Cyathea fajok

Évmilliós történelem. Dicksonia antartica, fibrosa. Cyathea cooperi, medullaris, Lophosoria, Blechnum chilense, magellanicum.
Norbi74
Kapcsolat:

Re: Cyathea fajok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.01.05. 14:25

A cyatheak a kiszáradásra azonnali levélvesztéssel reagálnak. Mindig nyirkosan kell tartani a földjüket. A dicksoniák is képesek akár télen a hűvősben kiszáradni. 5-10 fokon simán telelnek és még pihenek is de képesek tartósan 0-5 fok között telelni ez azért jó mert ilyenkor enyhe téli esős napokon ki lehet őket tenni ázni. A dicksoniákat érdemes kisebb -1-3 fokos fagyokhoz hozzászoktatni, így nem kell sokat ki be hurcolni. A cyatheák már kényesebbek, az australisnal -2-3 foknál már néhány levél sérült.

1adrenn1
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.05. 17:20

Norbi74 írta:A cyatheak a kiszáradásra azonnali levélvesztéssel reagálnak. Mindig nyirkosan kell tartani a földjüket. A dicksoniák is képesek akár télen a hűvősben kiszáradni. 5-10 fokon simán telelnek és még pihenek is de képesek tartósan 0-5 fok között telelni ez azért jó mert ilyenkor enyhe téli esős napokon ki lehet őket tenni ázni. A dicksoniákat érdemes kisebb -1-3 fokos fagyokhoz hozzászoktatni, így nem kell sokat ki be hurcolni. A cyatheák már kényesebbek, az australisnal -2-3 foknál már néhány levél sérült.

Mostanra már sikerült kitapasztalnom a vízigényüket.
Ami érdekes,hogy a nagyobb tomentossissima a kiszáradásra nem levélvesztéssel reagált,hanem elfonnyadtak a hajtásai. Gyorsan meglocsoltam és másnapra szépen észhez tért.Minden hajtása vissza erősödött. Most már oda figyelek rá.

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.01.05. 19:07

Adrienn, nem kell annyira félteni őket. Nálam kint vannak most a 9-es cserépben lévő babák és a nagyok egyaránt. A héten 2 nagy eső is volt, az szépen felfrissítette a leveleiket, na meg az esti köd is. Egy hónapot voltak lent a pincébe, de bepenészedtek sajnos, a fibrosa törzsén még kis gombák is nőttek. :( Ez az enyhe tél és a nedves föld nem jó párosítás az álló levegő mellé. Mivel nem mondanak olyan hideget, mint múlt télen, ezért más taktikát választok erre a 2 hónapra még. Csak arra a pár napra viszem be őket, amikor is -3 fok alá csökken az esti hőmérséklet. Pár levele lefagyott az antarcticának, de mind a régi, amiket még üvegházban hozott. Nálam is úgy viselkednek a Cyatkeak, mint nálad Adrienn. Lekókad a levele, majd locsolás után feléled, de csak beltéren. Most ők is kint vannak és tetszik nekik ez a párás-napos-hűvös idő.
Köszönöm az elismeréseket, az előtelepeimmel kapcsolatban. Jelenleg van egy 2 centis előtelepem és a többi max 5 mm-es. De a nagy sem hoz még levelet.

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.01.07. 09:30

WP_20180106_003.jpg
C. dregei 9-es cserépben
WP_20180106_003.jpg (715.23 KiB) Megtekintve 267 alkalommal

WP_20180106_006.jpg
C. tomentosissima
WP_20180106_006.jpg (728.77 KiB) Megtekintve 267 alkalommal

WP_20180106_010.jpg
Szabadlábon(elöl 2 nagy cooperi, fibrosa, antarctica és a legkisebb: sellowiana)
WP_20180106_010.jpg (898.7 KiB) Megtekintve 267 alkalommal

Kicsit off, Dicksonia sellowiana. Ez a legkorábban hajtó páfrányfa nálam. Jelenleg hajt a C. dregei, tomentosissima, a 2 kicsi cooperi 'Brentwood' és a Blechnum brasiliensis is, de ők melegebb helyen vannak.
WP_20180106_013.jpg
D. sellowiana elkezdett hajtani a szép idő miatt!
WP_20180106_013.jpg (746.25 KiB) Megtekintve 267 alkalommal

Az australisok nincsenek a képen, jelenleg máshol vannak.

lesli5
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2018.01.07. 11:44

Gratula, nagyon ügyesen csinálod, látszik rajtuk a törődés.

