Fenyők vegyesen

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.10. 23:12

Ezt meg én kaptam szülinapomra
Fénykép3424.jpg
Fénykép3424.jpg (293.31 KiB) Megtekintve 7303 alkalommal

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.10. 23:31

Ez meg a korábban oltott óriástobozú fenyőm- már alakul a formája
DSCF3931kicsi.JPG
DSCF3931kicsi.JPG (52.19 KiB) Megtekintve 7311 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.07.11. 06:23

Ezt meg én kaptam szülinapomra
Azért kapsz még mellé egy jókívánságot is. Boldog Születésnapot Neked! ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.07.11. 07:15

Ezt meg én kaptam szülinapomra
Azért kapsz még mellé egy jókívánságot is. Boldog Születésnapot Neked! ;)
Az Ikrek jegyében született,a legelején... :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.07.11. 07:20

Ezt meg én kaptam szülinapomra
Kép
Csodás ez az Abies koreana "Silberlock",és mennyi "szimbólum" van rajta ! :) Már kiültetted a cserepéből?
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.12. 12:29

Még nem ültettem ki, de azt hiszem mostanában nem is fogom

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.07.14. 08:26

Feri, szép ajándékot kaptál,a rálátás végett kiváltságos helyre kell ültetni. :o
Sok jó egészséget a szülinapod alkalmából,meg egyébként is. :)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.07.14. 16:45

Még nem ültettem ki, de azt hiszem mostanában nem is fogom
Feri nekem is szoktak lenni hasonló nyári szerzeményeim. Eggyel nagyobb cserépben szoktam átültetni jó talajba és egy fa árnyékába szoktam tenni, majd ősszel a végleges helyére ültetni. Mindig az őszi ültetést tartom előnyösnek és egy jól fejlett gyökérlabdával már a következő szezonban jól átvészeli a rövidebb szárazabb időszakokat. Nekem nincs kóreai jegenyefenyőm egyszer volt egy ilyen mint a tied de azt a 2012 aszály elvitte nem szereti a szárazabb meleg nyarakat így kisebb korban esetleg meghálálja a félárnyékot.

kizzo

Abies pinsapo

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.07.14. 18:01

Sziasztok!

Közel lévén, - a Vácrátóti arborétumban megfordultam már párszor, és ott nagyon megtetszett az Andalúz jegenyefenyő (A. pinsapo). Tavaly vettem is egyet a Treemail-től, ami olyan 50 cm-es volt akkor. A bajom az vele, hogy azóta szinte semmit nem nőtt. Nem tudom, milyen ütemben kell egy ilyen fenyőnek nőni, de kicsit bánt a dolog.
A. pinsapo.jpg
A. pinsapo.jpg (216.35 KiB) Megtekintve 7303 alkalommal

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.14. 18:17

Még nem ültettem ki, de azt hiszem mostanában nem is fogom
Feri nekem is szoktak lenni hasonló nyári szerzeményeim. Eggyel nagyobb cserépben szoktam átültetni jó talajba és egy fa árnyékába szoktam tenni, majd ősszel a végleges helyére ültetni. Mindig az őszi ültetést tartom előnyösnek és egy jól fejlett gyökérlabdával már a következő szezonban jól átvészeli a rövidebb szárazabb időszakokat. Nekem nincs kóreai jegenyefenyőm egyszer volt egy ilyen mint a tied de azt a 2012 aszály elvitte nem szereti a szárazabb meleg nyarakat így kisebb korban esetleg meghálálja a félárnyékot.

Ez már megtörtént, de szkeptikus vagyok vele kapcsolatban- egyrészt a méretét illetően, másrészt a talaj-tűrését illetően.
Csak a ház előtt van neki helyem- de lehet, hogy nem elég nagy- és a talaj sem az a savanyú fajta... ki tudja milyen alanyra van oltva...

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.07.14. 19:06

Még nem ültettem ki, de azt hiszem mostanában nem is fogom
Feri nekem is szoktak lenni hasonló nyári szerzeményeim. Eggyel nagyobb cserépben szoktam átültetni jó talajba és egy fa árnyékába szoktam tenni, majd ősszel a végleges helyére ültetni. Mindig az őszi ültetést tartom előnyösnek és egy jól fejlett gyökérlabdával már a következő szezonban jól átvészeli a rövidebb szárazabb időszakokat. Nekem nincs kóreai jegenyefenyőm egyszer volt egy ilyen mint a tied de azt a 2012 aszály elvitte nem szereti a szárazabb meleg nyarakat így kisebb korban esetleg meghálálja a félárnyékot.

Ez már megtörtént, de szkeptikus vagyok vele kapcsolatban- egyrészt a méretét illetően, másrészt a talaj-tűrését illetően.
Csak a ház előtt van neki helyem- de lehet, hogy nem elég nagy- és a talaj sem az a savanyú fajta... ki tudja milyen alanyra van oltva...
A végső mérete átmérőben kb 2-3 méterre saccolom magasságban pedig 5-10 méter között de ezek évtizedek. Mivel oltvány valószínű kevésbé mészérzékeny fajtára van oltva és a szárazságtűrése is esetleg jobb így. Nagyon látványos szép fenyő de gondolom ha választhattál volna nem ez lenne amit kérnél.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Abies pinsapo

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.07.14. 19:10

Sziasztok!

Közel lévén, - a Vácrátóti arborétumban megfordultam már párszor, és ott nagyon megtetszett az Andalúz jegenyefenyő (A. pinsapo). Tavaly vettem is egyet a Treemail-től, ami olyan 50 cm-es volt akkor. A bajom az vele, hogy azóta szinte semmit nem nőtt. Nem tudom, milyen ütemben kell egy ilyen fenyőnek nőni, de kicsit bánt a dolog.
A. pinsapo.jpg
Ez egy kicsi példány és mint minden fenyő 5-10 éves korukig lassan nő majd begyökeresedve elindulnak. Edényben ne várj tőle csodát fenyők esetében kényszer állapot. Kiültetve begyökeresedve(3-4) év látványosabban fejlődik. Itt Harasztin a szín homokon láttam már két szép nagy példányt tehát sovány talajon is kielégítően fejlődik.

kizzo

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.09.25. 08:51

Sziasztok!

Vettem három fenyőt a treemailnél és szeretnék biztosra menni, hogy hova érdemes ültetni őket.

Vettem egy Pinus bungeanát, egy engelmanniit és egy wallichianát.

A bungeana tudom, hogy viszonylag szárazságtűrő, a talajra sem kényes, a wallichiana nem szereti a közvetlen szelet (akkor sem, ha vizet meg jó sokat kap?), az engelmanniról viszont semmit nem tudok. Szeretném tudni, hogy milyen helyre (napos/árnyékos, nedves/szárazabb, szeles...stb.) helyre érdemes ültetni őket, illetve mennyire kell dúsítanom a talajukat trágyával, és/vagy tőzeggel.

Ezek mellett van még egy Abies pinsapo, ami másfél éve cserépben van, és most azt is szeretném elültetni.

Előre is köszi!

Zoli

Balról jobbra: (Abies pinsapo, Pinus, wallichiana, engelmannii, bungeana).
fenyők.jpg
fenyők.jpg (307.86 KiB) Megtekintve 7272 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.09.25. 12:14

Kizzo! :)
Ha jól emlékszem, :roll: már régebben is volt egy P.bungeana-d... :roll:
Nálam észak-keleti lejtőn van a kicsi,csak avar takarást kapott a télen és jól viselte a nyári szárazságot is. :) (leszámítva a hernyórágást :oops: )
"A növekedés nem jár lármával" ;)

kizzo

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.09.26. 20:30

Igen Nelli, volt. Sikerült kirohasztanom a gyökerét. :( Kettő is volt, mindkettő kirohadt. Most másképp csinálom, és eleve nagyobb növényt vettem. Közben a wallichianát és az engelmanniit már ki is ültettem. Az andalúz, meg a tarkakérgű még keresi a helyét.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.09.28. 08:56

Zoli!
Érdekes ez a kirohasztás :roll: homokos talajon... :oops: Cserépben tartottad vagy már ki volt ültetve?
Vigyázz a nagyra is! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

kizzo

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.09.28. 09:31

Én mindig talajt cserélek minden növény alatt, pont a homok miatt. Most is cseréltem a homokot szántóföldi termőtalajra, amit jó vastagon dúsítottam érett komposzttal.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.09.28. 11:56

Értem,köszi! ;) Gondolom, a fa végleges méretét veszed figyelembe egy ilyen talajcserénél(több méter sugarú kör).
Milyen mélyen cseréled vagy javítod fel a talajt? :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

kizzo

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.09.28. 12:10

Nem, olyan 60cm-es kör alakú gödröt szoktam cserélni szintén 60cm mélyen. Azt gondolom, hogy amikor ezt kinövi, akkor már lesz olyan erős a növény, hogy a homokot is kibírja. fenyőknél ha jól tudom, ez nem gond. Látok a környékünkön 8-10 m magas, 20-30 éves Magnoliákat szépen virágozni mindenféle vashiány nélkül, nem hiszem, hogy azoknak is 2-3m-es körben tőzeggel dúsították a talajukat, pedig azok biztos kényesebbek rá.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.09.28. 15:23

Zoli lefelé elég ha 30-40 centiben mész a fenyők gyökerei mennek mélyebbre is de a nagyobb részük ebben a zónában marad. Én azt mondom hogy kétszer akkora gödör mint a földlabda elég nekik amennyiben nem érzi magát jól az úgy is kiderül és kidől a sorból. A megfelelő fenyők választásásval orvosolható a homokos talaj probléma. A legtöbb fenyő nagyon jó alkalmazkodó ezt az idei nyár is megmutatta, nálam egy áldozat volt egy tavaszi telepítésű abies nordmanniana pendula. A kertészetben ahol vettem ott is nagyon rosszul viselték a nyarat, vágott fenyőnek jó ültetni nem érdemes véleményem szerint, ezen kívűl legalább 25 féle tűlevelű fenyőm van mindegyik megmaradt eredeti állapotukban. Az általad fenyők közül az engelmannit nem ismerem a wallichiana igen nagy termetű fenyő lesz szerintem nem kis kertbe való nekem a nana változat van meg az egy gömb formájú max 3 méteres fenyő lesz, a bungeánának van egy fiatalkori betegsége mely végzetes de amennyiben nem kapja el akkor elég strapabíró fenyő a kérgére viszont jó időt várni kell mire megmutatja szépségét. A piceakat nem ajánlom homokra a pinusok és az abiesek közül az Ésazk amerikai fajok elég jól bírják az itthoni klímát és a szélsőségeket.


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég