Alocasia, colocasia

Mocsári szépségek. Minden, ami ezekkel a lágyszárú növényekkel és egyéb kontyvirágokkal kapcsolatos.
Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.18. 15:51

Tanácsot szeretnék kérni tőletek macrorrhiza gondozásával kapcsolatban, ugyanis valamit nagyon elszúrtam.
Kb. 4 éve vettem egy alig 20 cm-es tövet, ami egy ideig szépen cseperedett. Nemrég még olyan 70 cm-es levelei voltak.
A gondok akkor kezdődtek, amikor tavasszal kiraktam a szabadba. Télen egyre kisebb leveleket hozott. Aztán tavaly télen a leveleit ellepték a takácsatkák. Hiába spricceltem, törölgettem nedves szivaccsal csak nem akartak eltűnni. Így aztán az idén tavasszal levágtam az összes levelét. Nyár elejére kihozott egy kb. 45 cm-es levelet, majd utána egy 25 centist. Közben elkezdett hajtásokat hozni, amiket nem győztem kivagdosni, mert úgy gondoltam, hogy az anyanövénytől veszik el az energiát. Aztán ősszel már csak egy kb. 5 cm-es levelet tolt ki, ami szinte fehér volt és nem zöld. Ezt a levelet ki sem bontotta.
Most újra hoz 3 új hajtást, de nem tudom mitévő legyek velük. Tartsam meg őket vagy vágjam ki ezeket is?
Tulajdonképpen az új hajtások az anyatövet gyengítik vagy épp ellenkezőleg, a levélbontás után az anyatövet is segítik táplálékhoz jutni???

Azt hiszem sejtem mi történhetett az anyatővel. Mivel nem szerettem volna, hogy kiszáradjon kint, ezért annyi vizet adtam neki, hogy elrohadtak a gyökerei. Amúgy is hajlamos vagyok agyonöntözni a növényeimet. :(
Tavaly egy A. amazonica-t locsoltam majdnem halálra. Szerencsére még időben rájöttem a ténykedésemre :D és visszafogtam a locsolását. Az idén olyan gyönyörű lett, hogy már évek óta nem volt ilyen szép.
Szóval, mit tanácsoltok (amellett, hogy fogjam vissza a locsolását) hagyjam meg az új sarjakat vagy szedjem ki őket. Egyet a biztonság kedvéért mindenképp meghagyok, hátha megtörténik a legrosszabb az anyatővel.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.22. 18:59

Semmi ötlet?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.11.26. 18:17

Semmi ötlet?
Lajos azért sarjadzott a növény mert az anyanövény halálán volt. Az egyre kisebb levelek már jelezték a problémát. A locsolással tényleg le kell állni vagy vegyél egy talajnedvesség mérőt az talán megkönnyíti a helyzetet.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.26. 20:44

Semmi ötlet?
Lajos azért sarjadzott a növény mert az anyanövény halálán volt. Az egyre kisebb levelek már jelezték a problémát. A locsolással tényleg le kell állni vagy vegyél egy talajnedvesség mérőt az talán megkönnyíti a helyzetet.
Köszi a tanácsot!
Akár megmarad az anyatő, akár nem, már szépen bontja a levelét az egyik hajtás, azt meghagyom. A locsolásra pedig jobban vigyázok. Én azt hittem, hogy ez a növény vízkedvelő. :)

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2018.12.23. 12:05

Én sosem vágtam ki a sarjakat, vagy leválasztottam szaporításra, vagy rajta hagytam. Nemhogy elszívják a táplálékot, még inkább besegítenek az anyanövenynek!

andyy777
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.03.01. 15:11
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: andyy777 » 2019.03.03. 16:55

Sziasztok! Látom, hogy évek óta tartjátok a kapcsolatot és informáljátok egymást praktikákkal, siker élményekkel, esetleg segítséget kértek. Engedjétek meg, hogy csatlakoztak a csoporthoz ugyan is 2017 őszén tulajdonosa lettem egy alocasia macrorrhiza-nak. Előző tulaja a házban teltette 18 fokban és azt mondta tavaszra visszakocsonyásodik az összes levele de ha kültette szépen kihajtott. Én pincében tároltam csak 1-2 levele kocsonyásodott.... őszig hozott egy sarjat amit leválasztottam. Minkettö szépen fejlődött a következő évben. Mindenki azt mondta kér belőle :D . A nagy ismét hozott egy sarjat amit ősszel kiszedéskor külön ültettem egy kisebb cserép be mert teljesen külön álló volt... viszont egészségügyi okok miatt nem tudtam locsolni. Januárban és egy hete voltak locsolva, most leltároztam őket a kicsi elvan fonnyadva a levelei leszáradva. Mindvégig sárgaföldbeb voltak teleltetve és sajnos így is kiszáradt a kicsi... most felhoztam az előszobába 18 fok van és fény, átültettem ált.virágföldbe. Szerintetek van esély h túlélte vagy tuti elszáradt ha fonnyadt? Illetve a legjobb teleltetés a pince? Ti tápoldatozzátok? Tavasszal akkor hozzátok fel ha 10 fok van éjszaka? Bocsánat h hosszúra sikeredett. Előre is köszönöm válaszotokat!!!
34FD2D8B-F7B1-4E7D-81A7-734ECB1A675E.jpeg
34FD2D8B-F7B1-4E7D-81A7-734ECB1A675E.jpeg (917.87 KiB) Megtekintve 12448 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2019.03.03. 19:00

Sziasztok! Látom, hogy évek óta tartjátok a kapcsolatot és informáljátok egymást praktikákkal, siker élményekkel, esetleg segítséget kértek. Engedjétek meg, hogy csatlakoztak a csoporthoz ugyan is 2017 őszén tulajdonosa lettem egy alocasia macrorrhiza-nak. Előző tulaja a házban teltette 18 fokban és azt mondta tavaszra visszakocsonyásodik az összes levele de ha kültette szépen kihajtott. Én pincében tároltam csak 1-2 levele kocsonyásodott.... őszig hozott egy sarjat amit leválasztottam. Minkettö szépen fejlődött a következő évben. Mindenki azt mondta kér belőle :D . A nagy ismét hozott egy sarjat amit ősszel kiszedéskor külön ültettem egy kisebb cserép be mert teljesen külön álló volt... viszont egészségügyi okok miatt nem tudtam locsolni. Januárban és egy hete voltak locsolva, most leltároztam őket a kicsi elvan fonnyadva a levelei leszáradva. Mindvégig sárgaföldbeb voltak teleltetve és sajnos így is kiszáradt a kicsi... most felhoztam az előszobába 18 fok van és fény, átültettem ált.virágföldbe. Szerintetek van esély h túlélte vagy tuti elszáradt ha fonnyadt? Illetve a legjobb teleltetés a pince? Ti tápoldatozzátok? Tavasszal akkor hozzátok fel ha 10 fok van éjszaka? Bocsánat h hosszúra sikeredett. Előre is köszönöm válaszotokat!!!
34FD2D8B-F7B1-4E7D-81A7-734ECB1A675E.jpeg
Hűvös teleltetés esetén nagyon kell vigyázni a locsolással, és inkább fonnyadjon ráncosodjon a törzse, mint túllocsolásba elrohadjon. Szerintem a tied ki fog hajtani. A locsolással vigyázz a fény már kezd elégséges lenni de a 18 fok még nem olyan sok. Amikor elkezd éledezni és lesz pár levele bátrabban locsolhatod, mire ez megtörténik már kint is jobb idő lesz, siettetni nem érdemes de amennyiben hozna majd levelet azért érdemes lesz szoktatni a kinti napfényhez és levegőhöz. Amikor átültetted milyenek voltak a gyökerei? Sokszor teljes gyökér vesztség után is képes kihajtani a gumóból de ilyenkor a növényhez képest kisebbek lesznek a levelek.

andyy777
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.03.01. 15:11
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: andyy777 » 2019.03.04. 08:44

Köszönöm szépen!!! Rendben! Akkor reménykedem :) a gyökerei épek voltak, nem voltak elrohadva...

andyy777
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.03.01. 15:11
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: andyy777 » 2019.04.02. 13:19

Sziasztok! Ti mikor viszitek ki a alocásiákat?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.04.05. 03:41

Mikor? Ki van ültetve. :lol:

Na jó, a ház melletti takarásban lakik. :twisted:
Ha a minimum hőmérséklet, stabilan, átlépi a +10-12°C-t.

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2019.04.09. 20:58

Sziasztok! Ti mikor viszitek ki a alocásiákat?
Mikor? Ki van ültetve. :lol:

Na jó, a ház melletti takarásban lakik. :twisted:
Ha a minimum hőmérséklet, stabilan, átlépi a +10-12°C-t.
Május előtt mi többé semmit nem teszünk, vagy ültetünk ki. Persze leander, Yucca, oké. De Ensete, Alocasia, stb könnyen pudingként végezheti, még ha szépen át is telelt. Egyszer egy hatalmas Maureliit ami 1.5 m szárhosszú volt, április végén kiültettünk, és egy héten belül
My Cream lett belőle.
Ezek után fogadalmat tettünk, hogy .......május.
Csak a basjoot bontjuk ki, ápr. közepén. Teljesen igaz a 10-12 'C , persze éjjel is.......

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Bis » 2019.09.02. 23:32

Elkezdtem felszedni és becserepezni a colocasiákat. Ebben az enyhe időben hátha regenerálódik valamelyest a gyökérzetük és jobban viselik a teleltetést.
20171002_140735-1000x900.jpg
20171002_140735-1000x900.jpg (999.16 KiB) Megtekintve 11516 alkalommal

Atys, ez melyik fajta colocasia? Az enyém is tőled van, most ilyen a legnagyobb levele:
IMAG4290.jpg
IMAG4290.jpg (718.53 KiB) Megtekintve 11516 alkalommal

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2020.10.26. 08:14

Semmi ötlet?
Lajos azért sarjadzott a növény mert az anyanövény halálán volt. Az egyre kisebb levelek már jelezték a problémát. A locsolással tényleg le kell állni vagy vegyél egy talajnedvesség mérőt az talán megkönnyíti a helyzetet.
Lajos!

Én 30 éve tartok Alocasíát, főleg macrorrhizát. Ha elfogadod, szívesen segítek. Még ha teljesen elrohad alulról az anyatő, akkor is könnyen megmenthető!
Mozgasd meg, ha könnyen mozog oldalra, akkor valòszínű kirothadt. Szedd ki a cserépből, nézd meg a gyökerét (ha van még....)
Aztán bátrán vágd le az elrothadt rész fölött pár cm vel.
Barna rész ne maradjon, ha marad, ki kell kapargatni.
Ezután gombaölő szerrel kell bekenni, ha nincs, akkor fa szénporral. Majd 1-2 napig száraz, napos helyre kell tenni a rizómát, ha lehet a nap felé fordítva, így hamar beszárad a 'seb". Levél hervadással nem kell foglalkozni ilyenkor.
Csak ezután ültesd el, de még ne földbe, hanem szitált sóderbe, vagy apró kavicsba. Nem kell túl nagy cserép, ez csak gyökereztetés céljára kell.
Kb 1 hónap vagy több idő után, amikor már jól begyökeresedett, akkor kell komplett, bolygatás nélkül átültetni tőzeges, komposztos földbe.
Télen csak éppen nedves legyen, nyáron lehet bőven öntözni, de csak májustól, es csak akkortól szabad kitenni.
Remélem, segítettem. Tamás

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.10.26. 17:37

Kedves Tamás!
Köszi szépen a segítséget. Kalandos tartásban részesülnek nálam az Alocasiák. :lol:
Míg a panelban laktam évekig semmi problémám nem volt a tartásával, de mióta családi házba költöztem, azóta folyton kinyírom szegényt. :D
Az a növény amelyről a 2018-as hozzászólásomban szó volt, kirohadt, de a megtartott sarj nagyon szépen megnőtt 2019-ben. Aztán télre elkészült a télikert és kiraktam a 6 fokos helységbe. Időnként melocsoltam és szépen el is rohasztottam azt is. :( Levágtam az elszáradt leveleket míg végül csak a gyöktörzs maradt. Tavasszal vártam, hogy kihajt, de nem akart. Végül kicsit megmozgattam és a kezemben is maradt. Mikor a komposztálóba akartam borítani a földjét, akkor láttam, hogy 3 hajtáskezdeményhez hasonló van a földbe. Bevittem és pár nap múlva ki is bújtak szépen egymás után. Most 6 levele van annak amit megtartottam, a legnagyobb levél hossza kb. 60 cm.
Ez a növény tényleg mindent kibír. :)
Kérdésem: hány fokon lehet teleltetni? Locsolás nélkül, az összes levelét levágva, olyan 10 fokon lehet telelteni?
Köszi a segítséget!

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2020.10.26. 20:31

Kedves Tamás!
Köszi szépen a segítséget. Kalandos tartásban részesülnek nálam az Alocasiák. :lol:
Míg a panelban laktam évekig semmi problémám nem volt a tartásával, de mióta családi házba költöztem, azóta folyton kinyírom szegényt. :D
Az a növény amelyről a 2018-as hozzászólásomban szó volt, kirohadt, de a megtartott sarj nagyon szépen megnőtt 2019-ben. Aztán télre elkészült a télikert és kiraktam a 6 fokos helységbe. Időnként melocsoltam és szépen el is rohasztottam azt is. :( Levágtam az elszáradt leveleket míg végül csak a gyöktörzs maradt. Tavasszal vártam, hogy kihajt, de nem akart. Végül kicsit megmozgattam és a kezemben is maradt. Mikor a komposztálóba akartam borítani a földjét, akkor láttam, hogy 3 hajtáskezdeményhez hasonló van a földbe. Bevittem és pár nap múlva ki is bújtak szépen egymás után. Most 6 levele van annak amit megtartottam, a legnagyobb levél hossza kb. 60 cm.
Ez a növény tényleg mindent kibír. :)
Kérdésem: hány fokon lehet teleltetni? Locsolás nélkül, az összes levelét levágva, olyan 10 fokon lehet telelteni?
Köszi a segítséget!
Kétféle módon lehet ( vagy több is, amit még nem tudunk),
1. Teljes pompában, levelekkel, öntözve, de akkor viszont minimum 15 C, és max vilagos!
2. Krumpli effekt. Ha már van nagyobb törzse, akkor levelek, gyökerek, föld, minden nélkül, csak a rizómát, mint a krumplit egy kartondobozban....ekkor a min hőfok akár 5 C is lehet!

Ebből mindkét megoldás kipróbált, működő dolog.

Üdv Tamás

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2020.10.26. 20:40

Most viszont én kérek segítséget Pálmatartó barátaim!
30 éve vannak Alocasia macrorrhizáim ( 1 db növényből szaporitva)
De most sikerült még egy fajtát szerezni egy kertészetből. Macrorrhiza név volt a jeltáblán, persze 15 méterről már láttam, hogy nem az.
Olaszból hozták be.
Kép lehet, hogy nem sokat mutat, azért felteszem. Mérete macrorrhiza , habitusa hasonló, viszont a levélnyele barnás színű, és a levele fényesebb.... Virága sem zöld....
Fajtanevet tud valaki? Nagyon köszi!
Csatolmányok
20200802_161637.jpg
20200802_161637.jpg (771.38 KiB) Megtekintve 8984 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.10.27. 17:31

Kétféle módon lehet ( vagy több is, amit még nem tudunk),
1. Teljes pompában, levelekkel, öntözve, de akkor viszont minimum 15 C, és max vilagos!
2. Krumpli effekt. Ha már van nagyobb törzse, akkor levelek, gyökerek, föld, minden nélkül, csak a rizómát, mint a krumplit egy kartondobozban....ekkor a min hőfok akár 5 C is lehet!

Ebből mindkét megoldás kipróbált, működő dolog.

Üdv Tamás
Köszi szépen!
Mekkora törzs kell a krumplimódszerhez?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.10.30. 07:18

Ha "könnyed", nem tömörödő a talaj, cserépben is áttelel, akár locsolás nélkül is +5°C felett. Mi a cserepeseket melegben, levelesen teleltetjük, nagyon óvatos öntözés mellett. Így is van amelyik eldobja a leveleit. Azokat tavaszig már nem locsoljuk.
Kiültetve, szépen átvészeli a telet, nagyobbacska, fűtött légterű takarásban. Ott szokott kapni pár °C mínuszt is rövid ideig.

Banánosjoe
Hozzászólások: 292
Csatlakozott: 2015.03.28. 20:30
Tartózkodási hely: Szombathely
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Banánosjoe » 2020.10.30. 12:40

Kétféle módon lehet ( vagy több is, amit még nem tudunk),
1. Teljes pompában, levelekkel, öntözve, de akkor viszont minimum 15 C, és max vilagos!
2. Krumpli effekt. Ha már van nagyobb törzse, akkor levelek, gyökerek, föld, minden nélkül, csak a rizómát, mint a krumplit egy kartondobozban....ekkor a min hőfok akár 5 C is lehet!

Ebből mindkét megoldás kipróbált, működő dolog.

Üdv Tamás
Köszi szépen!
Mekkora törzs kell a krumplimódszerhez?
Szia . Mi ezt egy kb 30 cm hosszú, kb 10 cm átmérőjű törzs - rizóma darabbal csináltuk meg. De kiderült, hogy kisebb és vékonyabb is áttelelhet így a lényeg a hűvös klíma. De az előbbi, cserepes módszer is működik az előző hozzászólás szerinti.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.10.30. 16:19

Alpha, Tomi!
Köszönöm mindkettőtöknek a segítséget.
A nyarat a nappaliban töltötte, így nem locsoltam agyon, a telet is itt fogja tölteni, így azt is túléli. :)
Jövő nyáron kirakom a kertbe és óvatosabb leszek az öntözésével. Most egy lyukacsos falú edényben van (a technikát a yt-bon láttam, állítólag jót tesz a gyökérzetnek és nem lehet a növényt túllocsolni), remélem már többször nem szúrom el. ;)


Vissza: “Alocasia, colocasia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég