Gyep

Az élő szőnyeg. Előkészítés, vetés, gondozás, minden ami a fűvel kapcsolatos, magasabb díszváltozatok tartása, gondozása, leírások, képek.
Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.12.28. 10:35

2 hete elültetett fű, így néz ki, bár volt egy kisebb cunami a kertben, picit a tőzeget e tetejéről elhordta, ahol világos rész van ott is kell szépen a fű, csak az árnyékoktól nem látni, nem foltosan kelt ki, szép. Everis-t vettem, teljesen tönkrementem mire minden meg lett hozzá véve, remélem megérte, még mindig pihenem a fáradalmait.
DSC03482.JPG
DSC03483.JPG
Ati123!
Gondolom már szépen besűrűsödött a gyeped.Jól tetted, hogy őszre vetettél, a gyomok nem veszik fel a versenyt a fűvel :) .

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.12.28. 17:38

Idén novemberben vetettem fűmagot, mert előtte használatban volt a terület(zöldséges kertként üzemelt,de mivel olyan mennyiség termett, hogy felhasználni nem tudtuk,gyerekeknek át lett építve játszó résznek). Már elég szépen kikelt a gyep, remélem a téli hideg nem sokat árt majd neki.
A talaj amúgy nálunk nagyon kötött-agyagos, télen tocsogós, sok árnyékkal, nyáron napos és kőkeményre szárad( a szomszéd melléképülete télen árnyékol). A nyáron a meglévő gyep kiszáradt, hiába öntöztünk(időnként), úgy hittem, hogy telepíthetem újra az ősszel, szeptemberben amint jöttek az őszi esők, akkor újra kihajtott, 2 héttel később már meg sem lehetett mondani hogy mennyire sárga pusztult volt, nagyon szép zöld és üde lett!
Annak idején amúgy szárazságtűrő sport keveréket vetettem(novemberben is ugyanezt vetettem).
Gyepet szellőztetni tavasszal lehet-e? Arra gondoltam, hogy kora tavasszal lyukakat fúrnék a gyepbe amit durva homokkal töltenék fel, gondolom egy ásó villa is megteszi! Esetleg más hogyan csinálná?
Amennyiben a klasszikus gyepszellőztetésre gondolsz akkor neked még nem kell. Őszi vetésű a füved ott még nincs filcesedés. Ásóvillával végigjárhatod a területet. Folyóhomokot szétszóród majd egy kerítésdarabbal körbe körbe mész ameddig a homok egyenletesen elterül. Természetesen az egészet akkor csinálod mikor már megindul a fű. Első vágás, a fent említett művelet, majd műtrágya (pétisó) és belocsolás. A műtrágyával vigyázni kell mert amennyiben nem mosódik be és napot kap akkor perzsel.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.12.28. 17:42

Lehet, hogy kissé sokat locsol az öntöző, hogy még ebben az embertelen kánikulában is ilyen gombák élnek és virulnak a fűben, pedig napos helyent fényképeztem. :?
2015_07250003.JPG
Peti, az ősgyepekben is természetes a gombafélék és a fű együttélése, nálunk is nedves nyáron szokott egy-egy gomba nőni, ez még nem gond, az viszont, ha a fű levelét támogatja meg egy gomba faj akkor kezelendő. nedves őszön a kötött talajunk sajnos még moszatossá is válik, azok jobban veszélyeztetik a gyepet, mert befulladhat a gyökérzet. Télen meg a mohásodással küzdök, már ősszel kigereblyéztem a gyep árnyékos részéből a mohát,de néztem a napokban megint tiszta moha :x
Moha ellen a vasgálic hatásos. Részemről feladtam nem küzdök a mohákkal a fű nem árnyékos félárnyékos helyre való. Télen ezeket a helyeket felszámolom és a helyükre évelőágyásokat készítek a megfelelő növényekkel betelepítve.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.12.30. 05:01

Gyepet szellőztetni tavasszal lehet-e? Arra gondoltam, hogy kora tavasszal lyukakat fúrnék a gyepbe amit durva homokkal töltenék fel, gondolom egy ásó villa is megteszi! Esetleg más hogyan csinálná?
Amennyiben a klasszikus gyepszellőztetésre gondolsz akkor neked még nem kell. Őszi vetésű a füved ott még nincs filcesedés. Ásóvillával végigjárhatod a területet. Folyóhomokot szétszóród majd egy kerítésdarabbal körbe körbe mész ameddig a homok egyenletesen elterül. Természetesen az egészet akkor csinálod mikor már megindul a fű. Első vágás, a fent említett művelet, majd műtrágya (pétisó) és belocsolás. A műtrágyával vigyázni kell mert amennyiben nem mosódik be és napot kap akkor perzsel.
Norbi!
Köszönöm a gyors választ! :P
A tavaly előtt telepített gyepnél gondolkodom gyepszellőztetésre ami a kaktuszkert előtt található, a talaj nagyon gáz, mert mint írtam nagyon kötött, nagyon agyagos, ezért gondoltam az ásóvillás szurkálásra tavasszal, még márciusban-áprilisban amikor elég nedvesség van a talajban. mert utána csak az ásóvillát törném bele :twisted: .
Egyébként milyen mélyen kell bele szúrni az ásóvillát, milyen mélyen érdemes átszellőztetni?

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.12.30. 05:09

Moha ellen a vasgálic hatásos. Részemről feladtam nem küzdök a mohákkal a fű nem árnyékos félárnyékos helyre való. Télen ezeket a helyeket felszámolom és a helyükre évelőágyásokat készítek a megfelelő növényekkel betelepítve.
Kipróbálom majd ezt a vasgálicos módszert, a kert ezen része ősztől télvíz idejére kerül árnyékba az alacsonyan járó nap miatt, mert nyáron bőséges fényt kap, a tőlünk (körülbelül) délre lévő közvetlen szomszédunk téglakerítése által és részben a mellék épülete miatt, a fű téli enyhe időszakban nem nő itt, viszont a moha annál inkább burjánzik, nyáron viszont a fűé a főszerep. A fal mellett ahol a napfény csak reggel és este vetődik, ott alacsony tuja sövény és egy vegyes sövény van(japán kecskerágóból-fagyalból ).

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: pana10 » 2016.05.22. 16:56

barenbrug shadow gazon fél évesen
kepatmeretezes_hu_004.JPG
kepatmeretezes_hu_003.JPG

ep miatt újratelepítve
http://www.pannonmag.hu/hu/termekeink/p ... zpazsit/14, kiváló ár / értékű keverék, csak ajánlani tudom

6 hetesen ilyen

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: pana10 » 2016.05.22. 17:03

006.JPG
006.JPG (316.09 KiB) Megtekintve 11830 alkalommal
003.JPG
003.JPG (298 KiB) Megtekintve 11830 alkalommal

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2016.09.27. 22:26

Szia!

Szép a kerted! Amikor kicsit hiányos a gyep, egyszerűen szórj közé még fűmagot. Szó szerint újravetheted, újat a "régi" közé!
Én minden évben így csinálom, és nem látszik a föld felülete, olyan sűrű lesz. Mint egy szőnyeg. Ősszel érdemesebb így tenni október közepéig. Aztán lehet egy kis szitált marhatrágyát közé szórni, az meg csodákra képes! A következő eső, vagy öntözés belemossa a fű közé, nyoma sem marad.
De a nitrogén akkor már ott van......
Sok sikert!
Tomi

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: pana10 » 2016.09.29. 17:20

scotts toscana 2 hónapos vetés
2 hónapos toscana.JPG
2 hónapos toscana.JPG (316.11 KiB) Megtekintve 11689 alkalommal

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.09.29. 18:10

scotts toscana 2 hónapos vetés
2 hónapos toscana.JPG
Én is szemeztem ezzel a fajtával/típussal. Mennyire kellett nyáron öntözni? Nagyon szép!
Feri

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: pana10 » 2016.09.29. 18:20

nyáron még friss volt a vetés, aszerint öntöztem, nedvesen tartva, naponta többször is (nem a nyár miatt)de ez csak 2 hétig tartott. 3. héttől már csak heti 3x, 5. héttől heti 1x, hajnalban és nagy adaggal ez marad így a legnagyobb melegben is-azt bírnia kell.
okt. közepétől már csak a természetre bízom az öntözést, addig heti 1x, ha egyébként nem esne az eső

ahhoz képest, hogy azt mondják róla, hogy lassan sűrüsödik, 2 hónaposan már olyan, mint egy beállt pázsit

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.09.29. 18:35

nyáron még friss volt a vetés, aszerint öntöztem, nedvesen tartva, naponta többször is (nem a nyár miatt)de ez csak 2 hétig tartott. 3. héttől már csak heti 3x, 5. héttől heti 1x, hajnalban és nagy adaggal ez marad így a legnagyobb melegben is-azt bírnia kell.
okt. közepétől már csak a természetre bízom az öntözést, addig heti 1x, ha egyébként nem esne az eső

ahhoz képest, hogy azt mondják róla, hogy lassan sűrüsödik, 2 hónaposan már olyan, mint egy beállt pázsit
Nagyon ügyes vagy. Szép lett. Műtrágyát kapott?
Olvastam, hogy ez a fajta jó szárasságtűrő.
Feri

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.09.29. 18:50

Pana!

Ügyes Vagy, szép munka, gratulálok! ;)

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: pana10 » 2016.09.29. 19:07

köszi

igen, kapott műtrágyát, gyökérváltás után kálium túlsúlyosat, vetés előtt complexet

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.09.29. 19:16

köszi

igen, kapott műtrágyát, gyökérváltás után kálium túlsúlyosat, vetés előtt complexet
:) Kiváló.Profi munka. Kézzel vagy géppel szórtad ki?
Feri

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Gábor » 2017.03.02. 15:02

Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy mikor ideális megcsinálni a gyepszellőztetést?

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.03.02. 22:46

Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy mikor ideális megcsinálni a gyepszellőztetést?
Mindenképp akkor, ha már elkezd nőni a fű. Ha most szellőzteted sokáig nézheted a megtépázott kertet, mivel még nem tud regenerálódni a fű. Várd meg, hogy a talaj is kellően felmelegedjen, de ezt látni fogod, mert beindul a fű növekedése és kizöldül. Ráadásul a műtrágyát sem venné még fel, mivel nem növekszik. A szellőztetést pedig ne közvetlen eső után végezd, mert akkor felszántod a kertet.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Gábor » 2017.03.03. 10:35

Mindenképp akkor, ha már elkezd nőni a fű. Ha most szellőzteted sokáig nézheted a megtépázott kertet, mivel még nem tud regenerálódni a fű. Várd meg, hogy a talaj is kellően felmelegedjen, de ezt látni fogod, mert beindul a fű növekedése és kizöldül. Ráadásul a műtrágyát sem venné még fel, mivel nem növekszik. A szellőztetést pedig ne közvetlen eső után végezd, mert akkor felszántod a kertet.
Köszönöm. Most úgy néz ki a fű mintha le lenne gyomírtózva. Szinte teljesen száraz.
Akkor várok még vele míg megindul a növekedése.
Szerinted melyik szellőztetés jobb a késes vagy a "kapargatós"?

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.03.03. 21:40

Azért néz ki sárgán a fű, mert a teljes gyökérzóna átfagyott, majd a napsütés hatására lebarnultak a levelek, mivel a talaj még nem engedett ki.
Tavasszal a késest kell használni, ősszel pedig a drótost.
A késeket max. 0,5 cm-t engedd a talajba utána nitrogén túlsúlyos (N>20%) műtrágya kijuttatás és belocsolás.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Gyep

HozzászólásSzerző: Gábor » 2017.03.04. 19:36

Azért néz ki sárgán a fű, mert a teljes gyökérzóna átfagyott, majd a napsütés hatására lebarnultak a levelek, mivel a talaj még nem engedett ki.
Tavasszal a késest kell használni, ősszel pedig a drótost.
A késeket max. 0,5 cm-t engedd a talajba utána nitrogén túlsúlyos (N>20%) műtrágya kijuttatás és belocsolás.
Köszönöm a segítséget.
Megfogadom a tanácsaidat.


Vissza: “Gyep és díszfüvek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég