Fenyők vegyesen

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.05.13. 14:45

Szia Amsh,
Köszönöm szépen a tanácsodat. gondoltam, hogy nem lesz egyszerű, no de hogy ennyire... :-) Nem gondoltam volna.
Még ma belekezdek, hogy 3-4 hónap múlva végre kivehessem a magokat a hűtőből. Egyedül a mosogatószeres megoldást nem értem, miért jó és miért kell. Azt még elmondanád?
Illetve a kiültetésnél is érdekelne, hogy milyen földbe teszed, ha egyáltalán földről van szó.
Köszönöm!
Roba

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.05.13. 15:03

Örök kedvencem, a mamutfenyő. Ezt a kis méretű példányt 1870-ben ültették.
Roba!Nagyon szép helyen jártál! Hol készült a fotó? Gondolom nem Egyiptom... 8-) :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.05.13. 15:47

Örök kedvencem, a mamutfenyő. Ezt a kis méretű példányt 1870-ben ültették.
Roba!Nagyon szép helyen jártál! Hol készült a fotó? Gondolom nem Egyiptom... 8-) :lol:
Neeem. Ezúttal Weinheim-ben, Németországban...
Roba

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.05.13. 19:35

Örök kedvencem, a mamutfenyő. Ezt a kis méretű példányt 1870-ben ültették.
Roba!Nagyon szép helyen jártál! Hol készült a fotó? Gondolom nem Egyiptom... 8-) :lol:
Neeem. Ezúttal Weinheim-ben, Németországban...
:D Köszi! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.13. 20:42

Jani50 -tól kapott hajtásokból oltott fenyőkről már mutattam képet, de megint fel kell tennem, mert ilyen látványosan ritkán sikerül oltásom. Igaz, hogy nem volt jó az arány, de ez ami jó lett, az nagyon.

a levelek még nem is bomlanak, de a "gyertyája" már közel 20 cm! ez a csüngő ágú típus
DSCF3778.JPG
Ez eleve nem gyors növésű, gömb lesz, de ahhoz képest ez is szépet hajtott.
DSCF3779.JPG
Még nem vágtam vissza az alanyt, csak a rügyeit törtem ki, azt remélem jó hatással lesz az oltás növekedésére.

Erről a "fallikus szimbólum" fogalom jutott eszembe :)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.18. 07:38

Tegnap láttam egy taiwaniana fenyőt és kedvet kaptam hozzá. Kereskedelmi forgalomban nem igazán kapható csak mag. Esetleg van valakinek tapasztalat a vetéséről. A cryptomeria rokona tehát a magok csíráztatása is hasonló lehet. Mivel 8 zónás növény így jobb is a magszelekció. Esetleg amennyiben sikeres lenne a kelés gondolkozom hogy ráoltani később cryptomeria alapfajra és úgy is szelektálni. Mire lehetne még ráoltani? Feri mikor szoktál oltani általában pontosabban melyik időpont a legjobb?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.05.18. 15:01

Jani50 -tól kapott hajtásokból oltott fenyőkről már mutattam képet, de megint fel kell tennem, mert ilyen látványosan ritkán sikerül oltásom. Igaz, hogy nem volt jó az arány, de ez ami jó lett, az nagyon.

a levelek még nem is bomlanak, de a "gyertyája" már közel 20 cm! ez a csüngő ágú típus
DSCF3778.JPG
Ez eleve nem gyors növésű, gömb lesz, de ahhoz képest ez is szépet hajtott.
DSCF3779.JPG
Még nem vágtam vissza az alanyt, csak a rügyeit törtem ki, azt remélem jó hatással lesz az oltás növekedésére.

Erről a "fallikus szimbólum" fogalom jutott eszembe :)
Ne csináld már 8-) ,most muszáj volt rákerestetned a fogalomra... :oops: !?
De ez nagyon tetszik, amit találtam róla :roll: egy oldalon:
"Ahh, mostmár teljesen más szemmel nézem az oszlopventillátort,, s még a hajam is erotikusan lobog!" :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.18. 18:58

Hát Norbi a szakirodalom azt írja, hogy az erős növekedési időszakon kívül bármikor lehet oltani, de egyes fajoknál vannak preferált időszakok.
Magyarországon a faiskolák jellemzően becserepezett alanyokra tél végén oltanak. Az alanyokat üvegházban meghajtatják, és a frissen szedett, nyugalomban lévő hajtást oltják rájuk. Ez mindig jó esélyes, mert ha az alany aktív anyagcseréjű, az oltandó növény meg teljes nyugalomban van, akkor több az esély, - na meg az idő- a forradásra.
Ha van fűtött fólia/ üvegház, akkor már februártól kezdik hajtatni az alanyokat és február végén, március elején oltanak.

Irodalmi források szerint- nyugat európában kedveltebb a nyár végi- kora őszi oltás- jellemzően szeptember elejétől, aminek még a télig össze kell forradnia.

Nekem mindkét időpontban voltak sikeres oltásaim- sőt bőven március végi, meghajtatás nélküli alanyra végzett oltások is úgy néz ki, hogy hajtanak- bár nem akarom elkiabálni...

Többféle ezüstfenyőt- na meg az Imy féle mandulafenyőt, európai ciprust is nagyon későn oltottam, de több is megindult közűlük.

Ha van megfelelő mikroklímájú helyed- szűrt fény, 25 fok alatti hőmérséklet- még akkor is ha korán kitör a kánikula- és állandó 90 % körüli páratartalom, na meg ha lehet nagy légtér, vagy gyakori szellőztetés, de úgy hogy a párát is fenntartod- akkor biztos a siker.

Kényes pont a szellőztetés, mert itt is nagy ellenség a gombásodás- kell a pára, de gombákat is ki kell valahogy küszöbölni.

Maga az oltás kivitelezése nem kell, hogy feltétlen sebészi pontosságú legyen a jó állapotú növények sokszor meglepő hibákat képesek kiküszöbölni....

Egy biztos- nagyon hasznos dolog egy gyűjtögető hajlamú - műkedvelő - ember kezében az oltás. A gyökereztetésnél sokkal eredményesebb- sokszor 70-80% os a siker, és bármit beszerezhetsz, aminek néhány jelentéktelen kis hajtásához hozzáférsz, még ha nem is kapható kereskedelmi forgalomban.



Tegnap láttam egy taiwaniana fenyőt és kedvet kaptam hozzá. Kereskedelmi forgalomban nem igazán kapható csak mag. Esetleg van valakinek tapasztalat a vetéséről. A cryptomeria rokona tehát a magok csíráztatása is hasonló lehet. Mivel 8 zónás növény így jobb is a magszelekció. Esetleg amennyiben sikeres lenne a kelés gondolkozom hogy ráoltani később cryptomeria alapfajra és úgy is szelektálni. Mire lehetne még ráoltani? Feri mikor szoktál oltani általában pontosabban melyik időpont a legjobb?
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Feri 2015.05.18. 19:06-kor.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.18. 19:00

Én nem kerestem rá, de ha annyira tetszett, akkor belinkelheted miket találtál- had örüljünk mi is :)
Jani50 -tól kapott hajtásokból oltott fenyőkről már mutattam képet, de megint fel kell tennem, mert ilyen látványosan ritkán sikerül oltásom. Igaz, hogy nem volt jó az arány, de ez ami jó lett, az nagyon.

a levelek még nem is bomlanak, de a "gyertyája" már közel 20 cm! ez a csüngő ágú típus
DSCF3778.JPG
Ez eleve nem gyors növésű, gömb lesz, de ahhoz képest ez is szépet hajtott.
DSCF3779.JPG
Még nem vágtam vissza az alanyt, csak a rügyeit törtem ki, azt remélem jó hatással lesz az oltás növekedésére.

Erről a "fallikus szimbólum" fogalom jutott eszembe :)
Ne csináld már 8-) ,most muszáj volt rákerestetned a fogalomra... :oops: !?
De ez nagyon tetszik, amit találtam róla :roll: egy oldalon:
"Ahh, mostmár teljesen más szemmel nézem az oszlopventillátort,, s még a hajam is erotikusan lobog!" :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.05.18. 20:30

Én nem kerestem rá, de ha annyira tetszett, akkor belinkelheted miket találtál- had örüljünk mi is :)
http://www.szekelyhon.ro/aktualis/csiks ... endszerrol

"A toboz formája a lánghoz hasonlít. Fallikus szimbólum is, a megtermékenyítő férfierőt és a halhatatlanságot jelképezi, hiszen a tobozban az élet magvai rejteznek." :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.18. 22:00

Feri azért kérdeztem hogy számoljak. Nekem nincs érzékem az ilyen műveletekhez látom neked nagyon megy és szereted a fenyőket. Ez egy kísérlet ami a nagy számok törvénye alapján esetleg sikerrel járhat. 8 zónás növényekről beszélünk amiből él néhány példány itthon és sértetlenül telelnek. Nem az itthoni növényekről szeretnék hajtást oltani hanem magültetést követő oltásra alkalmas egyedeket szeretnék más alanyra oltani. Természetesen saját gyökéren is meg szeretném próbálni a növényeket. Az alanyokat és nemes részeket én biztosítom. Oltást követően akár két helyszínen is folytathatjuk a kísérletet. Természetesen nem akarom rád erőltetni csak ha van kedved.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.19. 00:07

Szeretek kísérletezni- abból indult ez az oltás dolog is. Persze benne vagyok a kísérletben.
Amiről beszélsz- a nagy számok törvénye- oda nagy számok kellenek :) Mennyi példánnyal akarsz dolgozni?
Az sem ördögtől való gondolat ám, hogy a hazai- már bevált- növényekről szaporítunk- ezek a növények lehet, hogy már évtizedek kiugró hidegeit (és nem csak hidegeit) is túlélték- magoncokkal közel sem produkálunk ilyet...

Az alany is nagyban befolyásolja az oltvány képességeit- korai vagy késői fakadását- ezzel a fagyérzékenységét stb.
Ha végülis sikerül az erdei fenyő alanyon lévő mandulafenyőm- meg van egy ilyen óriástobozúm is- akkor kíváncsi leszek miben lesznek mások, mint a magonc eredetűek- főleg hidegtűrés terén... (Pinus mugo-m is van sylvestris- en pl kíváncsi leszek erősebb növekedésű lesz-e )
Feri azért kérdeztem hogy számoljak. Nekem nincs érzékem az ilyen műveletekhez látom neked nagyon megy és szereted a fenyőket. Ez egy kísérlet ami a nagy számok törvénye alapján esetleg sikerrel járhat. 8 zónás növényekről beszélünk amiből él néhány példány itthon és sértetlenül telelnek. Nem az itthoni növényekről szeretnék hajtást oltani hanem magültetést követő oltásra alkalmas egyedeket szeretnék más alanyra oltani. Természetesen saját gyökéren is meg szeretném próbálni a növényeket. Az alanyokat és nemes részeket én biztosítom. Oltást követően akár két helyszínen is folytathatjuk a kísérletet. Természetesen nem akarom rád erőltetni csak ha van kedved.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.05.19. 00:07

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Feri 2015.05.19. 00:16-kor.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.05.19. 10:49

Azért jó a mosogatószeres ásztatás, mert:
1. Nedvesíti a mag héját, így hamarabb el kezdi felvenni a mag a vizet
2. Kioldja az esetleges csirázás gátló anyagokat a magból

Kiültetésnél 2 térfogat kerti föld egy térfogat virágföld keverékbe szoktam tenni (a virágföl komposzt vagy humusz alapú legyen mert másként levegőtlenebb lesz a talaj keverék, azt nem szeretik a gyökereik a Sequoiadendronoknak, Metasequoiat nem zavarja annyira. .

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.05.19. 10:54

Tavaly én sikeresen kinyírtam az összes Taiwania magoncomat, rossz helyre raktam őket és megfőttek. :oops: :mrgreen: :shock:

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.05.19. 11:16

Pár kép, valamiért nem tudtam feltölteni további képeket így belinkelem más helyről:

https://drive.google.com/file/d/0B8O20E ... sp=sharing
kb 2-2,5 éves Cryptomeria japonica Az egyik kedvencem.

https://drive.google.com/file/d/0B8O20E ... sp=sharing
2 éves Sequoiadendron giganteum szebabdföldben. Igen tényleg kicsi még de kíváncsi vagyok hogyan reagál stressz mellet.

https://drive.google.com/file/d/0B8O20E ... sp=sharing
Sequoia sempervirens tóparton. 7-8 éves sequoia végleges helyén, tavaly nyáron lett kiültetve, egy hónapra rá rugott 50 cm növekményt minden ágon,( :o ) Most szépen hajt kifelé, és nem ez volt az első tele szabadban. Kb. 4 éve szabadban telel.

https://drive.google.com/file/d/0B8O20E ... sp=sharing
Metasequoia vs. Vad csalán. Tóparti ültetés ez is. és bejött a számítás csak ennek a növénynek meg kell küzdenie a szomszédaival, de győzni fog, már most nyerésre áll. Tavalyi ültetés ez is.

https://drive.google.com/file/d/0B8O20E ... sp=sharing
Cunninghamia lanceolata a legkisebb mohikán. Gyökér tréningezni akartam, el is kezdtem, csak levegőtlenre sikerült kissé a talaj de nem lett így sem rossz. Gondot csak az okoz ha nem érzi jól magát a növény el kezd rahedli számú tő sarjat hozni, és ez vissza veti a növekményét a növénynek, van két nagyobb növényem ami ettől szenved egy kicsit, lehet le kellene vágni a sarjakat róluk, de lehet csak olaj lenne a tűzre.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.19. 11:26

Tavaly én sikeresen kinyírtam az összes Taiwania magoncomat, rossz helyre raktam őket és megfőttek. :oops: :mrgreen: :shock:
Szia Ams honnét érdemes ilyen magokat rendelni és a csíráztatása is érdekelne.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.19. 11:54

Tavaly én sikeresen kinyírtam az összes Taiwania magoncomat, rossz helyre raktam őket és megfőttek. :oops: :mrgreen: :shock:
Sokat szeretnék kipróbálni hátha van köztük jó fagytűrésű egyed. Ahogy olvasom nem is rokona a cryptomeriának. Mire érdemes később ráoltani?

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.05.19. 13:30

Az ebay-en van idéntől.

Az egyiktől rendeltem ismerősön keresztül de Cryptomeria magokat küldtek a szemetek, és még fertőzöttek is voltak valamilyen gombával, ami az életképeseket is megölte. A többi eladót még nem próbáltam ki. Ami meg kikelt, az a Taiwani erdészeti társaság saját gyűjtése volt élőhelyí anyagból, ezért is sokkol a magoncok halála. De legalább 2 Cunninghamia konishii meg van.

Ettől ne vegyetek:
http://www.ebay.com/itm/10-Samen-Taiwan ... 257de960e5

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fenyők vegyesen

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.05.19. 13:33

Az ebay-en van idéntől.

Az egyiktől rendeltem ismerősön keresztül de Cryptomeria magokat küldtek a szemetek, és még fertőzöttek is voltak valamilyen gombával, ami az életképeseket is megölte. A többi eladót még nem próbáltam ki. Ami meg kikelt, az a Taiwani erdészeti társaság saját gyűjtése volt élőhelyí anyagból, ezért is sokkol a magoncok halála. De legalább 2 Cunninghamia konishii meg van.

Ettől ne vegyetek:
http://www.ebay.com/itm/10-Samen-Taiwan ... 257de960e5
Köszi ez már egy jó támpont kitől ne vegyek.


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] valamint 11 vendég