Araucaria araucana / Chilei araukária

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
admin4
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:00
Kapcsolat:

Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: admin4 » 2015.02.20. 22:41

A Chilei araukáriával / Araucaria araucana / kapcsolatos képek, kérdések, tapasztalatok.
Egyéb araukária félék.

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: yamaha » 2015.02.21. 19:53

Egy kiültetés évében készült kép. 2012 év [attachment=0]Fénykép0357.jpg[/attachment]
Csatolmányok
Fénykép0357.jpg
Fénykép0357.jpg (242.96 KiB) Megtekintve 16510 alkalommal
yamaha

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.02.22. 21:54

Három generáció
DSCF3347.JPG
DSCF3347.JPG (693.58 KiB) Megtekintve 16494 alkalommal

Jani
Hozzászólások: 833
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:40
Tartózkodási hely: Kelowna,British Columbia
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Jani » 2015.02.23. 04:05

Szia Feri!
Jól néz ki ez a 3 generáció :P

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.02.24. 16:38

Jani, megkérdezhetem, hogy hogyan szaporítottad? Magról vagy dugvánnyal?
Köszönöm!
Roba

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.02.24. 19:16

Az araucariának nem tetszett vmi, mert néhány ágvégén barnulás látható, pedig nem ért a takaráshoz, tavaly semmi ilyen nem jelentkezett. Az éven már nem fogom takarni, csak a gyökérzónát.
20150224_141130.jpg
20150224_141130.jpg (295.49 KiB) Megtekintve 16459 alkalommal

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.02.24. 19:26

Roba- lehet, hogy tőlem akartál kérdezni- a nagyot kis magonc korában vettem, a többi magról van.


Liga- kíváncsi lennék, hogy mi okoz ilyet.

Nekem tavaly fűtetlen fóliasátorban teleltek, idén a pincében- két napja hoztam fel őket a szabadba- sem a fóliában, sem a pincében nem lett bajuk.

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.02.24. 19:38

Roba- lehet, hogy tőlem akartál kérdezni- a nagyot kis magonc korában vettem, a többi magról van.


Liga- kíváncsi lennék, hogy mi okoz ilyet.

Nekem tavaly fűtetlen fóliasátorban teleltek, idén a pincében- két napja hoztam fel őket a szabadba- sem a fóliában, sem a pincében nem lett bajuk.
A takarások topikba tettem fel róla képet, hogy nézett ki a téli védelme. Csak arra tudok gondolni, hogy a külső neylon vízvédelem túl zárt volt (nem értek hozzá sehol az ágak) és ezt így reagálta le a növény vagy fagyás/gombásodás. Bár fagyás esetén érdekes, hogy nem mindenhol barna az ágvég ?! Esetleg túl sokáig volt takarva ? Tavalyelőtt lélegző takarásként, kukorica szárakból készült a vízvédelem és nem lépett fel semmi károsodás.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.02.24. 19:58

Néztem a takarásod.
A humilisnek nem lett semmi baja?
Nekem gyanús az az átlátszó fólia rajta. Nem csak a hideg árthat neki, hanem a brutális hőingás. Egy kis napsütés esetén - ha olyan helyen van, ahol éri a nap télen- szerintem akár +20 fokra is melegedhet a fólia alatt a hőmérséklet, pár óra alatt pedig -5-10 fokig is hűlhet, mert a fólia önmagában nem tartja meg a meleget. Ha ez rendszeresen megtörténik, szerintem attól nagyon legyengülhet a növény. Aztán akkor könnyen elkaphat bármit.

Nekem teleltek fűtetlen fóliasátorban- de annak pont olyan a fekvése, hogy az alacsonyan járó téli nap nem éri, olyankor árnyékban van, csak március körül kerül napfénybe.
Roba- lehet, hogy tőlem akartál kérdezni- a nagyot kis magonc korában vettem, a többi magról van.


Liga- kíváncsi lennék, hogy mi okoz ilyet.

Nekem tavaly fűtetlen fóliasátorban teleltek, idén a pincében- két napja hoztam fel őket a szabadba- sem a fóliában, sem a pincében nem lett bajuk.
A takarások topikba tettem fel róla képet, hogy nézett ki a téli védelme. Csak arra tudok gondolni, hogy a külső neylon vízvédelem túl zárt volt (nem értek hozzá sehol az ágak) és ezt így reagálta le a növény vagy fagyás/gombásodás. Bár fagyás esetén érdekes, hogy nem mindenhol barna az ágvég ?! Esetleg túl sokáig volt takarva ? Tavalyelőtt lélegző takarásként, kukorica szárakból készült a vízvédelem és nem lépett fel semmi károsodás.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.02.24. 19:59

Az araucariának nem tetszett vmi, mert néhány ágvégén barnulás látható, pedig nem ért a takaráshoz, tavaly semmi ilyen nem jelentkezett. Az éven már nem fogom takarni, csak a gyökérzónát.
20150224_141130.jpg
szia
az enyém kb egy evvel idősebb lehet, mint a tied. 5 éve van kiültetve, soha semmi védelmet nem kapott és soha nem volt semmi sérülése. 3 éve, amikor az a brutális hideg volt - 22- vel, akkor sem. Több araucariat ismerek az ország minden pontjáról. szerintem full telallo. Lehet, hogy az idei gagyi télen a takarassal inkább ártottal neki.
Udv
P

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.02.24. 20:12

Feri!
Nagyrészt ez is árnyékban van télen, de valóban lehetett olyan nap amikor felmelegedett rendesen, pláne az utóbbi időben!

Lecsó!

Köszönöm, hogy leírtad, hogy mi a tapasztalatod az araucariával! Amennyiben korábban megosztod ezt, tuti nem takartam volna, de ahogy írtam is az előző hsz-ben, az éven már nem is fogom. Jól kitoltam vele, elég csúnya lesz az a barnult rész. : (
Annyira kevés információ és kép érhető el az araucariáról, hogy nehéz jó döntést hozni a tartásával kapcsolatban. Ha tudsz később tehetnél fel képet a tiédről is! Esetleg leírhatnád, hogy mennyit nőtt a kiültetés óta!

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.02.27. 21:12

A kicsit kitakartam,lombbal,meg ágakkal volt takarva és csapadék ellen egy nagy műanyag dézsával.Semmi baja sincs,pedig a kert egy igen hideg részén van,próbaképp tettem ide,lesz ami lesz alapon.
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_arau (1).jpg
kepatmeretezes_hu_arau (1).jpg (975.97 KiB) Megtekintve 16460 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.03. 18:21

A nagy is jól van,most kb az orromig ér. :)
Arra gondoltam kiszedném zavasszal és levinném a lenti kertbe,mert itt kezd útban lenni....
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_arau.jpg
kepatmeretezes_hu_arau.jpg (834.55 KiB) Megtekintve 16443 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.03. 19:04

Laci erre emlékszem ahoz képest sokat fejlődött nagyon szép lett. Átültetni? Nem tudom ilyen méretben hogyan fogja tolerálni nem szeretik nagyon a fenyők az átültetést. Annak idején is beszéltük hogy előbb utóbb gond lesz ott a takarásba. Amennyiben valóban meg akarod tenni idén meg kell csinálnod mert évek múlva még kockázatosabb. A kis ciklámenek szépek majd gondolj rám ha átültetsz.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.03. 19:07

A méretét nézve merész ötlet, de neked van ebben tapasztalatod :)
A nagy is jól van,most kb az orromig ér. :)
Arra gondoltam kiszedném zavasszal és levinném a lenti kertbe,mert itt kezd útban lenni....

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.03. 19:39

Feri!
Nagyrészt ez is árnyékban van télen, de valóban lehetett olyan nap amikor felmelegedett rendesen, pláne az utóbbi időben!

Lecsó!

Köszönöm, hogy leírtad, hogy mi a tapasztalatod az araucariával! Amennyiben korábban megosztod ezt, tuti nem takartam volna, de ahogy írtam is az előző hsz-ben, az éven már nem is fogom. Jól kitoltam vele, elég csúnya lesz az a barnult rész. : (
Annyira kevés információ és kép érhető el az araucariáról, hogy nehéz jó döntést hozni a tartásával kapcsolatban. Ha tudsz később tehetnél fel képet a tiédről is! Esetleg leírhatnád, hogy mennyit nőtt a kiültetés óta!

Ok, holnap lefotózom.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.03. 20:35

Laci erre emlékszem ahoz képest sokat fejlődött nagyon szép lett. Átültetni? Nem tudom ilyen méretben hogyan fogja tolerálni nem szeretik nagyon a fenyők az átültetést. Annak idején is beszéltük hogy előbb utóbb gond lesz ott a takarásba. Amennyiben valóban meg akarod tenni idén meg kell csinálnod mert évek múlva még kockázatosabb. A kis ciklámenek szépek majd gondolj rám ha átültetsz.
Az asszony itt fogja végezni a maszírozást külön kérésre a "szabadban" és arra gondoltam,hogy ne legyen útben ezért ültetném át,amúgy maradhatna is éppen a dzsungelben.Még átgondoljuk majd,csak kíváncsi voltam a véleményekre.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.03.03. 21:23

Így este Kromatográfia közben szakítottam egy kevés időt arra hogy utánaolvassak annak újfent, hogyan lehetne gyorsítani az Araucariák növekedését.
Pár érdekes cikket dobott fel a google pl:
http://www.scielo.cl/pdf/rchnat/v74n3/art17.pdf

Arról írtak hogy a Csílei araucaria különleges abból a szempontból, hogy a levelei minimális mennyiségben tartalmaznak nitrogént és annak származékait. Utóbbi az egyik oka annak, hogy átlagosan egy levél 24 évig látja el a feladatát a növényen mielőtt teljesen elszáradna, vagy az ággal együtt ledobódna a fáról, utóbbi miatt a lombja köti a tápanyagokat és lassítja a szerves anyagok lebomlását. A természetes élőhelyén vulkáni kiömlések és vulkáni hamuval borított területeken utóbbival blokkolja a nála életrevalóbb de magasabb tápanyag igényű növények terjedését és fennmaradását.

Továbbá írtak arról hogy a napfény kitettségtől függően nagyon komoly eltérés van a növekedés ütemében, árnyékos helyen sokkal lassabban nőnek mint teljes napsütésben.

Másik cikkben arról beszéltek, hogy a fák növekedési ütemét alapvetően a felvehető nitrogén mennyisége korlátozza és az utóbbi mennyiségének növelésével a növekedési ütem is növekszik az Araucariáknál is. (Araucaria columnaris, Araucaria heterophylla) Talán segít az Araucaria araucanan is. Írták még a giberelin sav alkalmazását kis mennyiségben, ami növekedési hormonként okoz stimulációt mind a hajtás mind a gyökér tekintetében.

Én a gyökértréninget tervezem kipróbálni az egy éves magoncaimon, és meglátjuk mi fog változni (+ lefűnyírózott fűvel fogom takarni a tövüket mulcsként, C-N aránya (10-30) az egyhez, ideális nitrogén trágya (nincs benne pillangós növény), a többit meg meglátjuk). A mocsárciprusok robbantak tőle még mulcsozás nélkül is.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.03. 21:58

Amsh azt írod hogy a levágott fű a növények tövéhez rakva ideális nitrogén utánpótlás? Minden frissen ültetett növényem tövébe az árnyékolás a nedvesség kipárolgása fékezésére én is ezt alkalmazom, akkor ezek szerint amikor ott helyben lebomlik akkor nitrogénhez jut a növény.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.03. 23:05

Logikailag- a levágott fűben minden benne van- benne kell hogy legyen, ami egy élő növényhez kell- ez egy jó kiindulási alap.
Ha valami hiányozna, a fű nem élhetne.
Lebomlás során az anyagok zöme a talajba jut, mivel a bomlástermékük sem légnemű. Egyedül a szén, és a nitrogén távozhat a levegőbe, de ez a lebomlás körülményeitől függ, nem törvényszerű, a nitrogén oldott, vagy kötött formában is maradhat.

A szántóföldi növénytermesztés során ha sok a bomló anyag - ősszel sok szármaradványt szántanak alá, szoktak nitrogén trágyát adagolni hozzá, hogy a bomlásban részt vevő baktériumok nitrogén igényét kielégítsék.
Ezt azért teszik, mert a baktériumok a bomlás során a lebontáshoz- a saját fehérjéik felépítéséhez sok nitrogént vonnak ki a szervesanyag maradványokból, és ezzel időszakos nitrogén hiányt okoznak. Ezt nevezik pentozán hatásnak http://hu.wikipedia.org/wiki/Pentoz%C3%A1n_hat%C3%A1s
Ez a nitrogén nem tűnik el, a lebontás után elpusztulnak és visszaadják a nitrogént a talajnak.
Az időszakos nitrogén hiány, és a lebontás gyorsítása miatt érdemes a sok bomló anyagra kis nitrogént szórni.

A fűhulladéknak és a szerves anyagnak a nitrogén szolgáltatás a legkisebb haszna, a legfontosabb a talajállapot, talajélet, talajnedvesség fenntartása, és a tápanyagok megkötése, helyben tartása.


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég