Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Lajos
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Lajos » 2019.08.01. 17:04

Boni írta:
Lajos írta:Köszönöm a nem épp biztató szavakat. ;) Ennyire érzékeny a gyökérsérülésre?
Tapasztalatból mondod? Tudod, én kétkedő vagyok. :lol:

A mandulafenyő nagyon érzékeny az átültetésre ,ezt csak kisebb példányoknál tapasztaltam!
Más fenyőfélét ültettem már át 2-3 cm vastag törzzsel többet is és egy se maradt meg,illetve egy még vegetál,de nem hiszem,hogy szép példány marad,ha mégis megmarad...
Átültetésnél mindig van egy kóbor 8-) gyökér,ami kiásáskor váratlanul 8-) feltűnik és vészesen lefelé és egyben nagyon kifelé megy...tehát vagy véletlenül ;) vágod el,vagy muszájból,mert nem akarod pl. a magnóliádat is kinyírni,mert az alá ment ... ;)
Ha meg szépen kifejted...és mégis teljes egészében kiszabadulaz a gyökér is,már nem is beszélhetünk földlabdás átültetésről...pedig nagyon fontos lenne ,hogy átkerüljenek a gyökér kis segítői is az új ültetőgödörbe,akikkel szimbiózisban él,vagyis utána kell vinni :idea: ,azt is meg lehet csinálni 8-) ,akinek zöld ujja van! :mrgreen: Tehát létezik sikeres :) fenyőátültetés,csak alapos átgondolással,maximális felkészültséggel ,nagy tapasztalattal és gondos utókezeléssel :!:
Átültetés után szeretik a hűvösebb levegőt,na most ez tavasszal sem mindig adatik meg,a mandulafenyőt pedig célszerű tavasszal ültetni ,bár tudom,hogy egyesek ezt ősszel is megtették( akkor augusztus vége legyen+ nagyon takarni télire-más a rizikó,mint tavasszal),gazdié a döntés joga,tehát nagy kockázat! 8-)

Köszönöm a kimerítő választ.
Ezek után nem mondhatom, hogy te nem figyelmeztettél. ;)
Sajnos az ültetésekor még nem volt meg a kert kialakítására vonatkozó teljes koncepcióm, így most, hogy már látom a teljes képet, az átültetést meg kell lépnem.
Mentségemre szóljon, hogy ez az első kertem és rengeteg szép növény van, amit ebbe a kis kertbe szerettem volna beültetni. Aztán szép lassan rájöttem, hogy sok növényről le kell mondanom, és az elkövetett hibákat kis veszteséggel sikerült korrigálnom.
Ez a fenyő viszont nem tartozik a kis veszteségek közé.....szépet fejlődött mióta nálam van.
Lelkiekben felkészülök a legrosszabbra, aztán - tavasszal - melépem.

Jani50
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2019.08.20. 11:22

kenand írta:Egy éve Nápoly környékén/Rómában nem találtam fenyőmagot, most francia riviérán vagyunk. Ennyi hatalmas mandulafenyőt nem láttam még. Magot sem szedegetik, bőven talál az ember, csak az utcán kell sétálni. Van egy golf-klubb, ott mandula fenyő erdő van, oda be sem kellett lopakodnom, pedig terveztem :)

20190719_100314_HDR.jpeg

De mindenféle pálma és yuccaa, dasylirion is van ültetve a járdaszigetekbe is.

András,amit kaptam Tőled magokat csíráztatásra már nyomakodnak kifelé,
bízom a sikerben,talán annyi magból marad pár db. :) ;)

kenand
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.08.21. 07:56

Nagyon örülök neki :) Nálam is kibújt már 3 db.

Kicsit furcsán néztek rám a franciák, hogy egy nyaraló állandóan az utcán sétálgat és a földről szed valamit :)
(Ami még nem bújt ki, de szintén kicsírázott az néhány washingtonia és 2 kanári főnix mag, brahea, syagrus meg sem moccant)

20190812_184442_HDR.jpeg
20190812_184442_HDR.jpeg (102.5 KiB) Megtekintve 281 alkalommal

pistagy
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: pistagy » 2019.09.22. 09:09

Lajos írta:
pistagy írta:
IMG_20190730_190907.jpg

Aranyosak, sok szerencsét hozzájuk!

Köszi Lajos.
Még szereztem egy harmadikat. 1870Ft volt darabja.

Tavasszal fogom kiültetni öket.

bali13
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: bali13 » 2019.10.25. 13:20

Nem tudom tudtátok-e, de már köztéri mandulafenyő sor is van Magyarországon (Pécsett). 2015-ben kerültek kiültetésre, a 2018-as képen láthatóan jó erőben vannak. Ha van valakinek infója a mostani állapotukról ossza meg!

ssss.png
ssss.png (812.22 KiB) Megtekintve 126 alkalommal

kenand
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.10.29. 14:04

Pécs mediterránnak érzi magát, több helyen telepítettek. Lehet hogy a helyi -nem írom le a nevét- kertészetnek jók az önkormányzati kapcsolatai. Kis hazánkban - általában -ez így működik...

Zalaegerszeget is Toscanának gondolták, és 2 kenderpálmát kiültettek a meki elé, védelmet nem kapott még az elő évben sem. Sajna az elő telet sem bírta ki...

Vissza: “Fenyők”