1adrenn1
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.07. 19:32

Nagyon szépek drosera. Ma én is gondolkodtam rajta,hogy kiteszem őket.Annyira szép tavaszias idő volt.
De talán majd holnap. :)

drosera
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: drosera » 2018.01.16. 06:15

Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.

1adrenn1
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.16. 06:31

drosera írta:Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.

Sajnálom az elhalt növényeket. :( Nekem is van már veszteségem a teleltetőben. 2db xanthosoma, egy colocasia black magic,és egy banán már megadta magát sajnos. Hiába az odafigyelés és a minden napos ellenőrzés. :(
Az australis amit tőled vettem úgy döntött,hogy ledobja a leveleit. Talán sok volt neki a sokk. Utazás,teleltetés.... De életben van. Hajtás is van rajta csak megállt a kigörgetésében. Gondolom várja a jobb időt. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára 1adrenn1 2018.01.20. 23:03-kor.

Norbi74
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.01.16. 07:25

1adrenn1 írta:
drosera írta:Köszönöm szépen! Sajnos nem minden növény éli túl nálam. 3 pici tomentosissima volt, de csak a legkisebb élte túl. A másik kettő szép lassan elhalálozott, pedig ugyanúgy locsoltam őket is(hol az volt a bajuk, hogy kiszáradnak, hol az hogy túl sok a víz). A természet kegyetlen szabályai a legkisebbet éltették. Adri, amit tőlem vettél növény is a kisebbik volt a kettő közül, de mire eladásra került, az lett a nagyobbik és gyorsabban is nőtt, ugyanis 1,5 levél előnye lett a végén. A dregei spórák időközben megjöttek és el is lettek vetve. Kíváncsian várom a fejleményeket. Ezek elvileg máshonnan származnak, mint a 2 kis növényem.

Sajnálom az elhalt növényeket. :( Nekem is van már veszteségem a teleltetőben. 2db xantosoma, egy colocasia black magic,és egy banán már megadta magát sajnos. Hiába az odafigyelés és a minden napos ellenőrzés. :(
Az australis amit tőled vettem úgy döntött,hogy ledobja a leveleit. Talán sok volt neki a sokk. Utazás,teleltetés.... De életben van. Hajtás is van rajta csak megállt a kigörgetésében. Gondolom várja a jobb időt. :)

A felsorolt növények nem a legegyszerűbben tarthatóak közé tartoznak. Meg kell őket tanulni teleltetni és sajnos ez veszteségekkel fog járni. A topiknál maradva a páfrányfák és azon belül a cyathea nagyon érzékeny a kiszáradásra, akár hűvős teleltetőhelyen is. A földje legyen nagyon jó víz áteresztő, de a közeg tartsa meg a nedvességet, és soha ne száradjon ki. Télen a fűtetlen teleltetőkben és a kinti levegőn, az anticiklonok (napos száraz hideg idő) kivételével a páratartalommal nincs gond, a legjobb számára a 5-10 fokos teleltetés ilyenkor enyhébb csapadékosabb napokon ki lehet tenni az esőre.

1adrenn1
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2018.01.23. 14:13

Norbi74 írta:
1adrenn1 írta:

Sajnálom az elhalt növényeket. :( Nekem is van már veszteségem a teleltetőben. 2db xantosoma, egy colocasia black magic,és egy banán már megadta magát sajnos. Hiába az odafigyelés és a minden napos ellenőrzés. :(

A felsorolt növények nem a legegyszerűbben tarthatóak közé tartoznak. Meg kell őket tanulni teleltetni és sajnos ez veszteségekkel fog járni. A topiknál maradva a páfrányfák és azon belül a cyathea nagyon érzékeny a kiszáradásra, akár hűvős teleltetőhelyen is. A földje legyen nagyon jó víz áteresztő, de a közeg tartsa meg a nedvességet, és soha ne száradjon ki. Télen a fűtetlen teleltetőkben és a kinti levegőn, az anticiklonok (napos száraz hideg idő) kivételével a páratartalommal nincs gond, a legjobb számára a 5-10 fokos teleltetés ilyenkor enyhébb csapadékosabb napokon ki lehet tenni az esőre.

Mostanra sikerült kitapasztalnom a locsolásukat.Az udvarra még nem volt alkalmam őket kitenni.
Remélem már nem lesz semmi bajuk tavaszig. :)

hobart
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.02.03. 01:24

pool67 írta:
Alpha írta:Mindkettő lehetséges. A magasság önmagában még nem elegendő a hidegtűrésre. Egy tenger/óceán közeli, trópusi terület teljesen más klimatikus viszonyokat tud produkálni mint egy magashegyekkel körülvett sarki terület.

Ezek a spórák a koordináták szerint Taiwanról származnak.A Tamásnak kibírta a -16 hideget az ennél alacsonyabról/vagy ilyesmi magasságból/származó spinulosa,Taiwanról.Ha esetleg lesz belőle növény,érdemes lesz kipróbálni a szabadban.De a podophylláról azt olvastam,hogy
max2000 méterig is felhatólhat.Ehhez képest ez a spóra elvileg 2592 méterről származik.Ez azért elég jelentős különbség. + 592méter.Ezért kérdeztem,hogy ez nem csak ámítás?

Szia ! Kelnek már a spórák amiket innen rendeltél ? Jó lenne ha lennének belőle jó fagytűrésű páfrányok majd :)

hobart
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.02.03. 01:26

drosera írta:
WP_20180106_003.jpg

WP_20180106_006.jpg

WP_20180106_010.jpg

Kicsit off, Dicksonia sellowiana. Ez a legkorábban hajtó páfrányfa nálam. Jelenleg hajt a C. dregei, tomentosissima, a 2 kicsi cooperi 'Brentwood' és a Blechnum brasiliensis is, de ők melegebb helyen vannak.
WP_20180106_013.jpg

Az australisok nincsenek a képen, jelenleg máshol vannak.

Gratulálok , nagyon szépek ! :) Igen eddig szerencsenk volt az enyhe téllel , napközbeni mínusz nem nagyon volt es a legtöbb nap lehettek a szabadban nyugodtan a páfrányfák , amugy is imádják ezt a párás ködös időt. ;)

hobart
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: hobart » 2018.02.03. 01:29

Norbinak viszont abban teljesen igaza van a téli locsolásra is oda kell figyelni , sajnos a cyatheak nagyon érzekenyek a kiszáradásra rogton lombvesztessel reagalnak , volt olyan cooperim ami pár éve túl se élte hogy kimaradt egy locsolás , kint ilyenkor jobb nekik mert állandoan magas a pára .

pool67
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: pool67 » 2018.02.03. 10:22

hobart írta:
pool67 írta:
Alpha írta:Mindkettő lehetséges. A magasság önmagában még nem elegendő a hidegtűrésre. Egy tenger/óceán közeli, trópusi terület teljesen más klimatikus viszonyokat tud produkálni mint egy magashegyekkel körülvett sarki terület.

Ezek a spórák a koordináták szerint Taiwanról származnak.A Tamásnak kibírta a -16 hideget az ennél alacsonyabról/vagy ilyesmi magasságból/származó spinulosa,Taiwanról.Ha esetleg lesz belőle növény,érdemes lesz kipróbálni a szabadban.De a podophylláról azt olvastam,hogy
max2000 méterig is felhatólhat.Ehhez képest ez a spóra elvileg 2592 méterről származik.Ez azért elég jelentős különbség. + 592méter.Ezért kérdeztem,hogy ez nem csak ámítás?

Szia ! Kelnek már a spórák amiket innen rendeltél ? Jó lenne ha lennének belőle jó fagytűrésű páfrányok majd :)

Szia!Sajnos semmi nyoma,hogy kelni akarnának.Pedig az első adagot már több mint 2 hónapja vetettem.Van még 1 adag sinulosa meg podophylla spórám a hűtőben,ha megírod a címedet elküldöm neked,hátha nálad megy valamire.Ha esetleg lesz belőle növény küldesz nekem belőle 1-2 darabot,jó?

Vissza: “Törzses páfrányok”