Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.01.15. 18:49

Amire gondoltam, azt ide most inkább nem írnám le. :twisted: Az adminok úgyis törölnék... :shock: 8-)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.01.16. 07:43

A kép címe lehetne mondjuk: Egy karrier vége... :(
Két ünnep közt kihasználva a kedvező időjárást, erőt vettem magamon, hogy eltüntessem a megelőző 6-7 évem és az előző tél munkájának eredményét.
A lapát és a 2 L-es flakon a méretek érzékeltetéshez maradt a képen.
Szóval, vidáman, kertészkedéssel teltek az ünnepek... :evil:
De, még mielőtt elvenném bárkinek is a kedvét a további próbálkozásoktól a mandulafenyő ültetésével kapcsolatban: a környékünkön található mandulafenyőket folyamatosan figyelemmel követtem egész nyáron, és egyet sem láttam sehol, ami tönkre ment volna, mint az enyémek. Pedig a hideg mértéke hasonló lehetett, lévén, hogy néhány km-es távolságokról van csak szó ebben az esetben. Ráadásul nálam sem pusztította el az elmúlt tél az összeset. Akkor valószínűleg nekem is elment volna a kedvem az egésztől. (Mondjuk így is határeset volt...)
Sok saját nevelésű túlélte a telet, sőt szépen fejlődtek is a szárazság ellenére, amit egész nyáron kaptak. Azóta is komoly dilemmában vagyok azzal kapcsolatban, hogy "bolti" növényekkel pótoljam a veszteséget, hátha most sikeresebben választok, vagy saját nevelésűeket ültessek a helyükre. A "boltiak" mellett szól, hogy már azonnal mutatósak lennének, viszont drágák. A sajátok, bár anyagilag kevésbé lenne megterhelő, de csak újabb 10-15 év elteltével nőnének hasonló méretűre, mint a most kiásottak. És kicsivel több az esély a jobb téltűrésükre, mint egy nagyobb, import növénynél.
Asszem, marad a lutri! Az a legalább 10 év nagyon hosszú idő! :shock: ...és akkor 10 évvel még mindig le vagyok maradva.
mandulafenyők 171227.jpg
Sajnálom, pedig az első pár oldalon látott képek alapján én is azt gondoltam, hogy a mandulafenyők akár a nagy hideggel is megbirkóznak, megújulnak. Ez a rövid gyökérzet nekem is gyanús. Lehet, hogy a talaj lentebbi részei kevésbé voltak tápdúsak, és azért nem tört mélyebbre, vagy a mandulafenyők inkább terebélyes gyökeret növesztenek? Az ezüstfenyő gyökere például nem hatol mélyre, de az alapján, hogy a mandulafenyő mediterrán eredetű inkább arra gondolnék, hogy annak mégiscsak mély gyökeret kéne eresztenie a szárazságok elviseléséhez.
A fenyők többsége igen jól alkalmazkodik és a szárazságot is jól viselik. Az abiesek növesztenek karógyökeret de a többi nem, viszont kifejlett igen nagy terjedelmű gyökeret növesztenek. A pinus pinea mediterrán jellege az ernyőkoronában rejlik, ebben nagyban eltér az általunk ismert alpesi fenyőktől. A növények elfagyása lombvesztéssel kezdődik, ezt általában kiheverik, de amennyiben nagyobb hideget kapnak akkor a teljes föld feletti rész elpusztul jellemzően nagyon kevés fenyő képes megújulni a föld alatti részből.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.01.16. 07:50

Amire gondoltam, azt ide most inkább nem írnám le. :twisted: Az adminok úgyis törölnék... :shock: 8-)
90-10 centis jól begyökeresedett fenyők már jól fejlődnek. Az enyém egy karácsony utáni kiárusításból származik és a tavalyi telet is jól vette, természetesen semmilyen védelmet nem élvez, homokon van és teljes napsütés éri most egy méteres, vásárláskor kb 30 centis volt.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.01.25. 20:43

Említettem, hogy a mostani csíráztatásokkal valahogy nincsen "szerencsém"... Egymás után rohadtak ki a kis növények, némelyik még ki sem bújt a magból és máris megette a fene.
A minap készítettem képeket ennek illusztrálására., mielőtt kidobtam volna ezeket az utolsó darabokat is.
Először egy kis magonc, amiben nagyon bíztam, hogy megmarad, de aztán megállt a fejlődésben, a tövénél pedig lehetett látni, hogy fonnyad, szárad. Ez a föld alatti rész. Ilyenkor a föld feletti rész még egészségesnek látszik napokig. Csak nem nől...
pinus pinea 1801 1.jpg
pinus pinea 1801 1.jpg (173.28 KiB) Megtekintve 9814 alkalommal
Gyakorlatilag a szárán látható kis pöcökig volt a földben. Ezen a közelebbi képen talán jobban látszik, hogy elkezdett fonnyadni a föld alatti rész. Csont száraz homokban volt már eddigre, mivel körülötte az összes mag tönkrement már hetekkel korábban ugyanebben a virágládában. Nem öntöztem meg, hátha akkor legalább ez az egy növényke túléli. De nem.
pinus pinea 1801 2.jpg
pinus pinea 1801 2.jpg (137.35 KiB) Megtekintve 9814 alkalommal
Ezek pedig a magból éppen csírázásnak indult kis növények. Így járt a nagy többség, hogy még kis palánta sem lett belőle és elvitte őket a gomba. Ilyen rossz csíráztatási arány még nem volt a prakszisomban mandulafenyő magból. Gyakorlatilag eddig abból a rengeteg magból, melyet Laci barátommal gyűjtöttünk időt, pénzt, fáradtságot nem kímélve, sajnos nulla darab a túlélők száma. :shock: :roll:
Pinus pinea csíra 1801.jpg
Pinus pinea csíra 1801.jpg (201.48 KiB) Megtekintve 9814 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.02.02. 09:42

Csabi,ez nagyon sajnálatos dolog, együtt érzek veled. :(
Én is voltam már hasonló helyzetben,akkor per pillanat azt mondja az ember feladom,
de kisüt a nap és másként látni megint mindent,folytatjuk a csíráztatást,oltást,stb. :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.02.04. 15:13

Köszönöm, Jani!
Föl nem adom, csak kicsit elbizonytalanodtam... De talán mindössze arról van szó, hogy kijöttem a gyakorlatból az elmúlt néhány évben. Úgyhogy rágyúrok majd egy kicsit a jövőben. ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.02.04. 16:15

Ha ilyenen nehezen maradnak meg a palánták (korábban 3 10-20 cm-es nekem is lement sajnos) próbálkoztatok már dugványozással?

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.02.04. 16:19

Köszönöm, Jani!
Föl nem adom, csak kicsit elbizonytalanodtam... De talán mindössze arról van szó, hogy kijöttem a gyakorlatból az elmúlt néhány évben. Úgyhogy rágyúrok majd egy kicsit a jövőben. ;)

:) :)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2018.02.04. 19:27

Csabi nálam még egy tartja magát, az egyik kifeküdt itt is, a harmadik elkerült tőlem, mert egy olyan dicksonia cserepébe ültettem, amit nemrég eladtam.... :lol:

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.02.05. 19:28

Csabi nálam még egy tartja magát, az egyik kifeküdt itt is, a harmadik elkerült tőlem, mert egy olyan dicksonia cserepébe ültettem, amit nemrég eladtam.... :lol:
Na mennyémáá! :shock: Tervezés, Főnök! Tervezés!! Amit el akarok adni, abba nem rakok másik növényt, de még magot sem! ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.02.05. 19:31

Nem vagyok azért annyira profi, kenand, de szerintem fenyőt dugványozni nagyon esélytelen. Én még nem próbáltam... De, hallomásból tudom, hogy még az oltása is nagyon körülményes és kétesélyes.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2018.02.06. 05:28

Csabi nálam még egy tartja magát, az egyik kifeküdt itt is, a harmadik elkerült tőlem, mert egy olyan dicksonia cserepébe ültettem, amit nemrég eladtam.... :lol:
Na mennyémáá! :shock: Tervezés, Főnök! Tervezés!! Amit el akarok adni, abba nem rakok másik növényt, de még magot sem! ;)
Pont ez az hogy nem akartam eladni......de mindig az kell, ami nem eladó! :D Tudod? Mindig ezt csinálják! :lol: :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.02.06. 06:24

Nem vagyok azért annyira profi, kenand, de szerintem fenyőt dugványozni nagyon esélytelen. Én még nem próbáltam... De, hallomásból tudom, hogy még az oltása is nagyon körülményes és kétesélyes.
Úgy hallottam 8-) ,hogy a megnyurgult szobafenyő csúcshajtása :) sikeresen dugványozható! :idea: Ajánlom azoknak ezt kipróbálni ;) ,akik kidobásra és udvari szétfagyásra szánják a túl méretes szobafenyőiket! :idea: Mégis megmarad a kis kedvencükből valami és tovább él! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.02.06. 12:14

Pedig halottam olyat is, hogy fekete fenyőre oltottak mandula fenyőt...

Ősszel eldugványoztam néhány levágott mandulafenyő ágat, ha még is csoda történik, majd beszámolok róla.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.07.27. 13:53

Sajna már csak 1 dugvány van (nem biztos, hogy van gyökere)
Olaszban voltam pálma magot (europai törpe, cikász) gyűjtöttem, mandula fenyő magot sajna egyet sem találtam, pedig rengeteg fa volt, de lesett toboz magokkal nem volt....

Avatar
Beuss
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.10.04. 17:03
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Beuss » 2018.10.30. 17:17

Rómában jártunk. Kedvet kaptam Tőletek. Végigolvastam a topikot és úgy csináltam ahogyan leírtátok. Kíváncsian várom. Egyenlőre csak a magok 1/3 ával mertem. Köszönöm hogy megosztottátok a tapasztalataitokat!
Csatolmányok
D98DEBFE-9992-4039-A90E-92C3D032A007.jpeg
D98DEBFE-9992-4039-A90E-92C3D032A007.jpeg (901.46 KiB) Megtekintve 8614 alkalommal
E5B0C20C-53F9-4C77-9B54-B54B38D4A636.jpeg
E5B0C20C-53F9-4C77-9B54-B54B38D4A636.jpeg (902.31 KiB) Megtekintve 8614 alkalommal

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.10.31. 08:36

Rómában jártunk. Kedvet kaptam Tőletek. Végigolvastam a topikot és úgy csináltam ahogyan leírtátok. Kíváncsian várom. Egyenlőre csak a magok 1/3 ával mertem. Köszönöm hogy megosztottátok a tapasztalataitokat!
Nagyon ügyes vagy én nagyon kerestem, de egy magot sem találtam :( Egyszer évekkel ezelőtt Róma kertvárosi villás negyedében voltam ott akadtam egyedül magokra.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.10.31. 09:20

Rómában jártunk. Kedvet kaptam Tőletek. Végigolvastam a topikot és úgy csináltam ahogyan leírtátok. Kíváncsian várom. Egyenlőre csak a magok 1/3 ával mertem. Köszönöm hogy megosztottátok a tapasztalataitokat!
Majd takard vissza a magokat 8-)( ha még nem tetted) ,kicsit kimosta az öntözővíz. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Beuss
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.10.04. 17:03
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Beuss » 2018.11.01. 19:51

Visszatakartam őket, köszi a figyelmeztetést, azt hittem jó így.

futónyúl
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.11.10. 15:43
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: futónyúl » 2018.11.11. 14:46

Sziasztok!

Rajtatok felbuzdulva nagy fába vágtuk a fejszénket :D , és ősszel (igen-igen, tudom, jobb lett volna tavasszal, de sajnos így alakult) az alábbi növényeket ültettük el a kertünkben:

- 1 db mandulafenyő (pinus pinea), kb 150 cm
- 1 db aleppói fenyő (pinus halepensis), kb 200 cm
- 1 db óriástobozú fenyő (pinus coulteri), kb 120 cm
- 1 db libanoni cédrus (cedrus libani), kb 40 cm
- 1 db magyaltölgy (quercus ilex), kb 80 cm
- 3 db olaszciprus (cupressus sempervirens stricta) 100-120 cm közöttiek

Első körben 2 kérdésem lenne:

Takarni vagy nem takarni?
Végigolvastam a fórumot, és minden interneten fellelhető cikket, de ahogy látom nincs sablon válasz a témában. Eddig csak kitányérozva vannak a növények, a tányérukban vastagon fenyőforgáccsal. A kertész azt javasolta, hogy 30-40 cm magasan kúp alakban halmozzunk szalmát a gyökerükhöz, azt persze nem tudom, hogy ezt mégis mivel rögzíthetnénk, hogy egy nagyobb szél ne vigye el, és hogy hogyan tarthatnánk szárazon.

Valóban kell télen locsolni?
Azt olvastam, hogy az örökzöld növényeket a száraz, fagymentes téli időszakokban célszerű locsolni, mivel náluk ilyenkor is zajlik a fotoszintézis. Ti szoktátok locsolni a mandulafenyőiteket?


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég