Diszfüvek

Az élő szőnyeg. Előkészítés, vetés, gondozás, minden ami a fűvel kapcsolatos, magasabb díszváltozatok tartása, gondozása, leírások, képek.
Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.12.19. 05:58

Találtam egy angol nyelvű oldalt ahol írnak a japán díszfű magvetéséről, tehát nem lehetetlen vállalkozás, magyar nyelven semmit nem találtam:

http://www.seedaholic.com/miscanthus-sinensis.html

"Sowing: Sow in late winter to early spring or sow in autumn.
Miscanthus seeds can germinate in a large temperature range from between 10 to 32°C (50 to 90°F), although the ideal temperatures for rapid and consistent germination is 16 to 24°C (60 to 75°F). Germination usually takes from 1 to four weeks at these temperature but can take up to nine weeks once temperatures fall below 16°C (60°F).
Plant Miscanthus seeds in spring as soon as temperatures reach 10°C (50°F). The seeds can be sown in autumn but will most likely wait until spring to germinate. It is best to sow the seeds directly outdoors in a nursery bed, or better still, in pots kept in a sheltered position in the garden or in a coldframe. Sow the seeds on the surface of a free-draining, moist seed-sowing compost and cover with 3 to 4mm (¼ in) of vermiculite. After sowing, do not exclude light as this aids germination. Keep the surface of the compost moist but not waterlogged.
Once the seedlings are large enough to handle, take a small clump and put them all in a one-litre pot containing a gritty compost. Plants in containers should be looked after carefully and not allowed to stand in full drip trays. They will form a bushy plant and be ready to go into the garden in summer. After hardening off, plant out after all risk of frost. Grow in a position with full sun."

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.12.19. 17:55

JóMesterem!

Csinos növényke, köszönet a tippért! ;)
Szerinted, mennyire tolerálja az agyagos talajt?
Simán el lene benne, mert nálam a sziklakert nagyrésze abból van. Majd tavasszal szóljál rám és szedek ki Neked. ;) Nagyon könnyen szaporodik, nálam pár éve már benőtt a tipegők közé is, sokat kihajítottam anno.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.20. 01:04

Köszönöm! :mrgreen:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.12.26. 06:18

A japán díszfüvek és az amerikai díszköles magjai még nem mozdulnak!
Tegnap vetettem még indiánfű magjából(Sorghastrum nutans), remélem a szúnyogfű magjához hasonlóan fog csírázni! :)

Nos
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2016.09.30. 08:16
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Nos » 2016.12.30. 12:58

A japán díszfüvek és az amerikai díszköles magjai még nem mozdulnak!
Tegnap vetettem még indiánfű magjából(Sorghastrum nutans), remélem a szúnyogfű magjához hasonlóan fog csírázni! :)
Szia Zoli, nálam sem aktívkodnak a japánok :cry: Egyedül a prérizsinegfű csírázott ki 5 nap alatt 22-28 c'-on. Ma átraktam az ablakba mert a szekrény tetején kissé elnyurgultak. Szerinted a kis fóliasátrat mikortól vegyem le? Most kb 5cm magasak.Tegnap vetettem még olasznád magot kíváncsiságból. A 2 hete vetett Díszköles magok is stagnálnak, ezért tegnap vetettem belőle megint, csak kicsit másképpen ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.12.31. 04:58

A japán díszfüvek és az amerikai díszköles magjai még nem mozdulnak!
Tegnap vetettem még indiánfű magjából(Sorghastrum nutans), remélem a szúnyogfű magjához hasonlóan fog csírázni! :)
Szia Zoli, nálam sem aktívkodnak a japánok :cry: Egyedül a prérizsinegfű csírázott ki 5 nap alatt 22-28 c'-on. Ma átraktam az ablakba mert a szekrény tetején kissé elnyurgultak. Szerinted a kis fóliasátrat mikortól vegyem le? Most kb 5cm magasak.Tegnap vetettem még olasznád magot kíváncsiságból. A 2 hete vetett Díszköles magok is stagnálnak, ezért tegnap vetettem belőle megint, csak kicsit másképpen ;)
Szia Feri!

Van egy akváriumi keltetőm(lehet, hogy már írtam :oops: ), abban megfelelő párás környezetet tudok biztosítani a keltetéshez a világítás mellett, a szúnyogfüvek már nekem is az ablak között vannak már vagy két hete, kb 5-10 c° között, mérsékelt öntözés mellett, itt reményeim szerint nem nyurgulnak meg nagyon, hanem hibernálom a mostani állapotukat, magasságukat, több fényt is kapnak. mint a ház más pontjain. Várom már a tavaszt, márciusban szeretném szét pikírozni a magoncokat, egy ültető tálcába, akkor a szabadban is vetni fogok a szúnyogfűből tálcára.
Gondolkodtam azon, hogy előáztatom a japán díszfű magokat utána vetem el én is újra, mintha a leírásban ezt javasolta volna az angol nyelvű tájékoztató a vetésről! Azóta nálam sem mozdultak a füvek magjai, esetleg fagyhatásnak is kiteszek valamennyi magot a cserépben nedvesen, utána behozom! :D

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.02. 06:59

A mostani időszak a tervezgetések ideje, elmúlt év tavaszán jártam a békéscsabai OB!-ban, nagyon jó választékuk volt díszfüvekből, gondoltam idén beszerzek közülük néhányat.

Tavalyi képek a kínálatról:
DSC03276s.jpg
A képen a baloldali növény: Carex 'morrowii irish green', a jobb oldali növény lehet Carex 'everest'
DSC03276s.jpg (533.46 KiB) Megtekintve 10059 alkalommal
DSC03277s.jpg
DSC03277s.jpg (557.56 KiB) Megtekintve 10059 alkalommal
DSC03278s.jpg
Carex 'ice dance' ami érdekes, hogy az ár nem erre vonatkozik a tábla alapján, mert a

festuca intense blue egy másik fűféle neve szerepel, ezt a faj(ta) nem is látható a képe , mert az egy csenkesz=festuca féle!

Mellette jobbról a tábla alapján(alig kivehetően): Acorus gramineus ogon, a kicsi sárgászöld fűféle mögött, a második a sorban. Alá az árát bemutató táblán: Carex brunnea, és Carex jubilo szerepel. Erről a google ezt adta be: Carex brunnea jubilo
DSC03278s.jpg (542.28 KiB) Megtekintve 10059 alkalommal
DSC03279s.jpg
Együtt mind :-)
DSC03279s.jpg (610.6 KiB) Megtekintve 10059 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.02. 07:09

Szúnyogfű magvetésem így áll:
20170101_093511.jpg
Boutelloua gracilis magvetésem már az ablak között
20170101_093511.jpg (247.71 KiB) Megtekintve 10061 alkalommal
Japán díszfű magok nem mozdulnak:
20170101_093528.jpg
miscanthus sinensis zebrinus és variegatus magvetés nem mozdul
20170101_093528.jpg (198.97 KiB) Megtekintve 10061 alkalommal

Nos
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2016.09.30. 08:16
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Nos » 2017.01.15. 20:35

Szúnyogfű magvetésem így áll:
20170101_093511.jpg
Japán díszfű magok nem mozdulnak:
20170101_093528.jpg
Gratulálok! Nálam a Spartina pectinata aureomarginata már két leveles,és meglepetésemre a 6 hete vetett Panicum virgatum Heavy Metal kb 60 magból egy kicsírázott :D nem egy siker arány de legalább kiderült hogy csíraképesek. A második vetést tegnap sikerült kiszárítanom, sajnos elfelejtettem visszarakni rá a fóliát...Nálad mi a helyzet?

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.16. 03:38

Szúnyogfű magvetésem így áll:
20170101_093511.jpg
Japán díszfű magok nem mozdulnak:
20170101_093528.jpg
Gratulálok! Nálam a Spartina pectinata aureomarginata már két leveles,és meglepetésemre a 6 hete vetett Panicum virgatum Heavy Metál kb 60 magból egy kicsírázott :D nem egy siker arány de legalább kiderült hogy csíraképesek. A második vetést tegnap sikerült kiszárítanom, sajnos elfelejtettem visszarakni rá a fóliát...Nálad mi a helyzet?
Szia Feri!

Köszi, azóta más sem mozdult, sőt a japán díszfű magvetésből egy gomba nőt ki, eltávolítottam a keltetőből a cserepeket amibe vetettem és nem keltek újra fogok vetni azokból ami nem sikerült, megpróbálom hideg-hatásnak kitenni a magokat, hátha azt igénylik. Utána fólia alá teszem márciusban ezen cserepeket!
Gratulálok én is a Spartina pectinata aureomarginata magoncaidhoz! A Panicum virgatum Heavy Metal is biztató, hogy lett belőle egy magoncod, akkor érdemes kísérletezi vele!

Nos
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2016.09.30. 08:16
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Nos » 2017.01.16. 18:41

Szúnyogfű magvetésem így áll:
20170101_093511.jpg
Japán díszfű magok nem mozdulnak:
20170101_093528.jpg
Gratulálok! Nálam a Spartina pectinata aureomarginata már két leveles,és meglepetésemre a 6 hete vetett Panicum virgatum Heavy Metál kb 60 magból egy kicsírázott :D nem egy siker arány de legalább kiderült hogy csíraképesek. A második vetést tegnap sikerült kiszárítanom, sajnos elfelejtettem visszarakni rá a fóliát...Nálad mi a helyzet?
Szia Feri!

Köszi, azóta más sem mozdult, sőt a japán díszfű magvetésből egy gomba nőt ki, eltávolítottam a keltetőből a cserepeket amibe vetettem és nem keltek újra fogok vetni azokból ami nem sikerült, megpróbálom hideg-hatásnak kitenni a magokat, hátha azt igénylik. Utána fólia alá teszem márciusban ezen cserepeket!
Gratulálok én is a Spartina pectinata aureomarginata magoncaidhoz! A Panicum virgatum Heavy Metal is biztató, hogy lett belőle egy magoncod, akkor érdemes kísérletezi vele!
Sajnálom a gombásodást! Remélem megmarad a virgatum.Nagyon meglepett, örültem neki!Azonnal kizavartam mindenkit a konyhából az átültetés alatt :lol: lányaim nagyon kíváncsiak voltak. Igazán féltettem,átraktam egy feles műanyag pohárba az ablakba.Van egy vizes tojás keltetőm még anno én csináltam. Gekko tojásokat keltettem benne. Sima egyszerű,akváriumba 10 cm magas víz, egy hőfokszabályzós vízmelegítő, bele tégla középre, rá egy műanyag ételhordó, perlit bele, rá a tojglik....Ma elővettem, megpróbálom magokkal is hátha :) ja a teteje le van zárva ferdén egy üveglappal így van egy minimális szellőzés. Csak nem tudom hogy mit rakjak bele. Szerinted mi legyen a termőközeg? Kókuszháncson gondolkozok, macskaalommal keverve. A zeolitosra gondolok. :roll:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.17. 10:19

Sajnálom a gombásodást! Remélem megmarad a virgatum.Nagyon meglepett, örültem neki!Azonnal kizavartam mindenkit a konyhából az átültetés alatt :lol: lányaim nagyon kíváncsiak voltak. Igazán féltettem,átraktam egy feles műanyag pohárba az ablakba.Van egy vizes tojás keltetőm még anno én csináltam. Gekko tojásokat keltettem benne. Sima egyszerű,akváriumba 10 cm magas víz, egy hőfokszabályzós vízmelegítő, bele tégla középre, rá egy műanyag ételhordó, perlit bele, rá a tojglik....Ma elővettem, megpróbálom magokkal is hátha :) ja a teteje le van zárva ferdén egy üveglappal így van egy minimális szellőzés. Csak nem tudom hogy mit rakjak bele. Szerinted mi legyen a termőközeg? Kókuszháncson gondolkozok, macskaalommal keverve. A zeolitosra gondolok. :roll:
Valószínű a talajjal került be a gomba, mert volt olyan talajom ami nem csak virágföldből állt, kis kalapos gomba kelt ki, nem a vattaszerű.
Szoktam sütőben mosatlan homokot kisütni, az is jó közeg, mert steril anyag(kisül belőle minden) és valamennyi tápanyag van benne. A keltető jó ötlet, ha kicsit melegebb és párásabb környezetet tudsz biztosítani a szobainál, akkor működni fog, gombaölőszert szoktam bent használni(dithane) a palántadőlést előzőm meg így!
A kókuszháncs nem tartja a tőzeghez hasonlóan túlságosan a vizet? a zeolit kaktusz magvetésnél, jó!

Nos
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2016.09.30. 08:16
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Nos » 2017.01.22. 18:15

Sajnálom a gombásodást! Remélem megmarad a virgatum.Nagyon meglepett, örültem neki!Azonnal kizavartam mindenkit a konyhából az átültetés alatt :lol: lányaim nagyon kíváncsiak voltak. Igazán féltettem,átraktam egy feles műanyag pohárba az ablakba.Van egy vizes tojás keltetőm még anno én csináltam. Gekko tojásokat keltettem benne. Sima egyszerű,akváriumba 10 cm magas víz, egy hőfokszabályzós vízmelegítő, bele tégla középre, rá egy műanyag ételhordó, perlit bele, rá a tojglik....Ma elővettem, megpróbálom magokkal is hátha :) ja a teteje le van zárva ferdén egy üveglappal így van egy minimális szellőzés. Csak nem tudom hogy mit rakjak bele. Szerinted mi legyen a termőközeg? Kókuszháncson gondolkozok, macskaalommal keverve. A zeolitosra gondolok. :roll:
Valószínű a talajjal került be a gomba, mert volt olyan talajom ami nem csak virágföldből állt, kis kalapos gomba kelt ki, nem a vattaszerű.
Szoktam sütőben mosatlan homokot kisütni, az is jó közeg, mert steril anyag(kisül belőle minden) és valamennyi tápanyag van benne. A keltető jó ötlet, ha kicsit melegebb és párásabb környezetet tudsz biztosítani a szobainál, akkor működni fog, gombaölőszert szoktam bent használni(dithane) a palántadőlést előzőm meg így!
A kókuszháncs nem tartja a tőzeghez hasonlóan túlságosan a vizet? a zeolit kaktusz magvetésnél, jó!
Szia Zoli! A keltetőbe állandó 80 % páratartalmat tudok tartani.Kókuszháncs igen, jó víztartó,átgondolva biztos penészedni fog!Tanácsodat megfogadva a homokos közeg mellet döntöttem Köszönöm!70% homok 30% palántaföld keverék.

Nos
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2016.09.30. 08:16
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Nos » 2017.01.25. 09:48

Spartina pectinata 'aureomarginata' magvetés ;)
P_20170125_090905.jpg
1
P_20170125_090905.jpg (501.77 KiB) Megtekintve 9941 alkalommal
P_20170125_093307.jpg
2
P_20170125_093307.jpg (589.69 KiB) Megtekintve 9941 alkalommal
P_20170125_093337.jpg
Pancium virgatum (Heavy Metal)
P_20170125_093337.jpg (546.79 KiB) Megtekintve 9941 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.25. 18:56

Szia Feri!

Gratulálok! :D
Látom, csak sikerült kikeltetni a Pancium virgatum (Heavy Metal)-t, ez jó hír! :) Milyen melegben vannak, hogy beindultak, mennyit vetettél egy pohárba?

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.03.04. 06:57

Lajos!

Nálad hogy áll a Muhlenbergia capillaris?
A muhli fű gyanús, hogy nem bírta ezt a téli komisz időt :x ,de még nem mondom biztosra!

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.03.04. 09:20

Lajos!

Nálad hogy áll a Muhlenbergia capillaris?
A muhli fű gyanús, hogy nem bírta ezt a téli komisz időt :x ,de még nem mondom biztosra!
Eddig nem vizsgáltam meg alaposabban, csak annyit látok rajta, hogy a levelei el vannak száradva. Majd délután megnézem alaposabban.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.03.04. 09:22

Szerintetek a pampafüvek összekötözött levelet le lehet már vágni?

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.03.04. 09:52

Lajos!

Nálad hogy áll a Muhlenbergia capillaris?
A muhli fű gyanús, hogy nem bírta ezt a téli komisz időt :x ,de még nem mondom biztosra!
Megnéztem alaposabban, de az elszáradt leveleken kívül mást nem találtam. Gondolom ezeket ugyanúgy le kell vágni, mint a többi díszfű esetében. Szerintem korai még bármilyen megállapítást tenni velük kapcsolatban, majd áprilisban.

Titya
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2017.02.21. 11:12
Kapcsolat:

Re: Diszfüvek

HozzászólásSzerző: Titya » 2017.03.05. 18:58

Sziasztok. Lila szinü pampafü magot kaptam. Tanácsot kérnék mibe és hogyan ültessem el. Köszönöm


Vissza: “Gyep és díszfüvek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég