Fenyők vegyesen

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.05.19. 13:34

Tavaly én sikeresen kinyírtam az összes Taiwania magoncomat, rossz helyre raktam őket és megfőttek. :oops: :mrgreen: :shock:
Sokat szeretnék kipróbálni hátha van köztük jó fagytűrésű egyed. Ahogy olvasom nem is rokona a cryptomeriának. Mire érdemes később ráoltani?
Megfogtál. Nincs igazából közelebbi rokona.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.25. 09:32

Tegnap a jól felázott talajból szedtem a tuják alól kicsi tujákat. Néhány helyen csokorba lehetett kitépni. Mindegyik kijött szép gyökérrel ráadásul még a hajszálgyökerek is rajtuk maradtak. Ezek sövénybe ültetett jó két évtizedes magról nevelt tuják alól szedtem erős ellenálló egyedek. Később ezekre érdemes oltani majd különböző nemeseket. Most szétültetem őket cserépbe. Csokorba kb 30-40 db.[attachment=0]DSC04572 (Medium).JPG[/attachmentŐsszel ismét szedek egy adagot.
Csatolmányok
DSC04572 (Medium).JPG
DSC04572 (Medium).JPG (135.93 KiB) Megtekintve 7588 alkalommal

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.25. 11:02

Tegnap a jól felázott talajból szedtem a tuják alól kicsi tujákat. Néhány helyen csokorba lehetett kitépni. Mindegyik kijött szép gyökérrel ráadásul még a hajszálgyökerek is rajtuk maradtak. Ezek sövénybe ültetett jó két évtizedes magról nevelt tuják alól szedtem erős ellenálló egyedek. Később ezekre érdemes oltani majd különböző nemeseket. Most szétültetem őket cserépbe. Csokorba kb 30-40 db.[attachment=0]DSC04572 (Medium).JPG[/attachmentŐsszel ismét szedek egy adagot.
Kicsit megkésett felszedés, majd meglátjuk mennyire fogják szeretni- ilyenkor már friss hajtásnövekedésben vannak. A keleti tuja rosszabbul bírja az átültetést, mint a nyugati.
Az őszi felszedés, az kicsit jobb ötlet- szeptember elejétől érdemes kezdeni, mikor már beértek a hajtásai.

Jó alanyok- pl az európai ciprusok szinte mind sikerültek rajta.
Szerintem az Imytől kapott szuper karcsú, kompakt példányról való oltások is nagyobbrészt sikerültek, majd rakok fel róluk képet, ha visszavágom.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.25. 11:07

Nagy része meg fog maradni de majd ősszel még egy csokorral szedek. Cupressus funebist, cashmerianat, és duprezianat szeretnék későbbiekben ráoltatni. Borókákat fogok még szerezni és azokat is alanyként szeretném bevetni ugyan ezek a növények oltására.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.25. 11:25

Nem rossz- főleg, hogy tudsz szerezni oltóhajtást :)

Gondolom jók lesznek, mert nekem sempervirens, és arizonica, glabra, nootka hamisciprus, kínai boróka sikerült benne- de állítólag még a gyantás ciprust is bele lehet oltani...

van anyagod az oltásról? mert tudok küldeni pdf ben nagyon jó doksit ha kell...

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.25. 11:33

Nem rossz- főleg, hogy tudsz szerezni oltóhajtást :)

Gondolom jók lesznek, mert nekem sempervirens, és arizonica, glabra, nootka hamisciprus, kínai boróka sikerült benne- de állítólag még a gyantás ciprust is bele lehet oltani...

van anyagod az oltásról? mert tudok küldeni pdf ben nagyon jó doksit ha kell...
Közben eszembe jutott hogy arizóniai ciprus magokat is vetettem a saját növényemről ezeket is oltóalanynak szeretném felhasználni. Nemes részeim csak a funebishez van ráadásul az a növényem még magot is érlel idén. Ez nem egy éves folyamat lesz és a korlátozott fagytűrésük miatt próbálkozom velük meg természetesen a szépségük miatt is. Igen minden hasznos anyagot elfogadok .

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.25. 11:40

ha privátban küldesz e-mail címet akkor elküldöm

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.05.26. 22:35

Tegnap láttam egy taiwaniana fenyőt és kedvet kaptam hozzá. Kereskedelmi forgalomban nem igazán kapható csak mag. Esetleg van valakinek tapasztalat a vetéséről. A cryptomeria rokona tehát a magok csíráztatása is hasonló lehet. Mivel 8 zónás növény így jobb is a magszelekció. Esetleg amennyiben sikeres lenne a kelés gondolkozom hogy ráoltani később cryptomeria alapfajra és úgy is szelektálni. Mire lehetne még ráoltani? Feri mikor szoktál oltani általában pontosabban melyik időpont a legjobb?
Látom neked is nagyon tetszik a taiwaniana. Iden volt lehetőségem az eredeti élőhelyén növő hatalmas erdőket megcsodálni belőle taiwanon . tényleg gyönyörű növény :) A fagytűrése szerintem jóval több mint 8as zóna. 2000 méter felett is bőven nőtt szerintem még igaz elszortan de 24-500 méteren is előfordult. Biztos nagyban függ a fagytűrése a származási helyének a magasságától. 2000m tére az nagyjábol 7a zóna taiwanon 2400 pedig mar 6os zóna. hoztam belőle pár magot egy régebbi tobozbol szedtem ki el is vetettem de nem néztek ki ránézésre életképesnek szerintem tul öregek ahhoz h kicsirázzanak. Sajnos én se tudom , hogy mire tudnád oltani . Külsőre picit ugyan hasonlít a cryptomeriara de biologiailag elég távol áll tőle. Igazábol ez egy élő kövület nincs más élő rokona. A budapesti füvészkertben , ha jol emlékszem van egy kicsi példány , de nem akarok hazudni.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.05.26. 22:58

a cryptomeria japonica is több helyen erdőalkotó faj taiwanon. sok helyen együtt nő a hatalmas cyatheakkal is pl: a sziget északi részén fekvő yangmingshan hegségben ahol 15 méternél magasabb cyatheákat is láttunk ;) a cunninghamia konishii pedig 2700 méterig is felhatol ahol már bőven -25 alatti fagyok is előfordulnak. láttam abból is hatalmas példányokat sajnos toboz nem volt rajtuk.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.31. 11:31

Sokszor volt szó itt a fenyő oltásról- itt egy videó linkje a kivitelezéséről. Nagyjából én is így csinálom- oldallapozással https://www.youtube.com/watch?v=sziBW-gk8pE

ez a videó más módszert mutat- ékoltás a csúcshajtásba- viszont érdemes a 4 perc 50 másodperc után belenézni- mert ott az összeillesztés szabályairól van pontos bemutató. Az oltott részek összeillesztésének elvei viszont mindig azonosak.
https://www.youtube.com/watch?v=VAPWvvlPHL8

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.06.02. 20:25

Az oltásról lévén szó. Feri, az 5 oltásból már biztos,hogy csak egy maradt meg,és az a csüngő. Ennek én nagyon örülök.
Nem mértem meg a friss hajtást,de úgy 10 cm-nél jár,és van még két kisebb oldal hajtás is.
A vezér ágat már rögzítettem,szeretném egyenesen tartani amíg lehet.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Bis » 2015.06.02. 23:08

...ez a videó más módszert mutat- ékoltás a csúcshajtásba- viszont érdemes a 4 perc 50 másodperc után belenézni- mert ott az összeillesztés szabályairól van pontos bemutató. Az oltott részek összeillesztésének elvei viszont mindig azonosak.
https://www.youtube.com/watch?v=VAPWvvlPHL8

Nagyon jó videók, köszi a feltöltést! Viszont az ékoltásnál egy kicsit értetlenkedtem, mivel nem volt egyforma vastag az alany és a nemes ág. :o Én eddig úgy tudtam, hogy erre igen csak oda kell figyelni! :roll:

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.06.03. 19:04

Az oltásról lévén szó. Feri, az 5 oltásból már biztos,hogy csak egy maradt meg,és az a csüngő. Ennek én nagyon örülök.
Nem mértem meg a friss hajtást,de úgy 10 cm-nél jár,és van még két kisebb oldal hajtás is.
A vezér ágat már rögzítettem,szeretném egyenesen tartani amíg lehet.
Ennek a kis sikernek azért örülök- legalább a különlegesebbikből egy összejött.

Gondolom a többi négy alanyfenyő életben maradt. Ha azokat jól tartod, akkor ősszel vagy tavasszal megpróbálhatod beléjük az oltást újra egy kicsit odébb.

És talán jobb esélyekkel is indulhatsz neki, mert helyben friss hajtásból dolgozhatsz- nem több napos, hűtőben tárolt ágakkal, és az oltás után sem kell a növényeket hosszan utaztatni. Ideálisabb körülmények között jó eséllyel próbálkozhatsz.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.06.03. 19:28

...ez a videó más módszert mutat- ékoltás a csúcshajtásba- viszont érdemes a 4 perc 50 másodperc után belenézni- mert ott az összeillesztés szabályairól van pontos bemutató. Az oltott részek összeillesztésének elvei viszont mindig azonosak.
https://www.youtube.com/watch?v=VAPWvvlPHL8

Nagyon jó videók, köszi a feltöltést! Viszont az ékoltásnál egy kicsit értetlenkedtem, mivel nem volt egyforma vastag az alany és a nemes ág. :o Én eddig úgy tudtam, hogy erre igen csak oda kell figyelni! :roll:

Ezek szerint kell egy kis magyarázat is a videóhoz. :)

Egy fontos dologra kell figyelni- és az nem az egyforma vastagság.
Ez az alapelv minden oltásra igaz- a metszlapon a fa rész és a kéreg (háncs) határvonala illeszkedjen egymásra- legalább az egyik oldalon (így nem is feltétlenül fontos, hogy pontosan egyforma vastagok legyenek az oltandó részek)
És ha itt egy kis kapcsolat létesül a két növényi rész között, akkor rövidesen a fedésben nem lévő részeket is befutja a hegszövet.
És ez nem azt jelenti, hogy az egyik oldalon teljesen egy síkban van a két növényi rész kérge- mert sokszor a két részen a kéreg eltérő vastagságú- és ha a külső kéreg alapján illeszted össze, akkor a farész határa nem esik egybe. Mivel sokszor két eltérő fajt oltunk egymásra, a kérgük sem egyforma vastag.
Mindenképp a farészek határát kell egy vonalba hozni, mert ott- a fa részek határán van az osztódó szövet a kambium. Ennek a funkciója, hogy ez növeszti a növényt- befelé a fa szállítóelemeket, kifelé a háncsot és a kérget növeszti. Ez a szövet fogja összeforrasztani az oltott növényi részeket, ezért kell ennek egymás mellé kerülni.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.06.04. 14:03

Feri, véleményedre vagyok kíváncsi.
Kérdésem, levághatom az alany ágait,esetleg ki is ültethetem szabadba?
A többi kis fenyő szépen hajt,felfogom használni őket,gyakorlom amit
Tőled ellestem. ;) :lol:

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.06.04. 19:19

Lassan már levághatod- én fokozatosan tenném
először a levélfelület felét, aztán ahogy az új hajtás levelei kibomlanak utána a maradékot is.

Mind az alany, mind az oltott fenyő az éghajlatunkra való hidegtűrő faj, így a téllel nem lehet gond. Ha védett helyed van- és nincs kutyád :) akkor ki lehet ültetni- sokkal jobban is fejlődik, csak a mechanikai sérülésekre kell vigyázni, mert egy ilyen kis hajtásnak nem kell sok, hogy letörjön.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.06.07. 15:30

Lassan már levághatod- én fokozatosan tenném
először a levélfelület felét, aztán ahogy az új hajtás levelei kibomlanak utána a maradékot is.

Mind az alany, mind az oltott fenyő az éghajlatunkra való hidegtűrő faj, így a téllel nem lehet gond. Ha védett helyed van- és nincs kutyád :) akkor ki lehet ültetni- sokkal jobban is fejlődik, csak a mechanikai sérülésekre kell vigyázni, mert egy ilyen kis hajtásnak nem kell sok, hogy letörjön.
Köszi,így fogok tenni.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.07.10. 14:23

Feri, mit szólsz ehhez a fenyőhöz,állítólag lombhullató.
Nem szabályos fenyő alakja van,de éppen ez ami széppé,és érdekessé teszi.
2015. május.25. 055.jpg
2015. május.25. 055.jpg (194.41 KiB) Megtekintve 7499 alkalommal
2015. május.25. 057.jpg
2015. május.25. 057.jpg (155.86 KiB) Megtekintve 7499 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.07.10. 14:59

Ez biztos nem lombhullató. A kép alapján egy pinus parviflora és talán a tempelhof változat.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.10. 22:59

Szia Jani50!

Igaza lehet Norbi74-nek, ez valami Pinus parviflora változat lehet- de ha más lenne is, semmiképpen nem lomhullató- szerintem.


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég