Dicksonia antarctica

Évmilliós történelem. Dicksonia antartica, fibrosa. Cyathea cooperi, medullaris, Lophosoria, Blechnum chilense, magellanicum.
Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.14. 18:17

Norbi, hú de szépek! :o Remélem sikerül az enyémet helyre hozni. :?
Szia Peti!
Végig olvastam küzdelmedet, de a végkimeneteléről nem írtál. Mi lett a páfrányod sorsa?
Szia Lajos! Sikerült újra gyökerezésre bírni. Örömmel vettem tudomásul az edényből kiszedve, hogy szépen teleszőtte új gyökérzettel a földjét. Nyár eleje óta a leveleit is megtartja, szép zöldek, de még kisebbek mint pár éve amikor nem volt semmi baja. Remélem jövőre újból teljes pompáját mutatja.
Örömmel hallom, mivel a növény is megmaradt és egy talány is megoldódott. A gyökereit miért veszítette el? Túllocsoltad?

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.11.14. 20:22

Szia Lajos!

Annyiért jó ár érte, mert kintről sem lenne olcsóbb a posta miatt. Ha szép és nem egy leharcolt példány, vedd meg, mert hétvégére jönnek a hidegek és ne fagyjon már meg szegény. Ha csak egyszeri teleltetésről lenne szó, akkor nem lesz gond a 22 fokkal, bár az elején biztos nem fog neki tetszeni, pláne ha szabadban volt egész ősszel. Viszont ha üvegházba van bevíve, akkor könnyebben viseli a melegebb szobát, csak a hazaszállításra ügyelj, mert most már hidegebb van nap közben is. Idén nálam is melegben telelnek(15-18 °C), mivel tavaly sikerült megfagyasztanom a Lacitól vásárolt példányt és csak augusztusban kezdett el növekedni. Azóta többé kevésbé helyre jött. Arra ügyelj, hogy ne locsold túl, mert télen nem növekszenek, mivel benne van a génjükben a téli nyugalmi időszak. Ha mégis kitol 1-1 levelet, akkor is csak épp nyirkos legyen. Majd írok egy hosszabb gondolatot a Dicksonia fibrosa és antarctica párosról, mert a fibrosa nagyon sok kertben jobban bírja az igénybevételt, mint az elterjedtebb antarctica(nálam is!).
Szia!
Nagyon szépen köszönöm a segítséged. Legalább két télről lenne szó.
Bár úgy terveztem, hogy jövőre már készen lesz a télikertem, de sajnos (vagy szerencsére, kinek hogy) szakembert csak lasszóval lehet fogni, így aztán alaposan elmaradtam a terveimtől.
A breheám mellett a takarásban elférne, de ott teljes sötétségben lenne kb. 5 fokon. Az járható út?
Nagyon szívesen segítek bármiben. :) Láttam Dicksoniát a Soroksári és a Kőbányai Oázisban, de egyik sem volt még ereje teljében. Én azt javaslom, hogy ezen a télen maradjon a lakásban és óvatosan locsold. A Brahea mellé akkor mehet, ha már megerősödött. Ezt onnan látod, hogy ahol elvágták a törzs tetejét, azt a méretet túlnőtte középen és van 20-30 levele, vagyis biztosítva van a további levelekhez az energia. Egy szabadfölben lévő erős példány kibírja a levelei teljes elfagyását, mivel tavasszal kigörget egyszerre 20-at is és a nyár további felében még ugyanennyit. De egy 30 centis példány jó ha 4-5 levelet kitol egyszerre, így a levelei elfagyása nagyon visszavetné a teljes helyreállásban. Régen azt gondolták, hogy a föld alatti gyökérzetnek semmi haszna, de ma már tudjuk, hogy nagyon fontos szerepük van. Ezért kell óvni a gyökérzetett az átfagyástól és a levélzetet az elfagyástól.

Egyébként amit én tavaly májusban ültettem csupasz törzs, még mindig nem hoz rendes méretű leveleket 1,5 év után. Tapasztalatlanok csodálkoznak, hogy a tavasszal ültetett méteres törzs mért fagy el télen... Minél idősebb, annál több idő kell a teljes regenerálódáshoz. Nálad 2-3 év a minimum annál a méretnél.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.14. 23:03

Még egyszer hálás köszönet a segítségért, már csak az a kérdés, hogy meglesz-e nekik hétvégén?
Nyár eleje óta megvan, senki sem vitte el 32 ezerért (ennyiért nem is csodálkoztam rajta), pár hete leárazták a felére. Szép egészséges levelei voltak amikor utoljára láttam és kint volt a kertrészben még két hete.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.11.16. 08:19

Szia Peti!
Végig olvastam küzdelmedet, de a végkimeneteléről nem írtál. Mi lett a páfrányod sorsa?
Szia Lajos! Sikerült újra gyökerezésre bírni. Örömmel vettem tudomásul az edényből kiszedve, hogy szépen teleszőtte új gyökérzettel a földjét. Nyár eleje óta a leveleit is megtartja, szép zöldek, de még kisebbek mint pár éve amikor nem volt semmi baja. Remélem jövőre újból teljes pompáját mutatja.
Örömmel hallom, mivel a növény is megmaradt és egy talány is megoldódott. A gyökereit miért veszítette el? Túllocsoltad?
Vagy berohadtak, vagy megfagytak.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.18. 15:21

Szia Lajos!............ Majd írok egy hosszabb gondolatot a Dicksonia fibrosa és antarctica párosról, mert a fibrosa nagyon sok kertben jobban bírja az igénybevételt, mint az elterjedtebb antarctica(nálam is!).
Szia!
Még megvolt ma, és megvettem.
Nagyon szép, nagyrészt egészséges levelei vannak kb. 20 db, amiből 2 db kissé sárgás és elszáradt részek is vannak rajta, de a többi szép zöld.
Kisebbre emlékeztem, a már eléggé zsúfolt nappaliban hirtelen nem is tudtam hova tegyem.
Mit javasolsz tegyem közelebb az ablakhoz, ott délelőtt a nap is süti vagy tegyem a szoba kissé sötétebb részébe? Párásítsam a levelét?

Azt a hosszabb gondolatot nagyon várom, jól jönne egy részletes gondozási útmutató. ;)

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.11.19. 21:31

Szia Lajos!

Tedd inkább a napos ablak közelébe és párásíts. Ha télen melegben tartod, akkor igyekezni kell minél több napfényt biztosítani számára, hogy tudjon aktívan növekedni. A párásítást nem kell túllihegni, elég ha mellé teszel 1-2 alátétet tele vízzel, ami elpárologhat. Nyáron fontosabb a szabadban, mivel akkor melegebb van és még a szél is szárít. Egyébként nyáron inkább árnyékban jó neki. A reggeli és a késő délutáni napot elviseli, de ha nem éri, akkor is jól érzi magát. A Dicksoniák jobban szeretik az árnyasabb részeket, mint a Cyatheák. A leveleit ne vágd le addig, amíg el nem száradt teljesen a szára is! Egészen addig élnek az edénnyalábok. Minél több levele van, annál gyorsabban fejlődik. A fibrosám pl eddig vagy 30 levelet hozott már, de csak 5-6 levelét szárította el. Mióta ennyi levele van, gyorsabban nő, mint az antarctica, amelyik még nem tért magához, pedig egyidősek. Sok sikert a Dicksoniádhoz! ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.19. 23:04

Szia Lajos!

Tedd inkább a napos ablak közelébe és párásíts. Ha télen melegben tartod, akkor igyekezni kell minél több napfényt biztosítani számára, hogy tudjon aktívan növekedni. A párásítást nem kell túllihegni, elég ha mellé teszel 1-2 alátétet tele vízzel, ami elpárologhat. Nyáron fontosabb a szabadban, mivel akkor melegebb van és még a szél is szárít. Egyébként nyáron inkább árnyékban jó neki. A reggeli és a késő délutáni napot elviseli, de ha nem éri, akkor is jól érzi magát. A Dicksoniák jobban szeretik az árnyasabb részeket, mint a Cyatheák. A leveleit ne vágd le addig, amíg el nem száradt teljesen a szára is! Egészen addig élnek az edénnyalábok. Minél több levele van, annál gyorsabban fejlődik. A fibrosám pl eddig vagy 30 levelet hozott már, de csak 5-6 levelét szárította el. Mióta ennyi levele van, gyorsabban nő, mint az antarctica, amelyik még nem tért magához, pedig egyidősek. Sok sikert a Dicksoniádhoz! ;)
Hálás köszönet a tanácsaidért! :)

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.11.21. 16:35

Azt hiszem kezd észhez térni az én antarctikam is.Egy kis torz levélkét már hozott,de most úgy látom egyszerre négyet fog hajtani. Remélem egyre szebb levelek lesznek.
Csatolmányok
20181121_143659-1-1.jpg
20181121_143659-1-1.jpg (977.1 KiB) Megtekintve 11076 alkalommal
20181121_143651-1.jpg
20181121_143651-1.jpg (1000.69 KiB) Megtekintve 11076 alkalommal

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.11.25. 16:03

Nagyon szívesen Lajos! Gratulálok Adrienn, nagyon szépen megindult. A páfrányfákra jellemző, hogy ha kevés, vagy semennyi levelük sincs, akkor egyszerre többet is kitolhat, hogy mihamarabb pótolja a hiányosságait. Minél nagyobb a törzs, annál több energia tartalékai vannak ehhez. Nálam például az egyik Cyathea australis is 4 levelet tolt ki egyszerre, pedig az még csak egy kb 2 éves kis növény, de gyatra állapotban volt, mikor hozzájutottam és alig volt levele.

Off: Nem ide tartozik, de a dealbátám sem úgy néz most ki, mint a Cyathea topikban, mert 1 nappal később kapott vizet és elszárított vagy 5 levelet. Érdekességképpen csupán a levelek oldalszárai száradtak el, így a locsolás után maga a levél újra felállt, de az oldallevelei sajnos elszáradtak. Ezt egy cooperi nem tudta volna megtenni, ott az egész levél elszárad. Az australisok is hasonlóképpen viselkednek, csak ott a még kihajló levél kókad le és a locsolást követően újra erőteljesen növekszik. Ez a két faj a legszárazságtűrőbb tudtommal és kis korukban is jól tolerálják az öntözési hibákat.

On: A Dicksonia antarctica és sellowiana viszont érzékeny a túlöntözésre(elbarnulnak a levelek) és az alulöntözésre(kisebb leveleket hoz) egyaránt. A legbénázástűrőbb Dicksoniám a fibrosa. Sosem panaszkodik, csak tolja ki a leveleket már 3 éve. :D

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.11.28. 16:14

Köszönöm drosera. Most itt tartanak a levelek.
Csatolmányok
20181128_122838-1.jpg
20181128_122838-1.jpg (1015.17 KiB) Megtekintve 11033 alkalommal

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.12.12. 05:56

Szia 1adrenn1, nagyon szépen megindultak!

Ha valakit érdekel, van egy új faiskola Spanyolországban, ahol páfrányfákra szakosodtak. Korrekt áron adnak különböző fajokat és van köztük olyan is, máshol nem kapható. A szállítás 4 kicsi növénynél 25 €.

https://balantium.wordpress.com/2018/09 ... rnIxr4_EBQ

Így néz ki 3 fajta kis növény:
Balantium 3 plant.jpg
Balról: Cyathea dealbata, Dicksonia fibrosa és sellowiana
Balantium 3 plant.jpg (812.46 KiB) Megtekintve 10965 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.12.22. 11:14

Nagyon szívesen Lajos! Gratulálok Adrienn, nagyon szépen megindult. A páfrányfákra jellemző, hogy ha kevés, vagy semennyi levelük sincs, akkor egyszerre többet is kitolhat, hogy mihamarabb pótolja a hiányosságait. Minél nagyobb a törzs, annál több energia tartalékai vannak ehhez. Nálam például az egyik Cyathea australis is 4 levelet tolt ki egyszerre, pedig az még csak egy kb 2 éves kis növény, de gyatra állapotban volt, mikor hozzájutottam és alig volt levele.

Off: Nem ide tartozik, de a dealbátám sem úgy néz most ki, mint a Cyathea topikban, mert 1 nappal később kapott vizet és elszárított vagy 5 levelet. Érdekességképpen csupán a levelek oldalszárai száradtak el, így a locsolás után maga a levél újra felállt, de az oldallevelei sajnos elszáradtak. Ezt egy cooperi nem tudta volna megtenni, ott az egész levél elszárad. Az australisok is hasonlóképpen viselkednek, csak ott a még kihajló levél kókad le és a locsolást követően újra erőteljesen növekszik. Ez a két faj a legszárazságtűrőbb tudtommal és kis korukban is jól tolerálják az öntözési hibákat.

On: A Dicksonia antarctica és sellowiana viszont érzékeny a túlöntözésre(elbarnulnak a levelek) és az alulöntözésre(kisebb leveleket hoz) egyaránt. A legbénázástűrőbb Dicksoniám a fibrosa. Sosem panaszkodik, csak tolja ki a leveleket már 3 éve. :D
Kérnék egy kis segítséget.
A Dicksoniám az utóbbi egy hétben 4 levelét is elszárította és további 3 levele elkezdett barnulni. Hetente egyszer locsolom esővízzel. Eddig nagyon szépen elvolt, de most hirtelen kezdett így viselkedni. Az okozhat ilyen gondot, hogy az utolsó locsolásnál kicsit többet kapott, de csak épp annyival, hogy az alatta lévő tálcában is mejelent a víz, de csak épphogy? Hetente 2x spriccelni szoktam a leveleit a párásítás miatt.
Az edénye szerintem már nagyon kicsi neki, de tavaszig inkább nem ültetném át, persze, ha szükséges megteszem.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.12.22. 14:22

Túl könnyűnek találtam a növényt, ezért kiemeltem az edényéből.
A gyökérzet teljesen benőtte az edényt, talaj szinte csak nyomokban található. Nem vagyok benne biztos, de nem kellene világosabb színűnek lennie a gyökereknek? Ami kicsit aggaszt, hogy több világos folt is van a gyökerek között, amit penészesedésnek tippelek.
Szóval, a gyökerek rothadnak vagy a barna szín normálisnak mondható?
Melegben (22 fokon) tartom, nem kellene nagyobb edénybe ültetnem még tavasz előtt?
Íme néhány kép a gyökérzetről.
Gyökérzet 3..jpg
Gyökérzet 3..jpg (613.49 KiB) Megtekintve 10874 alkalommal
Gyökérzet 2..jpg
Gyökérzet 2..jpg (823.79 KiB) Megtekintve 10874 alkalommal
Gyökérzet 1..jpg
Gyökérzet 1..jpg (728.19 KiB) Megtekintve 10874 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.12.22. 19:34

Lajos ha jól értelmezem a földjét locsolod? Ennek a növénynek a tenyészcsúcsát kell locsolni ahonnét kijönnek a levelek. Tavasszal átültetés semmi baja a gyökereknek, de ahogy írtam úgy locsold.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.12.22. 19:47

Így van, fentről locsold, de azért alul is kapjon, kicsit ott is legyen nedves. A gyökérzete rendben van, csak tavasszal ültesd át.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.12.22. 22:18

Norbi, Peti!
Ez komoly? :)
Köszi szépen, ezt nem tudtam. Annyit locsoljak rá, hogy végig folyjon a törzsén le a tövéig vagy egy keveset a törzs végére és a tövére?

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.12.23. 12:43

Szia Lajos,

Szép a gyökérzet, valami penészedhet a földben, azért fehér foltokban. Ha nem jó minőségű földben van, előfordul ez. Locsolni valóban felülről kell egy ekkora növényt, hogy a törzsén végig folyjon és úgy nedvesítse át a talajt. A barnulás normális. Nálam is barnulnak az alsó levelek a kicsiken és a nagyokon egyaránt. Ha a középső barnul vagy rohamosan barnul a többi is, akkor kell gyanakodni a rothadásra. Átültetésre a legjobb időszak, amikor megindult a növekedésben, ami április elejétől május végéig időszerű. Ettől függetlenül én ültettem már át ősszel és tél végén is, mivel szobába voltak és kicsi volt a cserép. Azt is megfigyeltem, hogy idén amikor egy nagy zuhé után másnap ültettem át 3 Cyatheát, utána 2 nap múlva már növekedtek is és nem torpantak meg. Korábban hagytam kicsit kiszáradni a füldjüket átültetés előtt, de ezzel az a gond, hogy a láthatatlan hajszálgyökerek azonnal elszáradnak a levegőn, míg a nedves föld segít hogy ne száradjanak ki.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.12.23. 13:53

Szia!
Megnyugodtam a gyökereket illetően, de a levélbarnulás azért még aggaszt. Amióta megvettem egy levelét sem szárította el, az utóbbi másfél hétben pedig több is leszáradt és néhány barnulni kezdett. Annak viszont örülök, hogy ezek mind alsó levelek voltak.
Elegendő a heti egy locsolás, esetleg álljak át heti kettőre?

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.12.23. 14:40

A locsolás mértéke attól függ, hogy a növény mennyire igényli. Nálam a Cyathea cooperi nem nő, viszont heti 2x meglocsolom a 18 fok ellenére úgy hogy az alátétjében áll a víz. Nagy levélfelület, kis cserép...igényli! De a dicksoniáknak csak annyit adok, hogy ne száradjanak ki, mivel sötétben vannak és nem növekszenek. Szerintem ráérsz növelni a víz adagot, amikor hosszabbak lesznek a nappalok. Ebben a borongós, sötét időben elég a heti 1 alkalom, de nem baj, ha áll egy kis víz, pláne ha süt a nap, mert elpárologatja azt a kis felesleget. Csak rendszeresen ne álljon vízbe.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.12.23. 15:38

Rendben, köszönöm a tanácsot. :)
Olvasgattam a topicot és úgy tűnt, hogy számotokra sem teljesen tiszta a gyökérzet funkciója. Figyelembe véve ezt a törzsvégi locsolást, ezek a páfrányok - tápanyag felvételi módjukat tekintve - átmenetet képeznek az epifiták és a gyökérzeten át tápanyagot felvevők között?


Vissza: “Törzses páfrányok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég