Araucaria araucana / Chilei araukária

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.08. 08:59

http://www.dmkert.hu/fenyok/chilei_araucaria_araukaria

Ez itt nem írja, hogy mekkora, de talán meg lehet kérdezni tőlük, vagy képet kérni róla...
Az ára felett van ismertető és ott írja hogy 30-40 centis növényeket küld. A leírásban kicsit meghazuttolja önmagát és óvatos. Leírja hogy tévhit a fagytűrőséggel kapcsolatos adat és áttelel nem védett helyen is lent pedig beírja hogy 7b zóna ami kis hazánk legvédetebb helyei teljesítik. A leírás alapján az első 1-1,5 méterig vontatotabb fejlődésű majd megindul hiszen bő két évtized alatt valahogy el kellett érni a 10 méteres magasságot. Valószínűleg ennél a fenyőnél is a szelekció a meghatározó és lesznek fenyők amik nem teljesítik.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.08. 09:05

Megnéztem az araucaria angistifoliát és azt állapítottam meg hogy az egy éves hajtások a -14 fok hatására elfagytak de a hajtáscsúcs belső része zöld innét fog tovább nőni a fenyő. A belső részek amúgy is le vannak kopaszodva összeségében nem dekoratív a fenyő. Elképzelhető a tavalyi nyár miatt fagytak el a hajtások, nem tudom mit csináljak. Otthagyjam és várjak még egy telet vagy szedjem ki? Ez lesz a negyedik idénye tehát már szép gyökérzettel rendelkezhet. Mi lehet a vége fagytűrésben? Szerintem nálam nem lesz hosszú életű mert egy -20 egyszer biztos lesz és szerintem az elviszi.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.08. 12:47

Az a gyanúm, hogy ezek az említett 10 méteres példányok azonosak azokkal, amikről korábban raktam fel egy fotót :)

http://www.dmkert.hu/fenyok/chilei_araucaria_araukaria

Ez itt nem írja, hogy mekkora, de talán meg lehet kérdezni tőlük, vagy képet kérni róla...
Az ára felett van ismertető és ott írja hogy 30-40 centis növényeket küld. A leírásban kicsit meghazuttolja önmagát és óvatos. Leírja hogy tévhit a fagytűrőséggel kapcsolatos adat és áttelel nem védett helyen is lent pedig beírja hogy 7b zóna ami kis hazánk legvédetebb helyei teljesítik. A leírás alapján az első 1-1,5 méterig vontatotabb fejlődésű majd megindul hiszen bő két évtized alatt valahogy el kellett érni a 10 méteres magasságot. Valószínűleg ennél a fenyőnél is a szelekció a meghatározó és lesznek fenyők amik nem teljesítik.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.08. 12:51

A régi fórumra raktam fel róla képet- a közelben Vindornyaszőlősön is van egy viszonylag méretes, szép példány. Ez látszólag már a "meglódult" növekedési szakaszában van.
Fénykép2796.jpg
Fénykép2796.jpg (172.84 KiB) Megtekintve 9339 alkalommal
Norbi74- ha eddig hagytad az angustifóliát, jól be van gyökeresedve, akkor szerintem várd ki, hogy képes-e kinőni a károsodást. Nem akarok beleszólni, de én már kíváncsi lennék :)
Fotód nincs róla?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.08. 16:18

Feri képem nincs mert mindig itthon felejtem a fényképezőt. Ott fogom hagyni megnézzük mit fog csinálni. Beszámolok folyamatosan. A két tíz méteres példány az amiről te is tettél fel képet.

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.03.09. 08:26

Robi!

A budaőrsi NewGardenben vannak egészen elfogadható áron (50 cm körüli növények, 30eFt).
Köszönöm Alpha! Azt hiszem költözködés után megpróbálok egyet beszerezni. Nem lesz olcsó, azt látom, de ezen nem is csodálkozom!
Roba

Dendro
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.03.07. 19:03
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Dendro » 2015.03.09. 12:12

Utánajártam egy másik dolognak is.

A legtöbb kertben az Araucariák tömzsik lassan növekednek és gyorsan vastagodnak. Mi lehet az oka?

Ha nem a fajra jellemzőnek vesszük az intenzív vastagodást, és utánanézünk, akkor lehet hasonló jelenséget tapasztalni, ha gyökér-tréningezzük egy lassú vagy közepes növekedésű növényt. De itt nem ez a szitu, vagy igen és a növény folyamatosan nyomja magából kifele a gyökereket, míg ugyanabban a minutumban valami folyamatosan zabálja vagy pusztítja azt.

Tehát megnéztem mi okozhat kiterjedt gyökérpusztulást araukáriánál:
https://books.google.hu/books?id=MdlKCX ... ck&f=false

És találtam is valamit: A fenyők közül az araukáriák abba a csoportba tartoznak, amelyek a legérzékenyebbek fitoftóra (tőrothadás) fertőzésre, és ráadásul a fogékonyságuk is nagyon magas. Nem kell más csak savanyú talaj pH és fokozottan nedves talaj. Borzasztó pusztítást vihet végbe a fertőzés ráadásul a gomba ellenes réz tartalmú szerek maguk is gyökérmérgek. Magyarország pedig maga is erősen fertőzött több fitoftóra fajjal is.

Vagy megvesszük a boltban a specifikus szereket felszívódó kivitelben, amit óvatosan kell használni nehogy ellenállóvá váljon a dög, vagy van egy másik megoldás:


Pontosabban kettő név szerint Ca és Mg: Mind a két fém ionja nagyobb mennyiségben erősen gátolja a fertőzés terjedését és a kialakulását függetlenül a talaj nedvesség tartalmától(főleg a Ca): http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02197148

Meg kellene próbálni ezekkel a fémekkel dúsított műtrágyákat, hátha látunk valami változást a növekedési erélyben.

(itt még annyit ha a talajban alacsony Ca és P és magas a Mn és az Al az szinte garantálja a fertőzést a parazita jelenlétében )
Persze a drágaság fogékony az Armillaria tabescens-re is.. Mondjuk ez ellen csak max talajfertőtlenítéssel vagy valami rezisztens alanyokkal lehetne védekezni. Érdemes lenne jobban utána járni. Gyakorlatilag ez is tőrothadást és gyökér pusztulást eredményez,

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.03.09. 15:48

Nem kell más csak savanyú talaj pH és fokozottan nedves talaj.Borzasztó pusztítást vihet végbe a fertőzés ráadásul a gomba ellenes réz tartalmú szerek maguk is gyökérmérgek. Magyarország pedig maga is erősen fertőzött több fitoftóra fajjal is.
Milyen jó,hogy nálam lúgos a talaj és :roll: néha cserepesre szárad egy aszályos nyáron ... :lol:
Talán 8-) ültetnem kéne már végre egy araucariát ! :)
Természetes talajjavítók :roll: a műtrágyák helyett?(Alginit,kovaföld) ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.03.09. 15:55

Mondjuk ez ellen csak max talajfertőtlenítéssel vagy valami rezisztens alanyokkal lehetne védekezni. Érdemes lenne jobban utána járni.
A rezisztens alany jó ötlet! ;) :)
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Boni 2015.03.09. 16:17-kor.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.03.09. 15:58

A régi fórumra raktam fel róla képet- a közelben Vindornyaszőlősön is van egy viszonylag méretes, szép példány. Ez látszólag már a "meglódult" növekedési szakaszában van.
Fénykép2796.jpg
Feri!
Mennyire lehet ezeken a helyeken savas a talaj? :roll: Tudsz róla valamit? :)
Kép

Kép
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Dendro
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.03.07. 19:03
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Dendro » 2015.03.11. 22:03

Mondjuk ez ellen csak max talajfertőtlenítéssel vagy valami rezisztens alanyokkal lehetne védekezni. Érdemes lenne jobban utána járni.
A rezisztens alany jó ötlet! ;) :)
In vitro érdemes lenne kísérletezgetni vele.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.12. 23:21

Boni- nem tudom milyen lehet a talaj- de a vindornyaszőlősi egy bazalthegy lábánál van, ott el tudom képzelni a savanyúbb talajt, és Nemesbük is egy köpésre van onnan.
A neten nincsenek elérhető talajtérképek? Találkozott már valaki ilyennel?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.13. 07:28

Annak idején a gödöllői Agrártudomány Egyetem (most tudtommal a Corvinus része) volt ilyen. Egy kérdést megér.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.22. 07:49

Megnéztem az araucaria angistifoliát és azt állapítottam meg hogy az egy éves hajtások a -14 fok hatására elfagytak de a hajtáscsúcs belső része zöld innét fog tovább nőni a fenyő. A belső részek amúgy is le vannak kopaszodva összeségében nem dekoratív a fenyő. Elképzelhető a tavalyi nyár miatt fagytak el a hajtások, nem tudom mit csináljak. Otthagyjam és várjak még egy telet vagy szedjem ki? Ez lesz a negyedik idénye tehát már szép gyökérzettel rendelkezhet. Mi lehet a vége fagytűrésben? Szerintem nálam nem lesz hosszú életű mert egy -20 egyszer biztos lesz és szerintem az elviszi.
Hoztam egy képet a csúcshajtásról. Ez sértetlenül telelt az oldalhajtások inkább problémásak. Az elmúlt télen amikor ráztam le a havat akkor letörtem a csúcshajtást az elmúlt szeznban ennyit volt képes nőni a csúcshajtás. Az oldalhajtások min 10 centisek voltak azok viszont most fagysérültek.
DSC04180 (Medium).JPG
DSC04180 (Medium).JPG (128.31 KiB) Megtekintve 9265 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.03.22. 09:59

A régi fórumra raktam fel róla képet- a közelben Vindornyaszőlősön is van egy viszonylag méretes, szép példány.

Kép
Ez a két fenyő viszont Nemesbüki gyűjtőnél,közvetlen a ház előtti részen látható.
Óriási fenyő gyűjteménnyel rendelkezik,a föld minden részéről van neki.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.22. 18:43

Megnéztem az araucaria angistifoliát és azt állapítottam meg hogy az egy éves hajtások a -14 fok hatására elfagytak de a hajtáscsúcs belső része zöld innét fog tovább nőni a fenyő. A belső részek amúgy is le vannak kopaszodva összeségében nem dekoratív a fenyő. Elképzelhető a tavalyi nyár miatt fagytak el a hajtások, nem tudom mit csináljak. Otthagyjam és várjak még egy telet vagy szedjem ki? Ez lesz a negyedik idénye tehát már szép gyökérzettel rendelkezhet. Mi lehet a vége fagytűrésben? Szerintem nálam nem lesz hosszú életű mert egy -20 egyszer biztos lesz és szerintem az elviszi.
Hoztam egy képet a csúcshajtásról. Ez sértetlenül telelt az oldalhajtások inkább problémásak. Az elmúlt télen amikor ráztam le a havat akkor letörtem a csúcshajtást az elmúlt szeznban ennyit volt képes nőni a csúcshajtás. Az oldalhajtások min 10 centisek voltak azok viszont most fagysérültek.
DSC04180 (Medium).JPG
Hát túl optimista nem vagyok Norbi,de lehet hogy kiheveri még.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.04.30. 12:52

Amúgy az Araucaria angustifolia tényleg nagyon hasonlít a Cunninghamia lanceolatara

https://drive.google.com/file/d/0B8O20E ... sp=sharing

SzuperBandee
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.30. 19:28
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: SzuperBandee » 2015.04.30. 19:38

Sziasztok!

Aracuariaval kapcsolatban szeretnék kérdezni tőletek, hátha valaki tud valami jó tanáccsal ellátni.
Olyan problémám van, hogy cserépben tartott kb 60cm magas gyönyörű fám volt, mikor észrevettem (most tavasszal) hogy itt ott barnulnak a levelek, a végek. Maga a növény is olyan "gumiszerűvé" vált, nem az a régi egészséges sötét zöld színű.
Végül rájöttem, hogy a cserépben (direkt pálmaféléknek való földbe volt átültetve) hangyák telepedtek meg és teljesen elhumuszosították a földet a fa alatt, lerakták a petéiket stb... Nem tudom, hogy helyesen cselekedtem-e, de kivettem a cserépből, a nagyja föld maradékot leszedtem róla és elültettem (április végén).
Mit gondoltok még megmarad a növény, vagy már rég vége van neki? Illetve nagy bajt csináltam azzal, hogy áprilisban ültettem el?
Valójában nem volt más választásom :(. Nem akartam elültetni még az idén mert építkeztünk és nincs rendesen feltöltve a talaj a ház körül, de muszáj volt elültetni.. remélem megmarad. Nagyon bánnám, ha elpusztulna mert már 5 éve nevelgetem.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.04.30. 21:30

Szia!
Egy két kép jó volna róla. Az nem ártott volna,ha valami savanyú talajba teszed,teszem azt egy fenyő erdőből származó talajba.Gombaölőt is kellene neki adni,minnél hamarabb.

SzuperBandee
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.30. 19:28
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: SzuperBandee » 2015.05.02. 13:11

Szia

Csatoltam néhány képet. Mi a véleményed? Megmarad? :(

Üdv
A.
Csatolmányok
07.jpg
07.jpg (754.87 KiB) Megtekintve 9201 alkalommal
02.jpg
02.jpg (920.61 KiB) Megtekintve 9201 alkalommal
09.jpg
09.jpg (455.11 KiB) Megtekintve 9201 alkalommal
01.jpg
01.jpg (757.67 KiB) Megtekintve 9201 alkalommal


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég