Araucaria araucana / Chilei araukária

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.04. 08:25

Amsh, Feri adjátok itt a leckéket, lehet tanulni értelmezni köszönjük! Visszatérve az araucariára egy kiültett példányt érdemes nitrogén túlsúlyos műtrágyával gyorsabb növekedésre serkenteni? Szerintem nem én egyébként kálium túlsúlyos műtrágyát használok ültetéskor és a következő két évben utána magukra hagyom a fenyőket. Az araucariából nekem az angustifolia van kiültetve két telet kibírt ez a tél kifogott rajta -14 fokot nem bírta a tavalyi hajtások kezdenek elbarnulni. Ahogy nézem ki fog hajtani de további kísérletre szerintem nem érdemes a helyet elfoglalni ki fogom szedni. Ez egy merész kísérlet volt valahogy éreztem hogy nem fog sikerülni de megpróbáltam. Szerencse a szerencsétlenségben hogy volt két tele és három idénye a begyökeresédre így a kudarc nyilvánvaló. Nem emlékszem mit ír a szakirodalom de ennek a fenyőnek valahol az általam említett minimum környékén van a vége. Az araucariák közül kontinentális klímán csak az araucananak van esélye és gondolom azok közül sem mindegyik példánynak. Egy ilyet lehet még megpróbálok igaz a vontatott fejlődése miatt nem tudom hogy foglaljak e neki helyet a kertbe annyi szép különleges egyéb növény van. Az arau helyére megy egy ember magasságú cupressus funebis kísérlet képen gondolkoztam kasmíri cipruson de attól megint fázok pedig a legszebb ciprus a világon igaz a beszerzése nem lenne egyszerű. Nagy álmom egy cupressus dupreziana a beszerzése szinte lehetlen. Minden további ciprus a saját topikjába.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.03.04. 17:18

A válasz igen Norbi (Nem akartam én leckét adni csak meg akartam osztani amit olvastam a folyóiratban)
A trópusi Araukáriákat serkenti a mérsékelt égövieket meg nem nézte senki.
Amit az angustifoliáról mondasz az elszomorít, nem tudom próbálkozzak e vele.
Mennyire napos kitettségben van az a növény ?

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.04. 19:53

Csatlakozom Amsh-hoz, senkit nem akartam kioktatni, de láttam, hogy a fűnyesedékről beszéltek, és nem akartam, hogy valakit meglepetés érjen.

Mert ahogy írtam tényleg van benne tápanyag, de amíg a zöme le nem bomlik, addig nitrogént von ki a talajból és időlegesen nitrogén hiányt okoz- amit idővel visszaad, de addig is nem tudja a kertész mitől torpant meg a növénye...

Mellé tettem egy linket, meg a jelenség nevét- csak, hogy látsszon, hogy nem az én fejemből pattant ki, hanem egy gazdálkodásban ismert jelenségről van szó. És ezen a néven alaposabban utána is lehet nézni- ha valakit érdekel, és komolyan foglalkozik a kertjével.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.04. 19:53

Nagyon sok nap éri, ez a téltűrésnek alapvető feltétele a korlátozott téltűrésű növényeknél. A talaj nem volt valami jó a házhoz közeli részen biztos van némi törmelék, ez nem nagyon látszott a hajtásokon igaz kapott fenyőtápot. A tövét takarja egy nagy kúszóboróka hajtásai ez nyáron jól jött. Egyébként most hogy mondod hétvégén meg is nézem a téli sérülést, elképzelhető hogy csak az idei hajtások sérültek amit elnő idény közben. Hűvös csapadékos volt a nyár lehet nem értek be azért sérültek.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.04. 20:03

A lecke szavamat egy kicsit félreértettétek mondjuk házi feladatnak amit elolvasok és tanulok, kicsit rosszul fogalmaztam pontosabban félreérthetően. Mind a ketten nagyon sokat tudtok olyan magaslatokban jártok ahol én csak szeretnék, ennyire nem szoktam elmerülni a témákban minden hozzá szólásotok igen értékes amiből sokat lehet tanulni, és örülök hogy idetaláltatok a fórumra. Imádom az örökzöldeket és ültetek is gazdagon belőlük és sokszor kacérkodom olyan növényekkel amik normál szakirodalom szerint elpusztulnának. Hódi Tóth Jóska csákvári kertje a bizonyíték rá hogy néhány fenyő sokkal többet tud és sokkal igénytelenebb mint azt sok helyen írják.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.04. 20:09

Az Araucaria araucana növekedési erejét tekintve sokan mondják, hogy lassú növésű. DE- ez lehet a kedvezőtlen körülmények miatt is. Úgy tudom a Thujopsis dolabrata a hazájában fává nő, nálunk viszont bokor nagyságnál elakad.

A közelben- Nemesbükön egy fenyőgyűjtőnek van két hatalmas fája- ő azt állítja, hogy a fenyők között közepes növekedési erélyűnek tapasztalta. Persze lehet, hogy eléggé kedvező fekvésű, meg talajú a területe nem tudom mi a titka.
És tényleg a környező fenyőinek a nagyságához mérhetőek ezek is.
Már toboz is volt rajtuk. Ezt 2013 tavaszán fényképeztem.

Ha valaki kíváncsi a helyre akkor itt van: https://maps.google.com/maps?q=nemesb%C ... 45,,0,5.86
IMG_0403.jpg
IMG_0403.jpg (939.75 KiB) Megtekintve 9578 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.05. 19:48

Húú ezek nagyon értékes információk,köszönöm én is. Tehát akkor gyorsíthatjuk a nitrogén túlsúlyos műtrágyával a növekedését?
Nálam azóta megy jobban,amióta nagyjából kicseréltem körülötte erdei talajra a normál homokot és csak savanyító tápot kap,javarészt esővízben feloldva.
Nem néztem eddig miket tartalmaz pontosan,de meg fogom lesni?
Még egyszer köszi az infókat. :)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.06. 10:03

Feri!
Nagyrészt ez is árnyékban van télen, de valóban lehetett olyan nap amikor felmelegedett rendesen, pláne az utóbbi időben!

Lecsó!

Köszönöm, hogy leírtad, hogy mi a tapasztalatod az araucariával! Amennyiben korábban megosztod ezt, tuti nem takartam volna, de ahogy írtam is az előző hsz-ben, az éven már nem is fogom. Jól kitoltam vele, elég csúnya lesz az a barnult rész. : (
Annyira kevés információ és kép érhető el az araucariáról, hogy nehéz jó döntést hozni a tartásával kapcsolatban. Ha tudsz később tehetnél fel képet a tiédről is! Esetleg leírhatnád, hogy mennyit nőtt a kiültetés óta!
Szia !

Az enyén nagyon lassan nő, valószínűleg a homoktalaj miatt.Ami jó a jukkáknak és pálmáknak, az nem biztos, hogy neki is jó. Tavasztól naponta öntözni kell, de soha nem kapott védelmet.
araucaria 2012.jpg
araucaria 2012.jpg (158.53 KiB) Megtekintve 9558 alkalommal
araucaria 2013.jpg
araucaria 2013.jpg (293.69 KiB) Megtekintve 9558 alkalommal
araucaria 2014 tavasz.jpg
araucaria 2014 tavasz.jpg (162.49 KiB) Megtekintve 9558 alkalommal
araucaria most.jpg
araucaria most.jpg (267.15 KiB) Megtekintve 9558 alkalommal

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.03.06. 10:15

Lecso, ne haragudj, ha megkérdezem, de honnan lehet beszerezni ilyen szépségesen növekvő araucana magoncot? Fantasztikus!
Roba

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.06. 10:26

Lecso, ne haragudj, ha megkérdezem, de honnan lehet beszerezni ilyen szépségesen növekvő araucana magoncot? Fantasztikus!

Szia
Szerintem most már minden nagyobb kertészetben van. Bp.-en Oázisok, New Garden, Fűvészkert.
Nem tudom, hol laksz, de a megyeszékhelyen biztos lehet kapni tavasztól

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.06. 14:20

Lecsó- ha lassan is nő a lényeg az, hogy egészségesnek látszik, bírja a klímát.
Nincs benne tapasztalatom, nem olyan régóta nevelek piciket, de az is lehet, hogy az első éveiben lassabb, később majd gyorsul.
Begyökeresedik alaposan, aztán "ugrik" :)
Pl: a nordmann fenyők is vontatottan fejlődnek kis korukban...

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.03.06. 18:07

Utánajártam egy másik dolognak is.

A legtöbb kertben az Araucariák tömzsik lassan növekednek és gyorsan vastagodnak. Mi lehet az oka?

Ha nem a fajra jellemzőnek vesszük az intenzív vastagodást, és utánanézünk, akkor lehet hasonló jelenséget tapasztalni, ha gyökér-tréningezzük egy lassú vagy közepes növekedésű növényt. De itt nem ez a szitu, vagy igen és a növény folyamatosan nyomja magából kifele a gyökereket, míg ugyanabban a minutumban valami folyamatosan zabálja vagy pusztítja azt.

Tehát megnéztem mi okozhat kiterjedt gyökérpusztulást araukáriánál:
https://books.google.hu/books?id=MdlKCX ... ck&f=false

És találtam is valamit: A fenyők közül az araukáriák abba a csoportba tartoznak, amelyek a legérzékenyebbek fitoftóra (tőrothadás) fertőzésre, és ráadásul a fogékonyságuk is nagyon magas. Nem kell más csak savanyú talaj pH és fokozottan nedves talaj. Borzasztó pusztítást vihet végbe a fertőzés ráadásul a gomba ellenes réz tartalmú szerek maguk is gyökérmérgek. Magyarország pedig maga is erősen fertőzött több fitoftóra fajjal is.

Vagy megvesszük a boltban a specifikus szereket felszívódó kivitelben, amit óvatosan kell használni nehogy ellenállóvá váljon a dög, vagy van egy másik megoldás:


Pontosabban kettő név szerint Ca és Mg: Mind a két fém ionja nagyobb mennyiségben erősen gátolja a fertőzés terjedését és a kialakulását függetlenül a talaj nedvesség tartalmától(főleg a Ca): http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02197148

Meg kellene próbálni ezekkel a fémekkel dúsított műtrágyákat, hátha látunk valami változást a növekedési erélyben.

(itt még annyit ha a talajban alacsony Ca és P és magas a Mn és az Al az szinte garantálja a fertőzést a parazita jelenlétében )

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lecsó » 2015.03.06. 21:07

Utánajártam egy másik dolognak is.

A legtöbb kertben az Araucariák tömzsik lassan növekednek és gyorsan vastagodnak. Mi lehet az oka?

Ha nem a fajra jellemzőnek vesszük az intenzív vastagodást, és utánanézünk, akkor lehet hasonló jelenséget tapasztalni, ha gyökér-tréningezzük egy lassú vagy közepes növekedésű növényt. De itt nem ez a szitu, vagy igen és a növény folyamatosan nyomja magából kifele a gyökereket, míg ugyanabban a minutumban valami folyamatosan zabálja vagy pusztítja azt.

Tehát megnéztem mi okozhat kiterjedt gyökérpusztulást araukáriánál:
https://books.google.hu/books?id=MdlKCX ... ck&f=false

És találtam is valamit: A fenyők közül az araukáriák abba a csoportba tartoznak, amelyek a legérzékenyebbek fitoftóra (tőrothadás) fertőzésre, és ráadásul a fogékonyságuk is nagyon magas. Nem kell más csak savanyú talaj pH és fokozottan nedves talaj. Borzasztó pusztítást vihet végbe a fertőzés ráadásul a gomba ellenes réz tartalmú szerek maguk is gyökérmérgek. Magyarország pedig maga is erősen fertőzött több fitoftóra fajjal is.

Vagy megvesszük a boltban a specifikus szereket felszívódó kivitelben, amit óvatosan kell használni nehogy ellenállóvá váljon a dög, vagy van egy másik megoldás:


Pontosabban kettő név szerint Ca és Mg: Mind a két fém ionja nagyobb mennyiségben erősen gátolja a fertőzés terjedését és a kialakulását függetlenül a talaj nedvesség tartalmától(főleg a Ca): http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02197148

Meg kellene próbálni ezekkel a fémekkel dúsított műtrágyákat, hátha látunk valami változást a növekedési erélyben.

(itt még annyit ha a talajban alacsony Ca és P és magas a Mn és az Al az szinte garantálja a fertőzést a parazita jelenlétében )

Ebből a szempontból a homoktalaj jó: lúgos és száraz.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.07. 09:37

Cserepes növényeimnél- kifehéredett a hajtás vége- hiánybetegségre gondoltam. Szerves kötésű folyékony Mg trágyával öntöztem, és látványos eredményt tapasztaltam- teljesen hibátlanok lettek, pedig előtte nagyon ki voltak fakulva.
Szerintem a fitoftórától függetlenül is nagy szükségük lehet ezekre a fémekre, és legyengülnek a hiányukban, aztán egyenes az út a megbetegedés felé.

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.03.07. 13:43

Lecso, ne haragudj, ha megkérdezem, de honnan lehet beszerezni ilyen szépségesen növekvő araucana magoncot? Fantasztikus!

Szia
Szerintem most már minden nagyobb kertészetben van. Bp.-en Oázisok, New Garden, Fűvészkert.
Nem tudom, hol laksz, de a megyeszékhelyen biztos lehet kapni tavasztól

Köszi a választ, hétfőn megnézem Pesten az Oázisban. Nálunk Gyöngyösön mégcsak hasonló növényt sem láttam. Az üzletről már nem is beszélve, ahol esetleg lehetne kapni. :-)
Roba

Dendro
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.03.07. 19:03
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Dendro » 2015.03.07. 19:09

Köszi a választ, hétfőn megnézem Pesten az Oázisban. Nálunk Gyöngyösön mégcsak hasonló növényt sem láttam. Az üzletről már nem is beszélve, ahol esetleg lehetne kapni. :-)
Szia!

Az Oázis Kertészeteknél, ha van, akkor igencsak borsos szokott lenni az áruk.
Tudom ajánlani a Lavandart kertészetet, ott jó áron kaphatsz szép növényeket.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.07. 20:26

Köszi fiúk az utána járást,érdekes dolgok ezek nagyon.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.07. 22:06

Amikor elég durva kivilágosodás látszott a friss hajtásvégeken akkor kezdtem gondolkodni azon, hogy mi az oka annak, hogy nyakra főre kapják az általános tápokat pl: Wuxal és inkább még romlik a helyzet

Akkor kezdtem összehasonlítgatni a speciális fenyőtápok összetételét az általános műtrágyák összetételével. A fenyőtápokban a vas, magnézium (és talán a kén? van túlsúlyban- bár erre már nem emlékszem biztosan)
Nem vettem speckó fenyő tápot, mert a többi tápelemből nem gondoltam, hogy hiány lenne (általános műtrágyákkal tápoztam és szerintem pont ezért alakult ki a relatív hiány) inkább vettem levéltrágyának forgalmazott szerves kötésű Mg és Fe trágyákat és azzal öntöztem be a hiánybeteg növényeket, és a többi fenyőfélének is használt.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.08. 08:09

Robi!

A budaőrsi NewGardenben vannak egészen elfogadható áron (50 cm körüli növények, 30eFt).

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.08. 08:36

http://www.dmkert.hu/fenyok/chilei_araucaria_araukaria

Ez itt nem írja, hogy mekkora, de talán meg lehet kérdezni tőlük, vagy képet kérni róla...


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég