Egyébként nyáron inkább árnyékban jó neki. A reggeli és a késő délutáni napot elviseli, de ha nem éri, akkor is jól érzi magát. A Dicksoniák jobban szeretik az árnyasabb részeket, mint a Cyatheák. A leveleit ne vágd le addig, amíg el nem száradt teljesen a szára is! Egészen addig élnek az edénnyalábok. Minél több levele van, annál gyorsabban fejlődik. A fibrosám pl eddig vagy 30 levelet hozott már, de csak 5-6 levelét szárította el. Mióta ennyi levele van, gyorsabban nő, mint az antarctica, amelyik még nem tért magához, pedig egyidősek. Sok sikert a Dicksoniádhoz! ;)

Hálás köszönet a tanácsaidért! :)

1adrenn1
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.11.21. 16:35

Azt hiszem kezd észhez térni az én antarctikam is.Egy kis torz levélkét már hozott,de most úgy látom egyszerre négyet fog hajtani. Remélem egyre szebb levelek lesznek.
Csatolmányok
20181121_143659-1-1.jpg
20181121_143659-1-1.jpg (977.1 KiB) Megtekintve 162 alkalommal
20181121_143651-1.jpg
20181121_143651-1.jpg (1000.69 KiB) Megtekintve 162 alkalommal

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.11.25. 16:03

Nagyon szívesen Lajos! Gratulálok Adrienn, nagyon szépen megindult. A páfrányfákra jellemző, hogy ha kevés, vagy semennyi levelük sincs, akkor egyszerre többet is kitolhat, hogy mihamarabb pótolja a hiányosságait. Minél nagyobb a törzs, annál több energia tartalékai vannak ehhez. Nálam például az egyik Cyathea australis is 4 levelet tolt ki egyszerre, pedig az még csak egy kb 2 éves kis növény, de gyatra állapotban volt, mikor hozzájutottam és alig volt levele.

Off: Nem ide tartozik, de a dealbátám sem úgy néz most ki, mint a Cyathea topikban, mert 1 nappal később kapott vizet és elszárított vagy 5 levelet. Érdekességképpen csupán a levelek oldalszárai száradtak el, így a locsolás után maga a levél újra felállt, de az oldallevelei sajnos elszáradtak. Ezt egy cooperi nem tudta volna megtenni, ott az egész levél elszárad. Az australisok is hasonlóképpen viselkednek, csak ott a még kihajló levél kókad le és a locsolást követően újra erőteljesen növekszik. Ez a két faj a legszárazságtűrőbb tudtommal és kis korukban is jól tolerálják az öntözési hibákat.

On: A Dicksonia antarctica és sellowiana viszont érzékeny a túlöntözésre(elbarnulnak a levelek) és az alulöntözésre(kisebb leveleket hoz) egyaránt. A legbénázástűrőbb Dicksoniám a fibrosa. Sosem panaszkodik, csak tolja ki a leveleket már 3 éve. :D

1adrenn1
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.11.28. 16:14

Köszönöm drosera. Most itt tartanak a levelek.
Csatolmányok
20181128_122838-1.jpg
20181128_122838-1.jpg (1015.17 KiB) Megtekintve 110 alkalommal

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.12.12. 05:56

Szia 1adrenn1, nagyon szépen megindultak!

Ha valakit érdekel, van egy új faiskola Spanyolországban, ahol páfrányfákra szakosodtak. Korrekt áron adnak különböző fajokat és van köztük olyan is, máshol nem kapható. A szállítás 4 kicsi növénynél 25 €.

https://balantium.wordpress.com/2018/09/20/tree-fern-tarifa-completa-de-precios-2/?fbclid=IwAR2FcLCoIsJI4XeERQ6Dto31zBXvHRzD0f9hyZf5bdXjA0KoxrnIxr4_EBQ

Így néz ki 3 fajta kis növény:
Balantium 3 plant.jpg
Balról: Cyathea dealbata, Dicksonia fibrosa és sellowiana
Balantium 3 plant.jpg (812.46 KiB) Megtekintve 32 alkalommal

Vissza: “Törzses páfrányok”