Araucaria araucana / Chilei araukária

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.18. 06:29

drageez!

Üdvözlet Köztünk!
Az alsó ágak elszáradása akár természetes folyamat is lehet.
Ahogy látom a képen, belülről kifelé halad. Ez "jobb" hír, mint ha fordítva lenne.
A második évét kint töltő fácska még gyökeresedéssel is el van "foglalva". Könnyen lehet, hogy mostanra értek olyan talajszakaszba, amit nem kedvel annyira (pl: kinőtte az ültetőgödröt és az öreg által elhasznált szakaszhoz ért).
Idén már nem adnék neki tápot csak esetleg savanyítanám a talajt körülötte. Tavasszal pedig, fenyőtáp.

drageez
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.17. 09:40
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: drageez » 2016.08.18. 13:22

Sziasztok!
Köszönöm a tanácsokat. Egyenlőre a bordói lével lepermetezzük, aztán meglátjuk. Maga a fácska már nem olyan fiatal, kb. 1 méter magas lehet és 1,3 méter széles. Ami nekem fura, hogy az egész összhatása beteges. Nem olyan szép élénkzöld, mint eddig. Nálunk savanyú a talaj és azt gondoltam, hogy az előtte ott élő fenyő is megalapozta neki. Az kb. 8 méter magas lehetett, vagy még nagyobb is. Nagyon aggódom érte, nekem nagy szerelmem ez a növényke. Valamiért nem tudok képet csatolni.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.18. 13:25

A képcsatolás elmaradása, a túlméret miatt szokott lenni. 999x999 pixel vagy alatta. Akkor menni fog. ;)

drageez
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.17. 09:40
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: drageez » 2016.08.18. 13:47

Az első kép nyár elején készült, a másodikat most csináltam.
Apukám elment a gazdaboltba, bordói port nem adtak neki, mert kénes (?). Valami örökzölekre való tápoldatot kapott, és adtak neki egy Champion nevű gombaölő permetezőt.
Csatolmányok
received_1643883975941038.jpeg
received_1643883975941038.jpeg (928.97 KiB) Megtekintve 9536 alkalommal
received_1649565855372850.jpeg
received_1649565855372850.jpeg (938.52 KiB) Megtekintve 9536 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.18. 15:04

Sziasztok!

Van néhány Araucaria magoncom, aminek a hajtása elkezdett világosodni, sárgulni, illetve az egyiké már bebarnult :-(
Mivel kezelhetem, hogy még a teleltetés előtt magukhoz térjenek, kicsit megerősödjenek, hogy tavaszig kibírják, és akkor jövő tavasszal kiültetném mindet.

Ilyen aminek sárga a hajtásvége....
DSCF7338.JPG
és ilyen aminek már barna....
DSCF7337.JPG
Elég furcsának néz ki a földkeveréked is,nem hiszem,hogy a zöldítő vitamin használna a talajéletüknek 8-) ,de lombtrágyaként fújhatsz rájuk ;) !
Felszívódó gombaölővel is kezeld őket még a tél előtt! Ha nem akarod mostanában már átültetni mindet :) ,akkor legalább nézd át a tejfölös vödrök alját,minimum 3 db nyitott ,kb. borsónyi méretű nyílás legyen azért rajtuk! ;)
Máskor inkább ne tegyél kerti földet a földkeverékedbe,ha nem tettél most se,akkor más van. :lol:
Abban igaza van Alpha-nak,hogy a természet is szelektál,tehát a magoncok pusztulása nem biztos ,hogy a mi hibánk.
Csak az a furcsa,hogy az összes ciprusod is kipusztult,tehát valami tartáshiba ,földkeverék vagy gomba is lehet a ludas.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
norbi145
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2015.03.04. 10:29
Tartózkodási hely: Buj, Sz.-Sz.-B. megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: norbi145 » 2016.08.18. 20:10

Sziasztok!

Van néhány Araucaria magoncom, aminek a hajtása elkezdett világosodni, sárgulni, illetve az egyiké már bebarnult :-(
Mivel kezelhetem, hogy még a teleltetés előtt magukhoz térjenek, kicsit megerősödjenek, hogy tavaszig kibírják, és akkor jövő tavasszal kiültetném mindet.

Ilyen aminek sárga a hajtásvége....
DSCF7338.JPG
és ilyen aminek már barna....
DSCF7337.JPG
Elég furcsának néz ki a földkeveréked is,nem hiszem,hogy a zöldítő vitamin használna a talajéletüknek 8-) ,de lombtrágyaként fújhatsz rájuk ;) !
Felszívódó gombaölővel is kezeld őket még a tél előtt! Ha nem akarod mostanában már átültetni mindet :) ,akkor legalább nézd át a tejfölös vödrök alját,minimum 3 db nyitott ,kb. borsónyi méretű nyílás legyen azért rajtuk! ;)
Máskor inkább ne tegyél kerti földet a földkeverékedbe,ha nem tettél most se,akkor más van. :lol:
Abban igaza van Alpha-nak,hogy a természet is szelektál,tehát a magoncok pusztulása nem biztos ,hogy a mi hibánk.
Csak az a furcsa,hogy az összes ciprusod is kipusztult,tehát valami tartáshiba ,földkeverék vagy gomba is lehet a ludas.
A földkeverék: általános virágföld+kókuszrost+perlit+natúr tőzeg, kerti földet soha nem teszek a cserepes dolgokhoz.
A cserepek/vödrök alján 4-5 db kb. 7-8 mm-es lyuk van.
Átültetni nem feltétlenül akartam, de ha ez segítene....akár ki is ültetném, persze takarással.
Azzal tisztában vagyok, hogy a természet is szelektál, bár az én mennyiségemnél azért nem venném jónéven ha magas lenne az "elhalálozási" arány, de úgy sem tudnék ellene tenni semmit.

A ciprusoknál én is ludas vagyok, későn jutottam odáig, hogy kiültessem őket, így már csak tűzoltás lett belőle, de az sem sikeres... :-(
norbi145 alias Rátvai Norbert

drageez
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.17. 09:40
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: drageez » 2016.08.19. 01:01

A képcsatolás elmaradása, a túlméret miatt szokott lenni. 999x999 pixel vagy alatta. Akkor menni fog. ;)
Köszönöm :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.19. 09:30


Átültetni nem feltétlenül akartam, de ha ez segítene....akár ki is ültetném, persze takarással.
Elmondásod alapján jónak tűnik a földkeveréked,biztos a fotó volt csalóka! 8-)
Ha úgy gondolod ,hogy tényleg megfelel nekik( gombamentes és nem tömör) akkor maradjanak a tavaszi kiültetésig így,csak annyi,hogy a gyengécskébb sárgulókat különítsd el mindig :idea: és gombaölőzd le az egész társaságot felszívódóval :!:
Esővízzel locsold... ;) ne csapvízzel vagy kútvízzel!
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
norbi145
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2015.03.04. 10:29
Tartózkodási hely: Buj, Sz.-Sz.-B. megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: norbi145 » 2016.08.19. 11:58


Átültetni nem feltétlenül akartam, de ha ez segítene....akár ki is ültetném, persze takarással.
Elmondásod alapján jónak tűnik a földkeveréked,biztos a fotó volt csalóka! 8-)
Ha úgy gondolod ,hogy tényleg megfelel nekik( gombamentes és nem tömör) akkor maradjanak a tavaszi kiültetésig így,csak annyi,hogy a gyengécskébb sárgulókat különítsd el mindig :idea: és gombaölőzd le az egész társaságot felszívódóval :!:
Esővízzel locsold... ;) ne csapvízzel vagy kútvízzel!
Esővizem annyi sajnos nincs :-(
A föld teteje/felszíne azért ilyen "bizar", mert a napfény hogyan éri, megszárad/kiszárad és ilyen érdekes állagú/színű lesz. Az állaga szerintem elég laza, de majd megnézem holnap kicsit alaposabban, aztán meglátom.....lehet hogy kiültetem, mert a mandulafenyőket, meg a mocsárit is kell majd takarni, akkor már egyfüst alatt letudom ezeket is. Gombaölőm Dithane van itthon, az jó?
norbi145 alias Rátvai Norbert

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.19. 13:07

[ Gombaölőm Dithane van itthon, az jó?
Nem jó esetedben a Dithane,mert az kontakt( tehát érintkezésre pusztítja a gombát a felületen, ahova rájut a spóra,ott pusztít,ha le nem mosta már az eső addigra)
Megelőzésre jók ezek a kontakt szerek.
Ez pl.jó : ;) , felszívódó ( utánamegy a gombának a levelek és a gyökér végéig) és ráadásul rezet is tartalmaz( egyéb bacikra).
http://www.sumiagro.hu/kategoria/gombao ... -m-70-wdg/
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
norbi145
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2015.03.04. 10:29
Tartózkodási hely: Buj, Sz.-Sz.-B. megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: norbi145 » 2016.08.19. 21:09

[ Gombaölőm Dithane van itthon, az jó?
Nem jó esetedben a Dithane,mert az kontakt( tehát érintkezésre pusztítja a gombát a felületen, ahova rájut a spóra,ott pusztít,ha le nem mosta már az eső addigra)
Megelőzésre jók ezek a kontakt szerek.
Ez pl.jó : ;) , felszívódó ( utánamegy a gombának a levelek és a gyökér végéig) és ráadásul rezet is tartalmaz( egyéb bacikra).
http://www.sumiagro.hu/kategoria/gombao ... -m-70-wdg/
Sikerült vetetnem Anyával, mert én délutános voltam, hétégén meg nincs bolt, holnap adok is nekik egy kezelést..... (megjöttek a magok, a többit privátban)
norbi145 alias Rátvai Norbert

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.20. 15:46

[ Gombaölőm Dithane van itthon, az jó?
Nem jó esetedben a Dithane,mert az kontakt( tehát érintkezésre pusztítja a gombát a felületen, ahova rájut a spóra,ott pusztít,ha le nem mosta már az eső addigra)
Megelőzésre jók ezek a kontakt szerek.
Ez pl.jó : ;) , felszívódó ( utánamegy a gombának a levelek és a gyökér végéig) és ráadásul rezet is tartalmaz( egyéb bacikra).
http://www.sumiagro.hu/kategoria/gombao ... -m-70-wdg/
Sikerült vetetnem Anyával, mert én délutános voltam, hétégén meg nincs bolt, holnap adok is nekik egy kezelést..... (megjöttek a magok, a többit privátban)
8-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

drageez
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.17. 09:40
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: drageez » 2016.08.24. 19:43

Sziasztok,

Sajnos a helyzet egyre rosszabb. Kapott gombaölőt, meg most tápot, de mostmár az egész barnul.
El kell búcsúzzak tőle?
Csatolmányok
received_1653021338360635.jpeg
received_1653021338360635.jpeg (803.89 KiB) Megtekintve 9451 alkalommal
received_1653021348360634.jpeg
received_1653021348360634.jpeg (814.11 KiB) Megtekintve 9451 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.08.24. 20:38

Sajnos nagyon úgy néz ki.... :(

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: LiGa » 2016.08.24. 22:04

Sziasztok,

Sajnos a helyzet egyre rosszabb. Kapott gombaölőt, meg most tápot, de mostmár az egész barnul.
El kell búcsúzzak tőle?
Szia!

Nekem egy kisebb cserepes példánynál fordult elő ilyen barnulás. Annak valószínű az volt az oka, hogy elutaztunk pár napra és azalatt sok eső esett, ami a kaspóban összegyűlt, az araucaria pedig benne állt a vízben. A tiéd ki van ültetve ugyanakkor a képen nedves, mohás, levegőtlen talajt lehet látni, ami nem is meglepő, hiszen mostanában elég sok csapadék hullott. Esetleg nem lehet, hogy ez az oka ennek a pusztulási folyamatnak? Ha ásod ki, érdemes lenne megvizsgálni, hogy minden rendben volt e a gyökerével. Persze az is lehet, hogy nálatok homoktalaj van és gombásodás végzett vele.
Mindenesetre sajnálom, nagyon szép növény volt! : (

drageez
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.17. 09:40
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: drageez » 2016.08.25. 08:48

Sziasztok,

Hát most elsírtam magam :(
Nem tudok mit mondani.
Ha átültetnénk valahová, akkor sem lehetne megmenteni?

Amúgy sejtésem szerint a magas talajvíz és a túl közel ültetett rózsák lehetnek a "gyilkosok" :(

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.25. 12:27

Sziasztok,

Hát most elsírtam magam :(
Nem tudok mit mondani.
Ha átültetnénk valahová, akkor sem lehetne megmenteni?

Amúgy sejtésem szerint a magas talajvíz és a túl közel ültetett rózsák lehetnek a "gyilkosok" :(
Szia!
Sajnos a mostani állapotában már, bárhová átültetve sincs esély a megmaradásra...szerintem.
A képen nem látok túl közel hozzá rózsát se és más növényt se ,ami megzavarta volna az auráját. 8-)
Utólag nem érdemes hibáztatni bárkit vagy bármit . ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.26. 07:19

... Amúgy sejtésem szerint a magas talajvíz és a túl közel ültetett rózsák lehetnek a "gyilkosok" :(
Sajnálom a történteket! :(
Ne ostorozd Magadat, nem minden növénynek van megírva, hogy sokáig éljen. Ez alatt, simán csak a Természet Anyánk kísérletező "kedvét" értem.
A talajvízzel nem tudsz mit kezdeni. Illetve nagy vízigénye növényeket ültetni (pl Metasequoia). De valljuk be őszintén, az Araucaria semmivel sem összehasonlítható.
A rózsák mint gyilkosok? Nem látom az összefüggést.

drageez
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.17. 09:40
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: drageez » 2016.08.26. 08:36

... Amúgy sejtésem szerint a magas talajvíz és a túl közel ültetett rózsák lehetnek a "gyilkosok" :(
Sajnálom a történteket! :(
Ne ostorozd Magadat, nem minden növénynek van megírva, hogy sokáig éljen. Ez alatt, simán csak a Természet Anyánk kísérletező "kedvét" értem.
A talajvízzel nem tudsz mit kezdeni. Illetve nagy vízigénye növényeket ültetni (pl Metasequoia). De valljuk be őszintén, az Araucaria semmivel sem összehasonlítható.
A rózsák mint gyilkosok? Nem látom az összefüggést.
Idézőjelbe kellett volna tennem :)
Nagyon zsúfoltnak gondolom azt a részt, ahol élt, sajnos most az egész kert egészségtelen (a leanderek, a rózsák tetvesek, gombásak, minden permetezés és gondoskodás ellenére) és túl sokan voltak egy területre.
Egyenlőre hagyjuk ott, nem bántjuk, majd meglátom, mi lesz vele.
Csak az keserített el, hogy 2 évig gyönyörű volt, még nyár közepén is hajtott és egyik pillanatról a másikra történt ez vele.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.27. 02:57

Komoly kertészeknél is elhalnak növények. Az egyik ismerősömnél is feladta egy 2 m körüli Araucaia, pár év után. Pedig, ott volt minden, ami szem-szájnak ingere (talajnedvességgel vezérelt öntözés, vegyszerek, tesztek, a legjobb minőségű tápok, tiszteletre méltó tudás és növényszeretet, stb ... ).
Nem hiszem, hogy a mellette lévő növények miatt lett ilyen. Nagyobb esély van arra, hogy a talajvízbe belefulladt mit, hogy a szomszéd elszívta a tápanyagokat előle.
Benne van a pakliban, hogy elmegy egy-egy. Én a Sajátunkat, egyszerűen túltápoztam.


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég