Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Lajos
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.11.11. 19:33

Szia!
Én tavaly nyár végén ültettem ki egy 2 m magas mandulafenyőt a következő védelemmel. A viharos szél miatt három oldalra karókat vertem le és ahhoz kikötöztem. Utóbb bebizonyosodott, hogy nagyon jól tettem. Betonozáshoz használt vashálóból készítettem egy 50 cm magas és 100 cm átmérőjű hengert, azt a töve köré szúrtam és az oldalára belülről nejlont tettem. Az így elkészült hengert 35 cm magasa feltöltöttem mulccsal.
Igaz nem volt valami kemény a tél, de a kis szépség gond nélkül áttelelt.

Norbi74
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.11.12. 14:06

futónyúl írta:Sziasztok!

Rajtatok felbuzdulva nagy fába vágtuk a fejszénket :D , és ősszel (igen-igen, tudom, jobb lett volna tavasszal, de sajnos így alakult) az alábbi növényeket ültettük el a kertünkben:

- 1 db mandulafenyő (pinus pinea), kb 150 cm
- 1 db aleppói fenyő (pinus halepensis), kb 200 cm
- 1 db óriástobozú fenyő (pinus coulteri), kb 120 cm
- 1 db libanoni cédrus (cedrus libani), kb 40 cm
- 1 db magyaltölgy (quercus ilex), kb 80 cm
- 3 db olaszciprus (cupressus sempervirens stricta) 100-120 cm közöttiek

Első körben 2 kérdésem lenne:

Takarni vagy nem takarni?
Végigolvastam a fórumot, és minden interneten fellelhető cikket, de ahogy látom nincs sablon válasz a témában. Eddig csak kitányérozva vannak a növények, a tányérukban vastagon fenyőforgáccsal. A kertész azt javasolta, hogy 30-40 cm magasan kúp alakban halmozzunk szalmát a gyökerükhöz, azt persze nem tudom, hogy ezt mégis mivel rögzíthetnénk, hogy egy nagyobb szél ne vigye el, és hogy hogyan tarthatnánk szárazon.

Valóban kell télen locsolni?
Azt olvastam, hogy az örökzöld növényeket a száraz, fagymentes téli időszakokban célszerű locsolni, mivel náluk ilyenkor is zajlik a fotoszintézis. Ti szoktátok locsolni a mandulafenyőiteket?
Jellemzően nem szoktunk télen locsolni, mert tavasszal ültetünk és őszre kellően begyökeresedik a növény. Amennyiben beáll a csapadékosabb időszak akkor nem kell locsolni, amúgy is szárazságtűrő növényekről beszélünk, tehát a válaszom nem kell. A takarás? Nem tudom én nem takarnám a tövét valóban érdemes fokozottan védeni itt a talaj átfagyását késleltetjük és akadályozzuk meg ezzel pedig a kiszáradást előzzük meg. A legfontosabb kevésbé gyökeres növénynél a téli árnyékolás a nap ellen. Ezzel tudsz a legjobban segíteni az örökzöldeknek, mert legtöbbször nem is kifagynak, hanem kiszáradnak a növények. Ez fagyos, napsütéses időben a legveszélyesebb. Tehát tőtakarás és árnyékolás és bízni egy enyhe télben.

futónyúl
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: futónyúl » 2018.11.14. 09:40

Köszönöm a válaszokat, igyekszem ennek megfelelően eljárni, és persze mormolom az imákat az enyhe télért! ;)

Tapasztalataitok szerint igaz az az állítás, miszerint ha egy mediterrán fenyő túléli az első 3 telet kiültetve, utána már nem kell félteni a fagytól?

Boni
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.11.14. 15:59

futónyúl írta:Köszönöm a válaszokat, igyekszem ennek megfelelően eljárni, és persze mormolom az imákat az enyhe télért! ;)

Tapasztalataitok szerint igaz az az állítás, miszerint ha egy mediterrán fenyő túléli az első 3 telet kiültetve, utána már nem kell félteni a fagytól?

Szia!
A ciprust pl. úgy is árnyékolhatod és védheted,hogy nagy körben :!: körbetekered náddal és a növény/ nád közti részt feltöltöd lazán szalmával,tetejére csapadékvédelkemként ráteszel vastag nejlont . :idea:
Aztán persze :roll: ,térdre imához,hogy enyhe tél legyen 8-) ,a ciprus nagyon rizikós... :roll: még tavaszi ültetés esetén is... és a mandulafenyő 8-) ,a többi nagyobb erséllyel vészeli át a telet ,tőtakarással :!: és árnyékolkással :!: ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

futónyúl
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: futónyúl » 2018.11.14. 20:09

De fura, jó tudni! Pont azt hittem, hogy velük (a ciprusokkal) lesz a legkevesebb gondom. :) Még szerencse, hogy ők vannak a legvédettebb helyen, a téli napsütés egyáltalán nem éri őket, és még szélvédelemben is vannak. Persze mindent megteszek az érdekükben! ;)

Vissza: “Fenyők”